Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ή Γενικο Λυκειο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά τα λες αλλά χωρίς πτυχίο πώς θα πάει στο εξωτερικό;

 

Εκτός αν το πήρα χωρίς να το ξέρω, όχι. Η γνώση και εμπειρία μετράει.

Όταν σε βάλουν να γράψεις το πρόγραμμα-εξέταση, σε κοιτάνε αν το έχεις κάνει και πόσο απλά το έκανες στο χρονικό περιθώριο που σου δίνουν.

 

Δεκάδες οι αιτήσεις κάθε φορά που προσλαμβάνει κάποιος, με πτυχία, μεταπτυχιακά,  και πολλοί με "επαγγελματική" εμπειρία 10+ χρόνια, με βιογραφικά που δείχνουν καλύτερα από το δικό μου (μιας και τα έχουν φτιάξει επαγγελματίες). Αλλά όταν κοιτάνε την οθόνη αυτή την μία ώρα που τους δίνεις για το τεστ, τί να τους κάνεις;

 

Επίσης μου λες ποιό πτυχίο προγραμματιστή, σου παρέχει τις γνώσεις για να δουλέψεις σε αυτό που χρειάζεται η αγορά εργασίας; WPF/SL, WCF, VB & C#, MSSQL, MVC, Entity Framework, ASP.NET, AJAX και είναι μπόνους, αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις σε Agile & SCRUM μεθοδολογίες και πρακτικές.

 

Ο ΤΣ αν κάτσει τώρα και μάθει που είναι 14-15, έχει μία 4ετία μπροστά του να προετοιμαστεί και να την κάνει για δουλειά. Ενώ κάποιος άλλος συμμαθητής του, σε 8 χρόνια που θα τελειώσει με πτυχίο θα κοιτάει τότε να δει τί θα κάνει.

 

Σοβαρά τα λες αυτα; όταν θα κάνεις αίτηση και ζητήσουν βιογραφικό, το θα γράψεις; είμαι ο Μήτσος και ξέρω από κομπιούτερ.

 

Ένα τμήμα ανθρώπινου δυναμικού δεν έχει την πολυτέλεια χρόνου να ψάξει τον καθένα χώρια. Ξεκινάει από τα τυπικά προσόντα. Αν εσύ έχεις και ο άλλος όχι, το έχασε το παιχνίδι. Εκτός και αν έχεις κάποιο σπουδαίο portfolio ή βραβείο από πχ google . Στην ηλικία των 18 πολύ δύσκολο όμως.

 

Συνοπτικά, διάβασε να μπεις σε κάποιο πανεπιστήμιο.

 

Το HR δεν κοιτά κανέναν, ακόμα και σε πολυεθνικές εδώ στην Αγγλία. Μόνο τα απαραίτητα κοιτάνε πριν γίνει η πρόσληψη. Βασικά στοιχεία της εφορίας (Ρ45/Ρ60), διαβατήριο, σου κάνουν ένα credit check  και πλήρες ποινικό μητρώο το οποίο τους προσκομίζεις από την αστυνομία.

 

Ο αντίστοιχος μάνατζερ που έχεις κάνει εσύ αίτηση κοιτά το βιογραφικό σου, με τον αντίστοιχο lead developer του κάθε συστήματος αν υπάρχει, και αυτοί πέρνουν την απόφαση για συνέντευξη και για το αν θα σε προσλάβουν, αν φυσικά δεν συντρέχει κάποιο πρόβλημα με τα παραπάνω (εφορία, κλπ).

 

Και που το ξέρω. Το έχω κάνει και από τις δύο πλευρές σε εταιρίες που έχω εργαστεί στην Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικό ασυζητητί!

Μας λέγανε και εμας ότι δεν είναι έτσι όπως τα λένε και τα ΕΠΑΛ είναι καλά και τα παραλένε κτλ.Πίπες!Πήγε ένας φίλος μου ΕΠΑΛ και εκεί μαλακίζονται όλη μέρα. Βρίζωνται με καθηγητές, είχαν έρθει κάτι γύφτοι, μπήκαν μέσα και άρχισαν να πλακώνονται με άλλους στο σχολείο, μαχαίρωσαν έναν μόλις βγήκες έξω στο σχόλασμα, πλακώθηκαν μαθητές με το διευθυντή και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν το πήρα χωρίς να το ξέρω, όχι. Η γνώση και εμπειρία μετράει.

