Προς το περιεχόμενο

Linux ή Unix οεο?


Garfield2048

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ας μπούμε κατευθείαν στο ψητό. Πριν 5 χρόνια περίπου μου είπε ένας καθηγητής μου μάθε unix και ξερό ψωμί.

Αν κάποιος θέλει να μπει σε αυτά τα μέρη από που ειναι καλύτερα να αρχίσει. Βλέπω τώρα πια και άλλες ονομασίες όπως Linux, τι διάφορες έχουν μεταξύ τους, η κότα γενισε το αυγό ή το αυγό τη κότα? η Μονή μου εμπειρία σε αυτά ειναι το ότι έχω εγκαταστήσει στο λάπτοπ μου Ubuntu 12.04 lts.

Αν μπορούσατε να μου πείτε ένα σημείο αφετηρίας διότι κυριολεκτικά έχω χάσει τη μπάλα με όλα αυτά κι αν ειναι εύκολο μαζί με την απάντηση σας να μου συστησετε και ένα βιβλίο θα σας ειμουν υπόχρεος

THANKS IN ADVANCE....

Επεξ/σία από Garfield2048
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε και Unix, αλλά μάθε και τα άλλα...

 

Ξεκίνα με Linux, πχ το Ubuntu, για να δεις τα βασικά.

 

Δες πως είναι δομημένο το filesystem, ψάξε στο διαδίκτυο για το που βρίσκονται τα διάφορα configuration files, φτιάξε χρήστες και δώσε διαφορετικές προσβάσεις, εγκατάστησε servers (http για αρχή) και στήσε ένα website, δοκίμασε τα διάφορα εναλλακτικά προγράμματα που υπάρχουν για κάθε εργασία που θες να κάνεις.

 

Μετά προσπάθησε να στήσεις από την αρχή (σε κάποιο vm κατά προτίμηση) debian, slackware ή freebsd. Το τελευταίο ίσως είναι πιο κοντά σε αυτό που αποκαλούν Unix στις μέρες μας.

Μάθε τα βασικά command line tools.Διάβασε το manual του bash.

 

Αλλά πριν από όλα αυτά... Google.

Αυτή η ερώτηση έχει απαντηθεί ήδη γύρω στις...άπειρες φορές!

Ότι δεν ξέρεις και ότι θες να μάθεις βρίσκεται σε κάποιο forum, σε κάποιο blog, σε κάποιο wiki. Βρες το.

 

Και κάτι τελευταίο. Μέχρι να αρχίσεις πραγματικά να μαθαίνεις, υπάρχει σοβαρή περίπτωση:

1. Να πελαγώσεις.

2. Να νομίσεις ότι τα έμαθες ήδη.

 

Οπλίσου με υπομονή.

Αυτά τα λίγα, και καλή επιτυχία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την απορία σου αν η κότα γεννησε το αβγό ή το αβγό την κότα, το linux είναι χτισμένο πάνω στο unix linux απλα λέγεται ο πυρήνας.. τώρα σύστημα αρχείων ιεραρχία αρχείων τερματικό κλπ ειναι όλα βασισμένα στο unix..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την απορία σου αν η κότα γεννησε το αβγό ή το αβγό την κότα, το linux είναι χτισμένο πάνω στο unix linux απλα λέγεται ο πυρήνας.. τώρα σύστημα αρχείων ιεραρχία αρχείων τερματικό κλπ ειναι όλα βασισμένα στο unix..

Το Linux δεν ειναι Unix-based αλλα Unix-like.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux δεν ειναι Unix-based αλλα Unix-like.

 

Σωστός, απλά επίτρεψέ μου να προσθέσω ότι είναι minix based, καθώς ο δημιουργός του minix ήταν ο καθηγητής του Linus.

 

Τώρα όσον αναφορά τα υπόλοιπα, τα παιδιά κάλυψαν απόλυτα τη γνώμη μου! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Unix επισης δεν ειναι και τσάμπα.

