Προς το περιεχόμενο

network από το terminal σε linux mint 15


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν με αφήνει να εγκαταστήσω ούτε gnome3 ούτε kde ούτε mate...Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος ώστα να επιλύονται τέτοια προβλήματα εξαρτήσεων? Να επαναφέρω κάπως τα default αποθετήρια και να τραβήξει από κει ότι χρειάζεται...Ωστόσο μου ζητάει κάποια πακέτα τα οποία λέει ότι χρειάζονται αλλά δεν πρόκειται λέει να εγκαταστηθούν! Που το ξέρει αυτό? :P

Δοκίμασα και με το aptitude ώστε να μου κρατήσει/αναβαθμίσει όσα πακέτα χρειάζονται αλλά δεν έγινε τίποτα. Από ότι καταλαβαίνω ο package manager τα φτυσε. Γίνεται κάπως να τον επαναφέρω? Με chroot μήπως?

 

 

Γενικά όποτε αυτό το πρόβλημα των εξαρτήσεων όποτε μου τυχαίνει, γ@μιέται το σύμπαν!!! Υπάρχει κάποιος τρόπος "προστασίας" από αυτό το πρόβλημα? Μόνο να έχεις κάνει backup?

 

Edit: Warlock τώρα που έγραφα μου απάντησες και δεν τα είχα δει...όπως είπα και με το aptitude δεν βρήκα άκρη, ούτε το apt-get install -f έκανε δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανες ρε σωστα με το aptitude?

κανε update πρωτα μηπως επεσες σε sync των mirrors

γενικα το aptitude θα σου βγαλει; διαφορες λυσειςμε upgrade/downgrade για να τα φτιαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναδοκιμάσω σε λίγο και θα σου πω ακριβώς τι μου βγάζει...Από ότι θυμάμαι που προτείνει κάποιες λύσεις όπου κάποια πακέτα θα τα απεγκαταστήσει, κάποια θα τα κρατήσει και κάποια θα τα αναβαθμίσει. Στην ουσία όμως οι λύσεις που προτείνει δεν κάνουν τίποτα αφού δεν εγκαθιστούν/απεγκαθιστούν τίποτα, δηλαδή απλά κρατάει τα πακέτα ως έχουν...Θα σου πω ακριβώς σε λιγάκι...

 

Αν έπεσα σε sync τότε τι να πω? Μου κατσε!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώνε και:

# apt-get autoremove

# apt-get autoclean

# apt-get update && apt-get -y upgrade

 

Και τέλος και αφού έχεις κάνει και κανένα reboot # apt-get dist-upgrade

 

Πολύ πιθανό να πρέπει να κάνεις κάποια πακέτα reconfigure από dpkg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τελικά εγκατέλειψα...έπαιξα με το aptitude προσπάθησα εκεί με τις αποθήκες, έσβηνα και έβαζα κλειδιά που έβγαζε BADSIG...απογοητεύτηκα...Δεν κατέβαζε από τις αποθήκες τις canonical...τίποτα! Ταλαιπωρήθηκα αρκετά και εγκατέλειψα...Από ότι μου είπε και αυτός έβγαλε τον φορτιστή καταλάθος από το laptop και πολύ πιθανό να το έκανε πάνω σε κανά update. Δεν ξέρω, τι να πω...Πάντως επειδή μου έχει τύχει και παλαιότερα, θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος μηχανισμός που να κάνει ένας είδος downgrade να το πω(?), να βάζει default αποθήκες και να επαναφέρει τα πάντα σε μια σταθερή κατάσταση...δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο και αν γίνεται αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει. Φυσικά δεν μιλάω για backup και restore...Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...