Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπέρμαχος ή μη το θέμα που θέτω είναι το οικονομικό. Πες μου με τί λεφτά θα συντηρήσεις αυτό το δημόσιο τομέα.

 

Η σύντομη και απλή απάντηση στο παραπάνω σου ερώτημα είναι η εξής: Ούτε ξέρω μιας και δεν είμαι ειδικός, ούτε με νοιάζει μιας και δεν είμαι πολιτικός.

 

Να κόψουν τον κώλο τους αυτοί να βρουν τρόπους και λεφτά. Αλλιώς να ξεκινήσουν τις απολύσεις...από τους εαυτούς τους, είναι αποδεδειγμένα οι μόνοι δημόσιοι υπάλληλοι όπου παρασιτούν και δεν παράγουν τίποτα, έχοντας αποτύχει πλήρως να ολοκληρώσουν έστω και μια εργασία απ' όσες τους ανέθεσε ο εργοδότης τους, δηλαδή ο ελληνικός λαός.

 

Στην τελική, λέω για πολλοστή φορά, πως δεν είμαι αντίθετος στην απομάκρυνση πλεονάζοντος προσωπικού. Αλλά επιμένω πως κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει κατόπιν αντικειμενικής αξιολόγησης και με σαφές πλάνο, το οποίο "βλέπει" σε βάθος χρόνου την οικονομία και τις κοινωνικές εξελίξεις. Όσο δε βλέπω προσπάθεια αξιολόγησης και ουσιαστικής αναδιοργάνωσης, θεωρώ πως είτε είναι ηλίθιοι, είτε πως σχεδιάζουν άλλα πράγματα, διαφορετικά απ' αυτά που μας λένε.

 

Θα σου φέρω ένα απλοϊκό παράδειγμα: Για να εξοικονομηθούν μερικά χρήματα παραπάνω, να απολυθούν αύριο όλοι οι ΕΠ.ΟΠ. Από Σεπτέμβρη θα δούμε μήπως μερικοί γίνονται να χωθούν αλλού στο δημόσιο και θα εξετάσουμε το ενδεχόμενο αύξησης της στρατιωτικής θητείας στους 24 μήνες. Καταλαβαίνεις τι αντίκτυπο -για διάφορους λόγους- θα είχε μια τέτοια κίνηση στην κοινωνία και την οικονομία;

 

Η Παιδεία είναι εξίσου σημαντικός τομέας με αυτούς της Εθνικής Άμυνας και της Υγείας. Οι ανεκδιήγητοι και ακατονόμαστοι όμως, δε μάσησαν να σουτάρουν 2000 καθηγητές, χωρίς να ενδιαφέρονται έστω για τους μαθητές οι οποίοι θα μείνουν ξεκρέμαστοι από Σεπτέμβρη!

 

Δύσκολο θα ήταν να ολοκληρωθεί πρώτα ένα πλάνο μεταρρύθμισης και μετά να γίνουν οι εν λόγω μετατάξεις/απολύσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υποτίθεται ότι δανειστηκες ώστε να προχώρησεις σε μια αξιολογουμενη και σωστή εκκαθάριση- αναδιαρθρωσγ και αν αυτό δεν ήταν εφικτό οφειλες να βρεις το τροπο, ενώ συγχρόνως θα έπρεπε να προχώρησεις σε τεχνολογικά και ανσπτυξιακα έργα που θα μείωσαν τη γραφειοκρατια και θα βελτίωσαν τον καθημερινό τροπο ζωής! Παράλληλα θα έπρεπε να βρεις τροπο να προσελκυσεις το ξένο κεφάλαιο ώστε να επενδύσει αντιμετωπίζοντας έτσι την υψηλή ανεργία!

 

Συμφωνώ. Προς το παρόν εφαρμόζουν μόνο το πρώτο σκέλος που είναι απαραίτητο ούτως ή άλλως γιατί αυτό το δημόσιο είναι μη βιώσιμο δημιούργημα των τελευταίων 30 χρόνων που συντηρούνταν και συντηρείται με δανεικά. Λείπει όμως η αναπτυξιακή πολιτική.

