Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω εχω Λασμε, τον Μαικ γιατι τον πηρα? Τον Μαυροκεφαλιδη με Γκιστ-Φωτση ηδη γιατι τον πηρα?

 

Επειδη εχεις ενα 5αρι δεν θα παρεις αλλο? Με ενα θα πας? Ποια ειναι τα αλλα σου 5αρια πλην Μπεγκιτς? Με Μπεγκιτς μονο θα βαδιζες?

 

Ξερεις γιατι τον πηρες τον Ντανστον? Για αντιΛασμε

Ξερεις γιατι πηρες τον Μπεγκιτς? Γιατι ειδες οτι ειχα προβλημα με δεινοσαυρους

 

Ο καλυτερος Ελληνας περιφερειακος βαση αριθμων (και επειδη ξερω οτι ετοιμαζεστε να πεταξετε μ#$%%, σκεφτειτε λοιπον οτι δεν αναφερω ουτε τον Διαμαντιδη αρα...) στην Α1 περσυ δεν μπορει να μιλαει οταν εχει κοπει ποιος? Ο Κατσιβελης!?1?

Με την σουπερ χρονια?

 

Ποιος απο τους Γιανκοβιτς-Βασιλειαδη που λες μπορει να παιξει ως ασσος χωρις να κανει μαλακια στην ντριπλα?

Ο Γιανκοβιτς ειναι οτι ο Μπραμος, swingman. Μεχρι 2. Ο Βασιλειαδης καρα2 καρφωτο. Στον τραυματισμο Σπανουλη ρολο στην οργανωση μπορουσαν να εχουν μονο οι Καλαθης-Παππας. Β

 

Tωρα μιλαμε σοβαρα νομιζω. Ποια Α1? Τι ειναι τα ποσοστα της Α1, εισιτηριο για την Εθνικη? Μου συγκρινεις τον Κατσιβελη (και τον ρολο του) με τον Παππα που η μεγαλυτερη ομαδα που εχει παιξει ειναι ο ...Πανιωνιος? Και για να δεις οτι δεν το λεω οπαδικα, θεωρω την κινηση Πετγουει τρελο ρισκο και προσωπικα εχω ξενερωσει (αλλα πες την αληθεια, αυτος ο Σμιθ τι στατιστικα ειχε στην Α1 πριν τον παρετε)?

 

Και για να μην το παμε εκει, που πραγματικα δε θελω να ανοιξω ενα vs επειδη ο ενας παιζει στον Οσφπ και ο αλλος θα παιξει στον Παο, θεωρω πως "παικτικα" ο Παππας δεν ξερει που παταει και που βρισκεται, ο δε Κατσιβελης ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ταλεντο αλλα ΥΠΕΡχεστης και αυτη τη στιγμη μπορει να κανει 2 πραγματα σωστα (να κατεβασει τη μπαλα και να πιεσει μεχρι σκασμου), τα οποια τα χρειαζεται απεγνωσμενα αυτη η Εθνικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα το είπε πριν αρχίσει το ματς.Μαυρόγατα σου λέω. :Ρ

χαχαχα στα επόμενα ματς πάντως θα λέω πριν αρχίσουν "θα νικήσουμε σίγουρα το νιώθω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DKNI ακομα και αν εξαιρεσουμε τη διαφορα επιπεδου, αυτη τη στιγμη αυτο που λειπει απο την ομαδα ειναι ενας γρηγορος γκαντ που θα μπορουσε να κατεβασει τη μπαλα, και κυριως να παιξει πιεστικη αμυνα. Και αμυνα, ως τωρα, ο Παππας δεν εχει παιξει ουτε καν στην α1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς ήμουν στη δουλειά και δεν το είδα το ματς, αλλά βλέποντας πόσους πόντους φάγαμε και τα διάφορα σχόλια, νομίζω ότι κατάλαβα τι έγινε. Η γνώμη μου είναι η εξής:

 

Δεν είναι θέμα σύνθεσης της 12άδας. Οι παίκτες για τους οποίους συζητάμε θα είχαν όλοι μικρό ρόλο που δε θα έκανε τη διαφορά. Το πρόβλημα για μένα είναι άλλο. Η εθνική που έφερε μετάλλια, με Γιαννάκη και Καζλάουσκας το 2009, αλλά και αυτή που τα πήγε καλά το 2011 (για τα δεδομένα) είχε τη νοοτροπία του outsider. Ακόμα και με Διαμαντίδη-Παπαλουκά μέσα, η ομάδα είχε ως πρώτο στόχο να μην αφήσει τον αντίπαλο να βάλει καλάθι. Τα γνωστά "ξεκινάμε από την άμυνα και βλέπουμε".

