Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα ο Παπαλουκας ενα μπασιμο εκανε, μια νταμπλ ντριμπλ και ευστοχησε και σε 2 βολες. Εχει και ενα καλαθι φαουλ λιγο πιο πριν, αλλα επειτα ξαναπηγε στους 7 η διαφορα, ενω σε εκεινο το σημειο σε κραταγε ζωντανο ο Ντικουδης.

 

Στην ανατροπη υπαρχουν επισης 3 ευστοχες βολες του Ζηση, οπως και η ασσιστ στο τριποντο του ΔΔ, υπαρχει διποντο του Λαζου και φυσικα το τριποντο του ΔΔ. Δεν το λες οτι τα εκανε ολα ο Παπαλουκας πλην του τελευταιου 3ποντου.

 

Το λαθος σε οσα εγραψα ειναι οτι ανεφερα τον Σπανουλη, ενω ηταν ο Ζησης ο τριτος γκαρντ σε αυτην την υποθεση της ανατροπης. Και για να επανελθω στο θεμα ο Γιαννακης σε ολο αυτο απλα δεν εχει καμια συμμετοχη περαν των τυπικων (καντε φαουλ). Μεχρι τοτε ειχε φροντισει να βαλει σε μπελαδες την δυνατοτερη εθνικη Ελλαδος ολων των εποχων. Παρολα αυτα ηρθε το επος της ανατροπης, αυτο του εδωσε το ευρωπαικο κι εμεις συζηταμε την ανυπερβλητη προπονητικη επιτυχια του.

 

Κι επειδη καποιοι μνημονευουν την καταπληκτικη αμυνα Γιαννακη, θα ηταν κατορθωμα να μην παρουσιασουμε φοβερη αμυνα, με μερικους απτους καλυτερους αμυντικους της 10ετιας που περασε.

 

Ειναι λιγος, δεν γινεται να το πουμε αλλιως. Ειναι απλα λιγος για προπονητης υψηλου επιπεδου. Το σημερα επιβεβαιωνει αυτα που εγραφα 5 χρονια πριν και με λιντσρανε οι γαυροι του φορουμ οτι θιγω την προπονηταρα. Τα γεγονοτα, το σημερα και η ιστορια απλα δειχνουν το προφανες, το εξωφθαλμο και το αυτονοητο. Λιγο ακομα θελει ο Πεδουλακης για να τον φαει λαχανο. Το ιδιο και ο Μπαρτζωκας. Κατ´εμε ηδη εχουν πετυχει και οι 2 σημαντικοτερους αθλους απτον Γιαννακη ειδικα αν αναλογιστουμε τα μπατζετ του καθενος και το τι πετυχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι?

Ετσι και αλλιως καθε ορισμος ειναι αυθαιρετος, αλλα ο ορισμος σου με βαση το οτι πρεπει και οι 2 γονεις να ειναι Ελληνες(ή πχ Νορβηγοι, κλπ) για να ειναι το παιδι Ελληνας(ή Νορβηγος, κλπ) ειναι αρκετα εθνικιστικος και ρατσιστικος. Εξηγουμαι:

 

Λες το εθνικιστικος και ρατσιστικος σαν να ειναι κατι κακο.Ετσι κι αλλιως και εθνη υπαρχουν και ρατσες/φυλες.Για το πρωτο διαβασε ιστορια και η κοινωνιολογια και για το δευτερο ανθρωπολογια και κοινωνικη ανθρωπολογια.Δεν υπαρχει τιποτα το αυθαιρετο,οι Ελληνες ανηκουν στην λευκη φυλη,οι Κινεζοι στην κιτρινη και οι Νιγηριανοι στην μαυρη.

 

Τον ρωτας εσυ τον Νιγηριανο αν θελει να νιωθει Ελληνας και οχι Νιγηριανος?Γιατι του το στερεις αυτο το διακαιωμα?Αν εγω παω στη Κινα αυριο και μεινω εκει,ελληνας θα θελω να νιωθω,οχι κινεζος.Θελετε να κανετε τους αφρικανους με το ζορυ ελληνες.Ε λοιπον οι ανθρωποι δεν θελουν και τους αναγκαζετε.Ειστε ρατσιστες!

