Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Error


thyra_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα προβλημα..Οταν παω να ανοιξω τον C τον οποιον εχει μετανομασει σε Ο μου βγαζει αυτο το μηνυμα :

Unable to mount o

Error mounting: mount exited with exit code 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g. /dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation for more details.

 

Να προσθεσω οτι τον δισκο τον εχω χωρισει σε δυο τομους και τον δευτερο τον ανοιγει κανονικα

Τρεχω μεσω Live Cd Uuntu 12.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να ανοιξεις απο που ?

 

Στο file manager πως τον βλεπει τον δισκο ?

 

αν πηγαινεις να κανεις μονος mount

δες πρωτα πως τον βλεπει

sudo fdisk -l

και μετα κανεις προσαρτηση αναλογα σε ποιο "dev" ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κι εγω εβαλα τα ubundu εγω τα εκανα εγκατασταση και δεν βλεπω πουθενα τον δισκο, ουτε στα windows ουτε στα linux μονο στην δειχηριση δισκων γιατι γινεται αυτο;  εκανα κατι λαθος στην εγκατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι ενοεις αν μπορεις γινε ποιο συγκεκριμενος.

 

Ανοιγεις διαχειστη αρχειων και δεν βλεπεις μεσα τον δισκο που εχει τα windows ?

 

Συνηθως τον κανει προσαρτηση απο μονο του 

 

αν δεν εχει γινει πηγαινε διαχειριστη δισκων και κανε τον mount αν δεν εχει επιλογη εκει για μονιμη προσαρτηση

 

τα ξαναλεμε να επεμβεις λιγο χειροκινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δισκος μαλλον εχει προβλημα γιατι ταν παω να ανοιξω μεσω windows μου βγαζει μπλε οθονη και σβηνει....Ξερετε κανεναν τροπο να κρατησω τα αρχεια μεσα απο linux και να κανω format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω 2 δισκους στον εναν ειναι τα χπ στον αλλον τα 7   απο τα 7 πηρα ενα παρτισιον ntfs  80gb  +16gb  εικονικη μνημη, στα 80gb περαστηκε το λινουξ, σε μορφη exnt 4 καπως ετσι λεγεται,  τα περασε ολα καλα, εβαλα και τον boot loader με την βοηθεια του bcd και ολα καλα, απλα δεν βλεπω πουθενα τον δισκο του λινουξ το παρτισιον δηλαδη, τα 80gb ουτε στο λινουξ φενονται, ουτε στα windows μονο στην δειαχηριση δισκων,  απλα δεν εχει ετικετα απ οτι καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εγω δεν τον βλεπω ουτε στα λινουξ το παρτισιον, ενταξει στα windows ειναι λογικο γιατι ειναι αλλη μορφη αλλα στα λινουξ γιατι δεν φενεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με αυτα που καταλαβα οτι ρωτας.

 

Εφοσον μπαινεις λινουξ αρα βλεπεις το παρτιτιον

 

τωρα στην διαχειριση αρχειωνβ δεν θα δεις δισκο (C,D, η οτι αλλο εβλεπες στα παραθυρα)

αλλα θεση που ειναι προσαρτημενο (δηλαδη αν εχεις μονο ενα παρτισιον ειναι το "/" αφετηρια ολου του συστηματος)

η απο τον διαχειριστη αρχειων ειναι το "file system"

Αν παλι εχεις και αλλα παρτιτιον που κανεις μουντ σε αλλες θεσεις ειναι τα αντιστοιχα (πχ "home" αν εχεις κανει μουντ και διαφορετικο παρτισιον για αυτο)

 

με 



 df -h 

θα δεις που ειναι προσαρτημενο το καθε παρτισιον (και τι χωρους εχει κατειλημενο-κενο)



ο δισκος μαλλον εχει προβλημα γιατι ταν παω να ανοιξω μεσω windows μου βγαζει μπλε οθονη και σβηνει....Ξερετε κανεναν τροπο να κρατησω τα αρχεια μεσα απο linux και να κανω format?

Αν δεν τον βλεπει δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο

 

Δοκιμασες αυτα που εγραψα ποιο πανω δεν τον βλεπει τον δισκο καν ?

 

Αν δεν δουλεψει με αυτο τον τροπο ριξε μια ματια 

και στο hirens boot cd http://www.hiren.info/pages/bootcd που εχει διαφορα επιδιορθωτικα μηπως εχεις καλυτερη τυχη αλλιως πας για οποιο εξιδυκευμενα 

οποτε θα πρεπει να απευθηνθεις και σε αλλα τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα ετσι τον βλεπω τον δισκο εχει ακομα 71gb αλλά εγω γιατι θυμάμαι οτι στα fendora τον δισκο τον εβλεπα και στα windows και στα linux  μηπως εκεινα δουλευαν και με ntfs;  παντος δεν ξερω αν εκανα καλα  αλλα εβαλα να ειναι στο /  στην αρχη το παρτισιον, και επισης το εβαλα ενα ακομα παρτισιον για εικονικη μνημη  16gb  γιατι εχω 8  και μου ειπανε χ2 φορες την μνημη ραμ που εχει το συστημα σωστα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον δισκο τον βλεπει ως sda αν εννοεις αυτο

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, total 488397168 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0xd1ad0ce8

Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 63 22523129 11261533+ 12 Compaq diagnostics /dev/sda2 * 22523904 255709183 116592640 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sda3 255709184 481554431 112922624 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sda4 481554432 488394751 3420160 12 Compaq diagnostics Disk /dev/sdb: 1000.2 GB, 1000170586112 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 121597 cylinders, total 1953458176 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x00023f15 Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sdb1 2048 1953458175 976728064 7 HPFS/NTFS/exFAT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στην γραμμη εντολων ετσι τον βλεπω, φυσικα οχι ολο αυτο το κατεβατο, τις πρωτες γραμμες, τελος παντων θα διαβασω και τον οδηγο που με εβαλε και το πιο πανω παιδι, γιατι ειμαι αρχαριος και θελω να μαθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...