 

 

Μην πεταχτει κανεις και μου πει για gnu/linux licence και οτι δεν ειναι τσάμπα, αυτα τα δικηγορίστικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UNIX πέθανε. Ας το αφήσουμε στην ησυχία του. Πολύς κόσμος κολλάει σε ένα όνομα. "Το τάδε είναι UNIX", "Το δείνα δεν είναι UNIX". Ποιος χ...κε αν κάτι είναι UNIX ή όχι. Όταν κάποιος αγοράζει ένα αυτοκίνητο, τον ενδιαφέρει να είναι ασφαλές, να μην βγάζει προβλήματα, κτλ. Ενδιαφέρει κανέναν αν αυτός που σχεδίασε το αυτοκίνητό του είναι απόγονος του Ford ή όποιου σχεδίασε το πρώτο αυτοκίνητο ?

 

Η λέξη UNIX συνήθως χρησιμοποιείται με δύο έννοιες:

α) Αν κάποιο λειτουργικό είναι απόγονος του UNIX. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα. Θεωρητικά τα *BSD, το Solaris και κάποια ακόμη ξεκίνησαν με αυτούσιο τον κώδικα του BSD οπότε είναι UNIX ενώ το Linux είχε ως έμπνευση το UNIX (ο σκοπός ήταν ο ίδιος με του 386BSD δηλαδή ένα UNIX για x86 αρχιτεκτονική) οπότε δεν είναι UNIX αλλά Unixοειδές (Unix-like / Unix-based). Πρακτικά, μετά από τόσα χρόνια ανάπτυξης ο κώδικας ακόμη και των BSD δεν έχει καμμία σχέση με εκείνο τον αρχικό κώδικα. Ακόμη όμως και να είχε, έχει κανένα νόημα αυτό ? Τα *BSD είναι μια χαρά λειτουργικά γιατί τα αναπτύσσουν σοβαροί άνθρωποι, όχι επειδή ξεκίνησαν από το UNIX. Επίσης υπάρχει και το νομικό κομμάτι που λέει ότι UNIX είναι μόνο όσα λειτουργικά έχουν πάρει το Single Unix Specification. Δηλαδή για να λέγεσαι Unix πρέπει να τα σκάσεις (εντάξει πρέπει να πληροίς και κάποιες προϋποθέσεις αλλά το σημαντικό είναι να τα σκάσεις). Η Sun τα είχε σκάσει οπότε το Solaris νομικά είναι UNIX ενώ τα υπόλοιπα όχι.

 

β) Αν κάποιο λειτουργικό έχει την φιλοσοφία του UNIX. Δηλαδή να έχει μικρά προγράμματα που να κάνουν μία μόνο δουλειά και να την κάνουν καλά, να εμφανίζει όλες τις συσκευές ως αρχεία ώστε ο χρήστης να μπορεί εύκολα να τις δουλέψει, να έχει εύκολη διαχείριση με όλα τα αρχεία σε ένα μέρος, να μην εμποδίζει τον χρήστη, κτλ. Αυτή η έννοια (πάλι κατά τη προσωπική μου γνώμη) έχει νόημα και είναι καλό το λειτουργικό να την ακολουθεί. Υπό αυτή την έννοια και τα *BSD και το Linux (τουλάχιστον τα Arch, Gentoo, Slackware και σε κάποιο βαθμό το Debian) είναι UNIX. Δυστυχώς όμως το Linux σιγά-σιγά φεύγει από αυτή την έννοια (και για να μη το ξεχάσω systemd sucks :P).

 

Για την ερώτηση του OP, εφόσον έχεις ήδη στήσει το Ubuntu LTS, πέρασε τις τελευταίες αναβαθμίσεις και χρησιμοποίησε το. Αν μετά θέλεις να δεις και κάτι άλλο, μπορείς να το κάνεις. Ειδικά με Virtualization το μόνο εύκολο να δοκιμάζεις διανομές :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο corporate world, Unix πλέον συνηθως εννοούν AIX, Solaris, HP/UX, υποδηλώνοντας ότι το "σοβαρό" unix έχει να κάνει με το μέγεθος της εταιρίας που το υποστηρίζει. Παλιότερα "έπαιζαν" και τα Ultrix, Irix (SGi).

