Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φιλαρακι, αυτο που λεω ειναι οτι δεν γινεται να υοαρχει παρανομη σταθμευση οταν δεν υπαρχει ΝΟΜΙΜΗ.

Και ποιος σου είπε ότι αυτό είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο;

Και στο Παρίσι τα αυτοκίνητα είναι υπεράριθμα των διαθέσιμων πάρκινγκ, δεν θα δεις τον Παριζιάνο να παρκάρει παράνομα όμως. Το ίδιο και στις Βρυξέλλες και στο Άμστερνταμ. Τρεις πόλεις που τις έχω ζήσει.

 

Ο Έλληνας όμως την δικαιολογία καραμέλα, δεν υπάρχουν πάρκινγκ, συνεπάγεται παρανομώ ασυστόλως.

Παρεπιπτόντως, όποτε κατεβαίνω Θεσσαλονίκη κέντρο με το αμάξι σε ώρες αιχμής πάντα βρίσκω θέσεις σε ιδιωτικά πάρκινγκ, ενώ οι δρόμοι φίσκα, ακόμα και θέσεις ή μπάρες αναπήρων, μέχρι και πεζοδρόμια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ποιος σου είπε ότι αυτό είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο;

Και στο Παρίσι τα αυτοκίνητα είναι υπεράριθμα των διαθέσιμων πάρκινγκ, δεν θα δεις τον Παριζιάνο να παρκάρει παράνομα όμως. Το ίδιο και στις Βρυξέλλες και στο Άμστερνταμ. Τρεις πόλεις που τις έχω ζήσει.

 

Ο Έλληνας όμως την δικαιολογία καραμέλα, δεν υπάρχουν πάρκινγκ, συνεπάγεται παρανομώ ασυστόλως.

Παρεπιπτόντως, όποτε κατεβαίνω Θεσσαλονίκη κέντρο με το αμάξι σε ώρες αιχμής πάντα βρίσκω θέσεις σε ιδιωτικά πάρκινγκ, ενώ οι δρόμοι φίσκα, ακόμα και θέσεις ή μπάρες αναπήρων, μέχρι και πεζοδρόμια...

 

Find the difference... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Find the difference...

 

Και ποιος σου είπε ότι αυτό είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο;

Και στο Παρίσι τα αυτοκίνητα είναι υπεράριθμα των διαθέσιμων πάρκινγκ, δεν θα δεις τον Παριζιάνο να παρκάρει παράνομα όμως. Το ίδιο και στις Βρυξέλλες και στο Άμστερνταμ. Τρεις πόλεις που τις έχω ζήσει.

Ο Έλληνας όμως την δικαιολογία καραμέλα, δεν υπάρχουν πάρκινγκ, συνεπάγεται παρανομώ ασυστόλως.

Παρεπιπτόντως, όποτε κατεβαίνω Θεσσαλονίκη κέντρο με το αμάξι σε ώρες αιχμής πάντα βρίσκω θέσεις σε ιδιωτικά πάρκινγκ, ενώ οι δρόμοι φίσκα, ακόμα και θέσεις ή μπάρες αναπήρων, μέχρι και πεζοδρόμια...

Do the same....γιατί σου ξέφυγαν κάποια, μην πω όλα και διάβασες ό,τι γούσταρες μόνο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Do the same....γιατί σου ξέφυγαν κάποια, μην πω όλα και διάβασες ό,τι γούσταρες μόνο.

 

The difference αγαπητε μου, ειναι το "διαθεσιμο", κι οπως εχω ξαναπει (μιας και υπαρχουν κι αλλες πολεις εκτος των αθηνων), σε αρκετες πολεις  δεν υπαρχουν ουτε καν τα απαραιτητα διαθεσιμα, ποσο μαλλον ιδιωτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The difference αγαπητε μου, ειναι το "διαθεσιμο", κι οπως εχω ξαναπει (μιας και υπαρχουν κι αλλες πολεις εκτος των αθηνων), σε αρκετες πολεις δεν υπαρχουν ουτε καν τα απαραιτητα διαθεσιμα, ποσο μαλλον ιδιωτικα.

