Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη μπερδευτικα με το τροπο που τα γραφει(πολυ τεχνικα ρε παιδι μ)

Αν καταλαβα καλα λεει πως κατω απο τις καρυατιδες υπαρχουν κυβολιθοι σαν της εισοδου με τις σφιγγες που και αυτες "φρασουν" εισοδο ;

 

Τρομερο ευρημα !!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ εκεί που λέει: Το δεξί χέρι της μιας και το αριστερό της άλλης ήταν προτεταμμένα, ώστε με την κίνηση τους να αποτρέπουν συμβολικά εκείνους οι οποίοι θα επιχειρούσαν την είσοδο στον τάφο και ήταν ένθετα

 

μου ήρθε στο μυαλό αυτό:

 

Argonath_t.jpg

 

Δέν τρολλάρω....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εντυπωσιακές εικόνες που εξάπτουν τη φαντασία για το τί μπορεί να βρίσκεται μέσα!

 

Εδώ φαίνεται και η προχειρότητα κάποιον που βιάστηκαν να πουν ότι έχει συληθεί ο τάφος επειδή είχε μια τρύπα στον πρώτο τοίχο σφράγισης.

Αν καταλαβαίνω καλά τώρα φτάσανε στον τρίτο τοίχο σφράγισης και τελευταίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η "ιστορία" έτσι όπως γράφτηκε από την οπτική γωνία του νικητή, της Δύσης και των πατριωτών/εθνικιστών απογόνων...

Το παράδειγμα σου δε βγάζει νόημα εν το μεταξύ. Βασικά αν στεκόμασταν μόνο στις δολοφονίες δε θα αποκαλούσαμε κανέναν από τους 3 Μεγάλο...

 

 

 

Τι από αυτό που έγραψα δε μπορείτε να καταλάβετε; Πείτε μου ρε παιδιά που έκανα τη σύγκριση που λέτε γιατί αρχίζω να ανησυχώ...

το πρόβλημα με το σκεπτικό σου, έγκειται στη θέση που κατέχει ο Αλέξανδρος, στους λαούς της περιοχής. Φαντάσου ότι είναι ιερή μορφή ακόμα και για τους μουσουλμανους.

Αλλά εντάξει συνέχισε, να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου, για το αντίθετο.

Δημοκρατία έχουμε και όχι δικτατορία του προλεταριατου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εντυπωσιακές εικόνες που εξάπτουν τη φαντασία για το τί μπορεί να βρίσκεται μέσα!

 

Εδώ φαίνεται και η προχειρότητα κάποιον που βιάστηκαν να πουν ότι έχει συληθεί ο τάφος επειδή είχε μια τρύπα στον πρώτο τοίχο σφράγισης.

Αν καταλαβαίνω καλά τώρα φτάσανε στον τρίτο τοίχο σφράγισης και τελευταίο;

Η μια κατεστραμενη καρυατιδα, δεν παραπεμπει στο ενδεχομενο να εχει συληθει; Στη φωτο αποτι καταλαβαινω , δεν μιλαμε για καταστροφη με το περασμα του χρονου ή φθορες κλπ. Ειναι κομμενη. Και δεν υπαρχουν τα κομματια της εκει γυρω. Αρα;

Δεν ειμαι ειδικος, αλλα αυτην την εντυπωση μου δινουν οι φωτο, οτι δυστυχως εχουν μπει αλλοι πριν τους αρχαιολογους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ εκεί που λέει: Το δεξί χέρι της μιας και το αριστερό της άλλης ήταν προτεταμμένα, ώστε με την κίνηση τους να αποτρέπουν συμβολικά εκείνους οι οποίοι θα επιχειρούσαν την είσοδο στον τάφο και ήταν ένθετα

 

μου ήρθε στο μυαλό αυτό:

 

Argonath_t.jpg

 

Δέν τρολλάρω....

Κι εμενα. Μα αυτο ειναι το λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι για την ώρα δεν έχουν βρει κομμάτια απο το πρόσωπο της 2ης Καρυάτιδας (αντίθετα βρηκαν απ τα χερια τους). Να κόπηκε? Να την έκοψαν? Μάλλον το 2ο μου φαινεται. Βέβαια είχαμε 2 ειδόν σφραγίσεις μέχρι τωρα.

Μα εξωτερικη μέχρι να αποκαλυφθουν οι σφίγγες και μια τώρα.

 

Λοιπόν. Σφιγγες εξωτερικά, Καρυάτιδες εσωτερικά!!!

Ποιος ειναι μέσα???Η καλύτερα...ειναι άνδρας ή γυναίκα μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια κατεστραμενη καρυατιδα, δεν παραπεμπει στο ενδεχομενο να εχει συληθει; Στη φωτο αποτι καταλαβαινω , δεν μιλαμε για καταστροφη με το περασμα του χρονου ή φθορες κλπ. Ειναι κομμενη. Δεν ειμαι ειδικος, αλλα αυτην την εντυπωση μου δινουν οι φωτο.

Μπορει απλα να ναι φυσικη φθορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Από τη στιγμή που δεν προοριζόταν η ιστορία για τους πολλούς μπορούσαν να γράφουν ότι τους κατέβαινε κυριολεκτικά, χωρίς αντιδράσεις. Η αληθοφάνεια της ιστορίας είναι πολύ πιο εύκολο να διακριθεί τον 20ο και 21ο αιώνα. Ο 21ος αιώνας είναι πολύ πρόσφατος βέβαια για αυτό δεν έχουν ξεκαθαριστεί ακόμα τα ιστορικά γεγονότα.

η ιστορία ας πούμε έχει πει τι Άγιοι ήταν οι συμμαχοι στον βππ, ή ότι οι ατομικές στην Ιαπωνία έπεσαν λόγω μη συνθκολογησης.... Ναι βρε κ εγώ από το χωριό του αη Βασίλη είμαι..

Από τότε που επινοηθηκε ο όρος:προπαγάνδα κ έγινε επιστήμη, η ιστορία σχεδόν τέλειωσε, σαν επιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνδρας είναι..

 

Το οτι λέιπει το πρόσωπο της καρυάτιδας, δέν έχει να λέει κάτι διάβρωση το πιθανότερο. είπαν οτι έχει πέρσει και κομμάτι της οροφής νομίζω, και αν όντος ο τάφος ήταν λόφος εξωτερικά (καμουφλαρισμένος δλδ) τότε σιγά να μην το καταλάβαιναν!! μα αυτός ήταν και ο σκοπός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνδρας είναι..

 

Το οτι λέιπει το πρόσωπο της καρυάτιδας, δέν έχει να λέει κάτι διάβρωση το πιθανότερο. είπαν οτι έχει πέρσει και κομμάτι της οροφής νομίζω, και αν όντος ο τάφος ήταν λόφος εξωτερικά (καμουφλαρισμένος δλδ) τότε σιγά να μην το καταλάβαιναν!! μα αυτός ήταν και ο σκοπός

 

Απο που προκυπτει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...