 

Κατα τ'αλλα οι διαφορες στο DNA ειναι απειρες,το χρωμα κανει μπαμ γιατι ειναι εξωτερικο χαρακτηριστικο,οι προγονοι του Νιγηριανου απο τα βαθη της αφρικανικης σαβανας δεν εχουν καμια σχεση με τους προγονους ενος ελληνα γεωγραφικα/γλωσσικα,εντελως διαφορετικα ηθη και εθιμα,κουλτουρα και πολιτισμικο παρελθον/backround.Επειδη οι σημερινες κοινωνιες εχουν γινει η πανε να γινουν αχταρμας θα καταργησουμε φυλες και εθνικοτητες με μπακαλιστικες μεθοδους?Σας γελασανε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες το εθνικιστικος και ρατσιστικος σαν να ειναι κατι κακο.Ετσι κι αλλιως και εθνη υπαρχουν και ρατσες/φυλες.Για το πρωτο διαβασε ιστορια και η κοινωνιολογια και για το δευτερο ανθρωπολογια και κοινωνικη ανθρωπολογια.Δεν υπαρχει τιποτα το αυθαιρετο,οι Ελληνες ανηκουν στην λευκη φυλη,οι Κινεζοι στην κιτρινη και οι Νιγηριανοι στην μαυρη.

Ειναι κακο να εισαι ρατσιστης. Και εθνικιστης.

 

Τον ρωτας εσυ τον Νιγηριανο αν θελει να νιωθει Ελληνας και οχι Νιγηριανος?Γιατι του το στερεις αυτο το διακαιωμα?Αν εγω παω στη Κινα αυριο και μεινω εκει,ελληνας θα θελω να νιωθω,οχι κινεζος.Θελετε να κανετε τους αφρικανους με το ζορυ ελληνες.Ε λοιπον οι ανθρωποι δεν θελουν και τους αναγκαζετε.

Πως? Ποτε δεν ειπα κατι τετοιο και τζαμπα βαζεις λογια στο στομα μου.

Απλως ειπα οτι εφοσον γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα, εμαθε μια χαρα Ελληνικα και πηγε σε Ελληνικο σχολειο ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ(και οχι την υποχρεωση, οπως μου εβαλες λογια στο στομα που δεν ειπα) να μπορει να συμμετασχει στην εθνικη ομαδα της Ελλαδας.

Αν νιωθει Νιγηριανος ας παει στην εθνικη ομαδα της Νιγηριας.

 

 

Κατα τ'αλλα οι διαφορες στο DNA ειναι απειρες,το χρωμα κανει μπαμ γιατι ειναι εξωτερικο χαρακτηριστικο,οι προγονοι του Νιγηριανου απο τα βαθη της αφρικανικης σαβανας δεν εχουν καμια σχεση με τους προγονους ενος ελληνα γεωγραφικα/γλωσσικα,

Τι σχεση εχει το DNA με το γεωγραφικα και το γλωσσικα? Πρεπει να κατανοεις τι γραφει ο αλλος οπως και να κατανοεις τι γραφεις εσυ ο ιδιος σε μια προταση, προτου γραψεις κατι.

 

 

εντελως διαφορετικα ηθη και εθιμα,κουλτουρα και πολιτισμικο παρελθον/backround.

Τι σχεση εχουν ολα αυτα που ανεφερες με το DNA? Διαβασε καλυτερα τι ακριβως εγραψα και σε τι απαντας γιατι αυτα που λες ειναι ασχετα!

 

Απαντησε λοιπον καταρχας σε αυτο που ρωταω ΕΔΩ και μετα σε αυτα που λεω(απαντησε συγκεκριμενα ομως στα συγκεκριμενα που λεω με quote στα πραγματα που δεν συμφωνεις(ελλειψη quote σημαινει οτι συμφωνεις) και οχι αοριστα) και μετα σε αυτο που ρωταω/λεω ΕΔΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγος, δεν γινεται να το πουμε αλλιως. Ειναι απλα λιγος για προπονητης υψηλου επιπεδου. Το σημερα επιβεβαιωνει αυτα που εγραφα 5 χρονια πριν και με λιντσρανε οι γαυροι του φορουμ οτι θιγω την προπονηταρα. Τα γεγονοτα, το σημερα και η ιστορια απλα δειχνουν το προφανες, το εξωφθαλμο και το αυτονοητο. Λιγο ακομα θελει ο Πεδουλακης για να τον φαει λαχανο. Το ιδιο και ο Μπαρτζωκας. Κατ´εμε ηδη εχουν πετυχει και οι 2 σημαντικοτερους αθλους απτον Γιαννακη ειδικα αν αναλογιστουμε τα μπατζετ του καθενος και το τι πετυχαν.

 

Βασικά γιατί το πάμε στην εθνική? 

Στον Ολυμπιακό, όπως είπε και ο Τηλέμαχος, είχε υλικό πρωτοκλασάτο και δεν μπόρεσε να κοιτάξει μία φορά στα μάτια των Παναθηναικό ενώ έκανε ντέρμπι ευρωπαικά παιχνίδια που ήταν εύκολα.

