Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν εγραψες ουσιαστικα τιποτα δεν το καταλαβαινεις?

 

Πετας κατι χωρις να μπορεις να το στηριξεις πουθενα!

 

Αν δεν μπορεις να εξηγησεις κατι μην λες τιποτα. Απο το να περτας αστηριχτες εικασιες ειναι προτιμοτερο να μην πεις τιποτα.... Καλυτερα να μασας παρα να μιλας ενα πραγμα...

 

Καλς οι υποδειξεις σου, καλες και οι προστακτικες σου, αλλα γενικα εισαι λιγος για να με νουθετησεις για το τι θα λεω και τι οχι. Ξερεις γιατι? Γιατι την ιδια μερα που μου υποδεικνυεις να μην μιλαω αντι να πεταω "αστηριχτες εικασιες", εγραψες οτι τον πηρε για να μαρκαρει τον Γκασολ. Aυτη λογικα ειναι η στηριγμενη εικασια (/sic, αλλα δε θα βαζεις μονο εσυ λαμπρους επιθετικους προσδιορισμους :D ).

 

Ητοι, οταν αυτοαναιρεισαι σε διαστημα λιγων ωρων, ειναι τουλαχιστον φαιδρο να υποδεικνυεις στους υπολοιπους ποτε να μασανε παρα να μιλανε. Συνεχισε λοιπον να self-pawnaρεσαι και να μαρτυρας χωρις ξυλο, αλλα να θυμασαι οτι το πεισμα ειναι κακος συμβουλος γενικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου φαινεται πιο λογικο λοιπον εσενα η δικια σου εκδοχη? Οτι πηρε εναν παικτη βγαζοντας εξω εναν αλλον επειδη στα φιλικα ειχε καλη εικονα η Εθνικη μας,και τον πηρε μονο και μονο για οταν και αν συναντησει τους Ισπανους για να περιορισει τον Γκασολ και μαλιστα με 1 λεπτο συμμετοχη στο τουρνουα..Αυτη η λογικη στεκει περισσοτερο?

 

Εγω προσπαθωντας να εξηγησω το ''φαινομενο'' αυτη ειναι η πιο λογικη εκδοχη που βρηκα. Εννοειται πως δεν ξερω αν ισχυει αλλα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο.

 

Ας μου πει καποιος καποια αλλη εξηγηση να το συζητουσουμε. Με ποιο τροπος σκεψης και για ποιους λογους κληθηκε.

 

Μεχρι τωρα δεν εχει ακουστει καμια αλλη εξηγηση.

Ακομα και το ειναι απλα ασχετος προπονητης που λες εσυ (μπορει να ισχυει), καποιοι λογοι θα τον οδηγησαν να τον διαλεξει. Ποιοι ειναι αυτοι? Πως το σκεφτηκε ο ασχετος και τον καλεσε?

 

Τωρα επιχειρηματα περι συνομωσιων χωρις να μπορεις να δωσεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΟΓΟ για πιο λογο εγιναν δεν ειναι σοβαροι.

 

Σαν να λεω εγω πως πιστευω πως τον καλεσε γιατι του εκαναν πλυση εγκεφαλλου εξωγηινοι...

Καλς οι υποδειξεις σου, καλες και οι προστακτικες σου, αλλα γενικα εισαι λιγος για να με νουθετησεις για το τι θα λεω και τι οχι. Ξερεις γιατι? Γιατι την ιδια μερα που μου υποδεικνυεις να μην μιλαω αντι να πεταω "αστηριχτες εικασιες", εγραψες οτι τον πηρε για να μαρκαρει τον Γκασολ. Στηριγμενη εικασια αυτη (/sic, αλλα δε θα βαζεις μονο εσυ λαμπρους επιθετικους προσδιορισμους :D ).

 

Ητοι, οταν αυτοαναιρεισαι σε διαστημα λιγων ωρων, ειναι τουλαχιστον φαιδρο να υποδεικνυεις στους υπολοιπους ποτε να μασανε παρα να μιλανε. Συνεχισε λοιπον να self-pawnaρεσαι και να μαρτυρας χωρις ξυλο, αλλα να θυμασαι οτι το πεισμα ειναι κακος συμβουλος γενικα...

