Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάμε αν ανταγωνίζομαι για μια θέση με πρώην ΔΥ θα χεστώ πάνω μου....

 

Ο λόγος του μέσου μπορεί να περνάει και στον ιδιωτικό τομέα :lol:

Αναλογα με τον δ.υ.

 

Αν έχεις να ανταγωνιστεις δ.υ. με μεταπτυχιακά που έχει περάσει και εξετάσεις ΑΣΕΠ και τωρα τον έδιωξαν, χλωμο σε κοβω...

Αν βεβαια ανταγωνιζεσαι έναν τυπάκο που 10 χρονια ξινόταν και έχει ένα απολυτηριο λυκειο, δε θα χεις προβλημα...σχετικά ειναι όλα.

 

Και βέβαια περνάει το μέσο στον ιδιωτικο τομέα.

Ισως περισσότερο πλέον απ τον δημοσιο...χεχεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αληθεια ειναι πως μου εστάλει μηνυμα απο άλλο χρηστη οτι εννοουσες αυτο ακριβως που γράφεις και εγω κατάλαβα κάτι διαφορετικό και δεν προλαβα να το διορθωσω.

Ζητω συγνωμμη λοιπόν για τη λανθασμένη αντιληψη του γραπτου σου.

 

Η λογική σου ειναι σωστη, αλλά τι πιστευεις οτι ειναι αυτο που βολεύει περισσότερο?

Να φέρουν ξένους εργάτες που θα μένουν εδω και οι ντοπιοι θα ειναι άνεργοι με αποτέλεσμα να μη μπορουν να πληρωσουν φορους κτλ κτλ ή να βάλουν τους ντοπιους να εργασθουν φθηνά, ωστε να δινουν τον μισθό τους σε φόρους, να μπορουν να πληρωσουν χαράτσια για τα σπιτια τους κτλ??

 

Εγω νομίζω οτι θα υπάρξει στάση αναμονής μέχρι η ανεργία να ξεπεράσει το 40% επισημα, να προχωρησουμε σε αναγκαστικη χρεοκοπία και μετά να εισβάλει ο ιδιωτικος τομέας και να χρησιμοποιήσει τους απελπισμένους.

 

Τιποτε δεν ειναι αυτο που βολευει. το ειχα ξαναγραψει και πιο παλια, το ξαναλεω και τωρα. Εμεις και "αυτοι" βλεπουμε την κατασταση απο δυο τελειως διαφορετικες σκοπιες.

εμεις βλεπουμε τον κοσμο, την αυξηση της ανεργιας, και προσπαθουμε να δουμε το πως και το γιατι.

"Αυτοι" απλα μεσω ευκαιριων, καταφερνουν απλα να μαζεψουν το υπαρχον χρημα που βρισκοταν μεχρι στιγμης στις τσεπες μας, και να την κανουν για την επομενη χωρα. Δεν υπαρχει σχεδιο για μετα, χεσμενους μας εχουν, απλα θα μαζεψουν το χρημα και θα την κανουν.

Σκεφτεται αλληθεια κανενας σοβαρος επενδυτης, οτι θα κατσει επι 5-10 χρονια να ροσπαθει να μειωσει τους μισθους για να ερθει να κανει επενδυση με φτηνα εργατικα χερια; Που; Σε μια χωρα που μπορει να χρειαστει αλλα 5 χρονια να βγαλει αδεια, και μετα καθε εξι μηνες να του αλλαζουν το φορολογικο συστημα;

Νομιζω οτι η αναγκη μας να δουμε τι γινεται "πισω απο την κουρτινα" μας εχει βαλει σε πολυ λαθος σκεψεις.

 

Οπότε επειδή οι δημαρχοι αρνηθηκαν να αξιολογησουν τους υπαλλήλους τους, ας απολυσουμε τους υπαλλήλους.

Ευκολάκι.

Γιατι κυριε υπουργε δεν απομακρυνεις τον ιδιο τον δημαρχο?

Τζάμπα μάγκας. Για το πολιτικο κοστος.

