Προς το περιεχόμενο

φακός για όλες τις χρίσεις 18-200 για νικον d5200


Plug

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προτεινω να πας σχολειο απο σεπτεμβρη.

πολλα πραματα μπορω να αντιπροτεινω αλλα προτιμω να μεινω στον φακο.

τα υπολοιπα μπορεις να τα βαλεις....στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να πας σχολειο απο σεπτεμβρη.

Εγω λέω να πας να κάνεις ή κανένα μπάνιο στην θάλασσα ή να βρεις γυναίκα.

 

Λεω να πάρω εναν φακό 18-200 για βολικότητα,ποιον θα προτείνατε;

Απο θέμα ποιότητας ή απο θέμα τιμής εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω την εξης απορια, αξιζει να παρεις μονο το σωμα κ 1 τετοιο φακο στην πορεια παρα να παρεις τον στανταρ 18-55? Η λογικη λεει οτι με τον 18-200 εισαι κομπλε για αρχαριος να μην κ πολλους φακους μαζι σου. Ας μας διαφωτισει 1 γνωστης σας παρακαλω

 

Sent from my U9200 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω λέω να πας να κάνεις ή κανένα μπάνιο στην θάλασσα ή να βρεις γυναίκα.

Ευχαριστώ είμαι καλυμμένος, ας μην κρίνεις εξ ιδίων.. :-)

 

 

 

 

 

 

Απο θέμα ποιότητας ή απο θέμα τιμής εννοείς ?

Ε κοίτα να ναι καλή ποιοτικά(φυσικά δε μπορεί να είναι ο, τι καλύτερο) κ σε καλή τιμή. Κάτι σε σιγμα ή ταμρον λογικά..

 

Και εγω εχω την εξης απορια, αξιζει να παρεις μονο το σωμα κ 1 τετοιο φακο στην πορεια παρα να παρεις τον στανταρ 18-55? Η λογικη λεει οτι με τον 18-200 εισαι κομπλε για αρχαριος να μην κ πολλους φακους μαζι σου. Ας μας διαφωτισει 1 γνωστης σας παρακαλω

 

Sent from my U9200 using Insomnia

Για αρχή την πήρα με τον βασικό φακό, αργότερα, θα προσθέσω έναν 18-200 για γρήγορες κι εύκολες λήψεις κ πιο πιο μετά, θα αρχίσω να κοιτάζω για ιδιαίτερα/εξειδικευμενα πράγματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πηρες την 5200 και θελεις φακο 18-200,πρεπει να κοιτας τον νικον.ειναι ακριβος,αλλα και τα 24 mp για να φανουν θελουν φακο,οχι παιχνιδια.μεχρι την 5100,ναι θα προτεινα τον ταμρον(τον ειχα αυτον τον συνδιασμο)αλλα για την 5200 δεν θα τον συνηστουσα.αδικως πηρες την 5200,επρεπε να παρεις το πολυ την 5100 αν θελεις να δουλευεις φτηνους φακους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ακομα στο ψάξιμο,δε ξέρω τι να κανω...

καπως ετσι μου ταπε κι ενας φιλος,οποτε θα μαζεψω για τον νικορ.

αν πηρες την 5200 και θελεις φακο 18-200,πρεπει να κοιτας τον νικον.ειναι ακριβος,αλλα και τα 24 mp για να φανουν θελουν φακο,οχι παιχνιδια.μεχρι την 5100,ναι θα προτεινα τον ταμρον(τον ειχα αυτον τον συνδιασμο)αλλα για την 5200 δεν θα τον συνηστουσα.αδικως πηρες την 5200,επρεπε να παρεις το πολυ την 5100 αν θελεις να δουλευεις φτηνους φακους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H επιλογή DSLR και ένας φακός για όλες τις δουλειές είναι παράλογη. Οι μηχανές αυτές είναι εναλλάξιμων φακών έτσι εκμεταλλεύεται κάποιος τις δυνατοτητες τους. Επιπλέον είναι θέμα φυσικής όσο μικρότερο μήκος καλύπτει ο φακός τόσο καλύτερος μπορεί να είναι. Ακόμα και ο Nikkor πάνω από τα 120(περίπου) αρχίζει να χάνει πολύ οξύτητα και αυτό στα 24mp φαίνεται. Χρειάζονται πια πολύ καλοί φακοί (ακόμα και ο 18-105 είναι για μένα λίγος για τέτοιες μηχανές)

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή DSLR και ένας φακός για όλες τις δουλειές είναι παράλογη. Οι μηχανές αυτές είναι εναλλάξιμων φακών έτσι εκμεταλλεύεται κάποιος τις δυνατοτητες τους. Επιπλέον είναι θέμα φυσικής όσο μικρότερο μήκος καλύπτει ο φακός τόσο καλύτερος μπορεί να είναι. Ακόμα και ο Nikkor πάνω από τα 120(περίπου) αρχίζει να χάνει πολύ οξύτητα και αυτό στα 24mp φαίνεται. Χρειάζονται πια πολύ καλοί φακοί (ακόμα και ο 18-105 είναι για μένα λίγος για τέτοιες μηχανές)

ΔΛΔ να κοιταζα σε 55-200 ή 55-300;

απλα μωρε ελεγα να παρω ενα φακο για τπτ εκθέσεις,εκδρομές,μουσεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος ενος sigma 18-250.

 

γνωριζα εξαρχης οτι πρεπει να κανω υποχωρησεις σε θεματα ποιοτητας. ευτυχως εχω εναν 35αρη για καποιες πιο απαιτητικες καταστασεις.

 

γενικα ομως, νομιζω οτι ειναι αρκετα βολικος κατα βαση για ταξιδια οταν πολλες φορες δεν εχεις το χρονο και το χωρο να αλλαξεις φακους.

 

αντιλαμβανομαι και σεβομαι την αποψη του take5 οτι ειναι οξυμωρο να παρεις ενα φακο σε μηχανη με εναλλαξιμους φακους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος ενος sigma 18-250.

 

γνωριζα εξαρχης οτι πρεπει να κανω υποχωρησεις σε θεματα ποιοτητας. ευτυχως εχω εναν 35αρη για καποιες πιο απαιτητικες καταστασεις.

 

γενικα ομως, νομιζω οτι ειναι αρκετα βολικος κατα βαση για ταξιδια οταν πολλες φορες δεν εχεις το χρονο και το χωρο να αλλαξεις φακους.

 

αντιλαμβανομαι και σεβομαι την αποψη του take5 οτι ειναι οξυμωρο να παρεις ενα φακο σε μηχανη με εναλλαξιμους φακους!

Αυτό, δε γίνεται να φορτώνω τη μηχανή με 5 φακούς όλη την ώρα κ να πηγαίνω σε βουνά λαγκάδια κλπ... Γιαυτό είπα για μπαμ μπαμ λήψεις, να πάρω εναν 18-200..μήπως να έπαιρνα έναν 55-300 κ να ξεμπερδευα; κι έναν 500αρι για τπτ plane spotting ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...