Προς το περιεχόμενο

Unity 4.2: Υποστήριξη για Windows 8,Windows Phone 8 και BB10


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την νεότερη αναβάθμιση της μηχανής ανάπτυξης Unity να κυκλοφορεί επίσημα σήμερα, ύστερα από αρκετό διάστημα σε beta, ήρθε και η πολυπόθητη υποστήριξη για τις πλατφόρμες της Microsoft και της RIM.Συγκεκριμένα, η έκδοση 4.2 προσφέρει υποστήριξη τόσο για το νέο λειτουργικό ηλεκτρονικών υπολογιστών και tablet τα Windows 8, όσο και για τα smartphone που στηρίζονται στα Windows Phone 8 και BlackBerry 10. Μέχρι σήμερα τα προνόμια της Unity Engine απολάμβαναν μόνο οι προγραμματιστές παιχνιδιών Android και iOS.

 

Η εν λόγω υποστήριξη ισχύει τόσο στη δωρεάν, όσο και στην επί πληρωμή έκδοση του Unity. Επίσης, αρκετές λειτουργίες επί πληρωμή παρέχονται πια εντελώς δωρεάν. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε παρακάτω το δελτίο τύπου της Unity Technologies.

 

Link.png Site: unity3d.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η unity δεν την απολάμβαναν μόνο οι προγραμματιστές του android αλλά μπορείς να φτιάχνεις και παιχνίδια σε windows. 

Θα ήθελά να δω πάντως και μια έκδοση της να βγαίνει για linux αν και όλα τα παιχνίδια που φτιάχνονται γιαυτή την μηχανή μπορούν άνετα να μεταφερθούν σε linux.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεστε και σε PC Games

 

Προσωπικά έχω φτιάξει ένα μικρό RPG (όχι MMORPG) για Windows και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, κάποιους περιορισμούς.

Θέλω να πω ότι δεν είναι ντε και καλά μόνο για να φτιάξεις παιχνίδια για κινητά!!!

 

το μόνο "κακό" με το Unity3D είναι ότι δεν μπορεί να φτιάξει παιχνίδια Α+ ποιότητας (το UDK δίνει καλύτερα γραφικά)

 

Το κάθε Engine έχει τα δικά του, μου αρέσει το Unity3D γιατί είναι πιο κοντά στον προγραμματιστή, όχι σαν το UDK που είναι για Designers

 

To UDK είναι σχεδόν όλο Drag-Drop, έχει μια Scripting language την Kismet αλλά και πάλι είναι κλαιν μαιν.

 

Αν το Unity υποστήριζε γλώσσα χαμηλότερου επιπέδου όπως C/C++ & ASM θα ήταν πολύ super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεστε και σε PC Games

 

Προσωπικά έχω φτιάξει ένα μικρό RPG (όχι MMORPG) για Windows και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, κάποιους περιορισμούς.

Θέλω να πω ότι δεν είναι ντε και καλά μόνο για να φτιάξεις παιχνίδια για κινητά!!!

 

το μόνο "κακό" με το Unity3D είναι ότι δεν μπορεί να φτιάξει παιχνίδια Α+ ποιότητας (το UDK δίνει καλύτερα γραφικά)

 

Το κάθε Engine έχει τα δικά του, μου αρέσει το Unity3D γιατί είναι πιο κοντά στον προγραμματιστή, όχι σαν το UDK που είναι για Designers

 

To UDK είναι σχεδόν όλο Drag-Drop, έχει μια Scripting language την Kismet αλλά και πάλι είναι κλαιν μαιν.

 

Αν το Unity υποστήριζε γλώσσα χαμηλότερου επιπέδου όπως C/C++ & ASM θα ήταν πολύ super.

Υπάρχει plug !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Giwrgos

 

Ναι, μπορείς να γράψεις κάτι σε ASM να κάνεις Compile to .dll και να το καλέσεις αλλά αν είναι να το βάλεις να κάνει αυτή την διαδικασία (να φορτώσει δηλαδή των κώδικα από το dll στην μνήμη για να το τρέξει) τότε δεν έχει νόημα για μικρο-πράγματα

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...