Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DSLR μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε παίζεις γύρω στο κατοστάρικο για τον φακό (εκτός αν πετύχεις πολύ καλή προσφορά για το σώμα). Με περί των ένα κατοστάρικο οι λύσεις είναι σχετικά περιορισμένες. Σε καινούργιο φακό παίζεις ή 50mm f1.8 ή κάποιον kit φακό.

 

Για να είμαι ειλικρινείς, μεταξύ των δύο, αν πρέπει να διαλέξεις μόνο τον έναν, σε crop σώμα, θα επέλεγα τον kit φακό και θα μάθαινα να αντιμετοπίζω τις ελλείψεις του. Ο 50άρης είναι εξαιρετικός φακός αλλά σε crop αυτό το πράγμα που η εικόνα που αποτυπώνει είναι αντιστοίχου οπτικού πεδίου με 85άρη είναι από λίγο έως πολύ περιοριστικό.

 

Από την άλλη μεριά, ο kit φακός έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες απ' όσο παραδέχονται οι περισσότεροι. Δε τα τελευταία χρόνια καλυτερεύουν ποιοτικά και ο 18-55 III της Canon είναι (για τα λεφτά του πάντα) άπαιχτος. (Οι πρώτες δύο εκδοχές του όχι και τόσο αν και έχω δει και από αυτούς να παράγονται εντυπωσιακά αποτελέσματα...)

 

Αν δεν είσαι και φοβερά βιαστικός, βλέπω τον 18-55 κάθε τρεις και λίγο να παίζει 40-50 ευρώ και τον 50άρη αναλόγως τα κέφια του καθενός από 60-100 μεταχειρισμένους. πρακτικά, αν περιμένεις, δηλαδή να τους βρεις με τον καιρό μεταχειρισμένους μπορεί να πάρεις και τους δύο στην τιμή που κάνει μόνο ο 50άρης καινούργιος (ή και ακόμα πιο φθηνά*).

 

 

*Ξέρω ότι τελευταία συνηθίζεται ο 50άρης να πουλιέται προς την ακριβή μεριά της γκάμας που έγραψα παραπάνω αλλά πριν δυο βδομάδες τον πέτυχα σε αγγελία 60 ευρώ. Αψυχολόγητος ο κόσμος, μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά βρίσκω την 3100 με φακο 18-55 περιπου στα 250-300 ευρώ. Και την 550d απο 320 εως 450 περίπου,με 18-55 πάλι. <br>

Ωποτε μαλλον με βλέπω για Cannon.<br>

Κανας προχειρος τροπος να ελέγξω τα κλικ που εχει κάνει υπάρχει; <br>

Ή εστω κάποιος οδηγός στο τι να προσέξω σε μεταχειρισμενη κάμερα; ;

 

 

Γραψτε λαθος στις τιμες...300-350η canon 550d.

Επεξ/σία από takis_koll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όταν ξεστοκάρανε μερικά μαγαζιά, έπαιρνες την 600D με 440 ευρώ. Απλά μάλλον ξεστοκάρανε πλέον. 450 πάντως είναι και κατά τη δική μου άποψη πιο πολλά απ' ότι θα έπρεπε να δώσει κανείς αυτή τη στιγμή (όχι ότι η μηχανή δεν τα αξίζει αλλά όπως αναφέρθηκε και πριν, παίρνεις την 600D kit του κουτιού με την εγγύηση και 0 λήψεις με ένα πενηντάρικο ακόμα).

 

Πέραν τούτου, για τις πιο φτηνές εκδοχές του, εγώ, μέχρι στιγμής, με όσους έχω βρεθεί σε επίπεδο αγγελίας, ήταν ντόμπροι μαζί μου όσον αφορά τέτοιου είδους ερωτήσεις. Μπορείς, δηλαδή, να ρωτήσεις απλά αυτόν που την πουλάει. Σπάνια πετυχαίνεις κάποιον που να έχει φορέσει 60000 καρέ σε έξι μήνες αλλά κι αυτό το έχω ακούσει.

 

Πέρα από αυτό, οι άλλοι τρόποι που γνωρίζω να βρεις το shutter count της 550D απαιτούν το MagicLantern ή επίσκεψη στην Canon.

 

Σχετικά με το τι να προσέξεις σε μια μεταχειρισμένη φωτογραφική μηχανή, προφανώς σημάδια φθοράς/χτυπήματα και την γενικότερη κατάστασή της. Αν ο άλλος την έχει περάσει από τη Σαχάρα, φαίνεται. Δεν μιλάμε και για την 7D. Ας κόψει κάτι. Για τον φακό, ένα γενικό test run πρέπει να αρκεί. Μια φωτογραφία τέρμα ανοιχτό, μιά τέρμα κλειστό (από άποψη διαφράγματος), 18, 35 και 55mm, και το AF σε φωτεινό και όχι-και-τόσο-φωτεινό (δηλαδή σε καμιά σκια, μη φανταστείς) στόχο. Μην περιμένεις με κανένα από αυτά να είναι ΤΕΛΕΙΑ η φωτογραφία που θα βγάλεις. Απλά θα μπορείς να δεις αν υπάρχει τρανταχτό πρόβλημα (αισθητή ύπαρξη θολούρας πουθενά, χαλασμένη μηχανή AF και πάει λέγοντας). Προφανώς, ακόμα, θα θέλεις να ξεκουμπώσεις και τον φακό να σιγουρευτείς ότι μπρος και πίσω δεν έχει γρατσουνιές/χτυπήματα/μούχλα. (Οι πιθανότητες βέβαια είναι ότι τίποτα απ' όλα αυτά δεν θα έχει συμβεί. Αλλά αν αυτός/αυτή που το πουλάει είναι ΟΚ με το να τα ελέγξεις, νομίζω ότι φτάνοντας σε αυτά τα σημεία είναι αρκετά καλυμένος.

 

Επίσης καλό θα ήταν αν τα έχει να σου δώσει και τα συμπράκαλα της μηχανής. (Εκτός από κουτί και καλόδια, το λογισμικό της μηχανής μπορεί να φανεί χρήσιμο εκεί που δεν το περιμένεις καν.)

 

Παίζει και να έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό (αν και δεν νομίζω). Αν είναι, βέβαια, φαντάζομαι θα το πει κάποιος άλλος. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι και με την 550D τα shutter actuations δεν αποθηκεύονται στο EXIF data που διαβάζει εκεί. Δεν ξέρω γιατί ή/και σε ποια άλλα μοντέλα της Canon συμβαίνει αυτό. (Η λογική μου λέει τα ίδιο μοντέλα που προσφέρουν δυσκολία στην εύρεση του συνολικού αριθμού ενεργοποιήσεων κλείστρου αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...