Μπαρτζώκας και Πεδουλάκης είναι καλύτεροί του γιατί στην περίπτωση του πρώτου ο Ολυμπιακός με Γιαννάκη άντε να έφτανε στους 8 και στην περίπτωση του δεύτερου θα τα είχε κλάσει που ο αντίπαλος πήρε Ευρωλίγκα και δεν θα έπαιρνε πρωτάθλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κακο να εισαι ρατσιστης. Και εθνικιστης.

 

Οχι ειναι πολυ καλο

Πως? Ποτε δεν ειπα κατι τετοιο και τζαμπα βαζεις λογια στο στομα μου.

Απλως ειπα οτι εφοσον γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα, εμαθε μια χαρα Ελληνικα και πηγε σε Ελληνικο σχολειο ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ(και οχι την υποχρεωση, οπως μου εβαλες λογια στο στομα που δεν ειπα) να μπορει να συμμετασχει στην εθνικη ομαδα της Ελλαδας.

Αν νιωθει Νιγηριανος ας παει στην εθνικη ομαδα της Νιγηριας.

Nαι εχει το διακαιωμα αλλα δεν πρεπει να του το επιβαλλετε.

 

 

 

Τι σχεση εχει το DNA με το γεωγραφικα και το γλωσσικα? Πρεπει να κατανοεις τι γραφει ο αλλος οπως και να κατανοεις τι γραφεις εσυ ο ιδιος σε μια προταση, προτου γραψεις κατι.

Χαζος εισαι?Μαλλον ναι.Σου αναφερω τις διαφορες μεταξυ ελληνα/νιγηριανου

 

 

Τι σχεση εχουν ολα αυτα που ανεφερες με το DNA? Διαβασε καλυτερα τι ακριβως εγραψα και σε τι απαντας γιατι αυτα που λες ειναι ασχετα!

Το χρωμα δεν εχει σχεση με το DNA?Oτι να ναι.Μιλαμε για ΔΙΑΦΟΡΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κακο να εισαι ρατσιστης. Και εθνικιστης.

 

Οχι ειναι πολυ καλο

Γιατι?

 

Πως? Ποτε δεν ειπα κατι τετοιο και τζαμπα βαζεις λογια στο στομα μου.

Απλως ειπα οτι εφοσον γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα, εμαθε μια χαρα Ελληνικα και πηγε σε Ελληνικο σχολειο ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ(και οχι την υποχρεωση, οπως μου εβαλες λογια στο στομα που δεν ειπα) να μπορει να συμμετασχει στην εθνικη ομαδα της Ελλαδας.

Αν νιωθει Νιγηριανος ας παει στην εθνικη ομαδα της Νιγηριας.

Nαι εχει το διακαιωμα αλλα δεν πρεπει να του το επιβαλλετε.

Δεν ξερεις να διαβαζεις μαλλον....

Ή εχεις καποιο προβλημα κατανοησης. Δεν εξηγειται αλλιως το παραπανω που λες απαντωντας σε αυτο που λεω εγω.

 

 

Τι σχεση εχει το DNA με το γεωγραφικα και το γλωσσικα? Πρεπει να κατανοεις τι γραφει ο αλλος οπως και να κατανοεις τι γραφεις εσυ ο ιδιος σε μια προταση, προτου γραψεις κατι.

Χαζος εισαι?Μαλλον ναι.Σου αναφερω τις διαφορες μεταξυ ελληνα/νιγηριανου

Εγω θελω να μου αναφερεις τις διαφορες μεταξυ Ελληνα-Νιγηριανου οσον αφορα το DNA και πως αυτες διαφοροποιουν το ενα ατομο απο το αλλο ετσι ωστε το ενα να μην πρεπει να συμμετασχει στην εθνικη Ελλαδας! Αυτο λεμε τοση ωρα!

Ποιες ειναι οι διαφορες στο DNA μεταξυ Ελληνα και Νιγηριανου, που πρεπει να αποτρεψουν καποιο ατομο που γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα, εμαθε μια χαρα Ελληνικα και πηγε σε Ελληνικο σχολειο και απλως οι γονεις του ειναι Νιγηριανοι(και αρα αυτος εχει νιγηριανο DNA), να συμμετασχει στην εθνικη ομαδα της Ελλαδας απο καποιο αλλο ατομο που επισης γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα, εμαθε μια χαρα Ελληνικα και πηγε σε Ελληνικο σχολειο και οι γονεις του ειναι Ελληνες??

Ποις ειναι αυτες οι διαφορες στο DNA(που για εσας ειναι ουσιωδεις προφανως) ωστε να υπαρχει διαφοροποιηση ως προς το να επιτραπει ή οχι η συμμετοχη του ενος αλλα οχι του αλλου(με τους Νιγηριανους γονεις)?

ΠΟΙΕΣ????????