Εγω ειπα ενα σεναριο και το στηριξα καπου. Εννοειται κανω εικασια αλλα εδωσα επιχειρημα πως μπορει να το σκεφτηκε.

 

Εσυ λες πως του το επεβαλλαν και τελος. Που το στηριζεις αυτο? Γιατι πιστευεις πως ισχυει αυτο? Εννοειται δεν ξερεις και εικασια θα κανεις αλλα πες κατι. Πες πιστευω τον επεβαλλαν γιατι ο καββαδας ''κανονιζει' τον βασιλακοπουλο.

 

Εσυ δεν λες τιποτα και η εξηγηση σου ειναι αναλογη με τους εξωγηινους που ειπα πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να εξηγω τα βασικα, αλλα νομιζω οτι δε θελει φαντασια για να καταλαβει κανεις οτι το να εχει μαζι του παιχτη που δεν τον χρησιμοποιει καθολου σημαινει οτι δεν τον εμπιστευεται.

 

Αρα ειτε επελεξε καποιον που δεν εμπιστευεται (wut?) , ειτε του τον επελεξαν. Εσυ αναμεσα σε αυτα τα 2 βλεπεις πιο πιθανο το ενδεχομενο να τον επελεξε για να παιξει αμυνα σε 1 παιχνιδι πανω στον Κομπε Γκασολ. Οκ.

 

Εγω παλι βλεπω πιο πιθανο ενδεχομενο να μην ειναι δικη του επιλογη ενας παιχτης που δεν του εμπιστευεται ουτε λεπτο. Και προφανως επειδη ασπαζομαι αυτην την αποψη, δεν συνεπαγεται οτι οφειλω να ματεψω-λογοδοτησω-υποθεσω ποιος και γιατι επελεξε Καββαδα, ωστε να ειναι ολοκληρωμενο το επιχειρημα μου και να μην ακουω ευφυολογηματα περι εξωγηινων και ενδογηινων. Οι παραπανω λεξεις νομιζω ειναι υπεραρκετες ως εξηγηση για το θεμα του Καββαδα και αν συνεχισεις να επιμενεις στο οτι δεν δινω επαρκεις εξηγησεις κλπ κλπ, θα σου κανουν μηνυση τα kilobyte που καις χωρις λογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δεν μπορεις ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ λογο εστω υποθετικο για ποιο λογο του τον επεβαλλαν δεν μπορεις να το βαλεις μεσα στις επιλογες αυτο.

Σου ειπα και εμενα μου περασε απο το μυαλο το ενδεχομενο αυτο αλλα αδυνατω να βρω λογο γιατι να εγινε αυτο. Και προφανως και εσυ αδυνατεις.

Εφοσον δεν μπορω να σκεφτω ουτε τον πιο απιθανο λογο που μπορει να εγινε αυτο δεν θα επιμενω πως για αυτο τον καλεσε. Δεν το βλεπεις πως απο καπου χανει εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρουμε την εκδοχη του Midi μπορουμε να πουμε οτι καποιοι τον πιεσαν να τον παρει για καποιους προσωπικους λογους που δεν θα τους μαθουμε ποτε..Οριστε μια εξηγηση λοιπον.. Η στηριξη πανω σε αυτο ειναι η πιο λογικη απο ολες,οτι δεν παιρνεις εναν παικτη που δεν τον χρησιμοποιεις καθολου και ο οποιος ηταν πολυ μετριοτατος ακομα και στην Α1 και υπαρχουν και αλλοι οπως τα ονοματα αναφερθηκαν πριν που εκαναν παρα μα παρα πολυ καλη χρονια και δεν τους πηρε..

Οσο για το τελευταιο που λες,υπαρχει και το εξωαγωνιστικο παρασκηνιο που παιζεται εις βαρος της Εθνικης και το οποιο δεν μπορουμε να ξερουμε/μαθουμε τιποτα..