Και αυτό που για δεύτερη φορά εκουσίως ΑΓΝΟΕΙΣ είναι ότι τα αυτοκίνητα είναι περισσότερα από τα διαθέσιμα πάρκινγκ.

Θα το γράψω και τρίτη φορά;

 

Και κάτσε γιατί παρανοείς. Αν νομίζεις ότι ο παριζιάνος ή ο κάτοικος του Άμστερνταμ και των Βρυξελλών παρκάρει τζάμπα και βερεσέ ακόμα και στον δημόσιο δρόμο, πόσο μάλλον στα παρκινγκ, ΣΕ ΓΕΛΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ έχεις. Ο έλληνας στον δρόμο τζάμπα παρκάρει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό που για δεύτερη φορά εκουσίως ΑΓΝΟΕΙΣ είναι ότι τα αυτοκίνητα είναι περισσότερα από τα διαθέσιμα πάρκινγκ.

Θα το γράψω και τρίτη φορά;

 

Και κάτσε γιατί παρανοείς. Αν νομίζεις ότι ο παριζιάνος ή ο κάτοικος του Άμστερνταμ και των Βρυξελλών παρκάρει τζάμπα και βερεσέ ακόμα και στον δημόσιο δρόμο, πόσο μάλλον στα παρκινγκ, ΣΕ ΓΕΛΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ έχεις. Ο έλληνας στον δρόμο τζάμπα παρκάρει όμως.

 

Μαλιστα, για τριτη φορα λοιπον να σου πω, οτι δεν ειμαστε ολοι παριζιανοι, και στις πολεις που ζουμε δεν υπαρχουν καν διαθεσιμα παρκιγκ.

Το ποιος παρκαρει τζαμπα και που, ειναι αλλο κεφαλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, για τριτη φορα λοιπον να σου πω, οτι δεν ειμαστε ολοι παριζιανοι, και στις πολεις που ζουμε δεν υπαρχουν καν διαθεσιμα παρκιγκ.

Το ποιος παρκαρει τζαμπα και που, ειναι αλλο κεφαλαιο.

Ρε φίλε, πάρκινγκ στην Αθήνα ή σε οποιαδήποτε πόλη δεν υπάρχουν; Ακόμα και στο χωριό μου υπάρχει πάρκινγκ, 26 χρόνια έζησα στην Ελλάδα μην τρελαθούμε, δεν μιλάς σε αρειανό.

 

Και το διαθέσιμος δεν σημαίνει μόνο άδειος και έτοιμος προς χρήση, μία πόλη πχ έχει 100 διαθέσιμα πάρκινγκ αλλά 1000 αυτοκίνητα, δεν σημαίνει ότι τα 100 διαθέσιμα πάρκινγκ είναι ελεύθερα προς χρήση, μπορεί να έχουν πιαστεί.

 

Διαθέτω κάτι προς χρήση, όχι εξασφαλίζω κάποιον σε κάτι.

 

Έλεος γαμώ τα ελληνικά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σκεφτηκε ο ελληναρας...

 

ουτε 15 τροικες δεν προκειται να στρωσουν τον ελληνα...

 

Ειρωνικά το έγραψε. Όλοι οι Ευρωπαίοι την ίδια αντίληψη έχετε στο χιούμορ;

 

 

 

 

Επί του θέματος, η δημοτική αστυνομία είναι εντελώς παρασιτική.

Τα καθήκοντά της περιορίζονται στον φραπέ του πεζόδρομου, στις κλήσεις και στο να διώχνουν μικροπωλητές, συχνά μάλιστα με την ευγενική χορηγία των γνωστών τραμπούκων.

