Προς το περιεχόμενο

ssh forward X ταχύτητα πληκτρολόγησης


warlock9_0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα remote μηχάνημα στο οποίο έχω κάποιες βάσεις σε postgres

για να μην μπλέκω με configurations και απομακρυσμένες συνδέσεις μπαίνω με ssh που έχω ανοίξει το forward X και τρέχω από εκεί το pgadmin που είναι management tool για τη βάση

 

το πρόβλημα είναι ότι όταν πληκτρολογώ αργεί, αν γράψω κανονικά χάνει συνέχεια γράμματα, για να κάνω δουλειά πρέπει να γράφω ένα ένα γράμμα αργά

 

χρησιμοποιεί κανείς τίποτα παρόμοιο? δοκίμασα και compression με blowfish που λέει οτι είναι ο πιο γρήγορος αλλά μεγάλη διαφορά δεν είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, από το Β (τοπικό μηχάνημα) συνδέεσαι με ssh στο Α μηχάνημα. Κάνεις forward τον X server του Β στο Α και συνδέεσαι για να δουλέψεις το pgadmin που τρέχει στο Α;

 

Δε θες να χρησιμοποιήσεις αυτή τη λειτουργία του pgadmin; 

 

 pgadmin3_connect.png

 

 

 

Απλά προσπάθησε να ελαττώσεις όσο γίνεται τη μεταδιδόμενη πληροφορία. Δηλαδή κάνε μείωση την ανάλυση, βγάλε το χρώμα και αύξησε τη συμπίεση.



Επίσης δεν ξέρω αν γίνεται να τρέχεις το εργαλείο στο τοπικό μηχάνημα, και να έχεις κάνει ssh port forward τις θύρες στις οποίες πάει και συνδέεται για να δουλέψει με τη βάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

το php θα το δω, ίσως να μου κάνει

 

@capthookb

o X τρέχει τοπικά σε εμένα, το pgadmin τρέχει στο απομακρυσμένο μηχάνημα αλλά χρησιμοποιεί τον Χ μου

δεν καταλαβαίνω ποια λειτουργία εννοείς, αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να ανοίξω απομακρυσμένες συνδέσεις με τη βάση

θέλω να συνδέεται μόνο localhost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίο φαίνεται αυτό, θα το ψάξω, δεν το ήξερα

 

dafuq

τόσο εύκολα?

ssh -L 5432:localhost:5432 remote_ip -p remote_port

δουλεύει όπως ακριβώς ήθελα, ευχαριστώ

 

επίσης επειδή το παραπάνω σε κάνει και login και αν κλείσεις το shell χάνεις τη σύνδεση, παίζει και αυτό

nohup ssh -TNL 5432:localhost:5432 remote_ip -p remote_port > /tmp/nohup.out
Επεξ/σία από warlock9_0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που θα απαντούσα για να σου πω πως το δοκίμασα κι εγώ, μεταξύ laptop desktop στο τοπικό δίκτυο. Ακριβώς με ssh port forward όπως το έγραψες δουλεύει κανονικά. Τόσο εύκολα! Από ταχύτητα πληκτρολόγησης, πως παει τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...