Προς το περιεχόμενο

Google: Νέο Android 4.3 Jelly Bean


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρό είχαμε να δούμε μια νέα έκδοση του Android, με τη Google να δίνει τέλος στην αναμονή παρουσιάζοντας σε ειδική παρουσίαση την έκδοση 4.3 Jelly Bean.Όπως ίσως έχετε μαντέψει από τον αριθμό, η νέα έκδοση του Android δε φέρνει σημαντικές αλλαγές, κάτι που αναμένεται να γίνει με την έκδοση 5.0 Key Lime Pie ίσως και μέσα στο χρόνο. Πάντως η Google δε παρέλειψε να αναφέρει ότι ήδη 70 εκατομμύρια android tablets έχουν ενεργοποιηθεί, ενώ το 1 από τα 2 tablets που πωλούνται, τρέχει μια έκδοση του Android.

 

Από τα κύρια χαρακτηριστικά του Android 4.3 Jelly Bean ξεχωρίζουν:

 

- Πολλαπλά προφίλ χρηστών: Από τα χαρακτηριστικά που ζητούσαν οι χρήστες tablet, το Android πλέον δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας πολλαπλών προφίλ για κάθε tablet, με αντίστοιχους περιορισμούς που θα μπορείτε να ρυθμίσετε ανάλογα με το προφίλ. Για παράδειγμα θα μπορείτε να δίνετε πρόσβαση σε συγκεκριμένες εφαρμογές και υπηρεσίες για κάποιο άλλο άτομο που χρησιμοποιεί τη συσκευή σας καθώς και να αποκλείσετε την αγορά εφαρμογών ή παιχνιδιών.

 

- OpenGL|es 3.0: Πολύ σημαντική προσθήκη για τους κατασκευαστές παιχνιδιών, η υποστήριξη OpenGL|ES 3.0 υπόσχεται πολύ καλύτερα παιχνίδια με rendering σε πραγματικό χρόνο και σε ανάλυση 1080p.

Υποστήριξη Bluetooth Smart η οποία προορίζεται για σημαντικά μειωμένη ανάγκη μπαταρίας με μια νέα σειρά bluetooth αξεσουάρ, χαρίζοντας σημαντικά μεγαλύτερη αυτονομία στη συσκευή σας.

 

Dial Pad autocomplete: Χρήσιμο χαρακτηριστικό που έλειπε, η αυτόματη εμφάνιση επαφών που συμβαδίζουν με τον αριθμό που έχετε ξεκινήσει να πληκτρολογείται στην εφαρμογή τηλεφωνικών κλήσεων.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ξεχωρίζουμε την υποστήριξη Bluetooth AVRCP 1.3 για εμφάνιση των τίτλων των τραγουδιών σε ένα στερεοφωνικό αυτοκινήτου, ανανεωμένο περιβάλλον στην εφαρμογή λήψης φωτογραφιών και βίντεο καθώς και βελτιωμένος αλγόριθμος για καλύτερη αναγνώριση του κειμένου που εισάγουμε.

 

Το Android 4.3 Jelly Bean είναι από σήμερα διαθέσιμο για τα smartphones Nexus 4 και Galaxy Nexus καθώς και για τα tablets Nexus 7 και Nexus 10.

 

Link.png Site: Official Android Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοινός τπτ εκτός και αν είσαι "gamer" gamer στα εισαγωγικά  γιατί όταν βλέπω κόσμο να παιζει κάνα game πέρα από κάνα tetris jewels κλπ στο κινητό κοροϊδεύω γιατί αστείο φαίνεται ένας μεγάλος άνθρωπος να σκοτώνετε με κινητό στα χέρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα lock screen widgets υπηρχαν απο το 4.2

Το auto complete dial το είχαν οι rom απο τις αλλες εταιριες αλλα οχι η στοκ της Google.

To φλασαρα με usb adb γιατι το ΟΤΑ θα αργησει λιγακι.

Ειναι πιο smooth και γρηγορο απο το 4.2. Οι περισσοτερες αλλαγες ειναι για επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε κανείς το update σε galaxy nexus?εμένα δεν μου έχει βγάλει τίποτα ακόμα...