 

 

Να κόψουν τον κώλο τους αυτοί να βρουν τρόπους και λεφτά.

 

 

Με απλά λόγια. Έχεις μια επιχείρηση με δέκα εργαζόμενους, χρειάζεσαι τους 5 ενώ οι υπόλοιποι 5 σου δημιουργούν χρέη. Τί θα κάνεις; Πώς θα βρεις λεφτά;

 

Για μένα πάνω απ'όλα το θέμα είναι νοοτροπίας. Επί 30 χρόνια πήγαινες πεσκέσι στον τοπικό βουλευτή και παρακαλούσες για να βάλει το γιο σου στο δημόσιο, ή είχες βύσμα για να κάνεις τη δουλειά, ή είσουν μέλος του κόμματος, ή κάθε φορά πριν τις εκλογές μπαίναν μέσα στο δημόσιο 50-60 χιλιάδες έτσι για πλάκα, χωρίς σχέδιο, ακριβώς όπως βγαίνουν τώρα, χωρίς σχέδιο. Και είχε γίνει όνειρο η είσοδος στο δημόσιο ενός ολόκληρου λαού και όλοι παραπονιόμασταν για διαφθορά αλλά όλοι είχαμε βάλει το δάχτυλο στο βάζο με το μέλι. Είανι εύκολο να κατηγορείς μόνο τους πολιτικούς οι οποίοι φυσικά έχουν τράστιες ευθύνες. Όπως και να 'χει αυτή η κατάσταση μπουρδέλο (παρδόν) είχε ημερομηνία λήξης. Και εύχομαι να καταρεύσει σαν χάρτινος πύργος όπως και η νοοτροπία που τη συνοδεύει ότι "εδώ είναι Ελλάδα και τίποτα δε γίνεται".

 

 

By the way πακέτα ολόκληρα της Ε.Ο.Κ. για την ανάπτυξη χάθηκαν σε μίζες, "επιδοτήσεις", αύξηση του δημόσιου τομέα, γενικώς έγιναν φτερά. Μιλάμε για δισσεκατομύρια επί δισεκατομμυρίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Με απλά λόγια. Έχεις μια επιχείρηση με δέκα εργαζόμενους, χρειάζεσαι τους 5 ενώ οι υπόλοιποι 5 σου δημιουργούν χρέη. Τί θα κάνεις; Πώς θα βρεις λεφτά;

 

Βρε καλέ μου φίλε, είναι αυτονόητο πως απολύεις αυτούς που σου δημιουργούν χρέη, δε διαφωνούμε.

 

Αυτό που σου λέμε είναι άλλο: Εάν η ίδια υποθετική επιχείρηση δεν πάει καλά, αφού τη χρέωσες εσύ κάνοντας π.χ. ανούσιες επενδύσεις και προσλαμβάνοντας προκαταβολικά προσωπικό που ίσως χρειαζόσουν μελλοντικά αν έπιαναν τόπο οι εν λόγω επενδύσεις, δεν απολύεις τυχαία τους πρώτους πέντε υπαλλήλους που θα βρεις μπροστά σου. Κάθεσαι και ψάχνεις ποιοί όντως σου είναι χρήσιμοι και μετά διώχνεις τους υπόλοιπους. 

 

Γιατί; Διότι αν διώξεις ένα καλό υπάλληλο και κρατήσεις το ρεμάλι, πάλι ζημιωμένος θα βγεις μελλοντικά, άσχετα που στην αρχή θα εξοικονομήσεις μερικά φράγκα από τους μισθούς των απολυμένων!

 

