Προς το περιεχόμενο

Χωρις ηχο σε ubuntu minimal 12.04


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα εναν 70αρη σκληρο και ειπα να κανω πειραματα με linux. Απο ολες τις διανομες που κοιταξα ειδα την xubuntu 12.04 αρκετα καλη, αλλα καπως βαρια. Ειπα λοιπον να κανω μια minimal εγκατασταση ubuntu και μετα να εγκαταστησω xfce λογο επειδη θα ηταν καπως πιο γρηγορα τα πραγματα και επειδη το xfce ειναι το αγαπημενο μου περιβαλλον και με βολευει περισσοτερο απο ολα. Και σε θεμα ευκολιας και σταθεροτητας. Βηματα που εκανα:

 

1) Εγκατασταση χωρις τιποτα τικαρισμενο

 

2) Οταν με εβγαλε σε κονσολα μπηκα στον λογαριασμο, μετα σαν root και εκανα για αρχη εγκατασταση τον xorg

 

3) Εγκατασταση xfce4 χωρις τα goodies

 

4) Εγκατασταση τον synaptic

 

5)Τον gdm επειδη μου αρεσει περισσοτερο.

 

Εδωσα startx μπηκα μεσα στην επιφανεια, εκανα reboot και ολα καλα. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω καθολου μα καθολου ηχο. Ουτε σε browser ουτε σε καποιο προγραμμα πχ smplayer. Και αποτι ειδα στον synaptic τα πακετα που ειναι για τον ηχο ειναι εγκατεστημενα. Τι να κανω? Εκανα κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδωσα αυτο που μου ειπες και μου εβγαλε πολλα. εκει που λεει audio μου δειχνει αυτο

 

audio:x:29:



και στο PCM κανονικα επανω ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αυτο που ειπες, reboot και τιποτα. Απεγκατεστησα τα πακετα, τα ξαναεγκατεστησα αλλα τιποτα. Εκανα ενα πειραμα ομως εβαλα τερμα τα ηχεια και ακουγοταν στο βαθος. Ξαναμπηκα στον alsamixer και ειδα πιο περα μερικα ηταν κατω...τα ανεβασα και ολα οκ! Μην με βρισεις δεν τα ειχα δει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...