εγώ το κατεβάζω τώρα μια ρομ να δω τι λέει, αλλά δυστυχώς δε βρήκα και rooted και δε θα μου δουλεύουν πράγματα, αλλά οκ στη τελική ξανακάνω restore σε 4.2.2 αν δε βρω και άμεσα λύση για root 

(εδιτ μου έβγαλε επιλογή για root το cwm , τέλεια!, ελπίζω να μη μπρικάρει βραδιάτικα :P  ) 

 

αν έχεις custom recovery κοίτα σε xda  για το zip του ota ή για rom, αν είσαι τελείως στοκ απλά υπομονή 

 

αν είσαι και samsung branded καλά κρασιά 

 

 

Ειναι πιο smooth και γρηγορο απο το 4.2. Οι περισσοτερες αλλαγες ειναι για επιδοσεις.

μακάρι, αν και είναι εξίσου smooth όσο με μη stock kernel? 

 

εσύ για ποια συσκευή λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://developers.google.com/android/nexus/images?hl=pt-BR#occamjwr66v

 

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις official rom για διάφορα μοντέλα .

Για root προσπαθούν να το κάνουν στο xda αλλά όπως βλέπω έχει σφάλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ναι root δεν υπάρχει ακόμα τελικά τη πέρασα, για να δούμε τι θα δούμε 

 

επίσης πείτε μου παρακαλώ  όσοι έχετε swype αν έχετε κάνα πρόβλημα με force shut down 

(αν και αυτό παίζει να είναι μόνο δικό μου θέμα γιατί έχω κάνει παράξενα ) 

 

Screenshot_2013-07-25-01-55-36_zps3cc4b1



το Dial Pad autocomplete εμενα το neo v μου το εχει εδω και καιρο.. ισως ειναι προσθηκη της sony..

να πω ότι αυτό δε θα δουλεύει άμεσα από μόνο του θέλει ενεργοποίηση από settings

 

επίσης η κάμερα έγινε ξανά ακόμα πιο  παράξενη.. δε μου αρέσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε qsis μπορείς να μου πεις αν το κατέβασες από το σαιτ που έχω βάλει;

 

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω ακόμα λόγο έλλειψης υπολογιστή και ίντερνετ.

 

Για το σφάλμα στο πληκτρολόγιο δεν είναι απίθανο να υπάρχει αλλά δύσκολο να τους ξέφυγε κάτι τόσο σημαντικό.

Εγώ προσωπικά έχω το SwiftKey και δεν λειτουργώ καν το μαμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δε κατέβασα από τη google γιατί από όσο ξέρω τουλάχιστον αν περάσω κάποια από αυτά τα image με το τρόπο που ξέρω θα μου σβηστούν τα πάντα από το κινητό και θα πρέπει να το στήσω ξανά από την αρχή 

 

εγώ κατέβασα το image σε zip από 'δω και το φλάσαρα με cwm 



Για το σφάλμα στο πληκτρολόγιο δεν είναι απίθανο να υπάρχει αλλά δύσκολο να τους ξέφυγε κάτι τόσο σημαντικό.
Εγώ προσωπικά έχω το SwiftKey και δεν λειτουργώ καν το μαμά

κι εγώ για το swype μίλησα, όχι για το στοκ το στοκ είναι μια χαρά 

 

επίσης το tune in radio θέλει 1000% update γιατί πετάγεται όλη την ώρα και δουλεύει μόνο του 

 

βέβαια οκ σε κάθε νέα έκδοση έχουμε παρατράγουδα οι beta testers :P, αν και αυτή τη φορά ίσως μείνω λίγες μέρες σε 4.2.2 μέχρι να στρώσει το πράγμα να βγει και κάνας kernel της προκοπής, να γίνει και κάνα root 

 

έχω κρατήσει backup σε 4.2.2 ακριβώς για αυτό το λόγο (και σε περίπτωση που γινόταν τούβλο κατά την αναβάθμιση ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα λες για το swipe του stock.

Τρελή μαγκιά και το swipe που έχει βάλει να μιλάς ελληνικά και να γράφει. Εγώ αρχικά λέω να περιμένω OTA και από εκεί να κάνουν της μοντες, δεν πολύ εμπιστεύομαι τα leaked.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...