Προς το περιεχόμενο

Linux live ( απο usb ) lite/thin version


KMKZ69PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Ο τίτλος ίσως να σας μπερδέψει λίγο για αυτό ας γίνω λίγο ποιο ξεκάθαρος.

Μου έχει ζητηθεί να φτιάξω ένα bootable usb με linux ( δεν έχω περιορισμό σε έκδοση ) που να τρέχει live από το usb και να μπορεί ο χρηστής με αυτό το usb από οποιοδήποτε μηχάνημα να μπαίνει με remote desktop στο δικό του ο μονός περιορισμός που έχω είναι ότι δεν πρέπει να είναι full to λειτουργικό αλλά να είναι μια lite/thin version ώστε να bootari όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

 

Επίσης αν κάποιος ξέρει θέλω να μου πει πως θα κάνω το remote desktop των linux να κάνει start up μαζί με το λειτουργικό.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς remote desktop?

γιατί να κάνει όλο αυτόν τον κόπο να πρέπει να κάνει boot δεύτερο λειτουργικό και να μη βάλει ένα teamviewer?

 

αλλιώς βάζεις όποια διανομή σου αρέσει σε persistent mode και την φτιάχνεις όπως θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς remote desktop?

γιατί να κάνει όλο αυτόν τον κόπο να πρέπει να κάνει boot δεύτερο λειτουργικό και να μη βάλει ένα teamviewer?

 

αλλιώς βάζεις όποια διανομή σου αρέσει σε persistent mode και την φτιάχνεις όπως θες

Να στο πω αλλιώς να το καταλάβεις.. είμαι διακοπές και έχω μαζί μου ένα λαπτοπ με win98 256 ram και έναν επεξεργαστή που στην καλύτερη παίζει tetris. Θέλω λοιπόν άπλα να χρησιμοποιήσω το hardware του σάπιου λαπτοπ και να μπω με remote desktop στο pc μου στην Αθηνά και να δουλεύω εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα λαπτοπ με win98 256 ram και έναν επεξεργαστή που στην καλύτερη παίζει tetris.

LOL, και έχει boot από usb;;;Τότε το να είχε θύρα Usb ήταν πολυτέλεια όχι να κάνει και εκκίνηση από αυτήν...

 

Εγώ θα πρότεινα να δεις το Puppy wary που είναι ελαφριά έκδοση ωστόσο σχετικά πλήρες και σύγχρονη.

Αν σου πέφτει βαριά ακόμα και το Puppy δες το slitaz.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η puppy ή η simplicity (puppy με lxde) ειναι οι πιο ελαφριες και ολοκληρωμενες διανομες απο οσο ξερω. Για remote τα προγραμματα vino (server) και vinagre (client). Βαλε το vinagre ως startup program στο φορητο να ξεκιναει με το login. Αλλα δεν μπορω να σε βεβαιωσω αν υπαρχει στα αποθετηρια της puppy, το υποθετω γιατι αυτη η διανομη προσπαθει να γινει συμβατη με αλλες πχ ubuntu κι εχει εναν package manager για αυτο. Παντως εγω θα δοκιμαζα αρχικα με lubuntu μηπως δουλευει γιατι η puppy ειναι καπως εξωτικη και χρησιμοποιει τον λογαριασμο root by default οποτε τιθεται προβλημα ασφαλειας, εκτος αν χρησιμοποιεις αυτο το συστημα πολυ συχνα οποτε ισως αξιζει να ενεργοποιησεις τον λογαριασμο spot που ειναι λογαριασμος χρηστη.



LOL, και έχει boot από usb;;;Τότε το να είχε θύρα Usb ήταν πολυτέλεια όχι να κάνει και εκκίνηση από αυτήν...
 

Μαλλον παραδειγμα εφερε ο ανθρωπος για καλυτερη κατανοηση της καταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η puppy ή η simplicity (puppy με lxde) ειναι οι πιο ελαφριες και ολοκληρωμενες διανομες απο οσο ξερω. Για remote τα προγραμματα vino (server) και vinagre (client). Βαλε το vinagre ως startup program στο φορητο να ξεκιναει με το login. Αλλα δεν μπορω να σε βεβαιωσω αν υπαρχει στα αποθετηρια της puppy, το υποθετω γιατι αυτη η διανομη προσπαθει να γινει συμβατη με αλλες πχ ubuntu κι εχει εναν package manager για αυτο. Παντως εγω θα δοκιμαζα αρχικα με lubuntu μηπως δουλευει γιατι η puppy ειναι καπως εξωτικη και χρησιμοποιει τον λογαριασμο root by default οποτε τιθεται προβλημα ασφαλειας, εκτος αν χρησιμοποιεις αυτο το συστημα πολυ συχνα οποτε ισως αξιζει να ενεργοποιησεις τον λογαριασμο spot που ειναι λογαριασμος χρηστη.

 

Μαλλον παραδειγμα εφερε ο ανθρωπος για καλυτερη κατανοηση της καταστασης.

Ακριβός παράδειγμα έφερα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νοημα εχει η απαντηση σου στον Warlock, φιλε; Ενα παραδειγμα το φερνουμε για να συγκεκριμενοποιησουμε μια κατασταση κι οχι για να την κανουμε πιο αοριστη. Καταλαβαμε οτι εχεις ενα παλιο pc με usb και 256 mb ram. Για τη ram δεν μπορεις να γραψεις αοριστιες γιατι καθοριζει το ποσο βαρια θα ειναι η διανομη και τα προγραμματα που θα βαλεις. Αμα και το 256 mb ειναι παραδειγμα, τοτε μας αποπροσανατολισες τελειως, γιατι δεν ξερουμε τι να προτεινουμε. Δηλαδη δεν φτανει μονο να ξερουμε σε τι φαση θα το χρησιμοποιησεις, αλλα και ποιες ειναι οι προδιαγραφες του υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...