Προς το περιεχόμενο

Μάλλον πρόβλημα με την κάρτα γραφικών (13.04)


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, παιδιά 
Έκανα σήμερα φορμάτ σε έναν παλιό υπολογιστή τον οποίο χρειάζομαι για να αποθηκεύω δεδομένα και για κάποιες μικρές εργασίες (ίντερνετ/open office κτλ). Έβαλα τα ubuntu 13.04 (32bit) αλλά όταν ανοίγει βλέπω μόνο μία οθόνη μωβ-ροζ με γραμμούλες κάθετες. δεν υπάρχει κανένα εικονίδιο. κάποιες φορές που πατάω κάτι στο πληκτρολόγιο (τυχαία πατάω κι ότι τύχει!) εμφανίζεται μία οθόνη κανονική που λέει αν θέλω να μπω να πατήσω τον κωδικό μου και πάνω δεξιά έχει τα εικονίδια που θα έπρεπε να είχε. Πρέπει μάλλον να πατάω κάτι και να αλλάζει χρήστες (μάλλον). 
Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω σταθερό ίντερνετ για να μπορέσω να ξανακάνω φορμάτ και να το αφήσω να κατεβάσει πράγματα μήπως και αναγνωρίσει κάρτα γραφικών κτλ (αν είναι αυτό το πρόβλημα). 
Στο λάπτοπ έχω ίντερνετ από την Wind με στικάκι και δεν ξέρω αν γίνεται (και πώς) να το μοιράσω. 

Καμιά βοήθεια για το τι μπορεί να είναι και πώς να το λύσω; 
Στο παρελθόν του είχα βάλει παλιότερη έκδοση ubuntu αλλά μετά του έβαλα xp. 

post-238235-0-66600700-1373831771_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κανεις το λαπτοπ  σου ρουτερ και να πάρεις ιντερνετ απο εκει, εγώ νομίζω οτι κατι επαιξε στην εγκατάσταση αν τα καταφέρεις ξαναπερασετα η παίζει να ειναι θέμα drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς θα το κάνω αυτό; και τι καλώδιο θα χρειαστώ; 

 

έχω αυτά που είναι για σαν του ίντερνετ (όχι το usb, αυτό με το πιαστράκι-δεν ξέρω πώς λέγεται). Αυτό θέλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν είχα βρει λύση στο google δεν θα είχα ανοίξει θέμα. Γιατί οι λύσεις που βρήκα αφορούσαν σταθερό ίντερνετ. Δοκίμασα μέχρι και να βάλω το στικάκι σε ρούτερ μπας και κάνω δουλειά και δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε live cd μπορείς να μπεις και να δουλέψεις? Μετά εκεί που επιλέγεις λειτουργικό μπορείς να μπεις στην επιλογή για safe mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/wiki/_/linux/%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-r177

 

Το md5sum το έλεγξες; Αν όχι τσέκαρε το για να είσαι σίγουρος ότι έχει κατέβει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/wiki/_/linux/%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-r177

 

Το md5sum το έλεγξες; Αν όχι τσέκαρε το για να είσαι σίγουρος ότι έχει κατέβει σωστά

*σίγουρη  :-D 

 

δεν ξέρω τι είναι αυτό (md5sum) :$ τώρα βλέπω το video. Γενικά, ούτε έκλεινε ούτε τίποτα η βλακεία! 

Κατάφερα να το συνδέσω στο ίντερνετ και ξανακάνω φορμάτ. Ελπίζω να φτιάξει. θα σας ενημερώσω σε κανά μισάωρο. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι .

Οταν σου βγαζει αυτη την ροζ-μωβ οθονη το αφηνεις καθολου να δεις αν θα φορτωσει μετα ? (γιατι και εμενα με 12,04 αυτη την οθονη βγαζει οσο 

φορτωνει το λειτουργικο και μετα περναει σε οθονη για συνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο το βράδυ τον έχω ανοιχτό όταν περνάει μία ώρα το κλείνω... και ξανά από την αρχή. τώρα άλλαξα σκληρό και θα κάνω δοκιμή μήπως φταίει ο σκληρός. αν δουλεύει ο σκληρός αυτός. 

πφφ έβαλα και άλλη μία ram πάνω. μήπως και... 

 

Λοιπόν, δοκίμασα και τον άλλο σκληρό, έβαλα το dvd και πάτησα στη δοκιμή και πάλι βγάζει το ίδιο πράγμα. :/ πφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link που σου έδωσα πριν γράφει για το md5sum. Κάνε μια αναζήτηση από τον browser (ctrl + F)  και διάβασε το.

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα και με κάποια άλλη διανομή. Και αφου είναι παλιός υπολογιστής τότε όχι πρόσφατη έκδοση του Ubuntu. Το Unity είναι βαρύ. Κατέβασε Lubuntu 12.04. τσέκαρε το md5sum και μετά δες αν παίζει από το live-cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακάλυψα ένα καταχωνιασμένο dvd με τα 11.10 που είχα πριν -αν δεν κάνω λάθος- έκανα δοκιμή και μπήκα αμέσως και κανονικά και τώρα ξανακάνω φορμάτ. 

Ας μην κλειδωθεί το θέμα μέχρι να γίνει το φορμάτ και τα δοκιμάσω. :) 
έχει λέει αρκετή ώρα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...