Όταν σε βάλουν να γράψεις το πρόγραμμα-εξέταση, σε κοιτάνε αν το έχεις κάνει και πόσο απλά το έκανες στο χρονικό περιθώριο που σου δίνουν.

 

Δεκάδες οι αιτήσεις κάθε φορά που προσλαμβάνει κάποιος, με πτυχία, μεταπτυχιακά,  και πολλοί με "επαγγελματική" εμπειρία 10+ χρόνια, με βιογραφικά που δείχνουν καλύτερα από το δικό μου (μιας και τα έχουν φτιάξει επαγγελματίες). Αλλά όταν κοιτάνε την οθόνη αυτή την μία ώρα που τους δίνεις για το τεστ, τί να τους κάνεις;

 

Επίσης μου λες ποιό πτυχίο προγραμματιστή, σου παρέχει τις γνώσεις για να δουλέψεις σε αυτό που χρειάζεται η αγορά εργασίας; WPF/SL, WCF, VB & C#, MSSQL, MVC, Entity Framework, ASP.NET, AJAX και είναι μπόνους, αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις σε Agile & SCRUM μεθοδολογίες και πρακτικές.

 

Ο ΤΣ αν κάτσει τώρα και μάθει που είναι 14-15, έχει μία 4ετία μπροστά του να προετοιμαστεί και να την κάνει για δουλειά. Ενώ κάποιος άλλος συμμαθητής του, σε 8 χρόνια που θα τελειώσει με πτυχίο θα κοιτάει τότε να δει τί θα κάνει.

 

 

Το HR δεν κοιτά κανέναν, ακόμα και σε πολυεθνικές εδώ στην Αγγλία. Μόνο τα απαραίτητα κοιτάνε πριν γίνει η πρόσληψη. Βασικά στοιχεία της εφορίας (Ρ45/Ρ60), διαβατήριο, σου κάνουν ένα credit check  και πλήρες ποινικό μητρώο το οποίο τους προσκομίζεις από την αστυνομία.

 

Ο αντίστοιχος μάνατζερ που έχεις κάνει εσύ αίτηση κοιτά το βιογραφικό σου, με τον αντίστοιχο lead developer του κάθε συστήματος αν υπάρχει, και αυτοί πέρνουν την απόφαση για συνέντευξη και για το αν θα σε προσλάβουν, αν φυσικά δεν συντρέχει κάποιο πρόβλημα με τα παραπάνω (εφορία, κλπ).

 

Και που το ξέρω. Το έχω κάνει και από τις δύο πλευρές σε εταιρίες που έχω εργαστεί στην Αγγλία.

 

Φίλε μην κοιτάς μόνο από τη δική σου εμπειρία.

 

Καλώς κατάφερες ό,τι κατάφερες και πραγματικά μπράβο σου για αυτό, αν και δε νομίζω πως δουλεύεις και σε καμιά microsoft ή google. Αν είχες τελειώσει κάποια σχολή, με το μυαλό που έχεις ίσως να δούλευες και εκεί... 

 

Πρόσφατα πάντως απορρίφθηκε φίλος μου από μεγάλη εταιρία - αντίστοιχη των προηγούμενων που ανέφερα - λόγω έλλειψης πτυχίου στην Πληροφορική. Παρότι έχει εμπειρία κοντά στα 10 χρόνια στο αντικείμενο που ζητούσαν, δεν τον φώναξαν καν για συνέντευξη. Και ήταν μέσω γνωριμίας. Όλα κανονισμένα. Ψάχνανε ΜΟΝΟ πτυχιούχους Πληροφορικής. Δεν είδανε καν το βιογραφικό του. Ήταν να πάει συστημένος. Μόλις έμαθαν πως δεν έχει πτυχίο, άντε γεια...

 

Και αν κοιτάξεις σε πολλές αγγελίες σαν πρώτο προσόν έχουν πτυχίο στην Πληροφορική ή σε συναφή κλάδο. Πες τους εσύ πως έχεις τελειώσει ΕΠΑΛ που θερίζει τα πάντα...

 

Το πανεπιστήμιο δεν είναι πανάκεια, αλλά όπως και να το κάνουμε βοηθάει. Πολλοί γνωστοί μου με πτυχία πληροφορικής δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες και κάνουν και δικές τους εταιρίες. Και προγραμματισμός δεν είναι μόνο φτιάχνω ένα πρόγραμμα για μια τράπεζα - 5 + 5 = 10. Θα μπορούσες ποτέ να ασχοληθείς με AI με γνώσεις Λυκείου; Θα μπορούσες να ασχοληθείς με ανάπτυξη και βελτιστοποίηση αλγορίθμων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικό ασυζητητί!