 

Και σε ρωταμε λοιπον,οτι 2 επιλογες μπορουμε να παρουμε

1ον οτι καποιος αλλος τον επελεξε και ειπε παρτον ή

2ον επελεξε ο ιδιος εναν παικτη τον οποιο κατα 99% δεν εμπιστευεται αλλιως δεν θα ειχε μονο 1 λεπτο συμμετοχη και τον πηρε μονο και μονο γιατι πιστευε οτι θα φτασει τελικο ανετα (με βαση τα φιλικα) και εκει θα βρει σιγουρα την Ισπανια,με την οποια θα τον ρηξει στο παρκε για να περιορισει τον Γκασολ,και που πριν σε ολο το τουρνουα θα ειχε παιξει 1 λεπτο..

Ειναι σαν να μου λες δηλαδη οτι εχω τερματοφυλακες τους Κονσταντζο,Κασιγιας και Μπουφον και στον τελικο του CL παιρνω μαζι τους Κονσταντζο και Μπουφον αφηνοντας εξω τον Κασιγιας και βαζοντας Βασικο στον τελικο τον Κοσταντζο και τον Μπουφον τον πηρα μονο για την περιπτωση που κερδισει πεναλτυ ο αντιπαλος και τοτε θα κανω αλλαγη βαζοντας τον Μπουφον μεσα ΜΗΠΩΣ και αποκρουσει το πεναλτυ..

 

Απο την στιγμη που δεν μπορεις ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ λογο εστω υποθετικο για ποιο λογο του τον επεβαλλαν δεν μπορεις να το βαλεις μεσα στις επιλογες αυτο.

Σου ειπα και εμενα μου περασε απο το μυαλο το ενδεχομενο αυτο αλλα αδυνατω να βρω λογο γιατι να εγινε αυτο. Και προφανως και εσυ αδυνατεις.

Εφοσον δεν μπορω να σκεφτω ουτε τον πιο απιθανο λογο που μπορει να εγινε αυτο δεν θα επιμενω πως για αυτο τον καλεσε. Δεν το βλεπεις πως απο καπου χανει εκει?

Εσυ βλεπεις πιο πιθανο δηλαδη να παρει τον Καββαδα χωρις να τον χρησιμοποιησει ουτε ενα λεπτο μονο και μονο για την περιπτωση που ΑΝ φτασουμε τελικο και ΑΝ φτασει και η Ισπανια τελικο και που ΑΝ ο Γκασολ δεν μπορει να περιοριστει με κανεναν αλλον,να τον χρησιμοποιησει ΜΗΠΩΣ και τον περιορισει εκεινος..Δηλαδη θα τον περιοριζε ο Καββαδας που ειχε μια αθλια σεζον με μια 3-4η ομαδα στην Α1 και δεν θα μπορουσε να τον περιορισει καποιος αλλος..Και ολα αυτα απο ποιον? απο τον Καββαδα που σε ολο το τουρνουα θα ειχε συνολο 2 λεπτα συμμετοχης και θα πηγαινε να περιορισει,ποιον? για τον Γκασολ που παλευε με τα θηρια στο NBA.

Βλεπεις να στεκει αυτο περισσοτερο?



30modw5.gif

Πες του και εσυ ρε Μidi οτι του το επεβαλαν αλλοι γιατι υπαρχει καποια χρηματικη μιζα απο πισω ας πουμε..Αμαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη παμε σε αιτιολογηση προσωπικων λογων. Δηλαδη ο Καββαδας εχει τα κονε με βασιλακοπουλο και για αυτο τον πηρε. Ισως να τον ''κανονιζει'' κιολας οπως ειπα πριν...

 

Εγω η μονη λογικη αιτιολογηση που μπορω να βρω (και η μονη λογικη που ακουστηκε βασικα) ειναι αυτην που ειπα.

Εχει δυο σεντερ δηλαδη του ιδιου στυλ πανω κατω και επιλεγει αντι να παρει και ενα τριτο με τα αναλογα χαρακτηριστικα να παρει καποιον λιγο διαφορετικο μηπως τον χρειαστει σε καποια ειδικη αποστολη (οπου ειδικη αποστολη εγω βλεπω Γκασολ).