 

(Και μαθετε λιγο να διαβαζετε τι γραφει ο αλλος!! Και να απαντατε σε αυτα και οχι αοριστα παραβλεποντας ο,τι δεν μπορειτε να απαντησετε. Και καλο θα ηταν να μου απαντησεις στα 2 ποστ μου που σου ανεφερα πριν. Προφανως δεν μπορεις αλλα το παραβλεπω και ελπιζω να μου απαντησεις στις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτησεις που εκανα εδω!)

 

 

Τι σχεση εχουν ολα αυτα που ανεφερες με το DNA? Διαβασε καλυτερα τι ακριβως εγραψα και σε τι απαντας γιατι αυτα που λες ειναι ασχετα!

Το χρωμα δεν εχει σχεση με το DNA?Oτι να ναι.Μιλαμε για ΔΙΑΦΟΡΕΣ.

Η παραπανω απαντηση μου ηταν σε αυτο που ειπες:

εντελως διαφορετικα ηθη και εθιμα,κουλτουρα και πολιτισμικο παρελθον/backround.

 

Ποιο χρωμα μου λες τωρα????? Για ηθη και εθιμα και κουλτουρα και πολιτισμικο παρελθον μιλουσες!! Και σε ρωταω τι σχεση εχουν αυτα με το DNA?????????????????????? Και μου λες για το χρωμα???????

Πραγματικα τρομερο. Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα πραγματικα τρομερο!!!!!!!!!

 

Το χρωμα ξεχασε το. το ανεφερα και εγω σαν μια διαφορα στο DNA. Που ομως(αν και δεν θα επρεπε να τα ξαναγραφω γιατι τα ειπα ηδη) δεν αποτελει σε καμια περιπτωση λογο για να μην συμμετασχει καποιος στην Ελληνικη εθνικη ομαδα. Οποτε το χρωμαβγαινει απο την συζητηση.

Περιμενω να μου αναφερει λοιπον καποιος αλλες διαφορες στο DNA που να αποτελουν λογο να μην συμμετεχει καποιος με τις πεουποθεσεις του Αντετοκουνμπο(γεννηθηκε εδω, ζει εδω, κλπ....) στην εθνικη Ελλαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα εγω να μην συμμετασχει στη εθνικη ομαδα λογω χρωματος?Ρε φιλε εγω αλλα πραγματα σου λεω,δεν μιλαω για αθλητισμο,ακομα και στη Σουηδια στο μπασκετ παιζουν μαυροι,τι να κανουμε τωρα,εσυ απλως δεν εχεις ιδεα τι παει να πει ρατσισμος και εθνικισμος και καθεσαι και γραφεις μακροσκελη post σε forums,εγω αμα δεν γνωριζω καποιο θεμα δεν εκφερω αποψη,δηλαδη πρεπει να εχουμε αποψη για τα παντα?Ο Αντετοκουμπο τυπικα(στα χαρτια) ειναι Ελληνας,ουσιαστικα δεν ειναι και μην γινεσαι ρατσιστης προσπαθωντας να το κανεις Ελληνα το παιδι με το ζορυ.Μην μου απαντησεις γιατι δεν εχω τη ορεξη σου,αμα θες πιστευε οτι γουσταρεις,μη μας κανεις ομως το μαυρο ασπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ότι δεν τον λες άθλιο ως αθλητή αλλά ως Έλληνα/χαρακτήρα. Το ότι μίλαγε αγγλικά στη συνέντευξη τύπου εκεί δεν με πειράζει (δεν μου αρέσει κιόλας), θα με πειράξει αν έρθει στην Ελλάδα και δώσει συνέντευξη στα αγγλικά.

 

Για τους πολιτικούς το είπα ρητορικά και δεν το κατάλαβες μάλλον (δεν σε κάλεσα να ασχοληθείς) γιαυτό και μου απάντησες για Κεδίκογλου κλπ. (Εννοούσα ότι έχουμε ανθρώπους που μας κυβερνούν, οι οποίοι δεν έχουν καλά καλά ελληνική παιδεία θα με νοιάξει για τον Μπράμο..?)

 

Για τον Εθνικό Ύμνο ισχύει ότι λέει στο wikipedia και δεν είναι μόνο οι δύο πρώτες στροφές...

 

 

Τέλος πάντων, το ίδιο πράγμα νομίζω ότι λέμε με διαφορετικά λόγια! (αν εξαιρέσεις τα περί Εθνικού Ύμνου)

 

Μα και στην Ελλαδα στα αγγλικα δινει τις συνεντευξεις. Αφου δε ξερει ελληνικα.

