Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ή Γενικο Λυκειο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Θελω να ακολουθησω τον κλαδο της πληροφορικης, συγκεκριμενα προγραμματισμο. Ποιο απο τα δυο [ΕΠΑΛ / Γενικο Λυκειο] θα μου προτεινατε? Επισης, καπου πηρε το αυτι μου οτι δεν παιρνουν τοσους πολλους μαθητες σε σχολες απο το ΕΠΑΛ.

 

ΓΕΝΙΚΑ: Ποιο ειναι το καταλληλο για τον κλαδο της πληροφορικης - προγραμματισμο?

 

Σας παρακαλω αν εχετε γνωση πανω σε αυτο το θεμα να μου απαντησετε :-) θα χαρω πολυ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θες μετά κάποιο ΑΕΙ ψάξε το και από Επα.λ και από Γενικό.

 

Αν θες ΑΤΕΙ σίγουρα Επα.λ 

Επίσης θα ακούς πολύ κόσμο να σου λέει ότι στα Επα.λ γίνετε ένας χαμός και δεν θα μάθεις τίποτα και διάφορες άλλες πίπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΠΑΛ και να αποτυχεις στην πανελληνιες, θα εχεις μαθει κατι, θα εχεις παρει ενα χαρτι στα χερια σου.

 

Στο Γενικο θα κανεις μονο μαθηματα γενικης παιδεια και κατευθυνσης, οπου η πληροφορικη ειναι ενα μαθημα στην τριτη λυκειου (Τεχνολογικη κατευθυνση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θελω να ακολουθησω τον κλαδο της πληροφορικης, συγκεκριμενα προγραμματισμο. Ποιο απο τα δυο [ΕΠΑΛ / Γενικο Λυκειο] θα μου προτεινατε? Επισης, καπου πηρε το αυτι μου οτι δεν παιρνουν τοσους πολλους μαθητες σε σχολες απο το ΕΠΑΛ.

 

ΓΕΝΙΚΑ: Ποιο ειναι το καταλληλο για τον κλαδο της πληροφορικης - προγραμματισμο?

 

Σας παρακαλω αν εχετε γνωση πανω σε αυτο το θεμα να μου απαντησετε :-) θα χαρω πολυ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Ξεκίνα ΕΠΑΛ, παράλληλα διάβασε και μάθε .ΝΕΤ framework (WPF, C#/VB, MVC, MSSQL, κλπ). Τελειώνεις. Δίνεις πανελλήνιες. Αν περάσεις ΟΚ. Αν όχι, χτύπα στρατό και αν συνεχίζεις να είσαι καλός στο .ΝΕΤ φύγε για εξωτερικό.

 

ΤΕΛ ως προγραμματιστής τελείωσα το 1994 (C, RMCobol, LPI Pascal σε SCO Unic), τότε περνούσαμε με το 5% στην τριτοβάθμια, καμμία ευκαιρία για εξετάσεις. Δεν το άφησα εκεί όμως και συνέχεια ως παραπάνω με διάβασμα κλπ. Τελείωσα με το στρατό αμέσως (18 μηνο τότε) και έπιασα δουλειά ως προγραμματιστής από την πρώτη εβδομάδα που απολύθηκα μέχρι που έφυγα το  2003. Έκτοτε είμαι Αγγλία και εργάζομαι ως προγραμματιστής.

 

Η γνώση είναι ο παν και όχι τα χαρτιά. Δες γύρω σου τους άνεργους με ένα σωρό χαρτιά στα 30+.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΠΑΛ και να αποτυχεις στην πανελληνιες, θα εχεις μαθει κατι, θα εχεις παρει ενα χαρτι στα χερια σου.

 

Στο Γενικο θα κανεις μονο μαθηματα γενικης παιδεια και κατευθυνσης, οπου η πληροφορικη ειναι ενα μαθημα στην τριτη λυκειου (Τεχνολογικη κατευθυνση)

Και θα το κάνει τι αυτό το χαρτί του ΕΠΑΛ; Κωλόχαρτο; Με τόσους πληροφορικάριους στην Ελλάδα και άλλους τόσους wannabe κατσαβιδάκηδες, μόνο για κωλόχαρτο θα του κάνει.

 

Μικρέ, (όχι ειρωνικό). Ο ανιψιός μου πέρασε πριν 3 χρόνια βιομηχανική πληροφορική στην Καβάλα και είχε μέσο όρο στις πανελλαδικές 8.5, με βάση σχολής στα 7.5. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις κάπου. Αν διαβάζεις πας για ΑΕΙ σίγουρα, αν όχι όλο και κάποιο ΤΕΙ θα πιάσεις. Τράβα όπου νομίζεις θα την περάσεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα το κάνει τι αυτό το χαρτί του ΕΠΑΛ; Κωλόχαρτο; Με τόσους πληροφορικάριους στην Ελλάδα και άλλους τόσους wannabe κατσαβιδάκηδες, μόνο για κωλόχαρτο θα του κάνει.

 

Μικρέ, (όχι ειρωνικό). Ο ανιψιός μου πέρασε πριν 3 χρόνια βιομηχανική πληροφορική στην Καβάλα και είχε μέσο όρο στις πανελλαδικές 8.5, με βάση σχολής στα 7.5. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις κάπου. Αν διαβάζεις πας για ΑΕΙ σίγουρα, αν όχι όλο και κάποιο ΤΕΙ θα πιάσεις. Τράβα όπου νομίζεις θα την περάσεις καλύτερα.

Ενω εμεις που εχουμε σπουδασει στα ανωτατα ιδρυματα της χωρας μας. Τι? Χεστηκαμε στην δουλεια?

 

Και μεις αυτην την περιοδο κωλοχαρτο εχουμε, αλλα πολυτελειας. Καπου 40.000 με 50.000 χιλιαρικα κοστισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όσο θυμάμε τον εαυτό μου στα τεε άν ενδιαφερόσουν μπορούσες να μάθεις πράγματα στον κλάδο σου και ήταν ποιό έυκολο να περάσεις σε τει.. ( άσχετο οτι μας κάναν προπέδια και διέρεση στη 3 απλά για να μάθουμε κάτι γιατί γενικά στα τεε και αργότερα στα επαλ δέν τα έλεγες και σχολεία........)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εμεις που εχουμε σπουδασει στα ανωτατα ιδρυματα της χωρας μας. Τι? Χεστηκαμε στην δουλεια?

 

Και μεις αυτην την περιοδο κωλοχαρτο εχουμε, αλλα πολυτελειας. Καπου 40.000 με 50.000 χιλιαρικα κοστισε...

Ενώ άμα πάρει το χαρτί του ΕΠΑΛ σώθηκε, οι πόρτες όλες διάπλατες θ'ανοίξουν..

Και το αν εσένα σου κόστισε 50.000 δεν σημαίνει ότι τόσο κοστίζει. Ο ανιψιός μου σε άλλη πόλη σπουδάζει, ζει στην εστία και δουλεύει κιόλας, 250 ευρώ έξοδα τον μήνα έχει από τα οποία τα 100 τα δίνει η μάνα του. Λογάριασε πόσο θα του στοιχίσει το πτυχίο όταν το πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειδικά στα ΕΠΑΛ στην Ελλάδα γίνεται φοβερή δουλειά.

Και ειδικά το επίπεδο των μαθητών είναι πολύ υψηλό... 

Θα ξεχάσεις και ό,τι ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...