Προς το περιεχόμενο

Διλημα διανομης και εκδοσης


mikeharitakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες αυτη τη στιγμη εχω σε εναν ι7 με 6 gb μνημη windows 7 64bit και ψηνομαι να βαλω σε dual boot ubuntu ποιο πολυ απο περιεργεια και να μαθω δεν θελω κατι εξεζητημενο...

 

τα διληματα μου ειναι τα εξης 12.04 η 13.04? απο τα λιγα που εχω διαβασει η πρωτη ειναι λιγο σπαρτιατικη και σταθερη οσο δεν παει αλλο...η δευτερα εχει λιγοτερο support αλλα εχει πολλα καλουδια παραπανω..

 

επισης 32 bit η 64? θα εχω θεματα με ασυμβατοτητες προγραμματων και drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64 13.04 και τρεχεις απο το livecd και βλεπεις τι αναγνωριζεται και τι οχι.

 

καλυτερα vbox σε win μεχρι να δεις τι και πως και να καταλαβεις τι παιζει.

 

επισης --> https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διεύκρινιση. Με Live CD θα δεις τι αναγνωρίζεται και τι όχι. Το VirtualBox είναι ο πλέον ενδεδειγμένος για να δοκιμάσεις το Linux και να δεις αν σου κάνει, δε θα σου δώσει όμως πληροφορίες σχετικά με συμβατότητα hardware. Δες και το κεφάλαιο «Πως μπορώ να δοκιμάσω το Linux» στον οδηγό που σου είπε ο Tritonas00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα για πρωτη επαφη καλυτερα να βαλεις mint 15 xfce 64bit

 

http://blog.linuxmint.com/?p=2391

 

απλο περιβαλλον

ευκολη εγκατασταση

κατα κανονα θα σου δουλεψουν ολα με την μια

 

για να παρεις μια ιδεα

 

κατεβασε το live iso και απο αυτο οταν το τρεξεις θα παρεις ιδεα πως παιζε στο pc σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισχυει οτι η Mint εκδοση εγκαθηστατε σαν ενα απλο προγραμμα στα windows σε σχεση με το ubuntu που θελει dual booting?

Επεξ/σία από mikeharitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "απλό πρόγραμμα" λέγεται wubi και δεν συνίσταται σε καμία περίπτωση. 

 

Το wubi δημιουργήθηκε στο ubuntu, και αφού το MInt είναι βασισμένο στο ubuntu το έχει και αυτό.

 

  1. Διαβασε λίγο τον οδηγό για να πάρεις μία ιδέα.( ή διάβασε εξονυχιστικά τον οδηγό για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα  :-D  :P )
  2. Βάλε το live cd από όποια διανομή θες και δες τι αναγνωρίζει από το hardware του υπολογιστή σου.
  3. Αν δεις ότι το hardware αναγνωρίζεται και η διανομή σου αρέσει, κάντην εγκατάσταση στο virtualbox.
  4. Δουλεψέ την και δες αν σου αρέσει(μπορεί και να μην σου ταιριάζει το linux).
  5. Προχώρα στο dual boot.

 

ΥΓ Ότι θες ψάχνεις πρώτα να βρεις την απάντηση στο google(forums κλπ) και αν δεν πετύχεις κάτι, περνάς από εδώ μία βόλτα.  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες αυτη τη στιγμη εχω σε εναν ι7 με 6 gb μνημη windows 7 64bit και ψηνομαι να βαλω σε dual boot ubuntu ποιο πολυ απο περιεργεια και να μαθω δεν θελω κατι εξεζητημενο...

 

τα διληματα μου ειναι τα εξης 12.04 η 13.04? απο τα λιγα που εχω διαβασει η πρωτη ειναι λιγο σπαρτιατικη και σταθερη οσο δεν παει αλλο...η δευτερα εχει λιγοτερο support αλλα εχει πολλα καλουδια παραπανω..

 

επισης 32 bit η 64? θα εχω θεματα με ασυμβατοτητες προγραμματων και drivers?

Με drivers δεν παιζει θεμα.Τωρα αν θες να "παιξεις" περνας 13.04 αμα θες για "δουλεια" η για κυριο λειτουργικο 12.04 και κανεις update.

 

Εγω παντως προτεινω linux mint.μου αρεσει περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...