Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα μωρε τι να μας πει το γατακι που στη Σαιταμα ειχε σκασει ταπιδι σε καποιον Κρις Πολ σε μπρεικ, που τα ειχε βαλει με κατι τυπακια του στυλ Πολ, Ουειντ κτλ κτλ

 

Για μένα, αυτή η φάση είναι το highlight του Διαμαντίδη στην εθνική. Εντάξει, το τρίποντο με τη Γαλλία έκρινε το ματς, αλλά η τάπα στον Πολ ενσαρκώνει το ρόλο του ΔΔ στην ομάδα. Χάνει η ομάδα με 10 πόντους, έχει μόλις χάσει κάρφωμα και πάει να φάει αιφνιδιασμό. Ρίχνει τη θεαματική τάπα ο ΔΔ και η ομάδα το πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει. Από εκείνη τη στιγμή παίρνουν κι οι υπόλοιποι μπροστά και γίνεται η γνωστή απίστευτη εμφάνιση.

 

Για να γίνει καλά ο Μπουρούσης να του πουν ότι παίζει ο Κρστιτς σήμερα. Θα μπει και θα βάλει 30 πόντους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σε κατηγορησα ως ετσι ή αλλιως, λεω οτι μεταφερεις την (κωμικη) αποψη των ακροδεξιων. Οτι ολοι οι αλλοδαποι παρακαλανε να γινουν ελληνες λες και ειμαστε η αρεια φυλη...

 

Φυσικα και οι αλβανοι δεν θελουν να αλλαξουν υπηκοοτητα(εκτος βεβαια απο καποιες μεμονωμενε περιπτωσεις). Εσυ αν χρειαζοταν να μετακομισεις για λιγο αλλου θα ηθελες να αλλαξεις υπηκοοτητα? Να απαρνηθεις το τοπο σου και τους συγγενεις σου? για ποιο λογο?

Μαλλον εχεις επηρεαστει απο το συνθημα των γηπεδων "δε θα γινεις ελληνας ποτε......."

 

Καταρχην δεν εχουν μετακομισει για λιγο. Μενουν μονιμα εδω. Και εγω αν εμενα μονιμα στην αμερικη π.χ. εννοειται πως θα ηθελα να παρω υπηκοοτητα.

 

Ναι, εχουμε προβλημα αθροας εισροης μεταναστων. Υπευθυνες ειναι οι αρχες του τοπου που το επιτρεπουν. Γιουγκοσλαβια δε μπορει να γινουμε, σου εξηγησα τι συνεβαινε στη Γιουγκοσλαβια.Οι μεταναστες ειναι παντα μεταναστες. Δεν ειναι ελληνες. Ακομα δε μπορω να αντιληφθω ποιο ειναι το ζητημα σου και τα γραφεις ολα αυτα. Ξεκινησες απο τον μανικετοκουμπο και θελεις να καταληξεις... που ακριβως?

 

Μα αυτο λεω και εγω. Να παραμεινουν μεταναστες και να μη γινουν ελληνες. Αν γινουν ελληνες θα υπαρξει προβλημα...

 

Εχεις στοιχεια οτι ο μανικετοκουμπο δεν δικαιουτο να γινει ελληνας? Ποιοι δικαιουνται να γινουν?

Μηπως αν ηταν πχ. ενας λευκος καναδος θα εδικαιουντο κατα τη γνωμη σου?

 

Οχι ουτε λευκος καναδος αν ηταν δεν θα δικαιουταν να γινει. Δεν το λεω λογω χρωματος.