 

Τώρα μάλλον υπάρχει μια σύγχιση, με αποτέλεσμα Unix ~= Unix-like.

 

Δεν έχει, τελικά, σημασία, και υπο αυτή την έννοια θα συμφωνήσω με τον imitheos.

Σημασία έχει να μαθεις να κάνεις τη δουλειά σου με τα λειτουργικά που ασχολείσαι και να μάθεις όχι μόνο το πως γίνονται αλλά και το "γιατί". 

 

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι η γνώση του unix με έχει βοηθήσει πολύ στη δουλειά μου, αλλά όχι τόσο όσο η πολύ καλή γνώση των windows και των τεχνολογιών δικτύου.

 

Εν κατακλείδι, αποκτώντας σφαιρική γνώση γύρω από πολλά αντικείμενα πληροφορικής και επικεντρώνοντας τελικά σε ένα είναι, κατά τη γνώμη μου, το ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....(και για να μη το ξεχάσω systemd sucks :P).

 

......

εκτός ότι συμφωνώ απόλυτα για τα cut, you try it ?

θέλουμε ενστάσεις αναλυτικά :P και πρόβλεψη, θα είναι άλλο ένα pa που θα μας ακολουθεί για πάντα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός ότι συμφωνώ απόλυτα για τα cut, you try it ?

θέλουμε ενστάσεις αναλυτικά :P και πρόβλεψη, θα είναι άλλο ένα pa που θα μας ακολουθεί για πάντα ?

Χωρίς να είμαι μάντης, αν κρίνουμε από το παρελθόν (consolekit, policykit, κτλ) λογικά θα το φορτωθούμε. Μέχρι και το Arch αναγκάστηκε να το βάλει.

 

[rant]

Συνήθως η πορεία είναι η εξής:

 

* Ξυπνάει μια μέρα κάποιος dev του fedora (μεταξύ άλλων και ο γνωστός και μη εξαιρετέος του systemd) και του φαγουρίζει το αριστερό του @. Ωπ σκέφτεται πρέπει να ξαναγράψουμε από την αρχή μια υποδομή του linux.

 

* Ρίχνουν ένα d100 για το ποια θα είναι και αρχίζουν

 

* Γράφουν ένα προπαγανδίστικο blog post με τα υποτιθέμενα πλεονεκτήματα της νέας υποδομής παρουσιάζοντας όπως τους συμφέρει τα γεγονότα.

 

* Αντί να επιχειρηματολογήσουν γιατί χρειάζεται η αλλαγή ζητάνε από τον κόσμο να επιχειρηματολογήσει γιατί πρέπει να μείνει η παλιά υποδομή. Ρωτάς "Γιατί πρέπει να αποχωριστούμε το ξεχωριστό /usr που είχαμε τόσα χρόνια και έπαιζε τζάμι ?", παίρνεις απάντηση "Έχεις επιχειρήματα που να δικαιολογούν τη χρήση /usr ? Εγώ ξέρω καλύτερα από εσένα και λέω ότι δεν χρειάζεσαι ξεχωριστό /usr". Παραφράζοντας την αρχή Teapot in the Sky, αυτός που θέλει να αλλάξει κάτι που δουλεύει πρέπει να έχει τα επιχειρήματα για αυτή την αλλαγή και όχι όλοι οι υπόλοιποι.

 

* Η νέα υποδομή ενσωματώνεται στην Fedora

 

* Επειδή την Fedora την χρησιμοποιεί πολύς κόσμος, αναγκάζονται κάποια projects να υποστηρίξουν την νέα υποδομή (πχ το KDE με το ConsoleKit).

 

* Επειδή το Χ μεγάλο project υλοποίησε την υποδομή, αναγκάζονται όλες οι άλλες διανομές να την φορτωθούν (αλλιώς θα πρέπει να κάνουν fork το project και να φορτωθούν το backporting του)

[/rant]

 

Ουφ γκρίνιαξα και ησύχασα :) Αγνοήστε το παρόν μήνυμά μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...