Προς το περιεχόμενο

Google: Νέο Android 4.3 Jelly Bean


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι λετε για ροοτ? δεν καταλαβαινω. το ροοτ δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο την ρομ? προσφατα ροοταρα το δικο μου και ξεκλειδωσα το bootloader αλλα τα εχω ακομη λιγο μπερδεμενα... εγω νομιζα πως η ρομ δεν εχει τπτ να κανει με το ροοταρισμα και οτι αν το ροοταρεις μια φορα μετα μενει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι leaked, αλλά οκ αν θες να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο περίμενε επίσημη

 

Εγώ έτσι όπως έχω κάνει το κινητό δε μπορώ να περάσω ota πλέον και αν φλασαρω factory image από την αρχή θα σβηστουν τα πάντα, μόνο για να το πάω σε service θα το έκανα αυτό ή αν είχα σοβαρό πρόβλημα σαν "φορμάτ"

 

Επίσης να πούμε ότι το flash συνεχίζει και δουλεύει ΑΚΟΜΑ!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι λετε για ροοτ? δεν καταλαβαινω. το ροοτ δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο την ρομ? προσφατα ροοταρα το δικο μου και ξεκλειδωσα το bootloader αλλα τα εχω ακομη λιγο μπερδεμενα... εγω νομιζα πως η ρομ δεν εχει τπτ να κανει με το ροοταρισμα και οτι αν το ροοταρεις μια φορα μετα μενει ετσι

 

Με το root παίρνεις όλα τα δικαιώματα στο λειτουργικό, δεν έχει να κάνει τίποτα με τις άλλες rom. Το bootloader δεν είναι στο λειτουργικό, το ανοίγεις μια φορά και μένει έτσι (το κλείνεις οπότε θέλεις unofficially)Το ξέρω ότι δεν είναι (πλέον) αλλά αν κάνω flash θα πρέπει να τα βάζω όλα από την αρχή, ενώ με την OTA δεν χάνω τίποτα.Btw off topic, το insomnia app έχει πολλά bugs.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι λετε για ροοτ? δεν καταλαβαινω. το ροοτ δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο την ρομ? προσφατα ροοταρα το δικο μου και ξεκλειδωσα το bootloader αλλα τα εχω ακομη λιγο μπερδεμενα... εγω νομιζα πως η ρομ δεν εχει τπτ να κανει με το ροοταρισμα και οτι αν το ροοταρεις μια φορα μετα μενει ετσι

Το root δε μένει για πάντα, εμένα τώρα που πέρασα την 4.3 έφυγε

 

Θα πρέπει να περιμένω να βρεθεί ξανά τρόπος ή να βγει μια rom που να είναι έτοιμη rooted

 

Το root το θες κυρίως για να τρέχουν συγκεκριμένες εφαρμογές που δε τρέχουν διαφορετικά εφόσον αυτές σε ενδιαφέρουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το root παίρνεις όλα τα δικαιώματα στο λειτουργικό, δεν έχει να κάνει τίποτα με τις άλλες rom. Το bootloader δεν είναι στο λειτουργικό, το ανοίγεις μια φορά και μένει έτσι (το κλείνεις οπότε θέλεις unofficially)Το ξέρω ότι δεν είναι (πλέον) αλλά αν κάνω flash θα πρέπει να τα βάζω όλα από την αρχή, ενώ με την OTA δεν χάνω τίποτα.Btw off topic, το insomnia app έχει πολλά bugs.

αρα εσυ πριν ελεγες πως δεν εχεις βρει τιν 4,3 που να περνει ροοτ? επισης ΟΤΑ τι ειναι? σορρυ που στα ζαλιζω αλλα οσο ζω μαθαινω και το σιτε τις xda με ψιλο κουραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic, το insomnia app έχει πολλά bugs.

Αυτό έχει πάψει να δουλεύει σωστά από τότε που βγήκε η 4.1 και δυστυχώς δεν αναβαθμίζεται

 

Απλά όσο πάνε περισσότεροι σε jelly bean το πρόβλημα διαπιστώνεται περισσότερο, όμως υπάρχει από περισυ

 

Μόνο mobile site για το insomnia, tapatalk για όλα τα υπόλοιπα fora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το root δε μένει για πάντα, εμένα τώρα που πέρασα την 4.3 έφυγε

 

Θα πρέπει να περιμένω να βρεθεί ξανά τρόπος ή να βγει μια rom που να είναι έτοιμη rooted

 

Το root το θες κυρίως για να τρέχουν συγκεκριμένες εφαρμογές που δε τρέχουν διαφορετικά εφόσον αυτές σε ενδιαφέρουν

ξερω γιατι το κανεις και τι σου ξεκλειδωνει το ροοτ. το ειχα καταλαβει πλεον.. απλα νομιζα πως ακομη και αν αλλαζες ρομ εμενε ετσι.. δεν εβαλα λιγο το κεφαλι μου να σκεφτει οτι εφοσων σβηνεις το λειτουργικο φευγει και αυτο.. τωρα το συνηδειτοποιησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εσυ πριν ελεγες πως δεν εχεις βρει τιν 4,3 που να περνει ροοτ? επισης ΟΤΑ τι ειναι? σορρυ που στα ζαλιζω αλλα οσο ζω μαθαινω και το σιτε τις xda με ψιλο κουραζει