 

Ναι ακριβως. Δεν σου λεω για το ματς με την Κροατια που εβαλε 23 ποντους, δε σου λεω το πρωτο με τη Γαλλια στο Ευρωμπασκετ 2005 που ειχε 13 ποντους/9ριμπαουντ/6 ασσιστ/3κλεψιματα,  δε σου αναφερω ενα σωρο τετοια random παιχνιδια που ειχε καλα στατιστικα, δε σου λεω καν οτι πχ στο Ευρωμπασκετ 2005 ηταν πρωτος διοργανωσης σε ασσιστ και 4ος σε κλεψιματα, δε σου αναφερω καν ατομικες διακρισεις που εχει στις διαφορες διοργανωσεις με το εθνοσημο αλλα σου λεω ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ για εναν ημιτελικο Μουντομπασκετ απεναντι στους καλυτερους και ενα νοκ αουτ απεναντι στους Ισπανους σε Μουντομπασκετ οπου υποτιθεται περιμενεις τα αστερια σου να λαμψουν.

 

Εσυ δε ξερω τι ακριβως κριτηρια εχεις και κρινεις μικρη την συνεισφορα ΔΔ στην εθνικη (πιθανολογω ομως οτι δεν εχεις κανενα περα απο αυτα που ακουσες στο καφενειο να συζητανε στο διπλα τραπεζι και σου φανηκαν οκ απτη στιγμη που ο ΔΔ δεν εκανε triple double σε καθε ματς), αλλα ειναι προφανες οτι 1. ειτε εχεις μνημη χρυσοψαρου, ειτε 2.ΔΔ με εθνοσημο ειδες λιγες φορες. Στην πρωτη περιπτωση, γιαυτο ειμαστε εμεις εδω, για να σου θυμιζουμε οσα ξεχνας (αρκει να τα αποδεχεσαι αντι να επιμενεις), στη δευτερη περιπτωση ομως δεν πρεπει να εκφερεις αποψη ποσω δε μαλλον να επιμενεις σε αυτην.

Μου λες τωρα για το ματς με την γαλλια στους ομιλους (δεν εκανε και οργια και μιλαμε για ματς ομιλου οχι νοκ αουτ) και με την αμερικη που οπως ειπα επαιξαν ολοι το 110%.

 

Και εννοειται θα βρεις μεμονωμενα ματς που επαιξε καλα. Αυτα δεν αρκουν ομως για ενα παιχτη που θεωρειται απο τους καλυτερους ολων των εποχων.

 

Αν π.χ πάρουμε ένα ένα τα μεγαλα ματς άλλων παικτων με την εθνική ΚΑΙ τα ματς θα ειναι πολυ περισσότερα ΚΑΙ η απόδοση θα είναι πιο τρανταχτή απο ένα ''πολύ καλός σ'εκείνο το ματς'

 

Δεν ειπα δεν ηταν καλος ο διαμαντιδης και καλυτερα να μην τον ειχαμε. Ειπα πως η προσφορα του σε σχεση με την αξια του ηταν πολυ μετρια. Μην μπερδευεστε...

Μιλαμε για εναν για τους καλυτερους ελληνες μπασκετμπολιστες ολων τοων εποχων. 5 ματς στα οποια ηταν απλα καλος δεν επαρκουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τωρα εσυ εισαι αυτος που γενικολογει επικαλουμενος "την γενικη αποδοση" και κατηγορεις εμενα που σου φερνω χειροπιαστα παραδειγματα και συγκεκριμενα επιχειρηματα. Κατι παει λαθος, δεν νομιζεις?

 

Συνεχιζεις να μην μας λες τα κριτηρια με τα οποια τον βαφτιζεις "καλο" "μετριο" "κακο" ομως και αυτο δεν βοηθαει. Η λεξη "αποδοση" που χρησιμποιεις ειναι κατι πολυ γενικο και μαλλον βολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχην δεν εχουν μετακομισει για λιγο. Μενουν μονιμα εδω. Και εγω αν εμενα μονιμα στην αμερικη π.χ. εννοειται πως θα ηθελα να παρω υπηκοοτητα

 

Αν καποιοι μενουν μονιμα και συγκεντρωνουν τις προυποθεσεις του νομου ας παρουν την υπηκοοτητα. Γιατι αυτο πρεπει να σε δυσαρεστει? Εκατομμυρια ελληνες εχουν παρει υπηκοοτητα αλλων κρατων.

