Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Κατσίβελης δε νομίζω να υπήρχε περίπτωση να μπει στη 12άδα αν έπαιζαν ο Καλάθης και ο Μάντζαρης. Απλώς τώρα δεν έχουμε αρκετούς παίκτες στο 1-2. Ο Παππάς νομίζω ότι είναι καλύτερος παίκτης και με πιο μεγάλη προοπτική από τον Κατσίβελη, αλλά για 4ος γκαρντ, ο Κατσίβελης είναι πιο κατάλληλος αυτή τη στιγμή, γιατί είναι ψημένος σε κρίσιμα παιχνίδια και έχει συνηθίσει τον ρόλο "μπαίνω 10 λεπτά, ξεκουράζω τους βασικούς, κυνηγάω στην άμυνα και δεν γκρινιάζω".

 

Τώρα για Γιάνκοβιτς-Περπέρογλου, ο καθένας έχει τα προβλήματά του. Ο Περπέρογλου όντως δεν είναι και στην καλύτερή του φάση, αλλά με τον Ολυμπιακό προσέφερε στα σημαντικά ματς της Ευρωλίγκας και έχει την εμπειρία. Ο Γιάνκοβιτς είναι στα ντουζένια του, αλλά από εμπειρία μηδέν. Θυμάμαι τον Σλούκα πριν 2 χρόνια στο Ευρωμπάσκετ που ήταν άθλιος από το άγχος. Ποιός μπορεί να υπογράψει ότι ο Γιάνκοβιτς δε θα πάθει το ίδιο; Ενώ αν παίξει Ευρωλίγκα με τον ΠΑΟ θα έχει ξεψαρώσει του χρόνου. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές οι "δευτερεύοντες" παίκτες στις εθνικές επιλέγονται και με κριτήριο του κατά πόσο ταιριάζουν σε κάποιον πρωτοκλασάτο μέσα στο ματς. Αν πχ έχω 4αρι τον Φώτση, θέλω να έχω μέσα ένα 3άρι που να παίζει με πλάτη κι ας μην έχει σουτ. Αν έχω τον Σπανούλη στο 2, μπορεί να θέλω ένα 3άρι που να είναι καλός αμυντικός κτλ.

 

Midi, τώρα είδα ότι έβαλες τον Παπανικολάου στην ίδια κατηγορία με τον Μπόγρη. Ελπίζω ότι δεν μιλάς σοβαρά. Ο Παπανικολάου μια φορά στην μέχρι τώρα καριέρα του έκανε μαλακία (με τον Ματσιούλις) και το παιδί ζήτησε δημοσίως συγγνώμη. Κατά τα άλλα έχει βγει μέχρι και MVP τελικού Ευρωλίγκας και πάντα κάνει σοβαρές και ταπεινές δηλώσεις, χωρίς βεντετισμούς. Πανηγυρίζει λίγο ανώριμα μέσα στο ματς, αλλά έτσι είναι το στυλ του, δεν είναι έλλειμμα σοβαρότητας κι αυτό φαίνεται από την εν γένει συμπεριφορά του. Ο Μπόγρης δεν έχει παίξει μπάσκετ και όλο κάτι βλακείες γράφει στο τουίτερ για παίκτες αμερικανάκια που του τρώνε τη θέση στην εθνική κτλ, ενώ για την εξωγηπεδική του ζωή δε χρειάζεται να πούμε κάτι. Ο Παππάς δεν έχει στεριώσει σε ομάδα, ψιλοσνομπάρει την εθνική, πανηγυρίζει στο facebook όταν αποκλείεται η εθνική νέων και, χωρίς να τον έχω παρακολουθήσει και πολύ, θυμάμαι 1-2 φορές να έχει τσακωθεί μέσα στο γήπεδο. Και τις προάλλες διάβαζα συνέντευξη του που τον ρώτησαν για ένα περιστατικό με την μικρή εθνική στη Ρόδο που είχε φτύσει αντίπαλο και τι είπε το παλικάρι; Ότι οι σφυγμοί ανεβαίνουν μέσα στο ματς και δεν έγινε τίποτα, γιατί μέχρι και ο Διαμαντίδης έχει φτύσει αντίπαλο! Δεν μπορείς να φέρνεις τον Διαμαντίδη ως παράδειγμα!

