Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DSLR μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

αποφάσισα να αγοράσω μια DSLR μηχανή (την πρώτη μου) με κύρια χρήση τις οικογενειακές φωτογραφίες αλλά θα ήθελα να αρχίσω και τον πειραματισμό σε πράγματα που δεν κάνεις με μια απλή compact, θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί όσο περισσότερο ψάχνω το θέμα τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Λόγω budget δεν θα ήθελα να ανέβω πάνω από τα 500€ και έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα:

 

- Canon 1100d

- Nikon D3100

- Sony SLT A58K

 

,όλες έρχονται με φακό 18-55mm.

 

Η γνώμη σας ανάμεσα στα 3 μοντέλα ή κάποια άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία τιμής;

 

Ευχαριστώ.... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a58 αλλα ειναι και ακριβοτερη απο τα αλλα 2 μοντελα

Δεν έχει μεγάλη διαφορά τιμής, το ότι έχει πλαστικό lens mount με προβληματίζει λίγο όμως, επίσης δεν γνωρίζω εάν το γεγονός ότι έχει ηλεκτρονικό viewfinder και όχι οπτικό είναι θετικό ή αρνητικό.... Την θεωρείς καλλίτερη λόγω ποιότητας εικόνων ή ευκολιών που δεν έχουν οι άλλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εχεις τη δυνατοτητα να αγορασεις απο amazon δες και τη nikon D5100 πρεπει ναρχεται γυρω στα 450 με συναλαγμα + μεταφορικά. ή την nikon D3200. και οι δυο ειναι  περιπου 50 ευρώ κατω σε σχεση με δω...

Επεξ/σία από andreapaog328
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ ψαχνομαι για τετοια μηχανή, κοιτάω την canon 350d eos... έχει κανείς εμπειρία;

 

Canon 350D ? μιλάς για μηχανή που έχει κυκλοφορήσει το 2005, δεν συνιστάται, οι DSLR έχουν εξελιχτεί πολύ από τότε. Ακόμη και για μεταχειρισμένη αν κοιτάς ψάξε για 500D ή κάτι ποιο καινούριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι για μεταχειρισνένη το ψάχνω. ..Γιατι δεν εχω καμία σχέση με το σπόρ και θα ήθελα να δοκιμάσω να δω εαν με παει...Ωποτε δεν θέλω να δώσω πολλα λεφτά.

 

Edit: Βρισκω φτηνα και την 550D & 450D...Αυτες αξιζουν?

 

Υ.Γ

Υπαρχει τροπος να ελεγξεις τα ''κλικ'' που εχει κανει καποια μηχανη?

Επεξ/σία από takis_koll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι εννοείς "φτηνά" την 550D την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Όσο για τις αρχικές (αν δεν θέλει και ο OP να πάει στη λύση της μεταχειρισμένης) εγώ μάλλον θα προτιμούσα την D3100 ως φωτογραφική. Αν πιστεύεις ότι μπορεί να περάσεις και σε βίντεο, υπάρχει το MagicLantern λογισμικό που αναπτύσσεται τώρα για την 1100D.

 

Έχω δει όμως, στην τιμή που αγοράζεται μια καινούρια 1100D να πολούνται 500D και 550D με έναν ή δύο φακούς, με τους οποίους η πρώτη δεν συγκρίνεται, καν. (Δεν παρακολουθώ αρκετά στενά τις αντίστοιχες Nikon για να μπορώ να εκφέρω άποψη). Αν, πάντως, δεν την βιάζεσαι πάαααρα πολύ, η λύση μιας ελαφρώς μεταχειρισμένης (με μέσο όρο ζωής κλείστρου ~100,000 λειτουργίες κλείστρου έννοια αρκετά σχετική...) είναι εντυπωσιακά σοβαρό ενδεχόμενο.

 

@takis_koll:

 

Αναλόγως το μοντέλο. Μέχρι (νομίζω) την 500D το έλεγχε κανείς με το eosinfo. Με την 550D γίενται περνόντας το MagicLantern. Κάπου κρυμμένο σε ένα μενού σου λέει πόσες ενεργοποιήσεις μηχανισμού κλείστρου έχει η μηχανή (μαζί φωτογραφήσεις και για κινηματογράφηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανεπιφύλακτα την D3100 (αν ψάξεις έχει προσφορές)

 

Full HD video 25fps και ανάλογα με το φακό θα έχεις και ανάλογα αποτελέσματα.

 

Σημαντικό επίσης είναι και η μεγάλη αυτονομία της μπαταρίας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω και εγώ την 550D.

 

Το AF της Nikon είναι καλύτερο. (Ότι και να θέλει να πει κανείς, αυτό είναι μια πικρή αλήθεια.) Από την άλλη μεριά, η οθόνη της 550D είναι αισθητά καλύτερη (για live view ή/και image review). Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, η 550D τραβάει σχεδόν ένα καρέ το δεύτερο παραπάνω από την D3100 (3.7 vs 3). Ο "θόρυβος" σε ψηλά ISO της 550D επίσης μου φαίνεται πιο μαζεμένος απ' ότι στην D3100. Σημειοταίον και στις δύο το τελευταίο πρακτικά χρήσιμο ISO είναι (κατά την άποψή μου) 3200 και αυτό ενίοτε μόνο με κατάλληλη επεξεργασία εκ των υστέρων.

 

Αν υπάρχει έστω και πιθανότητα να ασχοληθείς ποτέ με DSLR Video τότε παίρνεις ασυζήτητα την 550D μόνο και μόνο για το MagicLantern. (Αν δεν ξέρεις τι είναι, google is your friend, ένα πράγμα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μόνο για φωτογραφίες την θέλω. Και κανα βίντεο διακοπών που κ πού. Και θα ειναι αυτη που ίσως μου κολλήσει το μικρόβιο...

Λόγο οικονομικών εβαλα την 3100 στο παιχνίδι και μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η 550d αξίζει τα λεφτά της πάντος

 

Είμαι καινούργιος στις dslr αλλα δοκίμασα 3 μηχανές τελευταία, nikon d60, canon 500d, sony a350.

Την canon την λάτρεψα, τόσο απο ποιότητα όσο και απο άλλες ευκολίες, π.χ. remote shooting απο υπολογιστή μέσω απλού καλωδιου usb, με βοήθησε πολύ στις macro φωτογραφίες για την εστίαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 550 μεταχειρισμένμη σώμα μονο παιζει στο 300αρι κοντά. Μέχρι ποσα χρήματα θες να διαθέσεις? 
Με αυτην και εναν prime φτηνο θα εχεις ενα πολυ καλό value for money Kit

 

Aν εξαιρέσεις το AF η canon ειναι καλύτερη

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...