Μας λέγανε και εμας ότι δεν είναι έτσι όπως τα λένε και τα ΕΠΑΛ είναι καλά και τα παραλένε κτλ.Πίπες!Πήγε ένας φίλος μου ΕΠΑΛ και εκεί μαλακίζονται όλη μέρα. Βρίζωνται με καθηγητές, είχαν έρθει κάτι γύφτοι, μπήκαν μέσα και άρχισαν να πλακώνονται με άλλους στο σχολείο, μαχαίρωσαν έναν μόλις βγήκες έξω στο σχόλασμα, πλακώθηκαν μαθητές με το διευθυντή και τέτοια.

Γερή προσωπικότητα ο φίλος σου.

Άμα θέλεις δεν μαλακίζεσαι και κάνεις μια χαρά μάθημα.

 

Και σχετικά με το τελευταίο για αυτό είναι υπεύθυνοι αυτοί και μόνο που τόσα χρόνια κάθονται και κακολογούν για τα Επαλ με αποτέλεσμα όσοι πάνε να είναι με την νοοτροπία εδώ τα σπάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερή προσωπικότητα ο φίλος σου.

Άμα θέλεις δεν μαλακίζεσαι και κάνεις μια χαρά μάθημα.

 

Και σχετικά με το τελευταίο για αυτό είναι υπεύθυνοι αυτοί και μόνο που τόσα χρόνια κάθονται και κακολογούν για τα Επαλ με αποτέλεσμα όσοι πάνε να είναι με την νοοτροπία εδώ τα σπάμε.

Αν όλα είναι μπάχαλο και να θες δεν γίνεται μάθημα.

Πάντως σύμφωνα με την εμπειρία του φίλου μου έχω τη χειρότερη γνώμη για τα ΕΠΑΛ.

Αλλά και όσοι πάνε εκεί δεν είναι και αγγελούδια.Οι περισσότεροι είναι ρεμάλια 19-20+ χρονών που απλά πάνε για να πάρουν ένα απολυτήριο.Δεν τους νοιάζει να περάσουν σε κάποια σχολή και επειδή δεν μένουν στην ίδια τάξη, για να περάσει η ώρα τα κάνουν μπάχαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μην κοιτάς μόνο από τη δική σου εμπειρία.

 

Καλώς κατάφερες ό,τι κατάφερες και πραγματικά μπράβο σου για αυτό, αν και δε νομίζω πως δουλεύεις και σε καμιά microsoft ή google. Αν είχες τελειώσει κάποια σχολή, με το μυαλό που έχεις ίσως να δούλευες και εκεί... 

 

Πρόσφατα πάντως απορρίφθηκε φίλος μου από μεγάλη εταιρία - αντίστοιχη των προηγούμενων που ανέφερα - λόγω έλλειψης πτυχίου στην Πληροφορική. Παρότι έχει εμπειρία κοντά στα 10 χρόνια στο αντικείμενο που ζητούσαν, δεν τον φώναξαν καν για συνέντευξη. Και ήταν μέσω γνωριμίας. Όλα κανονισμένα. Ψάχνανε ΜΟΝΟ πτυχιούχους Πληροφορικής. Δεν είδανε καν το βιογραφικό του. Ήταν να πάει συστημένος. Μόλις έμαθαν πως δεν έχει πτυχίο, άντε γεια...

 

Και αν κοιτάξεις σε πολλές αγγελίες σαν πρώτο προσόν έχουν πτυχίο στην Πληροφορική ή σε συναφή κλάδο. Πες τους εσύ πως έχεις τελειώσει ΕΠΑΛ που θερίζει τα πάντα...

 

Το πανεπιστήμιο δεν είναι πανάκεια, αλλά όπως και να το κάνουμε βοηθάει. Πολλοί γνωστοί μου με πτυχία πληροφορικής δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες και κάνουν και δικές τους εταιρίες. Και προγραμματισμός δεν είναι μόνο φτιάχνω ένα πρόγραμμα για μια τράπεζα - 5 + 5 = 10. Θα μπορούσες ποτέ να ασχοληθείς με AI με γνώσεις Λυκείου; Θα μπορούσες να ασχοληθείς με ανάπτυξη και βελτιστοποίηση αλγορίθμων;

 

Κατανοώ οτι δεν έχεις ιδέα από αγορά εργασίας, συνθήκες και προοπτικές. Μόνο θεωριτικά γιατί δεν έχεις βγει να δουλέψει.