 

Τέλος πάντων, ειλικρινά ελπίζω το παιδί να κάνει την καριέρα που μπορεί και στον ΠΑΟ να βρει λίγη ταπεινότητα που θα του χρειαστεί για να δουλέψει στις αδυναμίες του. Στην εθνική πάντως τον βλέπω να μην ταιριάζει εύκολα αν έχει τέτοιο στυλάκι, γιατί κυριαρχεί ένας άλλου είδους χαρακτήρας. Τον Γιάνκοβιτς αντιθέτως τον πιστεύω περισσότερο. Κόπηκε από την εθνική και έβγαλε ανακοίνωση ότι θα πανηγυρίζει για την ομάδα σαν να είναι εκεί. Για μένα κάτι λένε αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά είναι γνωστή η συμπάθεια του midi για τον Παπανικολάου  :-D  :-D

 

Νομίζω ότι ο μόνος παίχτης που ο midi συμπαθεί περισσότερο από τον Παπ είναι ο Σπανούλης  :P

Επεξ/σία από dismemberer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μενε εκτος ο περπερογλου με τους τοσους τιτλους και την εμπειρια

 Ιουνιο 2012 θα ελεγες αυτη την φραση?

 

Ευχης εργον να κοπει και ο Μπραμος (προσωπικα θα ηθελα να κοπει ο Αντωνης καθως στα 32 του πια δεν γουσταρω να τρεχει με Εθνικες Φιλων αλλα δεν παιζει να γινει κατι τετοιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω ότι ο εθνικός σταρ δεν σκεφτεται να κατεβασει την ομαδα με 1.5 σεντερ μην βαλω και κατι λιγοτερο.

Θα πρεπει να μας προβληματισει οτι δεχτηκαμε 77 ποντους απο 6 παικτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που ο βουγιουκας ηταν εκτος 12αδας σημερα. Ο μονος που μπορει να παιξει στο 5 ειναι ο Μαυροκεφαλιδης(υπο συνθηκες) απο τα υπολοιπα 4αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που ο βουγιουκας ηταν εκτος 12αδας σημερα. Ο μονος που μπορει να παιξει στο 5 ειναι ο Μαυροκεφαλιδης(υπο συνθηκες) απο τα υπολοιπα 4αρια.

 

Εντάξει ρε συ, φιλικό είναι, καλά κάνει και αφήνει έξω παίχτες. Δεν υπάρχει περίπτωση να κόψει τον Βουγιούκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω από την εθνική Σλούκας/Πρίντεζης και Σπανούλης μετά τη δεύτερη σερί ήττα!  :devil:  :devil:

 

edit : Πουτάνα συνήθεια, παραλίγο να γράψω και τον Παπανικολάου  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ήττες στα φιλικά ποτέ δεν ήταν κακές αρκεί να έχουμε πλάνο. Δοκιμάζει αρκετά πράγματα ο coach γιατι μαλλον δεν εχει καταληξει.

 

3 αρνητικά αυτής της εθνικής. Εχει αρκετά μονοδιάστατους παίκτες στο 1 και στο 4. Στηρίζεται αρκετά στο παιχνίδι του Σπανούλη. Τα γκαρντ της δεν πιέζουν τα αντίπαλα γκαρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ε, ναι το 2005 με 3/3 ηττες αρχίσαμε. Οχι ότι υπάρχει η ιδια αυρα με τότε αλλά τα αποτελέσματα στα φιλικα μονο για ασφαλή συμπερασματα δεν κανουν. Παντως απο το να είμαστε μονιμως στο 100% στα φιλικα και μετα να σερνομαστε στη διοργανωση καλύτερα να το πηγαινουν χαλαρά αλλωστε πλεον η διοργάνωση ειναι 11 αγώνες, θελει καλό ροτεισον και φορμαρισμα στο 2ο γύρο. Συμφωνω για το οτι οι παιχτες μας στο 1 κ το 4 ειναι καπως μονοδιαστατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κατέβουμε κάπως έτσι?

 

Σλούκας/Κατσίβελης

Σπανούλης/Ζήσης

Παπανικολάου/Μπράμος ή περπέρογλου

Πρίντεζης/Μαυροκεφαλίδης/Καιμακόγλου/Φώτσης

Μπουρούσης/Βουγιούκας

 

Ξεχνάω κανέναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οχι οπως τα λες ειναι. Μικρη περιπτωση να κοψει καποιον ψηλό. Επίσης ο Περπερογλου εχει μπει δυνατα στο παιχνίδι διεκδίκησης μιας θεσης στη δωδεκαδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οπως τα λες ειναι. Μικρη περιπτωση να κοψει καποιον ψηλό. Επίσης ο Περπερογλου εχει μπει δυνατα στο παιχνίδι διεκδίκησης μιας θεσης στη δωδεκαδα.

Ελπιζω να μην κανει τετοιο φαουλ ο Τρινκερι. Παπανικολαου, Μπραμος δεν υπαρχει κανενας λογος να κοπουν για τον Στρατουλη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...