Προς το περιεχόμενο

απευθειας μαρκαρισμα στη μπαρα διευθυνσης browser πως?


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια υπαρχει καποια ρυμθιση σε ubuntu και γενικως σε λινουξ πως οταν θελουμε να κανουμε κλικ πανω στη μπαρα διευθυνσης του browser για να αλλαξουμε διευθυνση σελιδας με μονο ενα κλικ να μαρκαρει ολη τη διευθυνση? οταν κανω κλικ πανω στη μπαρα αντι να μαρκαρεται ολο το λινκ της μπαρας και με ενα back space να φευγει οπως στα windows εδω σε λινουξ γινεται σαν edit και αν διευθυνση ειναι μεγαλη ειμαι αναγκασμενος να κραταω για δευτερολεπτα πατημενο το backspace μεχρι να διαγραφουν ολοι οι χαρακτηρες για να γραψω αλλη διευθυνση η αλλιως πρεπει να κανω δπλο αριστερο κλικ πανω για να μου τη βγαλει μαρκαρισμενη τη διευθυνση αλλα και αυτο πολλες φορες δεν ειναι λειτουργικο γιατι δεν πιανει παντα, κατι πιο μεση λυση δεν υπαρχει? τωρα απο λινουξ δεν εχω και μεγαλη εμπειρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η αλλιως πρεπει να κανω διπλο αριστερο κλικ πανω για να μου τη βγαλει μαρκαρισμενη τη διευθυνση αλλα και αυτο πολλες φορες δεν ειναι λειτουργικο γιατι δεν πιανει παντα, κατι πιο μεση λυση δεν υπαρχει?

το εξηγω ποιο πανω :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω να απαντήσω στο ερώτημα σου, αλλά, ειλικρινά τώρα, κρατούσες για δευτερόλεπτα το backspace αντί να κάνεις διπλό κλικ;!;!;! :P

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα προσέξει αυτή τη διαφορά. Το τέσταρα και είναι έτσι ακριβώς όπως το λες. Ο λόγος που δεν το είχα προσέξει είναι γιατί νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος να κάνεις αυτό που θες.

 

Με ctrl+T ανοίγει νέο tab και ο κέρσορας βρίσκεται κατευθείαν στη γραμμή διευθύνσεων. Οπότε γράφεις ό,τι θέλεις.

Me ctrl+L μαρκάρεται το κείμενο της γραμμής διευθύνσεων του τρέχοντος tab οπότε και πάλι γράφεις ό,τι θέλεις. Δεν χρειάζεται ούτε backspace καθώς το κείμενο που θα γράψεις θα αντικαταστήσει την υπάρχουσα διεύθυνση.

 

Το παραπάνω workflow είναι γρηγορότερο από τα μονά ή διπλά κλικ γιατί δεν σηκώνεις τα χέρια από το πληκτρολόγιο

 

edit

Αφού η default συμπεριφορά είναι διαφορετική στα δύο λειτουργικά, πιθανότητα θα υπάρχει κάποια επιλογή στο about:config του firefox.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω να απαντήσω στο ερώτημα σου, αλλά, ειλικρινά τώρα, κρατούσες για δευτερόλεπτα το backspace αντί να κάνεις διπλό κλικ;!;!;! :P

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα προσέξει αυτή τη διαφορά. Το τέσταρα και είναι έτσι ακριβώς όπως το λες. Ο λόγος που δεν το είχα προσέξει είναι γιατί νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος να κάνεις αυτό που θες.

 

Με ctrl+T ανοίγει νέο tab και ο κέρσορας βρίσκεται κατευθείαν στη γραμμή διευθύνσεων. Οπότε γράφεις ό,τι θέλεις.

Me ctrl+L διαλέγεται το κείμενο της γραμμής διευθύνσεων του τρέχοντος tab οπότε και πάλι γράφεις ό,τι θέλεις. Δεν χρειάζεται ούτε backspace καθώς το κείμενο που θα γράψεις θα αντικαταστήσει την υπάρχουσα διεύθυνση.

 

Το παραπάνω workflow είναι γρηγορότερο από τα μονά ή διπλά κλικ γιατί δεν σηκώνεις τα χέρια από το πληκτρολόγιο

τελικα το ctrl+L ειναι η ποιο μεση λυση αλλα οχι και η καλυτερη οπως με ενα κλικ των windows αλλα δεν πειραζ, πως αλλιως θα διαφοροποιησουμε απο windows vs linux? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMHO το ctrl + L είναι πολύ καλύτερη λύση από τα κλικ. Το μαρκάρισμα σε ενδιαφέρει να το κάνεις προκειμένου να χρησιμοποιήσεις το πληκτρολόγιο. Το χρησιμοποιείς κατευθείαν λοιπόν και τελειώνει υπόθεση. Κάθε φορά που σηκώνεις το χέρι από το mouse για να πιάσεις το πληκτρολόγιο και το αντίθετο, χάνεις χρόνο. Το θέμα είναι να ελαχιστοποιήσεις τις διαδρομές που κάνουν τα χέρια σου.

 

Την ταχύτητα που μπορείς να αποκτήσεις με τα keyboard shortcuts με το mouse δεν την φτάνεις με τίποτα.

 

Κατά τα άλλα, σου είπα, αν το ψάξεις πιθανότατα θα βρεις κάπου επιλογή για αυτή τη συμπεριφορά (όχι στo dialog των preferences, στο about:config του firefox). Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, αλλά περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...