 

Το 2010, το 2012 και δυστυχώς και φέτος την είδαμε ομαδάρα. Ότι έχουμε πολύ επιθετικό ταλέντο, θα παίζουμε γρήγορα στην επίθεση κτλ. Αποτέλεσμα, τα χάλια στην άμυνα, όπου δεν λειτουργεί τίποτα. Από τα φιλικά ακόμα. Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι οι Έλληνες παίκτες δεν μπορούν να κερδίσουν βασιζόμενοι στο επιθετικό ταλέντο τους. Για μένα και ο Μαυροκεφαλίδης είναι καλός παίκτης και όλοι οι άλλοι που κράζουμε σήμερα. Αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ υπέροχοι που να κερδίζουν χωρίς άμυνα. Η Ισπανία τόσα χρόνια αμυνάρα παίζει και τα σαρώνει όλα. Κι εμείς έτσι πετύχαμε. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί θέλουμε να το αλλάξουμε. Και το κακό είναι ότι αν δεν έχει στηθεί έτσι η ομάδα, μου φαίνεται πολύ δύσκολο ξαφνικά να γυρίσει έναν διακόπτη και να τρώει σίδερα. Κρίμα είναι να πάμε άπατοι φέτος.



Και για να ευθυμήσουμε, εγώ ο ειδικός αναλυτής και η ομάδα μου προσφέρουμε σίγουρες προβλέψεις για το στοίχημα :confused:

 

Δεν παίζουμε ιδιαίτερα καλά, αλλά δεν ανησυχώ. Στο δεύτερο ημίχρονο που θα αναγκαστούν να βάλουν για περισσότερη ώρα κάτι αστείους Βιτάλι κτλ, θα πάρουμε μια διαφορά 10+ πόντους και άντε γεια.

 

 

Προβλεπω στο β΄ημιχρoνο οι μακαροναδες να ξεφουσκωνουν σα τρυπια σαμπρελα :D

 

 

Θα τους τεντώσουμε το κορμί τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για εμένα τα πάντα ειναι θέμα προπονητή. Έχεις 12 πολύ καλούς παίχτες οι οποίοι έχουν κατακτήσει Ευρωπαικά με τις ομάδες τους. Θέμα απειρίας δεν τίθεται καν.

Οι άλλες ομάδες δεν ειναι τόσο υψηλού επιπέδου και όμως εμφανιζεσαι νοχελικός και χάνεις από τους κατώτερους.

 

Αν ημουν στην Ομοσπονδία, εδω και τώρα είχα πάρει τον "χειρότερο του Τρινκιέρι", να έρθει μπας και δώσει λιγο πνοή στην ομάδα, να τους ανεβάσει τον τσαμπουκά τους, κάτι που ΜΟΝΟ αυτος ξέρει να κάνει καλύτερα απο κάθε άλλον στην Εθνική.

 

Πλέον φοβάμαι οτι θα μεινουμε και εκτός 8άδας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο απ ολα ειναι οτι αν δε παει τελικο η υπερομαδα μας ο Αντ1 θα εχει μεγαλη χασουρα!

 

ναι ειναι οντως τραγικο  :-D

αλλα μια που τ αναφεραμε τι φαση παιζει τωρα με τις μεταδοσεις?ειναι που ειναι αν αποκλειστει κ η εθνικη τι γινετε?κομμενο το υπολοιπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχως που πηρε Καββαδα και οχι Βουγιουκα, για να βγαζει αμυνες. (εδω μεσα τα γραφανε ορισμενοι και το πιστευανε).

