Προς το περιεχόμενο

Dualboot με 2 σκληρους


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω 2 σκληρους Στον εναν εγκατεστησα τα 7. Ο αλλος ειναι αδειος και θελω να του εγκαταστησω debian. Δεν θελω ομως να μπαινω συνεχεια στο boot priority και να αλλαζω απο εκει τους σκληρους. Υπαρχει καποιος τροπος να το κανουμε να εμφανιζει στην αρχη ποιο λειτουργικο θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει όταν περνάς το debian να περάσεις τον boot loader(grub) στον πρώτο δίσκο,όπως φαίνονται για το bios,έτσι θα σου βγάλει το μενού του grub και θα έχει και τα δυο λειτουργικά.

 

Τράβα ένα backup πάντως από τα 7 γιατί κρύβει κινδύνους το όλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το λέει ο chek2fire. Γενικά βάλε πρώτο στην ιεραρχία - συνδεσμολογία των δίσκο που θα μπει το λινουξ. Η εγκατάσταση θα γίνει αυτόματα και ο grub θα βγάλει menu και για τον loader των windows χωρίς όμως να γράψει πάνω στο Master boot record του δίσκου των windows. 

 

Έτσι αν χρειαστεί να σβήσεις καποια στιγμή το linux βάζεις ξανά πρώτο σε προτεραιότητα τον δίσκο με τα windows και bootarei σωστά.

 

 

Θα πρέπει όταν περνάς το debian να περάσεις τον boot loader(grub) στον πρώτο δίσκο,όπως φαίνονται για το bios,έτσι θα σου βγάλει το μενού του grub και θα έχει και τα δυο λειτουργικά.

 

Τράβα ένα backup πάντως από τα 7 γιατί κρύβει κινδύνους το όλο θέμα. 

 

Δε χρειάζεται να περάσει όλος ο boot loader. Αφενός με την παραπάνω λύση δε χρειάζεται να γίνει τίποτα απο αυτά αλλά και έτσι όπως το λες να γίνει, μόνο το master boot record είναι που αλλάζει και δείχνει στον boot loader που βρίσκεται στον άλλο δίσκο.

 

(Επιφυλάσσομαι λίγο μήπως για λόγους ευκολίας οι installers των διανομών όταν επιλέγεις ποιο mrb να γράψεις με τον grub χρησιμοποιούν τον όρο install boot loader αλλά νομίζω οτι τεχνικά δεν είναι σωστός ο όρος.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλεις τον grub στον δίσκο με το debian, όχι σε partition πχ sdb1 αλλά στο sdb

μετά θα αλλάξεις και από το bios να bootάρει από αυτόν και είσαι άρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερα παιδια, με αυτο που ειπε ο warclock. Για να μην ανοιξω ξεχωριστο θεμα να ρωτησω κατι αλλο. Εκανα εγκατασταση το debian και θελω να βαλω τον driver της nvidia. Εδωσα την εντολη lspci και εκει που λεει vga, χωρις να κανω κατι, λεει nvidia g92 και σε παρενθεση geforce 9800gt...εχει γινει εγκαταστη απο μονος του? δεν ειμαι με καποιον ανοιχτο driver αυτην την στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπ εχεις δικιο μου εβγαλε τον nouveau. Οποτε ξεκιναω να βαλω τον αλλον. Χρειαζεται τιποτα αλλο παραπερα να κανω? εκανα τα update και ενεργοποιησα τα repos. Ειμαι κομπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα βαλε καο τα μεταπακετα για τον kernel για να σου βαζει καθε φορα τον καινουριο γιατι νομιζω δεν τα κανει εγκατασταση απο μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μιλαω για τον driver τωρα. Εκτος απο τον driver. Πρεπει να κανω κατι αλλο για να ειναι οκ το λειτουργικο? Για αρχη εκανα τα update, εκανα εγκατασταση το flash και το java. Ε αλλαξα και ενα θεμα. Πρεπει να κανω τιποτα παραπερα απο αυτα? Να εγκαταστησω κατι σημαντικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που σου ειπα

νομιζω

linux-image-amd64

linux-headers-amd64

 

 

 

νομιζω με αυτα που εβαλες εισαι κομπλε

στην πορεια θα δεις τι σου λειπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...