 

Δεν νομιζω να μπορει να γινει αυτο και καλο θα ηταν καποιος νομικος να μας διαφωτησει. Ο δημαρχος ειναι εξισου εκλεγμενος απο το λαο, και μονο μεσω δικαστηριου  (αρα δικης για καποια παρανομια), μπορει να αναγκαστει σε παραιτηση. Δεν ειναι διορισμενος απο κανεναν υπουργο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν νομιζω να μπορει να γινει αυτο και καλο θα ηταν καποιος νομικος να μας διαφωτησει. Ο δημαρχος ειναι εξισου εκλεγμενος απο το λαο, και μονο μεσω δικαστηριου  (αρα δικης για καποια παρανομια), μπορει να αναγκαστει σε παραιτηση. Δεν ειναι διορισμενος απο κανεναν υπουργο.

 

 

Οχι ρε...εδω κοτζαμ Νομάρχης, περιφεριάρχης δε θυμάμαι τι ηταν ο Ζορό, και τον καθαίρεσαν ουσιαστικά...

 

Αλλά και μέσω δικης οπως ειπες.

Γιατι όχι?

 

Αντι να διωχνουν στρατιές ανθρωπων, ας στειλουν σε δικαστηριο με άμεση δικη ανθρωπους που θεωρητικά δε δέχτηκαν να αξιολογησουν τους υπαλλήλους τους.

 

Διαταγη ειναι η αξιολόγηση απ όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντησες στην ερωτηση μου... να σκεφτω οτι την αποφευγεις? :P

 

Δέχομαι ότι πάρα πολλοί μπήκαν αξιοκρατικά ή σχεδόν αξιοκρατικά (ΑΣΕΠ + βύσμα όπως λες) για να καλύψουν πραγματικές ανάγκες του δημοσίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία μικρή διευκρίνηση ότι στην περίπτωσή μας το προσωπικό πάλευε με νύχια και με δόντια να μπει στον "παράδεισο" εκμεταλλευόμενο πολύ συχνά ένα πελατειακό σύστημα.Δεν είναι μόνο ότι ο εργοδότης έκανε τεράστια λάθη δηλαδή, αλλά και οι τωρινοί εργαζόμενοι τον παρακάλεσαν να τα κάνει, έδωσαν ψήφους σε ανταλλάγματα, λάδωσαν κτλ. ενώ κάποιοι έπαιρναν το τσεκ για να τα ψιλοξύνουν.

Καλα εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε...εδω κοτζαμ Νομάρχης, περιφεριάρχης δε θυμάμαι τι ηταν ο Ζορό, και τον καθαίρεσαν ουσιαστικά...

O Ψωμιάδης δεν "καθαιρέθηκε" ... υπήρξε δικαστική απόφααση ακριβώς όπως λέει το Quote.

 

Αντι να διωχνουν στρατιές ανθρωπων, ας στειλουν σε δικαστηριο με άμεση δικη ανθρωπους που θεωρητικά δε δέχτηκαν να αξιολογησουν τους υπαλλήλους τους.

Άρα ας πούμε να ξεικινήσουν στέλνοντας σε δίκη ΟΛΗ την ΟΛΜΕ που απείλησε όποιον καθηγητή "τολμήσει" να αυτοξιολογηθεί πως "θέτει εαυτόν εκτός ΟΛΜΕ".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός τολμάει να τα βάλει με τις "επαναστατικές" δυνάμεις; :fear:

Απορία: σε χτισμένο γραφείο, με σένα μέσα εννοείται, το κινητό πιάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τέλος πάντων αφού συμφωνοώ μαζί σας δε θα χαλάσουμε την καρδιές μας για τα διαδικαστικά. :-)

 

Όλα καλά φίλε μου, είμαι σίγουρος πως αν κουβεντιάζαμε από κοντά και όχι σε φόρουμ ακόμα και στα περί διαδικαστικών θα βρίσκαμε κοινά σημεία. Καλή διάθεση να υπάρχει. :)

 

 

Άρα ας πούμε να ξεικινήσουν στέλνοντας σε δίκη ΟΛΗ την ΟΛΜΕ που απείλησε όποιον καθηγητή "τολμήσει" να αυτοξιολογηθεί πως "θέτει εαυτόν εκτός ΟΛΜΕ".

