Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καινούριο μελάνι σε εκτυπωτή Canon


Anurak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία ερώτηση για το πώς μπορώ να κάνω τον εκτυπωτή μου να δεχτεί το καινούριο cartridge που αγόρασα. Ο εκτυπωτής είναι Canon Pixma MX410.Ο κωδικός του cartridge είναι PG-512 (remanufactured).

 

Το πρόβλημα : Μου βγάζει ένα μήνυμα "black ink volume unknown". Έψαξα και βρήκα πως πρέπει να γίνει reset στον εκτυπωτή, αλλά οι μέθοδοι που δοκίμασα απέτυχαν. Μπορεί κάποιος χρήστης του ίδιου εκτυπωτή να βοηθήσει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το remanufactured εννοείς μη αυθεντικό, τοτε το πρόβλημα ειναι του κατασκευαστή του remanufactured μελανιού και είναι υποχρεωμένος να στο αλλάξει γιατί σου πούλησε κάτι που δεν κάνει τη δουλειά για το οποίο πλήρωσες. Να στο πω διαφορετικά με ένα παράδειγμα;

 

Θες να αγοράσεις τηλεχειριστήριο για μια τηλεόραση και εγώ σου πουλάω το Χ τηλεχειριστήριο το οποίο δεν λειτουργεί στην τηλεόραση σου. Πρέπει εσύ να αλλάξεις κύκλωμα/αισθητήρα IR στην τηλεόραση ή πρέπει εγώ να σου παρέχω το σωστό τηλεχειριστήριο;

 

Γύρνα το στον πωλητή και πες του οτι δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έψαξα λίγο το θέμα, έχω διαβάσει σε ξένα forum για περιπτώσεις στις οποίες άλλοι συνάντησαν το ίδιο πρόβλημα, αλλά κατάφεραν να εκτυπώσουν παρά το μήνυμα "black ink volume unknown". Από αυτά που έχω διαβάσει, έπρεπε να γίνει reset στον εκτυπωτή για να δεχθεί ότι το επίπεδο μελανιού δεν είναι πολύ χαμηλό/μηδενικό. Από αυτά, υπέθεσα ότι το πρόβλημα δεν είναι στο cartridge, αλλά στο πως ο εκτυπωτής συμπεριφέρεται με μη αυθεντικά μελάνια. Γι'αυτό το λόγο ρώτησα αν κάποιος άλλος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και κάποια λύση να προτείνει. Θα επικοινωνήσω ωστόσο με τον πωλητή (UK), για να του κάνω την ίδια ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα υποτιθεται οτι οποιος πουλαει μελανια που δεν ειναι αυθεντικα οτι θα πρεπει να εχει κανει Reset τα chips κτλ για να  παιζουν και οχι να κανεις εσυ αλχημειες για να πρεπει να παιξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...