Κι εγω ρητορικα σου απαντησα για τους πολιτικους. Αφου περι ευρωμπασκετ ειναι εδω το θεμα με το Μπραμο ασχολουμαι, με ποιον θες ν' ασχοληθω, με το Κεδικογλου? (Ασχετο αλλα ποιοι ειναι οι ανθρωποι που μας κυβερνουν και δεν εχουν ελληνικη παιδεια, και τι οριζεις ως ελλ.παιδεια?)

Εθνικος υμνος ειναι μονο οι 2 πρωτες στροφες και αν λεει κατι διαφορετικο η wiki κανει λαθος.

Παντου ο εθνικος υμνος ειναι συντομος και δε μπορει να διαρκει 500 στροφες.

 

Δεν υπαρχει τιποτα το αυθαιρετο,οι Ελληνες ανηκουν στην λευκη φυλη,οι Κινεζοι στην κιτρινη και οι Νιγηριανοι στην μαυρη.

 

Τον ρωτας εσυ τον Νιγηριανο αν θελει να νιωθει Ελληνας και οχι Νιγηριανος?Γιατι του το στερεις αυτο το διακαιωμα?Αν εγω παω στη Κινα αυριο και μεινω εκει,ελληνας θα θελω να νιωθω,οχι κινεζος.Θελετε να κανετε τους αφρικανους με το ζορυ ελληνες.Ε λοιπον οι ανθρωποι δεν θελουν και τους αναγκαζετε.Ειστε ρατσιστες!

 

Κατα τ'αλλα οι διαφορες στο DNA ειναι απειρες,το χρωμα κανει μπαμ γιατι ειναι εξωτερικο χαρακτηριστικο,οι προγονοι του Νιγηριανου απο τα βαθη της αφρικανικης σαβανας δεν εχουν καμια σχεση με τους προγονους ενος ελληνα γεωγραφικα/γλωσσικα,εντελως διαφορετικα ηθη και εθιμα,κουλτουρα και πολιτισμικο παρελθον/backround.Επειδη οι σημερινες κοινωνιες εχουν γινει η πανε να γινουν αχταρμας θα καταργησουμε φυλες και εθνικοτητες με μπακαλιστικες μεθοδους?Σας γελασανε!

 

Ναι, οι ελληνες ανηκουν στη λευκη φυλη, οι κινεζοι στη κιτρινη κ.ο.κ. Το προβλημα ειναι οτι πολλοι, οπως προφανως εσυ που δηλωνεις  ρατσιστης, θεωρουν καποιο χρωμα ανωτερο απο καποιο αλλο.

 

Ποιος θελει να κανει με το ζορι ελληνες τους αφρικανους?? Ο Μανικετοκουμπο δεν υποχρεωθηκε να γινει ελληνας, αντιθετα το ηθελε.

 

Ναι, υπαρχουνε απειρες διαφορες στο DNA, το προβλημα οπως και παλι για σας τους ρατσιστες ειναι οτι κανετε διακρισεις και θεωρειτε καποια dna ανωτερα απο καποια αλλα...

Κανεις δε θελει να καταργησουμε φυλες και εθνικοτητες, που το ακουσες? Η καθε φυλη και εθνικοτητα ειναι φυσικα περηφανη για τη φυλη και την εθνικοτητα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη περιπτωση που μπορει καποιος να επικαλεστει ως πιθανη υπαρξη διαφορας, ειναι οτι οι Νιγηριανοι γονεις ισως επηρεασουν διαφορετικα το παιδι(απο οτι οι Ελληνες γονεις) ως προς την αποκτηση Ελληνικης εθνικης συνειδησης και αυτο(το παιδι) δεν αποκτησει Ελληνικο εθνικο φρονημα πχ. Ειναι μια βασιμη ανησυχια, αλλα και παλι υποθετικος ειναι ο φοβος περι αυτου, και εκτος αυτου τη στιγμη που πηγαινει σε Ελληνικο σχολειο, μιλαει συνεχως ελληνικα και συναναστρεφεται κυριως με Ελληνες, και κανει αυτα που κανουν ολοι οι Ελληνες, νομιζω ο φοβος δεν ειναι και τοσο δικαιολογημενος.

 

Και εκτος αυτου το Ελληνικο εθνικο φρονημα(ο,τι και αν ειναι αυτο) ειναι μια ανοησια πλεον, στο 2013 που ζουμε, για τον απλουστατο λογο οτι μονο μια πολυ μικρη μεριδα Ελληνων το κατεχει και οι περισσοτεροι κατεχουν την τεχνη του like, του tweet, του check in και της πληρους κατοχης του προσωπικου φρονηματος του εξαιρετικου χειρισμου του smartphone τους καθως και της επιγλωττιδας τους για τον χειρισμο των υγρων που περνουν δια μεσου του καλαμακιου τους την ωρα που αναπαυονται στις καρεκλες της αγαπημενης τους καφετεριας.....