 

Μα γιατί να δουλεύω στην Microsoft ή Google; Και κυρίως, γιατί να πάω σε εταιρία software που κακοπληρώνουν, ενώ είσαι αναλώσιμος σαν το χαρτί που σκουπίζονται, μετά από κάθε project που τελειώνει;

 

Και 45Κ είναι αρκετά για εμένα να συντηρώ μια άνετη ζωή, σε μία άνετη εργασία και καριέρα, με προοπτικη σε 13 χρόνια να αποσυρθώ. (στα 50). Συν όσα μαζεύω και από δική μου εταιρία για μερικά σαββατοκύριακα εργασία το χρόνο.

 

Αν ήθελα περισσότερα, θα πήγαινα για contractor αλλά ούτε καν θα πλησίαζα software house ακόμα και εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΤΣ αν κάτσει τώρα και μάθει που είναι 14-15, έχει μία 4ετία μπροστά του να προετοιμαστεί και να την κάνει για δουλειά. Ενώ κάποιος άλλος συμμαθητής του, σε 8 χρόνια που θα τελειώσει με πτυχίο θα κοιτάει τότε να δει τί θα κάνει.

 

 

Το HR δεν κοιτά κανέναν, ακόμα και σε πολυεθνικές εδώ στην Αγγλία. Μόνο τα απαραίτητα κοιτάνε πριν γίνει η πρόσληψη. Βασικά στοιχεία της εφορίας (Ρ45/Ρ60), διαβατήριο, σου κάνουν ένα credit check  και πλήρες ποινικό μητρώο το οποίο τους προσκομίζεις από την αστυνομία.

 

 

 

Φίλε μου, είσαι πολύ εριστικός. Και προφανώς εκτός τοπου και χρόνου. Με μια σου πρόταση, μηδένισες την αξία των πανεπιστημίων. Αν πιστεύεις ότι διαβάζοντας ένα βιβλίο, καλύφτηκες, τί να πω. Όλοι οι εκατοντάδες χιλιάδες πτυχιούχοι να πάνε να πέσουν από τις γέφυρες. Βγάζεις κάποιο κόμπλεξ επειδή ΕΣΥ δεν κατάφερες να μπεις σε ένα από αυτά το ιδρύματα;

 

Για το HR τμήμα, τι να σχολιάσω. Πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία να μην βλέπουν αυτοί πρώτα τα βιογραφικά. Η απλά δεν κατάλαβες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός μίλησε για ακαδημαϊκή καριέρα?

Οι καλαμαράδες, προφανώς.

 

Φίλε μην κοιτάς μόνο από τη δική σου εμπειρία.

 

Καλώς κατάφερες ό,τι κατάφερες και πραγματικά μπράβο σου για αυτό, αν και δε νομίζω πως δουλεύεις και σε καμιά microsoft ή google. Αν είχες τελειώσει κάποια σχολή, με το μυαλό που έχεις ίσως να δούλευες και εκεί... 

 

Πρόσφατα πάντως απορρίφθηκε φίλος μου από μεγάλη εταιρία - αντίστοιχη των προηγούμενων που ανέφερα - λόγω έλλειψης πτυχίου στην Πληροφορική. Παρότι έχει εμπειρία κοντά στα 10 χρόνια στο αντικείμενο που ζητούσαν, δεν τον φώναξαν καν για συνέντευξη. Και ήταν μέσω γνωριμίας. Όλα κανονισμένα. Ψάχνανε ΜΟΝΟ πτυχιούχους Πληροφορικής. Δεν είδανε καν το βιογραφικό του. Ήταν να πάει συστημένος. Μόλις έμαθαν πως δεν έχει πτυχίο, άντε γεια...

 

Και αν κοιτάξεις σε πολλές αγγελίες σαν πρώτο προσόν έχουν πτυχίο στην Πληροφορική ή σε συναφή κλάδο. Πες τους εσύ πως έχεις τελειώσει ΕΠΑΛ που θερίζει τα πάντα...

