Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ή Γενικο Λυκειο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω εγω πιο ειναι το προβλημα..

 

 

Το προβλημα ειμαστε εμεις. Αν εμεις δεν βοηθησουμε το εαυτο μας δεν μας βοηθαει κανενας. Γιατι ο καθηγητης να κατσεις να νευριασει για να κανει μαθημα σε καποιον που δεν τον σεβεται.

 

Εγω που σπουδασα στο ΤΕΙ Δυτ.Μακ.(Κοζανη) Μηχανολογια, (απο Γενικο ημουνα εγω) Εβλεπα πολλα παιδια απο ΕΠΑΛ να μην ξερουν τα βασικα στα μαθηματικα, φυσικη και να δυσκολευονται σχεδον σε ολα τα μαθηματα, εκτος του σχεδιου, που ειχανε μια αποψη.

 

Αρα φταιμε εμεις. Δεν μπορει να μην δεν ξερεις να κανεις ομωνυμα, να απλοποιεις ενα κλασμα ή να βγαζεις κοινο παρανομαστε, να μην ξερεις παραγοντοποιηση,διανυσματα, ολοι τετοια θεματα ειχανε.

 

Αυτο οφειλεται στην ελειψη γνωσης που δεν ειχανε στο λυκειο ή δεν θελανε να εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε Τ.S, καταρχάς ξεκίνησες πολύ λάθος από μικρή ηλικία. Έκανες μεγάλη μαλακία που πήγες Δημοτικό. Οι γονείς σου δεν ήξεραν.

 

Έπρεπε μετα το νηπιαγωγείο, να ασχοληθούν μαζί σου 2 χρόνια ώστε να μπορείς να μάθεις βασικά Ελληνικά και Αγγλικά και στα 8 σου χρόνια να ξεκινήσεις την ενασχόληση με WPF/SL, WCF, VB & C#, MSSQL, MVC, Entity Framework, ASP.NET, AJAX. Με σκληρή εργασία και κόπο (γιατί δεν έχεις μάθει να είσαι δεύτερος στη ζωή σου), στα 12 σου χρόνια θα ήσουν ένας ολοκληρωμένος Developer, έτοιμος για την αγορά εργασίας.

 

Θα έκανες αίτηση σε μεγάλα Software Houses στην Αγγλία (απαραίτητη υπογραφή από γονείς, ανήλικος γαρ). Οι HR εκεί, δεν είναι μπούφοι όπως αλλού, με το που θα δουν ότι δεν είσαι άχρηστος όπως οι κοινοί θνητοί και δεν πάτησες το πόδι σου σε Πανεπιστήμιο (Master, PhD και παπαριές), θα σε έβαζαν κατευθείαν να δώσεις το Τεχνικό test, το οποίο θα το έλυνες στο μισό χρόνο, από ότι οι άλλοι (οι κοινοί θνητοί, οι μαλάκες).

 

Το μυστικό είναι πως όταν σπαταλάς τα νιάτα σου σε ακαδημαϊκά ιδρύματα, σου γεμίζουν το μυαλό με αηδίες και σε κάνουν ψηλομύτη. Ενώ αν μελετήσεις μόνος σου, έχεις άδειο μυαλό και φρέσκες ιδέες.

 

Με πρόχειρους υπολογισμούς, ο μισθός σου θα ήταν περίπου 45Κ, και θα ήσουν περιζήτητος. Θα είχες και ελεύθερο χρόνο να μπαίνεις στο insomnia και να κράζεις τους κακομοίρηδες που τρώνε τη ζωή τους στα θρανία, με άχρηστα βιβλία, καθηγητές που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα και βιβλία που είναι για ανακύκλωση μόνο.

 

Δυστυχώς όμως ακολουθείς τον δρόμο των προβάτων, και ψάχνεις ΕΠΑΛ, ΓΕΛ, οπότε ξέχνα την Αγγλία και τη μεγάλη ζωή, και γίνε κι εσύ ένας ακόμη πτυχιούχος άνεργος μαζί με το υπόλοιπο 1.5 εκ. και ως γνωστό το πτυχίο θα το χρησιμοποιήσεις στο μέλλον μόνο για να τυλίγεις σουβλάκια.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δεν άντεξα να το δω ολόκληρο.

 

Με διαφορά το πιο γελοίο Video που έχω δει στην ζωή μου και φυσικά δεν έχει την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα.

 

Όποιος δεν έχει πάει σε Τεχνικό Λύκειο να δει τι χάλι επικρατεί δεν έχει καμία ιδέα.