Ευτυχως που πηρε ψηλους και δεν πηρε 1 γκαρντ ακομα τυπου Παππας (εδω μεσα τα γραφουν ακομη).

Ευτυχως που ο Τρινκιερι δεν εκαψε τις επιλογες που ειχε και κατεβασε την ομαδα στο Ευρωμπασκετ με ισορροπημενη 12δα.

 

Κλαρινετο στην Φινλανδια τωρα, γιατι μπορουμε. Δεν εχει τελειωσει τιποτα παντως. Η ιδια ομαδα που εκανε κλαρινετο στην Φινλανδια, μπορει να νικησει Ισπανια. Η ποιοτητα μας, το επιτρεπει. Αλλοι παραγοντες δεν ξερω αν το επιτρεπουν.

 

ΥΓ. Κραζετε Φωτση ολοι μαζι. Το σημερινο ματς δε το ειδα, αλλα για το χθεσινο σας ξαναεγραψα οτι ηταν ο μονος μεσα στο παρκε που εκλεισε και εβγαλε εκτος ρυθμου τον κοτσιδα τους και ακομα να ανοιξετε τα ματια σας. Εχασε 2 τριποντα χθες-αχρηστος. Σημερα δε ξερω τι εκανε, αλλα χθες η συνεισφορα του ηταν ουσιαστικη στο να μη χασουμε με 20 ποντους και να το κυνηγαμε ως το τελος.

Θα μου πεις, παιζει να πιστευετε ακομη οτι πηρε Καββαδα για να βγαζει καλυτερες αμυνες απτον Βουγιουκα, οποτε...

 

ΥΓ2. Αν το χετε παρει χαμπαρι ο μαστορας Τρινκερι μας κουβαλησε στο Ευρωμπασκετ με 1 μονο σεντερ (κι αυτο κατα συνθηκη σεντερ, 4ρι ειναι πιο πολυ, για τον Μπουρουση λεω) και τον αφηνει εξω μονιμα. Κοινως εχουμε βγαλει πρωτη φαση ομιλων χωρις 5ρι. Και προφανως κατεβαινουμε στην 2η με την πλατη στον τοιχο. Τωρα που το σκεφτομαι καλα που δε χασαμε απτους Τουρκους.

 

ΥΓ3. Γερο και καρκινε του ελληνικου μπασκετ που ξεχασες να πεθανεις, πουλα. Και χρυσο να παρουμε, φανηκε ηδη ποσο κακο κανουν στην εθνικη καποιοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλαματα οι Λιθουανοι...Ακομα λιγο ηθελε και θα εμεναν εξω.
Ο Καζλαουσκας κοιμηθηκε παλι,αργησε να βγαλει τον Κλειζα απο το μαρκαρισμα του Τελετοβιτς.
Πολυ αστοχος ο αγαπημενος μου Καλνιετις.
Ο Κλειζα μπορει να ηταν πολυ κακος στην αμυνα και να εχασε κρισιμες βολες αλλα εβαλε 2 μεγαλα τριποντα και εδιωξε την μπαλα απο την στεφανι.
Ο Μασιουλις μπορει να ηταν χαμενος σε ολο το ματς αλλα στο τελος εκανε μια ασιστ,ενα λει απ,και ενα μεγαλο επιθετικο ριμπαουντ εκει που παιζοταν η διαφορα.

Συγκινητικος ο Τελετοβιτς παρα οτι εχασε 3 σερι τιποντα στο τελος.

Καλνιετις 5 δεν εκανε συνεργασιες με ψηλο,πολυ αστοχος
Κλειζα 8 Μεγαλο ματς στην επιθεση,βγηκε στα αμυντικα ριμπαουντ,μιλησε οταν η μπαλα εκαιγε αλλα ηταν πολυ κακος στην αμυνα
Ποσιους 7 πολλες καλες μπουκες
Γιαβτοκας 6 καλος στην αμυνα,κακος στην επιθεση
Μασιουλις 6 σε ολο το ματς κακος,αλλα εκανε δουλεια στο τελος
Σειμπουτις 6 πηρε επιθεσεις στο δευτερο ημιχρονο,προσπαθησε στην αμυνα
Λαβρινοβιτς 6 εβαλε καποιους ποντους στο τελος

MVP Τελετοβιτς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το συστημα ειναι πολυ αδικο. Αν και προκριθηκαμε στην επομενη φαση με 3-2 νικες, τωρα πρεπει να κανουμε 3/3 για την οκταδα!

