Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ή Γενικο Λυκειο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καποιος δεν ειναι του ...διαβασματος οπως ο γιος μου να παει ΕΠΑΛ . Κατι θα μαθει που δεν θα μαθει στο ΓΕΛ που τελικα πηγε ο γιος μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΛ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΛ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΖΩΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ  ΚΑΙ  ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΡΤΕΣ.. ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΜΗΜΑ..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2013 στις 11:50 ΠΜ, arianos16 είπε

 

Επίσης θα ακούς πολύ κόσμο να σου λέει ότι στα Επα.λ γίνετε ένας χαμός και δεν θα μάθεις τίποτα και διάφορες άλλες πίπες.

Θα ακούσει πολύ κόσμο να το λέει γιατί είναι η αλήθεια , καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ ως απόφοιτος Γενικού Λυκείου, απόφοιτος ΤΕΙ πολύ καλής σχολής και εργαζόμενος στην βιομηχανία σε τεχνικό επάγγελμα, απ'όσα έχω δει και απο τις συναναστροφές μου με τεχνικούς, μηχανικούς κλπ κατάλαβα ένα πράγμα: Οτι το να πας ΓΕΛ είναι ένα τεράστιο λάθος. Τα παιδιά από τα ΕΠΑΛ βγαίνουν ήδη με τρομερές τεχνικές γνώσεις και δεξιότητες την ίδια ώρα που τα παιδιά απο ΓΕΛ δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα. Από ΕΠΑΛ είναι έτοιμα να μπουν στη δουλειά και έχουν και προοπτικές να προχωρήσουν πολύ γρήγορα. Συν του οτι αν πάνε και σε μία σχολή ΤΕΙ/ΑΕΙ ίσως να δυσκολευτούν ελάχιστα με κάποια μαθήματα όπως ανώτερα μαθηματικά κλπ, αλλά στο τέλος θα έχουν πάλι περισσότερα πλεονεκτήματα από αυτούς του ΓΕΛ. Mιλάμε για μέρα με τη νύχτα. Ένας του ΓΕΛ σε μία σχολή τεχνολογίας δε θα ξέρει τίποτα με το που μπει, ενώ την ίδια στιγμή ο συμφοιτητής του απο ΕΠΑΛ, είτε μπορεί να δουλεύει και ήδη να βγάζει ένσημα και άδειες τεχνίτη και να ανεβαίνει, είτε να σπουδάζει ξέροντας πολλά περισσότερα πράγματα, είτε στην τελική να βρει και πιο εύκολα εργασία και όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο με καλύτερα χρήματα. Αν είχα ξανά την επιλογή να γυρίσω πίσω τον χρόνο, θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε ΕΠΑΛ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2020 στις 1:45 ΜΜ, livefreeordie είπε

Θα ακούσει πολύ κόσμο να το λέει γιατί είναι η αλήθεια , καλώς ή κακώς.

Καμία σχέση. Πέρα από ο,τι έγραψα πιο πάνω, έχω συγγενή μου καθηγητή σε ΕΠΑΛ. Όταν πήγα μία μέρα αυτό που αντίκρισα ήταν έτη φωτός μπροστά από το ΓΕΛ που πήγαινα εγώ παλιά αλλά και απο άλλα ΓΕΛ φίλων μου. Εργαστήρια σύγχρονα, ευγενικά παιδιά να μελετάνε μέσα, να ρωτάνε καθηγητές, καθαριότητα. Στο ΓΕΛ μου το 80% έκανε το μάθημα τσίρκο, γινόντουσαν χουλιγκανισμοι στις αυλές, μέχρι και φωτιά απο πυρσό είχε μπει, δεν υπήρχε σεβασμός σε καθηγητές. Είχαν βάλει δύο τμήματα στοίχημα ποιο θα κάνει πρώτο την Αγγλικού να κλάψει. Το ΕΠΑΛ ήταν σαν κολλέγιο στη Δανία, αφού δε το πίστευα και μάλιστα το συγκεκριμένο ΕΠΑΛ είχε και φήμη οτι ήταν κακόφημο. Δυστυχώς στην Ελλάδα πέραν όλων των άλλων ηλίθιων κολλημάτων, έχουμε και το μεταπολεμικό κατάλοιπο του οτι πρέπει όλοι να πάνε ΓΕΛ και μετά ΑΕΙ, αλλιώς είναι άχρηστοι. Στην πραγματικότητα καταφέραμε ακριβώς το αντίθετο: Μία χώρα με άχρηστους, αμόρφωτους φοιτητές που σπουδάζουν για αρκετά χρόνια, δεν έχουν πάρει καν σωστές γνώσεις γενικής παιδείας απο το ΓΕΛ, στα ΑΕΙ ή ΤΕΙ τους δεν πατάνε ή παίρνουν μόνο θεωρητικές γνώσεις, γίνονται 30 για να πάρουν πτυχίο, ψάχνουν δουλειά αλλά χωρις προϋπηρεσία, εμπειρία κλπ καταλήγουν στον επισιτισμό ή πωλητές και δεν έχουμε μαστόρια. Και αλλιώς να το δει κάποιος, η εργατική τάξη για να διεκδικήσει παροχές και να οργανωθεί θα πρέπει να υπάρχει με όρους βιομηχανίας και όχι μόνο υπηρεσιών. Η μηχανή παραγωγής φοιτηταριάτου, πρέπει να αντικατασταθεί με έμψυχο τεχνικο/μηχανικό υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lost_Horizon είπε