 

Και για τους βιαστικούς είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JohnTehGreek

 

σε αυτα που γραφεις εχεις δικιο αλλα δεν ειναι και ο κανονας.

Δυστυχώς είναι ο κανόνας.

 

Στο ΕΠΑΛ πάνε μαθητές που έχουν την νοοτροπία "θα την βγάλω χαλαρά χωρίς να ανοίξω βιβλίο" και γιαυτό μάθημα δεν γίνεται ποτέ!!!

 

Επίσης σχετικά με το Video το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο τον τρόπο που διαφημίζουν το απολυτήριο ΕΠΑΛ ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει την παραμικρή αξία στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ πρέπει να είσαι καθηγητής σε ΕΠΑΛ ή παραπλήσια τεχνική σχολη,δεν εξηγήται αλλιώς.

 

όχι φιλε ειμαι πολυ παλιος αποφοιτος απο τα ΓΕΛ . Θαυμαζω τα παιδια που γνωριζουν μια τεχνη σε αντιθεση με καποιους αλλους χαρτογιακαδες του Πολυτεχνειου που μονο υπολογισμους ξερουν να κανουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

όχι φιλε ειμαι πολυ παλιος αποφοιτος απο τα ΓΕΛ . Θαυμαζω τα παιδια που γνωριζουν μια τεχνη σε αντιθεση με καποιους αλλους χαρτογιακαδες του Πολυτεχνειου που μονο υπολογισμους ξερουν να κανουν.

 

Καλά οκ, συγκρίνεις αποφοίτους ΕΠΑΛ με αποφοίτους ΕΜΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φιλε ειμαι πολυ παλιος αποφοιτος απο τα ΓΕΛ . Θαυμαζω τα παιδια που γνωριζουν μια τεχνη σε αντιθεση με καποιους αλλους χαρτογιακαδες του Πολυτεχνειου που μονο υπολογισμους ξερουν να κανουν.

Για ποια τέχνη μιλάς; 

 

Τα 2-3 πραγματάκια που μαθαίνεις ίσα ίσα για να δικαιολογηθεί η παρουσία των μαθητών; 

 

Εγώ σε 3 χρόνια στον κλάδο της Πληροφορικής έμαθα προγραμματισμό που άνετα μάθαινα σε 2-3 μέρες (και πολύ λέω) διαβάζοντας μόνος μου σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φιλε ειμαι πολυ παλιος αποφοιτος απο τα ΓΕΛ . Θαυμαζω τα παιδια που γνωριζουν μια τεχνη σε αντιθεση με καποιους αλλους χαρτογιακαδες του Πολυτεχνειου που μονο υπολογισμους ξερουν να κανουν.

γέλασα πάλι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θελω να ακολουθησω τον κλαδο της πληροφορικης, συγκεκριμενα προγραμματισμο. Ποιο απο τα δυο [ΕΠΑΛ / Γενικο Λυκειο] θα μου προτεινατε? Επισης, καπου πηρε το αυτι μου οτι δεν παιρνουν τοσους πολλους μαθητες σε σχολες απο το ΕΠΑΛ.

 

ΓΕΝΙΚΑ: Ποιο ειναι το καταλληλο για τον κλαδο της πληροφορικης - προγραμματισμο?

 

Σας παρακαλω αν εχετε γνωση πανω σε αυτο το θεμα να μου απαντησετε :-) θα χαρω πολυ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

για αρχή (όπου και αν αποφασίσεις να πας) πήγαινε εδώ https://www.codecademy.com και βγάλε όσες περισσότερες γλώσσες μπορείς  (px python μετά ruby και μετά ruby on rails) 

 

Έτσι θα μάθεις βασικές γνώσεις και θα ξέρεις αν τελικά όντως σου αρέσει να προγραμματίζεις τέλος θα έχεις μια άποψη για το πως να συνεχίσεις το διάβασμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή (όπου και αν αποφασίσεις να πας) πήγαινε εδώ https://www.codecademy.com και βγάλε όσες περισσότερες γλώσσες μπορείς (px python μετά ruby και μετά ruby on rails)

 

Έτσι θα μάθεις βασικές γνώσεις και θα ξέρεις αν τελικά όντως σου αρέσει να προγραμματίζεις τέλος θα έχεις μια άποψη για το πως να συνεχίσεις το διάβασμα σου.

το πόστ που απάντησες είναι από το 2013 ( την έχω πατήσει κι εγώ ετσι) ☺
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...