 

Ποιός τολμάει να τα βάλει με τις "επαναστατικές" δυνάμεις; :fear:

Απορία: σε χτισμένο γραφείο, με σένα μέσα εννοείται, το κινητό πιάνει;

 

Μα και οι συνδικαλιστικοί μηχανισμοί μέρος του πελατειακού συστήματος έχουν καταντήσει.

 

Σαν ιδέα η λειτουργία τους με βρίσκει σύμφωνο, στην πράξη όμως αποτελούν μέσο αντιπολίτευσης (πολλές φορές ανούσιας) και εκβιασμού.

 

Ο φαύλος κύκλος βέβαια συνεχίζεται. Για παράδειγμα, από Σεπτέμβρη πολλοί εκπαιδευτικοί θα συνταχθούν αναπόφευκτα με την ΟΛΜΕ. Εφόσον το κράτος αδυνατεί να λειτουργήσει αξιοκρατικά, είναι λογικό ο εργαζόμενος να ακολουθήσει αυτόν που θεωρεί σύμμαχο και έμμεσο προστάτη των εργασιακών δικαιωμάτων του. Όπως είπε o Skylined, όλα είναι θέμα νοοτροπίας...

 

Πάντως, όποια κι αν είναι η θέση σας επί του θέματος των Δ.Υ., το μόνο σίγουρο είναι πως από Σεπτέμβρη θα έχουμε κοντά 7000 επιπλέον ανέργους (δημοτικοί αστυνομικοί, εκπαιδευτικοί, εργαζόμενοι της Κατσέλης, σχολικοί φύλακες και τροχονόμοι). Εκτός αν θεωρείτε πως θα απορροφηθούν άμεσα από νέες θέσεις στον ιδιωτικό τομέα (lol).

 

Δεν είναι και λίγοι. Έχω περιέργεια να δω πως ακριβώς θα μαγειρέψουν τα ποσοστά της ανεργίας οι εθνοσωτήρες μας, πως θα φορολογήσουν τους νέους αυτούς ανέργους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φαύλος κύκλος βέβαια συνεχίζεται. Για παράδειγμα, από Σεπτέμβρη πολλοί εκπαιδευτικοί θα συνταχθούν αναπόφευκτα με την ΟΛΜΕ. Εφόσον το κράτος αδυνατεί να λειτουργήσει αξιοκρατικά, είναι λογικό ο εργαζόμενος να ακολουθήσει αυτόν που θεωρεί σύμμαχο και έμμεσο προστάτη των εργασιακών δικαιωμάτων του. Όπως είπε o Skylined, όλα είναι θέμα νοοτροπίας...

Bonasera, Bonasera ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρα ας πούμε να ξεικινήσουν στέλνοντας σε δίκη ΟΛΗ την ΟΛΜΕ που απείλησε όποιον καθηγητή "τολμήσει" να αυτοξιολογηθεί πως "θέτει εαυτόν εκτός ΟΛΜΕ".

 

 

Xμ...επειδη τυγχάνει να έχω άμεση σχέση με την εκπαίδευση, θα ειχε ενδιαφέρον να μου πεις που το άκουσες αυτό.

Η ΟΛΜΕ έχει κάνει πολλά λάθη κατά το παρελθόν αλλά περι απειλών και περι αυτοαξιολογήσεων πρωτη φορά ακουω.

 

Πάντως οπως εγραψε πολυ σωστά και ο N3k21 πλέον ολοι οι εκπαιδευτικοι θα ταχθουν υπερ της, ειναι δεν ειναι ο σωστότερος εκπρόσωπος.