 

Το πανεπιστήμιο δεν είναι πανάκεια, αλλά όπως και να το κάνουμε βοηθάει. Πολλοί γνωστοί μου με πτυχία πληροφορικής δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες και κάνουν και δικές τους εταιρίες. Και προγραμματισμός δεν είναι μόνο φτιάχνω ένα πρόγραμμα για μια τράπεζα - 5 + 5 = 10. Θα μπορούσες ποτέ να ασχοληθείς με AI με γνώσεις Λυκείου; Θα μπορούσες να ασχοληθείς με ανάπτυξη και βελτιστοποίηση αλγορίθμων;

Τα 10 χρόνια εμπειρίας κοστίζουν περισσότερο απο ενα πτυχίο. Πίστεψε το.

 

Αν όλα είναι μπάχαλο και να θες δεν γίνεται μάθημα.

Πάντως σύμφωνα με την εμπειρία του φίλου μου έχω τη χειρότερη γνώμη για τα ΕΠΑΛ.

Αλλά και όσοι πάνε εκεί δεν είναι και αγγελούδια.Οι περισσότεροι είναι ρεμάλια 19-20+ χρονών που απλά πάνε για να πάρουν ένα απολυτήριο.Δεν τους νοιάζει να περάσουν σε κάποια σχολή και επειδή δεν μένουν στην ίδια τάξη, για να περάσει η ώρα τα κάνουν μπάχαλο.

Ισχύει.

But it is so good

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi @@ες με το "πτυχίο" του ΕΠΑΛ μου θυμίζει παλιά το πολυκλαδικό που μας πρήζανε το @@ να πάμε και καλά ότι είναι ανώτερο το χαρτί απο του τότε ΓΕΛ.

 

Το ΕΠΑΛ είναι ίσως καλό στα χαρτιά. Η πραγματικότητα είναι ότι εκεί θα πάει όλη η "σαβούρα" της σύγχρονης Ελληνικής νεολαίας που έχει το μυαλό στο μηχανάκι, γκομενάκι, τσιγαράκι και καφεδάκι. Θέλεις δεν θέλεις το επίπεδο θα συμπαρασύρει και εσένα προς τα κάτω.

 

Γι'αυτό και μόνο να πας ενιαίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η τραγικότητα σας δεν έχει όριο...

 

Εμάς πάντως από 3 διαφορετικά Επαλ που δώσαμε Ομάδα Β είχαμε 9/9 επιτυχίες για τις σχολές που θέλαμε (ΑΕΙ).

Και σε θέμα τραγικότητας το δικό μας Επαλ συγκρίνεται με πολύ λίγα. Μάλλον οι τραγικοί στην όλη φάση είστε εσείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το HR τμήμα, τι να σχολιάσω. Πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία να μην βλέπουν αυτοί πρώτα τα βιογραφικά. Η απλά δεν κατάλαβες εσύ.

 

Δεν κατάλαβα εγώ τί; Που λάμβανα τα email από τους agents, έβλεπα τα βιογραφικά, και έπερνα αποφάσεις για συνεντεύξεις με τον CIO, αφού είχα καθαρίσει τα 2/3 που ήταν άσχετα; Το HR ήταν παρών μετά την επιτυχή πρώτη συνέντευξη (που είχαν περάσει και το τεχνολογικό τεστ). Όπου ζητούσαν από τον υποψήφιο να περάσει τεστ προσωπικότητας. Το ίδιο και στις 2  μεγάλες εταιρίες που εργάστηκα στο παρελθόν, και στην Δανέζικη ναυτηλιακή εταιρία που δουλεύω τώρα.

 

 

Φίλε μου, είσαι πολύ εριστικός. Και προφανώς εκτός τοπου και χρόνου. Με μια σου πρόταση, μηδένισες την αξία των πανεπιστημίων. Αν πιστεύεις ότι διαβάζοντας ένα βιβλίο, καλύφτηκες, τί να πω. Όλοι οι εκατοντάδες χιλιάδες πτυχιούχοι να πάνε να πέσουν από τις γέφυρες. Βγάζεις κάποιο κόμπλεξ επειδή ΕΣΥ δεν κατάφερες να μπεις σε ένα από αυτά το ιδρύματα;

 

Δεν είμαι καθόλου εριστικός. Αντίθετα, εκνευρίζομαι όταν κάποιος που δεν έχει ιδέα, προσπαθεί να αποδείξει είτε ότι είμαι περίπτωση, είτε ότι δεν ξέρω τί λέω. Οι ευκαιρίες είναι ίσες και ίδιες για όλους. Σκληρή δουλειά χρειάζεται μόνο και λογική.