 

αν και διαφόρα στο φρόνημα από αυτό που περιγράφει ο τρισμέγιστος Carlin, θα το παραθέσω και σόρρυ για το οφτοπικ!

 

http://www.videoman.gr/49129

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι, οι ελληνες ανηκουν στη λευκη φυλη, οι κινεζοι στη κιτρινη κ.ο.κ. Το προβλημα ειναι οτι πολλοι, οπως προφανως εσυ που δηλωνεις  ρατσιστης, θεωρουν καποιο χρωμα ανωτερο απο καποιο αλλο.

 

Ποιος θελει να κανει με το ζορι ελληνες τους αφρικανους?? Ο Μανικετοκουμπο δεν υποχρεωθηκε να γινει ελληνας, αντιθετα το ηθελε.

 

Ναι, υπαρχουνε απειρες διαφορες στο DNA, το προβλημα οπως και παλι για σας τους ρατσιστες ειναι οτι κανετε διακρισεις και θεωρειτε καποια dna ανωτερα απο καποια αλλα...

Κανεις δε θελει να καταργησουμε φυλες και εθνικοτητες, που το ακουσες? Η καθε φυλη και εθνικοτητα ειναι φυσικα περηφανη για τη φυλη και την εθνικοτητα της.

Ρε φιλε σου ειπα εγω οτι κατι ειναι ανωτερο απο το αλλο?Φαντασιωνεστε μονοι σας και μετα τα προσαπτετε στους αλλους βαζωντας και ταμπελες λες και με ξερεις απο χτες,κρινεις τωρα απο ενα ποστ.

Ο Μανικετοκουμπο(ελληνικοτατο ονομα,ηπειρωτης ειναι?) ας παιξει και εθνικη αμα γινει παικταρας γιατι τωρα ειναι ταλεντο ακομα,ο Μπραμος ειναι Ελληνοαμερικανος και μπορει να μην ξερει ελληνικα το παιδι,τι να κανουμε,να το σκοτωσουμε επειδη δεν προσπαθει να μαθει(οχι και η πιο ευκολη γλωσσα) ή επειδη εχασε δυο τριποντα?Στο επομενο παιχνιδι μπορει να βαλει 5 συνεχομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γιατί το πάμε στην εθνική? 

Στον Ολυμπιακό, όπως είπε και ο Τηλέμαχος, είχε υλικό πρωτοκλασάτο και δεν μπόρεσε να κοιτάξει μία φορά στα μάτια των Παναθηναικό ενώ έκανε ντέρμπι ευρωπαικά παιχνίδια που ήταν εύκολα.

Μπαρτζώκας και Πεδουλάκης είναι καλύτεροί του γιατί στην περίπτωση του πρώτου ο Ολυμπιακός με Γιαννάκη άντε να έφτανε στους 8 και στην περίπτωση του δεύτερου θα τα είχε κλάσει που ο αντίπαλος πήρε Ευρωλίγκα και δεν θα έπαιρνε πρωτάθλημα...

 

Και εγώ θεωρώ πως ο Γιαννάκης είναι ένα επίπεδο κάτω από Μπαρτζώκα Πεδουλάκη Κατσικάρη.Όμως στην εθνική κατάφερε το "μιλάω στην ελληνική ψυχή και κάνω την ομάδα μια γροθιά" που μπορεί να ακούγεται(και να είναι) γραφικό, θεωρώ όμως ότι σε μια ομάδα, και ιδιαίτερα σε μια εθνική μετράει πάρα πολύ. Ίσως να είναι και ο καλύτερος προπονητής που θα μπορούσε να έχει η εθνική  Ελλάδος (και μόνο).

 

[οφφ]Στο Βερολίνο δηλαδή δε τον κοίταξε στα μάτια? Για το 2010 ας μη το σχολιάσουμε καλύτερα. Όταν λες ευρωπαικά παιχνίδια που έκανε ντέρμπι να φανταστώ εννοείς τον ημιτελικό με τη Παρτιζαν. Τουλάχιστον αυτός τα κέρδισε στο τέλος. Άλλοι αποκλείστηκαν από εκείνη τη  Παρτιζάν και το Μαρούσι του Μπαρτζώκα, με σέντερ Μαυροειδή και Γλυνιαδάκη.[οφφ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε σου ειπα εγω οτι κατι ειναι ανωτερο απο το αλλο?Φαντασιωνεστε μονοι σας και μετα τα προσαπτετε στους αλλους βαζωντας και ταμπελες λες και με ξερεις απο χτες,κρινεις τωρα απο ενα ποστ.