Αν η επιχείρησή σου μπαίνει μέσα, κοιτάς επίσης να κόψεις κι άλλα περιττά έξοδα. Δεν πας π.χ. να επενδύσεις σε νέα διαφημιστική καμπάνια, ούτε αγοράζεις νέο σύστημα τηλεδιάσκεψης...για τους πέντε εναπομείναντες υπαλλήλους...(στους κρατικοδίαιτους πάει αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Με μία μικρή διευκρίνηση ότι στην περίπτωσή μας το προσωπικό πάλευε με νύχια και με δόντια να μπει στον "παράδεισο" εκμεταλλευόμενο πολύ συχνά ένα πελατειακό σύστημα.Δεν είναι μόνο ότι ο εργοδότης έκανε τεράστια λάθη δηλαδή, αλλά και οι τωρινοί εργαζόμενοι τον παρακάλεσαν να τα κάνει, έδωσαν ψήφους σε ανταλλάγματα, λάδωσαν κτλ. ενώ κάποιοι έπαιρναν το τσεκ για να τα ψιλοξύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Με μία μικρή διευκρίνηση ότι στην περίπτωσή μας το προσωπικό πάλευε με νύχια και με δόντια να μπει στον "παράδεισο" εκμεταλλευόμενο πολύ συχνά ένα πελατειακό σύστημα.Δεν είναι μόνο ότι ο εργοδότης έκανε τεράστια λάθη δηλαδή, αλλά και οι τωρινοί εργαζόμενοι τον παρακάλεσαν να τα κάνει, έδωσαν ψήφους σε ανταλλάγματα, λάδωσαν κτλ. ενώ κάποιοι έπαιρναν το τσεκ για να τα ψιλοξύνουν.

Τα πάντα ξεκινάνε απο κάπου.

Και η αρχη ειναι η υπόσχεση.

 

Η υπόσχεση ειναι η "αν με ψηφίσεις εσυ και η οικογένειά σου, θα σε βολέψω".

Αυτό ηταν το πρωτο και τραγικότερο λάθος των εθνοπατέρων μας.

Απο εκει ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

 

Η συνέχεια ειναι γνωστή. Χτύπημα πόρτας, "βόλεψέ με και εγω θα σου φέρω 1000 ψήφους, θα σου δωσω 2 κανάτες λάδι, θα θα θα θα θα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Με μία μικρή διευκρίνηση ότι στην περίπτωσή μας το προσωπικό πάλευε με νύχια και με δόντια να μπει στον "παράδεισο" εκμεταλλευόμενο πολύ συχνά ένα πελατειακό σύστημα.Δεν είναι μόνο ότι ο εργοδότης έκανε τεράστια λάθη δηλαδή, αλλά και οι τωρινοί εργαζόμενοι τον παρακάλεσαν να τα κάνει, έδωσαν ψήφους σε ανταλλάγματα, λάδωσαν κτλ. ενώ κάποιοι έπαιρναν το τσεκ για να τα ψιλοξύνουν.

 

Να σε ρωτησω κατι? επειδη βλεπω οτι μερικοι τα γραφετε μπολικα. Και ειχα και εργοδοτη που τα ελεγε μπολικα αλλα δουλεια δεν μου εδωσε με λιγα λογια κραζουμε τους αλλους αλλα και εσυ αι πνιξου... οποτε σορρυ αλλα δεν θα ακολουθησω την νοοτροπια του. Γιατι ο καθενας ευλογαει τα γενια του.

 

Αν εσενα τωρα εμφανιζοταν καποιος και σου ελεγε θα δωσεις εξετασεις πτυχιο εχεις και θα μπεις δημοσιο και εχουμε και εναν γνωστο αλλα θα δωσεις εξετασεις ΑΣΕΠ. Θα το δεχοσουν ναι η οχι?

 

υγ Δεν κατηγορω τον εργοδοτη το τομάρι του κοιταξε και καλα εκανε... δεν συγκινηθηκε που εγω ειμαι ανεργος και δεν εχω ολα αυτα που εχει αυτος ας πουμε αρα και ο αλλος γιατι να μη κοιταξει να χωθει? και να κοιταξει το τομαρι του? για αυτο οι πολλες θεωριες βλαπτουν θα μου πει τωρα εμενα ο εργοδοτης οτι οι δημοσιοι και οι δημοσιοι αυτος ειναι ενταξει με την εφορια? Οποτε εφοσον αυτος κοιταει το τομαρακι του ετσι θα το κοιταξουν και άλλοι.

 

Την βρηκαμε την καραμέλα... τωρα ας δειξει τα βιβλια της εφοριας και αμα ειναι ενταξει εγω θα κανω πασο αλλα αμα δεν δω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και για να επιστρέψουμε στο φλεγον ζήτημα, τους δημοτέτοιους ούτε εγω δε τους συμπαθουσα για διαφορους λόγους.

