Προς το περιεχόμενο

Αγορα φλας για canon Rebel T3i


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια.Θελω να αγορασω απο το ebay ενα φλας για την canon μου την Rebel T3i.Βρηκα στο ebay αυτη την σελιδα http://www.ebay.com/bhp/canon-t3i-flash

Μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω και βαση τιμης εαν γινετε.Δεν θελω να δωσω παρα πολλα χρηματα.Ενα οικονομικο και καλο.Εαν γνωριζετε και καπου αλλου να κοιταξω,ευπροσδεκτο.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Nissin 622 Di Mark 2 ειναι πολύ καλο και σε εξαιρετική τιμή. Τώρα αν θες ακόμα πιο οικονομικό εχω ακουσει τα καλύτερα για το http://www.ebay.com/bhp/yongnuo-yn-468-ii

 

Άμα πάρεις απο ebay- amazon πάρε και κάποιο οικονομικό diffuser μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Nissin 622 Di Mark 2 ειναι πολύ καλο και σε εξαιρετική τιμή. Τώρα αν θες ακόμα πιο οικονομικό εχω ακουσει τα καλύτερα για το http://www.ebay.com/bhp/yongnuo-yn-468-ii

 

Άμα πάρεις απο ebay- amazon πάρε και κάποιο οικονομικό diffuser μαζί

Eχω φιλε μου της Nissin di466.Εχω προβλημα ομως και δεν μπορω να το μαθω πως λειτουργει....Αλλες φορες αναβει κανονικα ,αλλες δεν δουλευει.Δεν ξερω και τι ρυθμιση θελει.Μπορεις να με βοηθησεις ποιο αναλυτικα,επειδη εχεις και εσυ κατι παρομοιο της Nissin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαρίστως. Δεν θέλει καμια ρύθμιση το βάζεις σε TTl δηλαδή όταν δεν ειναι κανένα λαμπάκι απο τα πάνω αναμένο (Εκει που λέει Μ/S1/S2) 

 

Κοίτα και στο flash menu της cameras σου στις ρυθμίσεις για το εξωτερικό flash να λέει κατάσταση flash e-ttl

 

Οταν λές δεν ανάβει? δηλαδη πατάς το ON/off button Και δεν ανάβει το flash? (αυτο μπορει να εχουν πρόβλημα οι μπαταρίες σου ή να εχει πρόβλημα το flash οποτε το στέλνεις για αντικατάσταση)

Ένα αλλο θέμα του να μην λειτουργει σωστά το flash σου είναι να εχεις ταχύτητα κλείστρου πάνω απο 1/250 , το flash δεν μπορει να ανταποκριθεί σε μεγαλύτερη ταχύτητα οποτε μπλοκάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχαν απαντήσει στο photography thread αλλα δεν πήρα κανένα φλας.

Βρείτε το πόστ, επειδη είχε πολλές προτάσεις μέσα.

Αν ενδιαφερεστε that is

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαρίστως. Δεν θέλει καμια ρύθμιση το βάζεις σε TTl δηλαδή όταν δεν ειναι κανένα λαμπάκι απο τα πάνω αναμένο (Εκει που λέει Μ/S1/S2) 

 

Κοίτα και στο flash menu της cameras σου στις ρυθμίσεις για το εξωτερικό flash να λέει κατάσταση flash e-ttl

 

Οταν λές δεν ανάβει? δηλαδη πατάς το ON/off button Και δεν ανάβει το flash? (αυτο μπορει να εχουν πρόβλημα οι μπαταρίες σου ή να εχει πρόβλημα το flash οποτε το στέλνεις για αντικατάσταση)

 

Ένα αλλο θέμα του να μην λειτουργει σωστά το flash σου είναι να εχεις ταχύτητα κλείστρου πάνω απο 1/250 , το flash δεν μπορει να ανταποκριθεί σε μεγαλύτερη ταχύτητα οποτε μπλοκάρει. 

Ενταξει φιλε το καταλαβα το πρωτο για την ρυθμιση του nissin di466.Στην canon 600d παω στο P εκει βλεπω στο μενου το Ελεγχος Φλας: Αναμμα φλας ειναι ενεργοποιημενο.Μετα εχει την Μετριση E-TTL II και ειναι στο Μεσος Ορος...Μετα στην Ρυθμιση λειτ.εξωτερικου φλας γραφει για την Κατασταση φλας TTL αλλα δεν με αφηνει να πατησω το μενου του.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, Το έχεις έτσι και δεν δουλευει? 

Άμα όχι δοκίμασε σε manual με ρυθμίσεις καπως έτσι (Iso 800, shutter speed 1/50 , Aperture f/4) Δεν μας νοιάζει να βγει σωστή η φωτογραφία απλα να δουλέψει το flash. 

 

Άν πάλι δεν δουλευει , δοκίμασε καινούργιες μπαταρίες και αν και πάλι δεν δουλευει στείλτο για επισκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, Το έχεις έτσι και δεν δουλευει? 

Άμα όχι δοκίμασε σε manual με ρυθμίσεις καπως έτσι (Iso 800, shutter speed 1/50 , Aperture f/4) Δεν μας νοιάζει να βγει σωστή η φωτογραφία απλα να δουλέψει το flash. 

 

Άν πάλι δεν δουλευει , δοκίμασε καινούργιες μπαταρίες και αν και πάλι δεν δουλευει στείλτο για επισκευή

Ωραια θα το κοιταξω ετσι να δω φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...