Καμία σχέση. Πέρα από ο,τι έγραψα πιο πάνω, έχω συγγενή μου καθηγητή σε ΕΠΑΛ. Όταν πήγα μία μέρα αυτό που αντίκρισα ήταν έτη φωτός μπροστά από το ΓΕΛ που πήγαινα εγώ παλιά αλλά και απο άλλα ΓΕΛ φίλων μου. Εργαστήρια σύγχρονα, ευγενικά παιδιά να μελετάνε μέσα, να ρωτάνε καθηγητές, καθαριότητα. Στο ΓΕΛ μου το 80% έκανε το μάθημα τσίρκο, γινόντουσαν χουλιγκανισμοι στις αυλές, μέχρι και φωτιά απο πυρσό είχε μπει, δεν υπήρχε σεβασμός σε καθηγητές. Είχαν βάλει δύο τμήματα στοίχημα ποιο θα κάνει πρώτο την Αγγλικού να κλάψει. Το ΕΠΑΛ ήταν σαν κολλέγιο στη Δανία, αφού δε το πίστευα και μάλιστα το συγκεκριμένο ΕΠΑΛ είχε και φήμη οτι ήταν κακόφημο. Δυστυχώς στην Ελλάδα πέραν όλων των άλλων ηλίθιων κολλημάτων, έχουμε και το μεταπολεμικό κατάλοιπο του οτι πρέπει όλοι να πάνε ΓΕΛ και μετά ΑΕΙ, αλλιώς είναι άχρηστοι. Στην πραγματικότητα καταφέραμε ακριβώς το αντίθετο: Μία χώρα με άχρηστους, αμόρφωτους φοιτητές που σπουδάζουν για αρκετά χρόνια, δεν έχουν πάρει καν σωστές γνώσεις γενικής παιδείας απο το ΓΕΛ, στα ΑΕΙ ή ΤΕΙ τους δεν πατάνε ή παίρνουν μόνο θεωρητικές γνώσεις, γίνονται 30 για να πάρουν πτυχίο, ψάχνουν δουλειά αλλά χωρις προϋπηρεσία, εμπειρία κλπ καταλήγουν στον επισιτισμό ή πωλητές και δεν έχουμε μαστόρια. Και αλλιώς να το δει κάποιος, η εργατική τάξη για να διεκδικήσει παροχές και να οργανωθεί θα πρέπει να υπάρχει με όρους βιομηχανίας και όχι μόνο υπηρεσιών. Η μηχανή παραγωγής φοιτηταριάτου, πρέπει να αντικατασταθεί με έμψυχο τεχνικο/μηχανικό υλικό.

Ok! Τουλαχιστον γελασα thanks :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδή με ενδιαφέρει το επάλ και το τμήμα ζωικής εμαθα απο  γνωστό μου που  πήγε σε επαλ σε τμήμα ζωικής και αφού τελείωσε μπήκε αστυνομία .  Άλλος τελείωσε και τώρα σπουδάζει γεωπονία σε τει... 

Είναι ευκολο τμήμα μου είπαν και έχεις την δυνατότητα να κάνεις μετα πράγματα που για να μπείς απο γελ ηθελε μεγάλο βαθμό ενώ απο το συγκεκριμένο τμήμα ζωικής ( μάλιστα το ζητάς να δημιουργηθεί αν δεν υπάρχει σε όποιο επαλ εχει γεωπονια ) ειναι πιο ευκολο και εχει αποκατάσταση !!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=VCzme9bpmCo

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...