 

Τωρα να λεμε πιστευω αυτο ή εκεινο χωρις να το στηριζουμε πουθενα ουτε καν υποθετικα τι να πω. Εγω δεν εχω μαθει να επιχειρηματολογω ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λεω ρε φιλε,υποθετικα μιλαμε κατι παιζει παρασκηνιακα,μια εκδοχη ειναι αυτη απο την στιγμη που ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ καν ο Καββαδας,δεν τον εμπιστευεται..

Ετσι και αλλιως αυριο παιζουμε με την Ισπανια και με τον Γκασολ,οποτε αυριο θα δουμε ποσο θα παιξει ο Καββαδας πανω στον Γκασολ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και εμενα μου περασε απο το μυαλο οτι τον επεβαλλαν. Απο την στιγμη ομως που δεν μπορεσα να βρω εστω και ενα λογικο επιχειρημα να το στηριξω δεν επιμενω εκει.

 

Απο την αλλη παντα υπαρχουν σε ομαδες παιχτες που δεν παιζουν. Ειτε σε εθνικες ειτε και συλλογικα. Δεν ειναι παραξενο αυτο και δεν συμβαινει μονο στην περιπτωση καββαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,θα δουμε λοιπον αυριο που παιζουμε με την Ισπανια και με τον Γκασολ το ποσο θα χρησιμοποιηθει ο Καββαδας...Εξαλλου για αυτο το παιχνιδι (ισως) τον προοριζε και για τον λογο αυτο τον πηρε.Ε εφτασε λοιπον η ωρα...



Οριστε ενα επιχειρημα αφου το θελεις ετσι λοιπον και μην μου πεις παλι οτι δεν μετραει,δεν ειναι επιχειρημα και τετοια..

http://www.iapopsi.gr/erwta-me-kavvada-o-trinkieri/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ελαχιστα και μονο αν το επιβαλλει το παιχνιδι. Δηλαδη αν κανει κανενα παρτυ ο Γκασολ...

 

Το γεγονος οτι προσπαθω να εξηγησω πως ισως σκεφτηκε ο Τρινκιερι δεν σημαινει πως συμφωνω με τον τροπο σκεψης του. Δηλαδη αν το σκεφτηκε ετσι οπως εικαζω κακως το σκεφτηκε για μενα...

 

Σε αυτο συμφωνω με αυτο που λετε. Δεν υπαρχει παιχτης Καββαδας που θα περιορισει τον Γκασολ. Τωρα αν μας βαλει καμια δεκαρια ποντους μαζεμενους ο Γκασολ ισως δοκιμασει τον καββαδα απο πιο νωρις μηπως τον περιορισει. Αν θα το καταφερει πολυ αμφιβαλλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακρη δεν βγαζουμε..Τεσπα,αν παρουμε το σκεπτικο σου τοτε ο Τρινκερι δεν κανει ουτε για προπονητης Β κατηγοριας ποσο μαλλον για Ευρωμπασκετ.. Πριν ελεγες οτι το σκεπτικο του ισως να ηταν να τον βαλει με την Ισπανια απεναντι στον Γκασολ και τωρα λες ΙΣΩΣ να τον βαλει μονο αν κανει κανενα παρτυ ο Γκασολ..Διαλλεξε,ή το σκεπτικο ηταν να τον εχει μονο και μονο απεναντι στην ισπανια και στον Γκασολ ή να τον πηρε μονο που σε περιπτωση η Ελλαδα αντιμετωπισει την Ισπανια με την προυποθεση οτι ο Γκασολ να κανει παρτυ..Δλδ αν ο Γκασολ τραυατιστει στο 3λεπτο ο Καββαδας βγαινει εκτος Εθνικης με την μια..Δεν στεκουν ολα αυτα φιλε μου,δεν παιρνεις εναν παικτη μονο για 4 λεπτα σε ολο το τουρνουα και αυτα να τα παρει υπο προυποθεσεις αν και εφοσον πεσεις με την Ισπανια και αν ο Γκασολ κανει παρτυ..Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο..

