Προς το περιεχόμενο

Βιβλια προγραμματισμού..


oallosmoueautos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη στιγμη που δεν εχεις παει ουτε σε συνεντευξη για θεση προγραμματιστη μην μου κανεις υποδειξεις μιστερ..

 

 

Ελπίζω να μην θέλουν ούτε κάποιο medium γιατί ούτε σε αυτό το έχεις... εκτός και εάν αρχίσεις να ζητάς τρόπους για να μαντεύεις που έχει, και πού όχι, δουλέψει ο καθένας που γράφει σε ένα forum. 

 

Κατά τα άλλα... τις πιο πολλές φορές είναι προδιαγεγραμμένη η πορεία των πραγμάτων βάσει των συνθηκών που ξεκινάνε. Αυτό που αλλάζει είναι το διάστημα του χρόνου που θα χρειαστεί για να φτάσει το exit statement. 

 

 

Ακόμα, φρόντισε όταν θα πας (εάν θα πας) εκεί κάτου, να μην μιλάς τόσο όσο μιλάς εδώ γιατί εκεί δεν θα είναι forum και όταν μιλάς/γράφεις εκτίθεσαι ανεπανάληπτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιο Advanced C++ θα μου δωσετε ή θα συνεχισετε να ριχνετε το φαρμακι σας και μετα θα μου ευχεστε οτι καλυτερο ή θα το παιζετε δηθεν?

 

Η Αυστραλια τον τελευταιο καιρο αυξησε τον πληθυσμο της κατα 40% με μεταναστες που δεχτηκε..

Επειδη δεν χωραει αλλος με την βάρκα τους πλεον, εχουν φτιαξει μια πολυ αυστηρη μεταναστευτικη πολιτικη που οποιος θελει να μεταναστευσει και να δουλεψει περναει απο "ακτινογραφία", δηλαδη βρισκουν τα παντα για αυτον απο την Ελλάδα (ουτε εσυ φανταζεσαι τι πληροφοριες βρισκουν) και αξιολογουν τα προσοντα του για να τον κατευθυνουν για εργασια πριν μεταναστευσει, εφοσον φυσικα τον εγκρινουν..

Ετσι ειναι πολυ πιθανον να περασει απο συνεντευξη πριν μπει στη χώρα και να τον κατευθυνουν για συγκεκριμενη εργασια..

Δε σε αφηνουν αμολυτο με τουριστικη βίζα να χτυπας πορτες για δουλεια.. Οσοι Ελληνες το εκαναν αυτο βρεθηκαν κλεισμενοι σε κεντρα φιλοξενιας λαθρομεταναστων και γυρισαν Ελλάδα με την πρωτη διαθεσιμη πτηση..

Ενταξει τωρα?

Δεν εχετε το IQ να διασταυρωσετε αυτα που λεω και μου κανετε και υποδειξεις απο πανω..

 

Σε μια θεση junior προγραμματιστη μπορει να δουλευει καποιος με μηδεν επαγγελματικη προυπηρεσια σε προγραμματισμο (αποφοιτοι πανεπιστημιων, καριεριστες που το γυρνανε σε ΙΤ κτλ) μεχρι και ατομα με 3 χρόνια επαγγελματικης εμπειριας..

Σε μια θεση senior προγραμματιστη μπορει να δουλευει καποιος με 2 εως 20 χρόνια εμπειρια..

Ολα σχετικα ειναι.. Σε ενα μεγαλο προτζεκτ δουλευουν ενα σωρο ανθρωποι.. ποιες ειναι δηλαδη οι χαμαλοδουλειες?

 

και προφανως σας διαφευγει το μεγεθος της Αυστραλιας σαν χωρα και οικονομια ή τι βιομηχανιες εχει..

 

Δεν χρειαζεται να ειναι μεντιουμ ο αλλος για να καταλαβει οτι μπαινετε εδω μονο για να τρολαρετε το θεμα μου αντι να τρωτε σπορια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δηλαδη βρισκουν τα παντα για αυτον απο την Ελλάδα (ουτε εσυ φανταζεσαι τι πληροφοριες βρισκουν)

Insomnia.gr διαβαζουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δουλεψω σε εταιρια στην Αυστραλία που φτιαχνει aviation software και πρεπει να μαθω γρηγορα C++ και Ada.. 