Ο Μανικετοκουμπο(ελληνικοτατο ονομα,ηπειρωτης ειναι?) ας παιξει και εθνικη αμα γινει παικταρας γιατι τωρα ειναι ταλεντο ακομα,ο Μπραμος ειναι Ελληνοαμερικανος και μπορει να μην ξερει ελληνικα το παιδι,τι να κανουμε,να το σκοτωσουμε επειδη δεν προσπαθει να μαθει(οχι και η πιο ευκολη γλωσσα) ή επειδη εχασε δυο τριποντα?Στο επομενο παιχνιδι μπορει να βαλει 5 συνεχομενα.

 

A δε πιστευεις οτι ενα χρωμα ή μια φυλη ειναι ανωτερη απο μια αλλη? Τι ρατσιστης εισαι τοτε?... Αρα εσυ διαφορροποιεισαι απο τους 'συναδελφους' σου.

Το οτι ειπες πως θελαμε με το ζορι να κανουμε ελληνα τον μανικετοκουμπο, κι αυτο το φαντασιωθηκα?

Το μανικετικουμπο δεν ειναι ελληνικο ονομα, ειναι νιγηριανο, αφου το ξερεις τι με ρωτας? Παιζει ηδη στην Εθνικη(νεων).

Μακαρι να ειχαμε στη Σλοβενια τον μανεκετοκουμπο αντι για τον αμπαλο Μπραμο(ς) :)

Συμφωνεις κι εσυ φιλε οτι μπορουμε να μασαμε τσιχλα δημοσιως την ωρα του εθνικου υμνου?

 

Και εγώ θεωρώ πως ο Γιαννάκης είναι ένα επίπεδο κάτω από Μπαρτζώκα Πεδουλάκη Κατσικάρη.

 

Οι Κατσικαρης, Μπαρτζωκας εδωσαν ηδη επιτυχημενα διαπιστευτηρια. Τον Πεδουλακη ομως πως τον κατατασσεις στο ιδιο γκρουπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι?

Ετσι και αλλιως καθε ορισμος ειναι αυθαιρετος, αλλα ο ορισμος σου με βαση το οτι πρεπει και οι 2 γονεις να ειναι Ελληνες(ή πχ Νορβηγοι, κλπ) για να ειναι το παιδι Ελληνας(ή Νορβηγος, κλπ) ειναι αρκετα εθνικιστικος και ρατσιστικος. Εξηγουμαι:

Επειδη αν εχουμε τα εξης 2 ατομα: ατομο-Α και ατομο-Β με τα εξης χαρακτηριστικα:

 

Ατομο-Α:

Γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα εδω και 18 χρονια, πηγε στο Ελληνικο σχολειο και το τελειωσε, μιλαει απταιστα Ελληνικα(προφανως), εχει γονεις και τους 2 να ειναι Ελληνες.

Ατομο-Β:

Γεννηθηκε στην Ελλαδα, ζει στην Ελλαδα εδω και 18 χρονια, πηγε στο Ελληνικο σχολειο και το τελειωσε, μιλαει απταιστα Ελληνικα(προφανως), εχει γονεις και τους 2 να ειναι Νιγηριανοι.

 

Απανταμε λοιπον στις εξης ερωτησεις:

 

○ Ποια η διαφορα στην συμπεριφορα των 2 ατομων?

• Καμια που να μην εγκειται σε περιβαλλοντικους παραγοντες μονο, που ετσι και αλλιως ειναι τυχαιοι αρα ασχετοι με την διακριση που προσπαθουμε να κανουμε. Οποτε η απαντηση ειναι οτι σε μεσους ορους η συμπεριφορα του ατομου-Α και του Β ειναι ΙΔΙΑ!***

 

○ Ποια η διαφορα στην προσωπικοτητα των 2 ατομων?

• Παρομοια με πριν ΚΑΜΙΑ! ΙΔΙΑ προσωπικοτητα εχουν.***

 

○ Ποια η ουσιαστικη διαφορα της προσωπικοτητας, της νοοτροπιας, του ψυχισμου, ως προς την Ελλαδα των 2 αυτων ατομων?

• ΚΑΜΙΑ!***

 

Ερχεσαι λοιπον εσυ και λες οτι ναι αλλα εχουν διαφορες. Τις DNAακες(γονιδιακες).

Ερχομαι λοιπον εγω και λεω και ποιες ειναι αυτες?

Απανταω ο ιδιος και λεω το σκουρο/μαυρο δερμα. Το ατομο-Α εχει ασπρο δερμα, ενω το ατομο-Β μαυρο. Εαν εχεις να προσθεσεις και αλλες διαφορές προσθεσε τις και να τις συζητησουμε.

 

Και ρωταω: Σε τι διαφοροποιει η διαφορα του σκουρου απο του ασπρου δερματος, το ατομου-Α απο το ατομο-Β ετσι ωστε, και συμφωνα με την εισηγηση σου, το ατομο-Α να ειναι αλληνας ενω το ατομο-Β(και εφοσον προηγηθηκαν και κατανοηθηκαν οι απαντησεις των προηγουμενων ερωτησεων) οχι?