 

Μα αυτο λεω και εγω. Να παραμεινουν μεταναστες και να μη γινουν ελληνες. Αν γινουν ελληνες θα υπαρξει προβλημα...

 

Γιατι θα υπαρξει προβλημα? Οταν γινονται οι ελληνες αμερικανοι, υπαρχει προβλημα για την Αμερικη?

 

Οχι ουτε λευκος καναδος αν ηταν δεν θα δικαιουταν να γινει. Δεν το λεω λογω χρωματος.

 

Παρολ αυτα ακομα δε μας ειπες ΓΙΑΤΙ ο μανικετοκουμπο δεν εδικαιουντο να γινει ελληνας. Εισαι νομικος και ξερεις τις προυποθεσεις? Ελεγξες τα χαρτια του και τα βρηκες ελλειπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά του Διαμαντιδη στην Εθνική είναι μεγάλη. Σε συλλογικό επιπεδο ομως ειναι ακόμα μεγαλυτερη.

Το να σταματάει ένας αθλητής σε ηλικία 31 ετών απ την Εθνική του, για να αφοσιωθεί στην ομάδα του, ειναι σεβαστό.

 

Απλά δε χρειάζονται συγκρίσεις με άλλα ιερά τέρατα της Εθνικής και του Ελληνικου μπάσκετ γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τωρα εσυ εισαι αυτος που γενικολογει επικαλουμενος "την γενικη αποδοση" και κατηγορεις εμενα που σου φερνω χειροπιαστα παραδειγματα και συγκεκριμενα επιχειρηματα. Κατι παει λαθος, δεν νομιζεις?

 

Συνεχιζεις να μην μας λες τα κριτηρια με τα οποια τον βαφτιζεις "καλο" "μετριο" "κακο" ομως και αυτο δεν βοηθαει. Η λεξη "αποδοση" που χρησιμποιεις ειναι κατι πολυ γενικο και μαλλον βολικο.

Καλα ρε φιλε θα μας τρελανεις παλι? Θα μου πεις δηλαδη 5 παιχνιδια που επαιξε καλα και αυτο σημαινει πως εχεις δικιο? Αν δεν επαιζε και 5 καλα παιχνιδια δεν θα ηταν απλα μετριος, θα ηταν φαρσοκωμωδια. Αυτο ελειπε να μην επαιζε και σε 5 παιχνιδια καλα!

 

Αν ειναι ετσι να αρχισω να σου αραδιαζω τα παιχνιδια που ηταν ανυπαρκτος για να καταλαβεις τι λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να παρουμε τα παιχνιδια στην εθνικη ενα ενα για το διαπιστωσεις το μετριο? Θα κουραστουμε στο ψαξιμο αλλα θα το δεις.

 

Εσενα μπορει να σου εχει μεινει μονο το βαλτο αγορι μου (αθλιος κατα τα αλλα σε αυτον τον αγωνα) και 2-3 ακομα που επαιξε καλα αλλα στα περισσοτερα ηταν μετριος ή κακος.



 

Αν καποιοι μενουν μονιμα και συγκεντρωνουν τις προυποθεσεις του νομου ας παρουν την υπηκοοτητα. Γιατι αυτο πρεπει να σε δυσαρεστει? Εκατομμυρια ελληνες εχουν παρει υπηκοοτητα αλλων κρατων.

 

Ποτε ειπα πως με δυσαρεστει αυτο? Εγω αυτο που ειπα ειναι πως οι προυποθεσεις για υπηκοοτητα πρεπει να ειναι αυστηρες οπως και ειναι. Ισως να θελω λιγο παραπανω αυστηρες εγω αλλα ετσι και αλλιως αυστηρες ειναι.

 

Γιατι θα υπαρξει προβλημα? Οταν γινονται οι ελληνες αμερικανοι, υπαρχει προβλημα για την Αμερικη?