 

 

Στα γρηγορα c++ απλα δεν. Στα γρηγορα το πολυ πολυ "c++".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Insomnia.gr διαβαζουν?

 

Σε ενα γνωστο μου που περνουσε εξετασεις για να παρει Αυστραλεζικη υπηκοοτητα του βρηκαν σε ποιο νοσοκομειο ειχε γεννηθει με τα ονοματα των νοσοκομων που βοηθουσαν στη γέννα.. χο χο χο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να προσέχεις στα βιογραφικά σου τι γράφεις,μη μπερδευτείς και γράψεις και κανένα "χι χι χι".

 

Εντάξει τις πληροφορίες που αναφέρεις τις ξέρουμε και μεις,τα προσόντα μας λείπουν...Πειράζει λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιο Advanced C++ θα μου δωσετε ή θα συνεχισετε να ριχνετε το φαρμακι σας και μετα θα μου ευχεστε οτι καλυτερο ή θα το παιζετε δηθεν?

 

Η Αυστραλια τον τελευταιο καιρο αυξησε τον πληθυσμο της κατα 40% με μεταναστες που δεχτηκε..

Επειδη δεν χωραει αλλος με την βάρκα τους πλεον, εχουν φτιαξει μια πολυ αυστηρη μεταναστευτικη πολιτικη που οποιος θελει να μεταναστευσει και να δουλεψει περναει απο "ακτινογραφία", δηλαδη βρισκουν τα παντα για αυτον απο την Ελλάδα (ουτε εσυ φανταζεσαι τι πληροφοριες βρισκουν) και αξιολογουν τα προσοντα του για να τον κατευθυνουν για εργασια πριν μεταναστευσει, εφοσον φυσικα τον εγκρινουν..

Ετσι ειναι πολυ πιθανον να περασει απο συνεντευξη πριν μπει στη χώρα και να τον κατευθυνουν για συγκεκριμενη εργασια..

Δε σε αφηνουν αμολυτο με τουριστικη βίζα να χτυπας πορτες για δουλεια.. Οσοι Ελληνες το εκαναν αυτο βρεθηκαν κλεισμενοι σε κεντρα φιλοξενιας λαθρομεταναστων και γυρισαν Ελλάδα με την πρωτη διαθεσιμη πτηση..

Ενταξει τωρα?

Δεν εχετε το IQ να διασταυρωσετε αυτα που λεω και μου κανετε και υποδειξεις απο πανω..

 

Σε μια θεση junior προγραμματιστη μπορει να δουλευει καποιος με μηδεν επαγγελματικη προυπηρεσια σε προγραμματισμο (αποφοιτοι πανεπιστημιων, καριεριστες που το γυρνανε σε ΙΤ κτλ) μεχρι και ατομα με 3 χρόνια επαγγελματικης εμπειριας..

Σε μια θεση senior προγραμματιστη μπορει να δουλευει καποιος με 2 εως 20 χρόνια εμπειρια..

Ολα σχετικα ειναι.. Σε ενα μεγαλο προτζεκτ δουλευουν ενα σωρο ανθρωποι.. ποιες ειναι δηλαδη οι χαμαλοδουλειες?

 

και προφανως σας διαφευγει το μεγεθος της Αυστραλιας σαν χωρα και οικονομια ή τι βιομηχανιες εχει..

 

Δεν χρειαζεται να ειναι μεντιουμ ο αλλος για να καταλαβει οτι μπαινετε εδω μονο για να τρολαρετε το θεμα μου αντι να τρωτε σπορια..

 

 

 

Χμ..

 

Συνεχίζεις να μην το έχεις το θέμα της πρόβλεψης και έπεσες και στην περίπτωση :D

 

 

Πώς στην ευχή κατάλαβες ότι δεν έχουμε ιδέα από το μέγεθος της Αυστραλίας και τι βιομηχανίες έχει, πολύ θα το ήθελα να το μάθω. 

 

Επίσης, γιατί νομίζεις ότι με το να ξέρεις τι προσόντα απαιτούνται για senior ή junior developers έχει πιάσει τον πάτερ από τα αχαμνά, δεν μπορώ να καταλάβω. Σε μπερδεύουν οι αγγλικές ορολογίες;. 

 

 

Πάντως δεν φαίνεται να ίδρωσε το ματάκι σου για το θέμα ότι όσο γράφεις εκτίθεσαι. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να προσέχεις στα βιογραφικά σου τι γράφεις,μη μπερδευτείς και γράψεις και κανένα "χι χι χι".