 

Ομως ρε γμτ μου.

Ως ιδέα, ήταν εξαιρετική.

 

Μπορουσαν να βοηθησουν την κανονικη αστυνομία, να μειωσουν την εγκληματικοτητα.

Αυτοι οι άνθρωποι μπήκαν μέσω ΑΣΕΠ σε ένα θεσμό που μπορουσε να βοηθήσει.

 

ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ αυτοι, που οι διαταγές τους ηταν να κοβουν μονο κλήσεις.

 

Είναι άνθρωποι με οικογένειες που αυτη τη στιγμη πιθανον θα μεινουν άνεργοι.

Ειναι άδικο απο κάθε άποψη και ζημιογόνο για τους ηδη άνεργους που θα έχουν επιπλέον ανταγωνιστές στην αγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι ίδιοι οι Δήμαρχοι δεν είχαν κυρήξει τον "ανένδοτο" εναντίον της αξιολόγησης;

Τώρα φωνάζουν παραπάνω απ' τους υπόλοιπους, αλλά αν έκαναν σωστά την δουλειά τους, τώρα δεν θα γίνονταν οριζόντιες περικοπές και καταργήσεις υπηρεσιών.

Αλλά για νιοστή φορά επικράτησε η λογική: απελθέτω απ' εμού το (πικρό) ποτήριο τούτο.

Κορόϊδα ήταν να υποστούν το πολιτικό κόστος; Ας υποστεί άλλος το ανάθεμα.

Όμως επίσης κάκιστα τόσα χρόνια τους είχαν αφήσει ανεξέλεγκτους να κάνουν τις (απ' το παράθυρο) προσλήψεις της αρκούδας, εννοείται χωρίς να έχουν τους απαιτούμενους πόρους.

Τον Λογαριασμό, κάποιος;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε επειδή οι δημαρχοι αρνηθηκαν να αξιολογησουν τους υπαλλήλους τους, ας απολυσουμε τους υπαλλήλους.

Ευκολάκι.

Γιατι κυριε υπουργε δεν απομακρυνεις τον ιδιο τον δημαρχο?

Τζάμπα μάγκας. Για το πολιτικο κοστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για μένα πάνω απ'όλα το θέμα είναι νοοτροπίας....

 

Ακριβώς επειδή είναι θέμα νοοτροπίας, κοιτάς πρώτα να ξεριζώσεις την πηγή του κακού, την προβληματική σου δηλαδή νοοτροπία.

 

Ουσιαστικά το είπες και μόνος σου, οι απολύσεις (όπως και οι προσλήψεις στο παρελθόν εννοείται) προχωρούν χωρίς σχέδιο. Αλλαγή νοοτροπίας αποτελεί για μένα -σε πρώτη φάση- η ύπαρξη σχεδίου πριν την όποια δραστική κίνηση. Αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι, για άλλη μια φορά "στου κουφού την πόρτα..." είμαστε.

 

Συμφωνώ. Με μία μικρή διευκρίνηση ότι στην περίπτωσή μας το προσωπικό πάλευε με νύχια και με δόντια να μπει στον "παράδεισο" εκμεταλλευόμενο πολύ συχνά ένα πελατειακό σύστημα.Δεν είναι μόνο ότι ο εργοδότης έκανε τεράστια λάθη δηλαδή, αλλά και οι τωρινοί εργαζόμενοι τον παρακάλεσαν να τα κάνει, έδωσαν ψήφους σε ανταλλάγματα, λάδωσαν κτλ. ενώ κάποιοι έπαιρναν το τσεκ για να τα ψιλοξύνουν.

 

Σαφώς. Ωστόσο το βασικό σφάλμα πολλών είναι πως δεν αντιλαμβάνονται τις διαφορές, το ρόλο και τη χρησιμότητα των διάφορων τομέων του Δημοσίου.