Τι αηδιες ειναι αυτες με τους... μεταφερομενους ποντους.

 

Μεταφερω ενα σχολιο φιλαθλου απο το sports24.gr με το οποιο μαλλον συμφωνουμε ολοι...

 

Δεν είμαι και ο ειδικότερος για να αναλύσω ένα παιχνίδι μπάσκετ αλλά μόνο σε εμένα φαίνεται περίεργο που κάποιος προπονητής φτιάχνει αποστολή με μόνο έναν σέντερ (Μπουρούσης) ο οποίος ενώ είναι πολύ καλός μένει στον πάγκο όλη την ώρα για να βλέπουμε το κρέας του Μαυροκεφαλίδη να περιπλανάται στην περιφέρεια και να περπατάνε οι αντίπαλοι μέχρι το καλάθι μας χωρίς φόβο?? Ο φώτσης να μην παίζει, ο Περπέρογλου που κάνει φανταστικό τουρνουά ξεχασμένος..και με τους Φινλανδούς να τρέχουν όλη την ώρα, να έχουμε στον πάγκο ίσως τον παίχτη με τη μεγαλύτερη ενέργεια (Παπανικολάου)...Ελπίζω μέχρι την Πέμπτη να έχει αλλάξει κάτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω μια ερώτηση: Με ποιο σκεπτικό δείχνει αυτή τη στιγμή ο Ant1 το Τουρκία- Ρωσία ;;;;;

Θέλω αν υπάρχει λογική απάντηση γιατί εδώ και ώρα είμαι στο τσακ να τους πάρω και να τους αρχίσω στα βρισίδια.

 

Αποστολή από το LG-E975 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα μιλαμε σοβαρα νομιζω. Ποια Α1? Τι ειναι τα ποσοστα της Α1, εισιτηριο για την Εθνικη? Μου συγκρινεις τον Κατσιβελη (και τον ρολο του) με τον Παππα που η μεγαλυτερη ομαδα που εχει παιξει ειναι ο ...Πανιωνιος? Και για να δεις οτι δεν το λεω οπαδικα, θεωρω την κινηση Πετγουει τρελο ρισκο και προσωπικα εχω ξενερωσει (αλλα πες την αληθεια, αυτος ο Σμιθ τι στατιστικα ειχε στην Α1 πριν τον παρετε)?

 

Και για να μην το παμε εκει, που πραγματικα δε θελω να ανοιξω ενα vs επειδη ο ενας παιζει στον Οσφπ και ο αλλος θα παιξει στον Παο, θεωρω πως "παικτικα" ο Παππας δεν ξερει που παταει και που βρισκεται, ο δε Κατσιβελης ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ταλεντο αλλα ΥΠΕΡχεστης και αυτη τη στιγμη μπορει να κανει 2 πραγματα σωστα (να κατεβασει τη μπαλα και να πιεσει μεχρι σκασμου), τα οποια τα χρειαζεται απεγνωσμενα αυτη η Εθνικη.

 

Αυτο το ποστ δεν θα το εγραφες ποτέ αν ο Παππας είχε παει στον Ολυμπιακό και το ξέρεις

Δεν ειναι ΝΒΑ η α1 αλλα που να πάρει ο ένας απλα παίζει στην ομάδα σου. Αν οι δυο παίκτες είχαν κάνει τις ίδιες χρονιές το 2010 πριν τα ευρωπαϊκά σου θα ήσουν με τον Κατσιβελη;

Αν την περσινή χρόνια του Παππα την είχε κάνει πχ ο Παπαπετρου και το δίλημμα ήταν ξανθοπουλος η Παπαπετρου θα μου έλεγες ξανθοπουλος;

 

Και σε κάθε περίπτωση ματακια έχουμε και βλέπουμε, που θα πούμε κιόλας "εδώ κόπηκε ο Κατσιβελης, ο Παππας θα έμπαινε"?

Σιγα τον Κομπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...