Ota είναι over the air (update)

 

Είναι το αρχείο που σου αναβαθμίζει το λειτουργικό

 

Υπάρχουν δυο τρόποι να περαστεί

Είτε να στο στείλει η google μέσω internet

Είτε να το περάσεις με custom recovery χειροκίνητα

 

Για να περαστεί με επιτυχία απαραίτητες προϋποθέσεις είναι έχεις stock kernel και ενδεχομένως να μην έχεις root, το δεύτερο δεν είναι στάνταρ

 

ξερω γιατι το κανεις και τι σου ξεκλειδωνει το ροοτ. το ειχα καταλαβει πλεον.. απλα νομιζα πως ακομη και αν αλλαζες ρομ εμενε ετσι.. δεν εβαλα λιγο το κεφαλι μου να σκεφτει οτι εφοσων σβηνεις το λειτουργικο φευγει και αυτο.. τωρα το συνηδειτοποιησα

Κανονικά δε φεύγει, αλλά με στοκ ρομ είναι πολύ πιθανό όπως και με ota

 

Μου έχει τύχει και να μη φύγει σε minor update του στυλ από 4.1.1 σε 4.1.2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια στο nexus7 εχει δυο "τυπους" root απ'οτι ξερω.Ο ενας μπορεις να περνας custom roms και αλλος να μπορει να δεχθεί αναβαθμηση,αλλα οχι custom roms!Να υποθεσω οτι αυτο ισχύει μονο για το nexus7?

 

Πάντως σε ota,ακομη να ερθει ουτε σε μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας το manual σε Galaxy Nexus, χάνονται όλα από το τηλέφωνό μου;

Με toolkit και factory image ναι

 

Με cwm μόνο το ota δε σβηνεται τίποτα

 

Με cwm κάποιο zip της επίσημης ρομ από xda επίσης δε σβήνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Κάνοντας το manual σε Galaxy Nexus, χάνονται όλα από το τηλέφωνό μου;</p>

 

Άμα flashαρεις το αρχείο που έχει στο σαιτ θα γίνουν όλα μαμά. Αν περιμένεις OTA τότε θα γίνει απλά το update.

 

 

Κάνοντας το manual σε Galaxy Nexus, χάνονται όλα από το τηλέφωνό μου;

Με toolkit και factory image ναι

 

Με cwm μόνο το ota δε σβηνεται τίποτα

 

Με cwm κάποιο zip της επίσημης ρομ από xda επίσης δε σβήνεται τίποτα

Εγώ ξέρω ότι χάνονται αν το κάνεις το official μέσω recovery. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος

 

Ρε παιδια στο nexus7 εχει δυο "τυπους" root απ'οτι ξερω.Ο ενας μπορεις να περνας custom roms και αλλος να μπορει να δεχθεί αναβαθμηση,αλλα οχι custom roms!Να υποθεσω οτι αυτο ισχύει μονο για το nexus7?<br><br>

Πάντως σε ota,ακομη να ερθει ουτε σε μενα!

Όπως είπαμε, το root είναι στην rom, απλά σου δίνει δικαίωμα σε διάφορα λειτουργικά (όπως και να διαγράψει μαμά εφαρμογές) αν είναι μαμά ρομ μπορείς να κάνεις ota, αν είναι custom rom ανάλογος αν ο developer έχει βγάλει το ota όπου κάνουν και συνήθως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ηρεμια, ολοι θα το παρετε σε λιγα χρονια.

Αλλιως, νταξει μωρε, αντροιντ ειναι αυτο, παρτε αλλη συσκευη αν το θελετε τωρα.

(Πριν λιγες μερες βγηκε το GDR2 και σημερα το εχω ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω στοκ recovery νομίζω χάνονται, μέσω clockworkmod σίγουρα όχι

Για το stock έλεγα, για αυτό λέω recovery (μην γίνει μπέρδεμα), για cwm δεν έχω ιδέα τη γίνεται (ακομα)

 

Btw στο Tapatalk δεν μπορώ να βρω το insomnia, δοκίμασα και insomnia και insomnia.gr

 

<p>Παιδια ηρεμια, ολοι θα το παρετε σε λιγα χρονια.</p>

<p>Αλλιως, νταξει μωρε, αντροιντ ειναι αυτο, παρτε αλλη συσκευη αν το θελετε τωρα.<br><br>

(Πριν λιγες μερες βγηκε το GDR2 και σημερα το εχω ;) )</p>

 

Μην ξεχνάς ότι το nexus είναι καθαρά τις Google και ήταν το μοναδικό με pure Android. Αυτό που έκανε και έβγαλε και για τις άλλες εταιρίες το κάνει γιατί θέλει να έχουν όλα ένα UI (το έχει αναφέρει πολλές φορές)

 

Δε πα να βγάλει η Samsung και s5 αν δεν είναι nexus δεν το αλλάζω. Ας έρθει και το Google store Ελλάδα (για ευκολία αγοράς) να δεις πως θα παίρνουμε κινητά στην μισή τιμή των άλλων εταιριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...