Ειναι σαν να μου λες οτι ταξιδευω μονος μου στην Εθνικη με το αμαξι,παιρνω εναν υπνακο και βαζω ξυπνητηρι σε 40λεπτα οταν και ειναι τα πρωτα φαναρια και ισως χρειαστει να σταματησω,αδιαφοροντας για ολη την διαδρομη το τι συμβαινει..



Δεν γινεται να ειναι τετοιος ο τροπος σκεψης ενος προπονητη,δεν γινεται απλα ρε φιλε πως το λενε.Δεν γινεται η Τσελσι να αγορασει,τον Ροναλντο,τον Μεσι,τον Νευμαρ,τον Φαλκαο τον Μπειλ,τον Οζιλ και τον Τιαγκο Σιλβα με το σκεπτικο του προπονητη οτι θα τους παρω και θα τους βαλω ΟΤΑΝ και ΑΝ παω στον τελικο του CL..Δεν το καταλβαινεις οτι δεν εχει λογικη αυτο για εναν προπονητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση αυτη δεν ειναι λογικη οντως. Το εχω πει εξαρχης και εννοειται πως εκανε λαθος ο τρινκιερης (φαντασου να κανει κανενα σουπερ παιχνιδι ο καββαδας αυριο και να μας βουλωσει :devil: )

 

Και οπως ειπα ο Τρινκιερι ισως παρασυρθηκε (και οπως φανηκε εκανε λαθος) απο την εικονα των φιλικων. Θεωρησε δηλαδη (συμφωνα με αυτα που ειδε στα φιλικα και τις ευκολες νικες απεναντι σε βασικους αντιπαλους) πως η απουσια του βουγιουκα δεν προκειται να του στοιχισει στο τουρνουα. Και πως απεναντι στην μονη ομαδα που φοβοταν ισως του φαινοταν περισσοτερο χρησιμος ο καββαδας.

 

Αλλα το τουρνουα στραβωσε και τωρα ειναι σε δυσκολη θεση. Αν πηγαινε οπως το περιμενε ή ελπιζε ισως ειχε λογικη η κινηση του...

 

Ειναι λαθος και για μενα παντως αν το σκεφτηκε ετσι και εχει ευθυνη. Παντως και εμεις πριν το τουρνουα ειχαμε παρασυρθει και ουσιαστικα υπολογιζαμε μονο την ισπανια. Εμεις ομως δεν ειμαστε προπονητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,και στην περιπτωση που η Εθνικη ηταν αηττητη και πηγαινε τελικο μαζι με την Ισπανια παλι δεν εχει λογικη η κινηση του.Σου ειπα,δεν μπορεις να παιρνεις μαζι εναν παικτη που δεν θα ειχε παιξει πανω απο 5 λεπτα σε ολα τα παιχνιδια και να τον ρηξεις ετσι ξαφνικα στον τελικο ας πουμε για να περιορισει τον Γκασολ,ποσο πιο απλα να στο πω? Σου ειπα,δεν παιρνω τον Ροναλντο στον Ολυμπιακο για να τον χρησιμοποιησω μονο ΑΝ παω στον τελικο CL και ενω πριν σε ολα τα αλλα παιχνιδια να εχει παιξει συνολικα 20 λεπτα..Αυτο προσπαθω να σου πω..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ στην εκδοχη που λες,δεν μπορει να σκεφτηκε ετσι ο Τρινκερι,και αν το εκανε τοτε δεν ειναι καν προπονητης.

 

Και σου ειπα,ο λογος που τον πηρε ισως να ειναι εξωαγωνιστικος,τον ηθελε και στην Ρωσια.Γιατι λοιπον να μην παρουμε την εκδοχη οτι ειπαν,θα στον δωσω με το ποσο x αλλα θα τον παρεις μαζι σου στο Ευρωμπασκετ,αλλιως αν δεν τον παρεις θα στον δωσω στα y λεφτα (οπου y>x).Και εγινε το πρωτο..

Μια χαρα περιπτωση και μια χαρα επιχειρημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...