 

Ουδεμία σχέση δεν έχουν οι παραπάνω αργόσχολοι με ουσιαστικά παραγωγικούς τομείς όπως η εκπαίδευση και η υγεία, αν βρεθεί κανένας να τους υποστηρίξει θα το κάνει αποκλειστικά για μικροπολιτικούς λόγους (αν και δεν πιστεύω, σχεδόν το σύνολο της δημοτικής αστυνομίας είναι παιδιά της ίδιας πολιτικής που σήμερα τους "κρεμάει").

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, πάρκινγκ στην Αθήνα ή σε οποιαδήποτε πόλη δεν υπάρχουν; Ακόμα και στο χωριό μου υπάρχει πάρκινγκ, 26 χρόνια έζησα στην Ελλάδα μην τρελαθούμε, δεν μιλάς σε αρειανό.

 

Και το διαθέσιμος δεν σημαίνει μόνο άδειος και έτοιμος προς χρήση, μία πόλη πχ έχει 100 διαθέσιμα πάρκινγκ αλλά 1000 αυτοκίνητα, δεν σημαίνει ότι τα 100 διαθέσιμα πάρκινγκ είναι ελεύθερα προς χρήση, μπορεί να έχουν πιαστεί.

 

Διαθέτω κάτι προς χρήση, όχι εξασφαλίζω κάποιον σε κάτι.

 

Έλεος γαμώ τα ελληνικά μου...

 

Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρωνικά το έγραψε. Όλοι οι Ευρωπαίοι την ίδια αντίληψη έχετε στο χιούμορ;

Νομίζω το απαγορεύει η τρόικα, όπως και τον εντοπισμό του σαρκασμού όπως και οποιαδήποτε άλλη λειτουργία πέρα από το δούλευε, σκάσε και φταις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε σκέφτομαι αργοσχολους ΔΥ το πρωτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι δημοτικοί αστυνόμοι.

Και το προβλήμα είναι οτι για λόγους ρουσφετιων προσλαβανε περισσότερους απ'οσους χρειάζονταν με αποτέλεσμα οι μισοί να κόβουν κλήσεις και οι άλλοι μισοί να βολταρουν.

 

Πιστεύω λοιπόν οτι δεν πρεπει να απόλυθούν όλοι αφού έχουν κάποιο έργο να επιτελέσουν αλλά τουλάχιστον οι μισοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πανε να "φυλανε" (κανουν ψωνια. μεταφερουν τα παιδια, πληρωνουν λογαριασμους) τους βουλευτες και τους δημοσιογραφους και να βγαλουν τους αστυνομικους στους δρομους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.xo.gr/dir-az/P/Parkingk/Athina/

 

Δεν μας παρατάς βραδιάτικα; Τράβα να τρελάνεις κανέναν άλλον, δεν ήξερα ότι τόση ώρα απαντούσα σε τρολ.

 

Της οποιαδηποτε αλλης πολης δεν ειδα. Ξερεις, μετα τον ασπροπυργο, συνεχιζει και προς τα πανω η ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Παρίσι τα αυτοκίνητα είναι υπεράριθμα των διαθέσιμων πάρκινγκ, δεν θα δεις τον Παριζιάνο να παρκάρει παράνομα όμως. Το ίδιο και στις Βρυξέλλες και στο Άμστερνταμ. Τρεις πόλεις που τις έχω ζήσει.

 

Μια μικρή απορία. Αφού ο παριζιάνος δεν παρκάρει παράνομα, αλλά παράλληλα δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση παρκινγκ, τι ακριβώς κάνει; Πάει για μια δουλειά, δεν βρίσκει να παρκάρει, άρα εγκαταλείπει τη δουλειά και γυρνάει σπίτι; Ή το βάζει κάπου το αμάξι; :P (γιατί αν και το λέμε συχνά μεταφορικά, ρεαλιστικά δεν ξέρω αν χωράει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...