Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά βίντεο απο βιντεοκάμερα σε pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια βιντεοκάμερα Cannon MD110 και θέλω να μεταφέρω τα βίντεο που τράβηξα, στο pc. Αυτό θα το κάνω με καλώδιο firewire? Κοιταξα και το pc έχει θύρα. Αλλά θέλω να μου πείτε όλη την διαδικασία....Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω το manual: http://files.canon-europe.com/files/soft31788/manual/MD120_111_110_101_IB_ENG_toc.pdf

Connecting to a Computer
PC Connection Diagrams ..............................................................................45
Transferring Video Recordings.................................................46
Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει firewire και παίρνει miniDV είναι από τα εργαλεία που σπανίζουν στην εποχή μας και πρέπει να την προσέξεις και να τη διατηρήσεις για το μέλλον, εάν έχεις βιντεοκασέτες και σκέφτεσαι να τις μετατρέψεις σε ψηφιακό σήμα. Έχω την MV 565 νομίζω (ή κάποιο παραπλήσιο αριθμό) και με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολύ στο θέμα αυτό.

 

Στο ερώτημά σου τώρα. Πρέπει να έχεις ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο, όπως το Adobe Premiere Pro που χρησιμοποιώ, που να έχει τη δυνατότητα capture. Αφού συνδέσεις με το καλώδιο firewire την κάμερα με τον υπολογιστή, θα ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα και την επιλογή capture και θα ορίσεις τη θέση στον υπολογιστή που θα αποθηκευτεί το αρχείο avi που θα παραχθεί. Από εκεί και ύστερα το πρόγραμμα διαχειρίζεται την κάμερα, δηλαδή ξεκινάει την κασέτα, κάνει τη μετατροπή και αποθηκεύει το avi. Καλό είναι να αποθηκεύουμε αρχεία διάρκειας 7-10' για να μπορούμε να τα επεξεργαστούμε πιο εύκολα. Φυσικά, ο όγκος του avi θα είναι μεγάλος αλλά θα έχεις πρωτογενές υλικό που θα μπορείς να επεξεργαστείς και μετά να το αποθηκεύσεις σε άλλη μορφή για να το κάψεις σε DVD ή BluRay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...