Ειδικά μετά την απιστευτη τρολια που έκανε η κυβέρνηση σε ολους τους εκπαιδευτικούς πριν της πανελλαδικές, έχοντας δεσμευθει οτι θα διώξει μόνο τους καταδικασμένους και τους 150 με τα ψυχολογικά, αύξησε το ωράριο όχι φυσικά για να εργασθουν παραπάνω και επειδη ειναι τεμπέληδες, αλλά για να καταργήσει ειδικότητες και να διωξει κόσμο, κάτι που η ίδια η Τρόικα δεν το ειχε εγκρίνει ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη τις ειδικότητες που καταργει αυτη τη στιγμη, τις έχει ηδη πληρωσει μέσω ΕΣΠΑ η Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Αλλά όταν θέλουν να κόψουν χρήμα, απο που ξεκινάνε πάντα τα τρολ? Απ τη παιδεία..

 

Παρεμπιπτόντως οι αξιολογήσεις των εκπαιδευτικών μια χαρά έχουν σταλεί στο υπουργείο παιδείας από τους διευθυντές.

Αυτο το γράφω για να μη πιστευετε ότι ακουτε.

 

Κάτσε να βρω και το βιντεο με τα πανηγυρικά σχόλια  οταν δημιουργούσαν την δημοτικη αστυνομια

 

Πάντως, όποια κι αν είναι η θέση σας επί του θέματος των Δ.Υ., το μόνο σίγουρο είναι πως από Σεπτέμβρη θα έχουμε κοντά 7000 επιπλέον ανέργους (δημοτικοί αστυνομικοί, εκπαιδευτικοί, εργαζόμενοι της Κατσέλης, σχολικοί φύλακες και τροχονόμοι). Εκτός αν θεωρείτε πως θα απορροφηθούν άμεσα από νέες θέσεις στον ιδιωτικό τομέα (lol).

Και όχι μόνο. Ετοιμάζονται εθελουσιες σε γνωστο τραπεζικο οργανισμό με απότερο σκοπό να μεινουν οι μισοι στα επόμενα 3 χρόνια.

Βάλε και τα καθημερινά λουκέτα σε μικροεπιχειρήσεις, τις καθημερινές απολυσεις σε μεγαλύτερες..

Μου κάνει εντυπωση που ο κόσμος δε τα γνωριζει. Τι διάολο? Τόσο λίγοι ειμαστε αυτοι που εργαζόμαστε σε πολυεθνικές?

 

Δεν είναι και λίγοι. Έχω περιέργεια να δω πως ακριβώς θα μαγειρέψουν τα ποσοστά της ανεργίας οι εθνοσωτήρες μας, πως θα φορολογήσουν τους νέους αυτούς ανέργους...

 

Ε οπως το κάνουν και τωρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cossutius με ολα έχεις άμεση σχέση εσυ φιλε μου... και με την εκπαιδευση και με τις πολυεθνικες :P

Μπορεις πολυ ευκολα να μαντέψεις γιατι.

Εφοσον εγω εργάζομαι σε πολυεθνικη προφανως άτομα του στενου μου κυκλου ειναι εκπαιδευτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις πολυ ευκολα να μαντέψεις γιατι.

Εφοσον εγω εργάζομαι σε πολυεθνικη προφανως άτομο του στενου μου κυκλου ειναι εκπαιδευτικος.

 

Tι να μαντεψω? λες και σε ξερω? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της γνωμης, οτι για να υποστηρίζει κάποιος μια άποψη, είτε πρέπει να ζει το θέμα το οποίο συζητάει, είτε να το έχει μελετήσει καλά.

Να μπορει να πει τα στραβά και τα ανάποδα αλλά να γνωριζει και τα θετικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της γνωμης, οτι για να υποστηρίζει κάποιος μια άποψη, είτε πρέπει να ζει το θέμα το οποίο συζητάει, είτε να το έχει μελετήσει καλά.

Να μπορει να πει τα στραβά και τα ανάποδα αλλά να γνωριζει και τα θετικά...

 

Ετσι! Μαθε τους μπαλιτσα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...