 

Στο εξηγησα πριν. Η ελλαδα ειναι ειδικη περιπτωση. Δεν μπορει εκ των πραγματων να δινει τοσο ευκολα υπηκοοτητα οπως π.χ. η Γερμανια ή η ελβετια.

 

Παρολ αυτα ακομα δε μας ειπες ΓΙΑΤΙ ο μανικετοκουμπο δεν εδικαιουντο να γινει ελληνας. Εισαι νομικος και ξερεις τις προυποθεσεις? Ελεγξες τα χαρτια του και τα βρηκες ελλειπη?

 

Το ξερω γιατι υπαρχουν αντιστοιχα ατομα με τις ιδιες προυποθεσεις που εχει ο μανικετοκουμπο (γεννηθηκαν εδω πηγαν σχολειο κλπκλπ) και δεν μπορουν να παρουν υπηκοοτητα.

 

Διαβασε και αυτο ας πουμε

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12591:karteros-antetokoubo&catid=71:dr-kinitopoiisis&Itemid=278

 

Δεν συμφωνω με τα γραφομενα του τυπου απο το παραπανω link βεβαια. Εγω ειμαι υπερ να δινεται επιλεκτικα η υπηκοοτητα αν ειναι καλο για το εθνικο συμφερον.

Και οπως ειπα δεκαδες φορες ηθελα και χαιρομαι που ο μανικετοκουμπο πηρε υπηκοοτητα. Αλλα την υπηκοοτητα την πηρε επιλεκτικα και δεν θα την επαιρνε αν δεν επαιζε καλο μπασκετ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε ειπα πως με δυσαρεστει αυτο? Εγω αυτο που ειπα ειναι πως οι προυποθεσεις για υπηκοοτητα πρεπει να ειναι αυστηρες οπως και ειναι. Ισως να θελω λιγο παραπανω αυστηρες εγω αλλα ετσι και αλλιως αυστηρες ειναι.

 

Ε βεβαια σε δυσαρεστει, αφου λες οτι οποιοι παιρνουν την υπηκοοτητα ειναι προβλημα.

 

Στο εξηγησα πριν. Η ελλαδα ειναι ειδικη περιπτωση. Δεν μπορει εκ των πραγματων να δινει τοσο ευκολα υπηκοοτητα οπως π.χ. η Γερμανια ή η ελβετια.

 

Ειδικη περιπτωση γιατι? Επειδη ειμαστε η Αρεια φυλη?

Ευκολα δινει υπηκοοτητα η Γερμανια και η Ελβετια? Νομιζω το αντιθετο. Εκει δεν ειναι σκορποχωρι και μπατε σκυλοι αλεστε οπως εμεις. Εχουνε νομους, εχουνε κρατος.

 

Το ξερω γιατι υπαρχουν αντιστοιχα ατομα με τις ιδιες προυποθεσεις που εχει ο μανικετοκουμπο (γεννηθηκαν εδω πηγαν σχολειο κλπκλπ) και δεν μπορουν να παρουν υπηκοοτητα.

 

Υποθεσεις φιλε μου. Σαν αυτες που κανει και ο μπαρμπα Γιανννης ο περιπτερας στη γειτονια μου. Στοιχεια αν εχεις, να μας τα παρουσιασεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ποντους στη Ρωσσια οι Σουηδοι, αντιο ζωη για τη Ρωσσια λογικα. Αυτο φανερωνει οτι τα μυαλα πρεπει να παραμεινουν προσγειωμενα μετα το καλο μας παιχνιδι με τους Ρωσσους. Παραμενει αυτοσκοπος η κατακτηση της 1ης θεσης στον ομιλο για ευνοικο πλασαρισμα μετεπειτα.

 

Την Ρωσσια την υπολογιζα για πολλα πριν ανακοινωθουν οι απουσιες, δυστυχως δεν θα τα καταφερει αποτι φαινεται. Σβεντ vs all κατεληξε, με τη διαφορα οτι ο Σβεντ δεν ειναι Ντιρκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...