 

Εντάξει τις πληροφορίες που αναφέρεις τις ξέρουμε και μεις,τα προσόντα μας λείπουν...Πειράζει λες;

 

Δεν ειναι τα προσοντα μονο.. Παιζει ρολο και ο χαρακτηρας σου.. η ικανοτητα σου να συνεργαζεσαι με αλλους στην ομαδα.. ο επαγγελματισμος σου.. τι εκπέμπεις.. πραγματα που οι περισσοτεροι Ελληνες δεν τα εχουν.. για αυτο τους εχουν βγει το ονομα και οχι εξαιτιας της Μεργκελ..

 

Αν πχ εχεις ενα βιβλιο σε advanced C++ που δεν το χρειαζεσαι και δεν το δινεις σε καποιο συναδελφο σου για να τον βοηθησεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο σα νοοτροπία που εχεις..

 

και δεν θα ξεχασω κατι που μου ειπε ενας γνωστος μου που ειναι χρονια στην Αυστραλια.. Η Αυστραλια εχει 7 απο τα 10 πιο δηλητηριωδη φιδια στον κοσμο.. και μου λεει ο γνωστος μου οτι τα πιο επικινδυνα φιδια που ειδε στην Αυστραλία ηταν οι Ελληνες "πατριωτες" που προθυμοποιηθηκαν να τον βοηθησουν στα πρωτα του βηματα..

 

Μην γραφετε αλλα σχολια γιατι εσεις ειστε που εκτιθεστε και οχι εγω..

 

Τα προσοντα δεν ερχονται με τον πελαργό ουρανοκατέβατα.. Μπαινεις στο ψητο και τα αποκτας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Δεν ειναι τα προσοντα μονο.. Παιζει ρολο και ο χαρακτηρας σου.. η ικανοτητα σου να συνεργαζεσαι με αλλους στην ομαδα.. ο επαγγελματισμος σου.. τι εκπέμπεις.. πραγματα που οι περισσοτεροι Ελληνες δεν τα εχουν.. για αυτο τους εχουν βγει το ονομα και οχι εξαιτιας της Μεργκελ..

 

Αν πχ εχεις ενα βιβλιο σε advanced C++ που δεν το χρειαζεσαι και δεν το δινεις σε καποιο συναδελφο σου για να τον βοηθησεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο σα νοοτροπία που εχεις..

 

και δεν θα ξεχασω κατι που μου ειπε ενας γνωστος μου που ειναι χρονια στην Αυστραλια.. Η Αυστραλια εχει 7 απο τα 10 πιο δηλητηριωδη φιδια στον κοσμο.. και μου λεει ο γνωστος μου οτι τα πιο επικινδυνα φιδια που ειδε στην Αυστραλία ηταν οι Ελληνες "πατριωτες" που προθυμοποιηθηκαν να τον βοηθησουν στα πρωτα του βηματα..

 

Μην γραφετε αλλα σχολια γιατι εσεις ειστε που εκτιθεστε και οχι εγω..

 

Τα προσοντα δεν ερχονται με τον πελαργό ουρανοκατέβατα.. Μπαινεις στο ψητο και τα αποκτας..

 

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που είπες.

 

Και μια και αναφέρεις τόσο συχνά στο εξωτερικό τι γίνεται:

Ξέρεις πώς θα σε κοίταζε ένας γερμανός αν του ζητούσες ένα βιβλίο,δε στο έδινε, και αντιδρούσες όπως αντέδρασες;

Καλά,δε μιλάμε να του έλεγες ότι το χρειάζεσαι για τη δουλειά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μόνο μια απορία έχω μόνο.. την γκόμενα που θα πει οτι σε παντρεύεται για να πάρεις υπηκοότητα που σκατά την βρήκες? Οχι τίποτα άλλο αλλα να βρω και εγώ καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που είπες.

 

Και μια και αναφέρεις τόσο συχνά στο εξωτερικό τι γίνεται:

Ξέρεις πώς θα σε κοίταζε ένας γερμανός αν του ζητούσες ένα βιβλίο,δε στο έδινε, και αντιδρούσες όπως αντέδρασες;

Καλά,δε μιλάμε να του έλεγες ότι το χρειάζεσαι για τη δουλειά σου...