 

Είναι άλλο το να διώχνεις π.χ. ηλεκτρονικό της ΕΡΤ με υπερβολική, σε σχέση αυτά που προσφέρει, αμοιβή και άλλο το να απολύεις δασκάλους και καθηγητές, πολλοί από τους οποίους είναι ουσιαστικά πιτσιρικάδες και μπήκαν με ΑΣΕΠ, δημιουργώντας έτσι τεράστια κενά σε σχολεία με εκατοντάδες μαθητές.

 

Το ζητούμενο είναι να μην γενικεύουμε και να κρίνουμε ορθολογικά, όχι με τυφλό μίσος. Για μένα πάντως, ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα. Το μπάχαλο θα ξεκινήσει από Σεπτέμβρη και θα ζήσουμε πάλι δυστυχώς -στην Παιδεία τουλάχιστον- εποχές '98 και '06...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα έχουν επιπλέον ανταγωνιστές στην αγορα..

Μιλάμε αν ανταγωνίζομαι για μια θέση με πρώην ΔΥ θα χεστώ πάνω μου....

 

Ο λόγος του μέσου μπορεί να περνάει και στον ιδιωτικό τομέα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε επειδή οι δημαρχοι αρνηθηκαν να αξιολογησουν τους υπαλλήλους τους, ας απολυσουμε τους υπαλλήλους.

Ευκολάκι.

Γιατι κυριε υπουργε δεν απομακρυνεις τον ιδιο τον δημαρχο?

Τζάμπα μάγκας. Για το πολιτικο κοστος.

 

Κάποια στιγμή πρέπει όπως φεύγουν οι δημόσιοι υπάλληλοι άρων άρων να πέσουν και πολλοί Τσοχατζόπουλοι και Παπακωνσταντίνοι όχι για λόγους εκδίκησης αλλά για τον αέρα αλλαγής που θα φέρει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Και ας έχουν παραγραφεί τα αδικήματά τους δεν έχει σημασία.

 

 

Το ζητούμενο είναι να μην γενικεύουμε και να κρίνουμε ορθολογικά, όχι με τυφλό μίσος.

Τέλος πάντων αφού συμφωνοώ μαζί σας δε θα χαλάσουμε την καρδιές μας για τα διαδικαστικά. :-)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος του μέσου μπορεί να περνάει και στον ιδιωτικό τομέα :lol:

Ίσως το λες για αστείο, αλλά ισχύει. Τουλάχιστον για "γνωριμίες" στα κόμματα που έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια συγκυβέρνηση. Και σε μεγάλα ονόματα επιχειρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε αν ανταγωνίζομαι για μια θέση με πρώην ΔΥ θα χεστώ πάνω μου....

 

Ο λόγος του μέσου μπορεί να περνάει και στον ιδιωτικό τομέα :lol:

 

Oχι μπορει. Περναει. Και αμα εχεις μεσο μια χαρα διοριζεσαι σε ιδιωτικη επιχειρηση και σε ξερουν και εισαι γνωστος τους και μετα κραζουν το δημοσιο θα σου πουν το ταιζουν ενω παιζει να χρωστανε στο κρατος και την εφορια.Καλυτερα οταν δεν ξερουμε παικτες μου να μην παιρνουμε το μέρος κανενος παρα να περιμενουμε μεχρι να μαθουμε πρωτα αυτο το λεω επειδη βλεπω πολλους θερμοαιμους εδω κατα του δημοσιου :P

 

Oι μισθοι ειχαν ξεφυγει συμφωνω.Επρεπε να πέσουν δεν γινοταν σε αυτο ειμαι συμφωνος

 

 

Κάποια στιγμή πρέπει όπως φεύγουν οι δημόσιοι υπάλληλοι άρων άρων να πέσουν και πολλοί Τσοχατζόπουλοι και Παπακωνσταντίνοι όχι για λόγους εκδίκησης αλλά για τον αέρα αλλαγής που θα φέρει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Και ας έχουν παραγραφεί τα αδικήματά τους δεν έχει σημασία.

 

 

Τέλος πάντων αφού συμφωνοώ μαζί σας δε θα χαλάσουμε την καρδιές μας για τα διαδικαστικά. :-)

 

Δεν απαντησες στην ερωτηση μου... να σκεφτω οτι την αποφευγεις? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...