Προς το περιεχόμενο

Νικελ-χρωμιο ερωτηση


bluesattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει η ερωτηση ειναι noob και οχι μονο αυτο αλλα δεν με βοηθησε ουτε ο γκουγκλης  .. :P

 

Τα γυαλιστερα μεταλλικα μερη μιας μηχανης , πχ η εξατμιση , ειναι επινικελωση η επιχρωμιωση ??

 

Θελω να βαψω τα δυο πλαινα στο πισω φτερο .Ξερετε ενδεικτικα τιμες ? Αν ξερετε και κανα φθηνο μεν καλο δε μαστορα μην διστασετε, εστω και με πμ

 

54547_1.jpg

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε το ένα ούτε το άλλο. τα μεταλλικά μέρη μπορεί να είναι απευθείας από νικέλιο είτε άλλο μέταλλο που να είναι γυαλιστερό. το νικέλιο έχει μόνο μία εμφάνιση και απόχρωση. το χρώμιο μπορεί να είναι σκούρο ( με αστάρι μαύρο γυαλιστερό) είτε λίγο πιο ανοικτό (με άλλο υπόστρωμα) το όποιο είναι πιο άμεσα αντιληπτό και προσωπικώς το προτιμώ γιατι δεν αντανακλάει τα πάντα σας καθρέφτης. είχα κάνει επινικέλωση κάτι πλαστικά του εσωτερικου του αυτοκινήτου και τελικώς δε μου άρεσε γιατί αντανακλούσε συνεχώς το μαύρο της υπόλοιπης καμπίνας με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς και αυτό μαύρο. αργότερα το επιχρωμίωσα μόνος μου και το αποτέλεσμα ήταν κατά πολύ καλλίτερο για μένα. φαινοταν συνεχώς χρωμιωμένο και δεν αντανακλούσε άλλα χρώματα. για μοτοσυκλέτα και επινικέλωση θα πας σε γνωστά μαγαζιά που κάνουν ζάντες και θα τα κάνουν και αυτα .να θυμάσαι πάντως πως η επινικέλωση προσφέρει την καλλίτερη αντιδιαβρωτική προστασία. η επιχρωμίωση είναι πολύ δύσκολο να σου κάνουν και δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχουν μαγαζιά όπως στο εξωτερικό που να κάνουν βαφές χρωμίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...