Προς το περιεχόμενο

Εκπαίδευση σε Linux


anastasia_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια και το έφερε η κουβέντα διάβαζα σε ξένη οικονομική εφημερίδα πριν κανά μήνα ότι όποιος γνωρίζει από linux είναι περιζήτητος στην αγορά εργασίας και έχει πάρα πολύ υψηλό κασέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη αγορά εργασίας στο εξωτερικό και όπως όλα δείχνουν το linux θα είναι το μέλλον των λειτουργικών συστημάτων. Κακά τα ψέματα αυτό ήταν αναπόφευκτο να συμβεί. Είναι δύσκολο κάποιος σε βάθος χρόνου να κοντράρει ένα open source λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπουμπουντου ολοένα και απομακρύνετε από το opensource

free doesn't mean opensource

Ε εντάξει ο server αν εξαιρέσεις το upstart δε διαφέρει κ πολύ απο debian, το desktop ξεφεύγει λίγο απο linux είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ νομίζω πως linux = μέλλον εχω δοκιμάσει linuxmint και ubuntu μέχρι στιγμής και αυτή τη στιγμή δοκιμάζω win 8.1 μέχρι να βρω την επόμενη linux distro για να της αλλάξω τα φώτα :P

 

Αποστολή από το Samsung Galaxy Ace GT-S5839i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος στην Ελλάδα αν προσφέρεται πρόγραμμα πιστοποίησης σε δεξιότητες Linux και σε τί ειδικότητες; πχ system administrator?

Ναι. http://www.lpi.org.gr/en/certification-organisations-en

 

Αυτο ειναι για τις πιστοποιησεις LPIC που ειναι και η κλασσικη οδος για αυτο που θες.

Υπαρχουν τρια επιπεδα junior, advanced, senior. Με το advanced γινεσαι linux system administrator και ειναι βασικα η standard πιστοποιηση για ευρεση δουλειας. Συνηθως ζητανε και δυο χρονια προυπηρεσιας, οποτε στην αρχη πας μαλλον για βοηθος. Το senior ειναι ειδικοτητες. Περισσοτερα http://en.wikipedia.org/wiki/LPIC

 

Δεν εχω καποιο απο αυτα τα πτυχια, απλως το εψαξα προσφατα, γιατι ειχα διλλημα να ακολουθησω ή αυτο ή αναβαθμιση κομπιουτερικου υλικου και λεω μαλλον να ακολουθησω το δευτερο.

 

Η αγορα του λινουξ στην Ελλαδα ειναι στα σπαργανα. Απο ο,τι ξερω υπαρχει μονο ενας με πιστοποιηση senior. Αν πας ομως εξωτερικο θα κερδιζεις καποιες χιλιαδες ευρω το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη αγορά εργασίας στο εξωτερικό και όπως όλα δείχνουν το linux θα είναι το μέλλον των λειτουργικών συστημάτων. Κακά τα ψέματα αυτό ήταν αναπόφευκτο να συμβεί. Είναι δύσκολο κάποιος σε βάθος χρόνου να κοντράρει ένα open source λειτουργικό.

 

Παιδιά νομίζω λίγο τα παραλέτε για το Linux. Δεν μπορώ να πω! Έχω δει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη ανάπτυξη από την έκδοση

12.04 που είχα πρωτοβάλει εγώ αλλά μέχρι εκεί.  Δεν βλέπω ακόμα κάτι φοβερό.

 

Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από όλα τα windows versions απλά εμένα προσωπικά η γνώμη μου περνάει στη διάσταση του Mac OS.

 

θα μου πείτε τώρα πολύς φραμπαλάς ρε παιδί μου, το DE είναι όλο γραφικά και φρου φρου...

Ε, εγώ πιστεύω πως χωρίς αυτά δεν πατάει κανείς γερά στο marketing ενός πράγματος.

 

Ας πούμε έκανα το dell inspiron 1525 hackintosh και είδα ότι έχει πάρα πολύ καλή ανταπόκριση, πάρα πολύ καλά γραφικά, ήχο, εφαρμογές... Και δεν συμμαζεύονται οι εντυπώσεις! 

 

Και ναι, δεν είναι και το κατάλλήλο νήμα γι'αυτή τη συζήτηση αλλά μιας και το προαναφέρατε θεώρισα πως μπορούσα να πω και εγώ μια γνώμη...

 

Ευχαριστώ! 

 

ΥΣ: Ξέρω παιδιά, το hackintosh δεν είναι native, είναι patchαρισμένα όλα, από drivers μέχρι dsdt για να παίξει... Αλλά και πάλι 

τα codecs και τλπ είναι τέλεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το MacOS με οποιοδήποτε σοβαρή διανομή

αν δε θες να ψάξεις για να μάθεις κάτι καινούριο και να κάνεις την δουλειά σου, δεν ψάχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω λίγο τα παραλέτε για το Linux. Δεν μπορώ να πω! Έχω δει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη ανάπτυξη από την έκδοση

12.04 που είχα πρωτοβάλει εγώ αλλά μέχρι εκεί.  Δεν βλέπω ακόμα κάτι φοβερό.

 

Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από όλα τα windows versions απλά εμένα προσωπικά η γνώμη μου περνάει στη διάσταση του Mac OS.

Γινεται στροφη προς το λινουξ, αλλα δεν φαινεται στην Ελλαδα. Η στροφη φαινεται στο εξωτερικο και ξεκιναει απο το λινουξ στις επιχειρησεις, στα εκπαιδευτικα ιδρυματα και στους κρατικους οργανισμους. Ο απλος πολιτης που στο πανεπιστημιο του εχει λινουξ κι υστερα δουλευει σε επιχειρηση με λινουξ, θα περασει κι αυτος στο λινουξ μετα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το MacOS με οποιοδήποτε σοβαρή διανομή

αν δε θες να ψάξεις για να μάθεις κάτι καινούριο και να κάνεις την δουλειά σου, δεν ψάχνεις

 

Κατά τη γνώμη μου, έχει μια μεγάλη σχέση με τις linux διανομές... Καταρχήν είναι unixωειδές...

Κατά δεύτερον μια σοβαρή διανομή έχει πράγματα εμπνευσμένα από το MacOS.

 

Καλά, δεν λέω, φυσικά και δεν έχουν μεγάλη σχέση, αλλά εχω παρατηρήσει κάποια οικεία πράγματα..

 

Πάνω απ'όλα βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου και σέβομαι και τη δική σου ευχαριστώ.. 

 

Το πρόβλημά μου ήταν απλά ότι το linux έχει υπερτιμηθεί, χωρίς βέβαια να θέλω να θείξω απόψεις..

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά τη γνώμη μου, έχει μια μεγάλη σχέση με τις linux διανομές... Καταρχήν είναι unixωειδές...

Κατά δεύτερον μια σοβαρή διανομή έχει πράγματα εμπνευσμένα από το MacOS.

 

 

Δεν παιζουν ρολο αυτα. Η στροφη γινεται για οικονομικους κυριως λογους στον επαγγελματικο χωρο. Το λινουξ ερχεται φτηνοτερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...