 

 

Οι Γερμανοι ειναι ηλιθια, μηχανοποιημενα, ψευτοπατριωτακια, κρυφοφασιστακια με συμπλεγματα ηττοπαθειας και μεγαλομανιας απο το Β Παγκοσμιο πολεμο.. Ουτε στον αδερφο του δεν θα το εδινε το βιβλιο.. και αυτοι δεν χρησιμοποιουν βιβλια γιατι οταν δουλευουν δεν σκεφτονται.. 

 

Δεν το πιστευω οτι με ρωτανε που βρηκα γυναικα για να με βοηθησει να παω στην Αυστραλια..

 

Εβαλα αγγελια στη Χρυση Ευκαιρια.. χα χα χα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν πχ εχεις ενα βιβλιο σε advanced C++ που δεν το χρειαζεσαι και δεν το δινεις σε καποιο συναδελφο σου για να τον βοηθησεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο σα νοοτροπία που εχεις..

 

Μεγαλύτερο ρόλο παίζει στη νοοτροπία να παρακαλάς να σου χαρίσουν (!!!) βιβλίο, ενώ μπορείς να βρείς σε 5 λεπτά τα άπειρα σε e-book. Αν ήταν τόσο κρίσιμα για τη δουλειά σου, δεν θα είχες κολλήματα του αν είναι e-book ή όχι (στο κάτω κάτω το εκτυπώνεις). Άσε που το e-book είναι συνήθως καλύτερο για programming, γιατί κάποια στιγμή θα θέλεις να κάνεις και ένα copy-paste τον κώδικα.

 

Αν τέλος πάντων ήταν και τόσο σημαντικό να το έχεις "ορίτζιναλ"...αν και το κατέβασμα μικρή διαφορά έχει απο το χάρισμα, θα έσκαγες ένα 60άρι και θα έπαιρνες την βίβλο της C++ 11. http://www.amazon.com/The-Programming-Language-hardcover-Edition/dp/0321958322/ref=sr_sp-btf_title_1_4?ie=UTF8&qid=1375265196&sr=8-4&keywords=c%2B%2B+primer

 

Anyway, ταΐζω το troll αλλά whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω λεφτα να πληρωνω την ΔΕΗ ειδικα τωρα που θα αυξησει το τιμολογιο..

 

Μαγειρευω στο γκαζι.. πηγαινω σε βιβλιοθηκες για να μην καιω αιρ-κοντισιον.. παω και καθομαι στα Goodies να πιω ενα καφε και ξεχνιεμαι για 6 ώρες (!) με το φορητο να διαβαζω e-books.. 

 

Ουτε να αγορασω καινουργιο βιβλιο θελω γιατι δεν θα μπορω να το παρω μαζι μου στη ξενιτια, οποτε θα το δωσω σε κανεναν αλλο ή σε καμια βιβλιοθηκη..

 

copy-paste κωδικα δεν κανω ποτε γιατι δεν τον καταλαβαινω μετα και πρεπει να τον ξαναχτυπησω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Οι Γερμανοι ειναι ηλιθια, μηχανοποιημενα, ψευτοπατριωτακια, κρυφοφασιστακια με συμπλεγματα ηττοπαθειας και μεγαλομανιας απο το Β Παγκοσμιο πολεμο.. Ουτε στον αδερφο του δεν θα το εδινε το βιβλιο.. και αυτοι δεν χρησιμοποιουν βιβλια γιατι οταν δουλευουν δεν σκεφτονται.. 

 

Δεν το πιστευω οτι με ρωτανε που βρηκα γυναικα για να με βοηθησει να παω στην Αυστραλια..

 

Εβαλα αγγελια στη Χρυση Ευκαιρια.. χα χα χα..

 

Δεν έχεις δουλέψει με Γερμανούς,οπότε δε νομίζω να δικαιούσαι να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα.

Έχουν κάποια σταθερά σημεία στη δουλειά τους από τα οποία δεν παρεκκλίνουν με τίποτα.Τίποτα άλλο.

 

Και που 'σαι,έτσι για πλάκα έψαξα στο νετ για θέσεις εργασίας εκεί...Και δε χρειάζεσαι και γκόμενα να πας:

 

http://jobs.monster.de/v-it-q-entwickler-cplusplus-jobs.aspx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...