 

Οι εκατοντάδες χιλιάδες πτυχιούχοι της Ελλάδας, έχουν την ίδια μοίρα με αυτή των Άγγλων. Είναι άνεργοι ή κάνουν κάτι άσχετο με αυτό που σπούδασαν (δες τις αντίστοιχες στατιστικές), γιατί αυτό που σπούδασαν είναι άσχετο με αυτό που ζητά η αγορά εργασίας, και ιδίως αν μιλάμε για προγραμματισμό.

 

Και δεν έχω κανένα κόμπλεξ που δεν πήγα σε πανεπιστήμιο. Σαρκασμό ναι, γιατί είναι πολλοί οι ελιτιστές, που η μύτη τους έχει πάει στα σύννεφα, ενώ το μόνο που έχουν αποδείξει είναι η ανεργία τους.

 

Έχω συναδέλφους ηλικίας 50+, και το μόνο που έχουν είναι εμπειρία στον προγραμματισμό 30+ ετών και σε διάφορες γλώσσες και τεχνολογίες οι οποίες σήμερα είναι παροχημένες. Αλλά, δεν κάθησαν με τις γνώσεις του τότε. Συνεχώς, ακόμα και στα 50 για ένα συνάδελφο που είναι 63 σήμερα (Αγγλία εδώ δεν πέρνεις σύνταξη πριν το όριο), κάθησαν διάβασαν και δεν έμειναν πίσω τεχνολογικά λόγο ηλικίας. Και όλοι όπως εγώ, αλλάζουμε εταιρία που εργαζόμαστε κάθε 2-3 χρόνια, για να μαζεύουμε επιπλέον γνώσεις και εμπειρίες σε διαφορετικές τεχνολογίες και απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ οτι δεν έχεις ιδέα από αγορά εργασίας, συνθήκες και προοπτικές. Μόνο θεωριτικά γιατί δεν έχεις βγει να δουλέψει.

 

Μα γιατί να δουλεύω στην Microsoft ή Google; Και κυρίως, γιατί να πάω σε εταιρία software που κακοπληρώνουν, ενώ είσαι αναλώσιμος σαν το χαρτί που σκουπίζονται, μετά από κάθε project που τελειώνει;

 

Και 45Κ είναι αρκετά για εμένα να συντηρώ μια άνετη ζωή, σε μία άνετη εργασία και καριέρα, με προοπτικη σε 13 χρόνια να αποσυρθώ. (στα 50). Συν όσα μαζεύω και από δική μου εταιρία για μερικά σαββατοκύριακα εργασία το χρόνο.

 

Αν ήθελα περισσότερα, θα πήγαινα για contractor αλλά ούτε καν θα πλησίαζα software house ακόμα και εκεί.

 

Ναι δεν έχω βγει να δουλέψω ποτέ... Με ξέρεις και το λες αυτό; Δεν είσαι ο μόνος που δουλεύει στον κόσμο ξέρεις...

 

Γιατί στη Microsoft και στη Google; Καλά πλάκα μας κάνεις τώρα ε;

 

Με το που τελειώσεις το ΕΠΑΛ στο βιογραφικό σου τι θα γράψεις για να ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους; Έχω τελειώσει το ΕΠΑΛ στην Ελλάδα, το πιο ονομαστό και περιζήτητο ίδρυμα, που πάνε όλα τα μεγάλα μυαλά της Ελλάδας, που συνήθως μένουν στα μαθηματικά και στη φυσική στο σχολείο.

 

Και αν είσαι τόσο φοβερός σταμάτα στο δημοτικό, να μάθεις να γράφεις και να διαβάζεις και μετά κάτσε μόνος σου, ασχολήσου με προγραμματισμό. 6 χρόνια σχολείου χαμένα, γιατί; Και με τις γνώσεις του δημοτικού μια χαρά είσαι...

 

Κάνε μια γύρα στις αγγελίες να δεις τι έχουν για προαπαιτούμενα, είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Ναι, προφανώς και σε σένα τώρα παίζει ρόλο η εμπειρία σου. Πώς θα αποκτήσεις την εμπειρία αν δε δουλεύεις πουθενά; Πώς θα αποδείξεις αυτά που ξέρεις, αν δε σε φωνάζουν για συνέντευξη; Στο υπενθυμίζω, μπράβο σου για ό,τι κατάφερες, αλλά η ζωή δεν είναι μόνο τι κάνω εγώ. Και μιλάμε για το σήμερα και το άμεσο μέλλον. Όχι για το χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...