Προς το περιεχόμενο

αγορα φακου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να παρω εναν φακο για την μηχανη μου (εχω την d5100) και δεν θελω να χαλασω πααααρα πολλα!περιπου 400€ διαθετω!εχει καποιος να μου προτεινει εναν αξιολογο φακο;

 

ΥΓ εχω εναν 18-105 και δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα που δινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν επιδωθούμε όλοι σε πανδαισία κατεβατών φακών και των αιτιών που του καθενός η πρόταση είναι καλύτερη των άλλων, αν επιτρέπεται, σε ποιόν τομέα δεν σε ικανοποιούν οι επιδώσεις του φακού;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα στην επιδοση του!βγαζει θολες δεν ειναι αρκετα σταθερος καποιες φορες αργει να εστιασει.

επιασα προσφατα  τον 24-70 και απο εκει προηλθε η ''συγκριση''

προς θεου δεν τους συγκρινω απλα θα ηθελα εναν πιο τιμιο φακο με τα λεφτα που μπορω να διαθεσω και ηθελα την γνωμη καποιου που γνωριζει πιο πολλα απο εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτά δεν εχεις πολλές επιλογές , εγω θα πρότεινα τον Tamron 28-75 f2.8 χωρις το VR και την έκδοση με το μοτέρ για Νίκον. Ειναι αρκετά οξύς στο κέντρο σε σημείο να συγκρίνεται με εξαιρετικούς φακούς όπως ο 24-70 αλλα υστερεί στα άκρα, επίσης η ταχύτητα εστίασης του ειναι μέτρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tamron δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε και δεν ξερω ψιλοφοβαμαι μην χαραμισω τσαμπα τα λεφτα!

θα κρατησω τον 18-55 που ειναι πολυ τιμιος για τα λεφτα του και τον 18-105 θα τον "πασαρω" καπου!

τωρα στο τι θα παρω μαλλον κλεινω στον AF-S 85mm f/1.8G γιατι απο αυτα που επεσαν στο τραπεζι εν μερη καλυπτομαι απο τον 18-55!

 

αν και στο μυαλό μου ειχα την αγορα καπου zoom lens όπως τον 24-85 (ακριβη λύση) η τον 70-300(φθηνοτερη λυση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 85άρης είναι περίεργος φακός.

 

Σε FF είναι μαγικός φακός που πιστεύω ότι μπορεί να κάνει τα πάντα και η επιλογή μου, ως εστιακό μήκος για πορτρέτο, επίσης. Σε crop 1.5x καταντάει αντίστοιχος (οπτικού πεδίου) φακού περίπου 130mm. Εξακολουθεί να είναι εξαιρετικός φακός, αλλά οι χρήσεις του μου φαίνονται κάπως περιορισμένες. Είναι σχετικά τέλε, για τα δικά μου πάντα γούστα, για φακός πορτρέτου ενώ ταυτόχρονα είναι αρκετά τέλε ώστε να με κάνει να αισθάνομαι σχετικά αποκομμένος από το θέμα μου :/

 

Βέβαια, ταυτόχρονα, έχω τραβήξει πορτρέτα και με 70-200, και στα δύο άκρα του φακού και όλες οι εστιακές αποστάσεις έχουν τον σκοπό τους, απλά να λέμε και καμιά προσωπική προτίμηση κάπου-κάπου. :)

 

Τώρα, όσον αφορά τους άλλους αναφερόμενους φακούς, η διαφορά είναι αρκετά μαγάλη. Ο kit φακός είναι, τη σήμερον ημέρα, εξαιρετικός, αλλά ο prime είναι prime. Η οξύτητα, ταχύτητα και χρωματική απόδωση θα είναι σχεδόν πάντα καλύτερη. Απλά θυσιάζεις κάτι σε ευεληξία (και, εν γένει, εκείνο το πολύ ευρύ άκρο του φάσματος κάτω από 20mm, σε λογικά χρηματικά επίπεδα). Για εμένα, δηλαδή ο 35άρης θα μπορούσε να μένει σχεδόν πάντα κουμπομένος πάνω στη μηχανή μου (όπως έμενε ο 50άρης με το film) και ο 50άρης να μπαίνει στην ανάγκη, τη διαφορά ή απλά για γούστο. Αν σε καλύπτει βέβαια ο 18-55 κατά τ'άλλα, ο 85άρης είναι ωραιότατος φακός.

 

-Edited γιατί το space είναι χρήσιμο κουμπάκι.

Επεξ/σία από MiJKa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά που αναφέρει ο mijka,

Σχεδόν πάντα έχω τον 50mm πάνω σε dx σώμα. Με τον 30άρη δεν αισθάνομαι άνετα. Τον 85άρη τον λατρευω, διότι φωτογραφίζω σε συναυλίες θέατρα κλπ, επομένως θυσιάζω την ευελιξία του ζουμ, πρέπει να κάνω βήματα μπροσ πίσω, αλλά κερδίζω σε ταχύτητα/ οξύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ο kit φακος γι αυτα που τραβαω μεχρι ωρας με καλυπτει κατα 80% λεω να ταλαντευτω μεταξυ του 85αρη και του 30αρη

 

καλα ο 50αρης σε μηχανη με φιλμ ηταν απολαυση!ειχε ο παππούς μου(σ.σ. φωτογραφος στο επαγγελμα) και θυμαμαι να τον επεξεργαζομαι και να τραβαω στις διακοπες! :)

 

αληθεια εχει δουλεψει καποιος με αυτον http://www.kenrockwell.com/nikon/10-24mm.htm

αν ναι θελω μια κριτικη :)

 

35αρη λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και που έχεις ζοομ φακους θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και έναν Prime, αξίζει
Μένουν και λεφτά απο το budget σου για άλλον ζοομ φακό αργότερα αν κρίνεις αναγκαίο

Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 35αρης ειναι εκπληκτικος. το προσυπογραφω μιας και τον εχω κανα χρονο. εξαιρετικα sharp, πολυ καλη ποιοτητα εικονας.. με 2 κουβεντες τα σπαει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...