Οποιαδηποτε απαντηση(δικαιολογηση δηλαδη) ειναι εξ ορισμου ρατσιστικη.

 

 

 

 

***Η μονη περιπτωση που μπορει καποιος να επικαλεστει ως πιθανη υπαρξη διαφορας, ειναι οτι οι Νιγηριανοι γονεις ισως επηρεασουν διαφορετικα το παιδι(απο οτι οι Ελληνες γονεις) ως προς την αποκτηση Ελληνικης εθνικης συνειδησης και αυτο(το παιδι) δεν αποκτησει Ελληνικο εθνικο φρονημα πχ. Ειναι μια βασιμη ανησυχια, αλλα και παλι υποθετικος ειναι ο φοβος περι αυτου, και εκτος αυτου τη στιγμη που πηγαινει σε Ελληνικο σχολειο, μιλαει συνεχως ελληνικα και συναναστρεφεται κυριως με Ελληνες, και κανει αυτα που κανουν ολοι οι Ελληνες, νομιζω ο φοβος δεν ειναι και τοσο δικαιολογημενος.

 

Και εκτος αυτου το Ελληνικο εθνικο φρονημα(ο,τι και αν ειναι αυτο) ειναι μια ανοησια πλεον, στο 2013 που ζουμε, για τον απλουστατο λογο οτι μονο μια πολυ μικρη μεριδα Ελληνων το κατεχει και οι περισσοτεροι κατεχουν την τεχνη του like, του tweet, του check in και της πληρους κατοχης του προσωπικου φρονηματος του εξαιρετικου χειρισμου του smartphone τους καθως και της επιγλωττιδας τους για τον χειρισμο των υγρων που περνουν δια μεσου του καλαμακιου τους την ωρα που αναπαυονται στις καρεκλες της αγαπημενης τους καφετεριας.....

Θα το γυρισω αλλιως για να μην κατηγορηθω παλι για ρατσιστης.

 

Οι γονεις μου πανε για δουλεια στην Κινα. Εγω γεννιεμαι εκει παω σχολειο εκει μεγαλωνω εκει κλπ. Ειμαι κινεζος δηλαδη? Κινεζος πολιτης και κινεζικη υπηκοοτητα μπορει να αποκτησω. Κινεζος δεν προκειται να γινω ποτε γιατι απεχω απο τα προτυπα της φυλης... Δεν προκειται ποτε να με δει καποιος στο δρομο και να πει αυτος ειναι κινεζος.

 

Μην μας τρελενεται βραδυατικα... Ενα και ενα κανουν δυο λεμε δεν μιλαμε για πυρηνικη φυσικη.

 

Στην τελικη αφου ο Ανεντοκουμπο εχει κατι να προσφερει στη χωρα ευχαριστως να του δωθει η υπηκοοτητα. Δεν καταλαβα, μονοι οι Γερμανοι θα τσιμπανε τους χρησιμους (σε καθε τομεα) κι εμεις θα ρουφαμε ολη τη σαβουρα του πλανητη και θα το παιζουμε και ανθρωπιστες επειδη δωσανε υπηκοοτητα σε εναν χρησιμο και οχι στον συμπατριωτη του που πουλαει cd?

Μονο εμεις εχουμε αυτα τα κοληματα την ωρα που οι Σκοπιανοι δινουν υπηκοοτητα στον ΜακΑλεμπ, οι Ισπανοι στον Ιμπακα, οι Ρωσσοι στον Χολντεν, οι Γερμανοι τον Κειμαν, οι Εβραιοι τον Μπλου, οι Εγγλεζοι τον Ντενγκ, οι Βοσνιοι τον Ντομερκαντ και τον Ραιτ, οι Μαυροβουνιοι τον Κουκ και τον Ραις, οι Κροατες τον Ντραπερ, οι Γεωργιανοι τον Χικμαν, οι Πολωνοι τον Κελατι κλπ?

Που ο Ανετοκουμπο ειναι διαφορετικη περιπτωση φυσικα και δικαιολογει 100 φορες παραπανω την υπηκοοτητα που του δοθηκε σε σχεση με τους παραπανω. Κι εμεις σκαλωνουμε κιολας, την ιδια ωρα που ο ΜακΑλεμπ μας παστελωσε τις προαλλες με την εθνικη του (εμας και πολλους αλλους) και το αποδεχθηκαμε ως νορμαλ.

 

Αυτο το ειπα πριν. Αν ειναι καλο για το εθνικο συμφερον να παρει υπηκοοτητα ακομα και να μην εχει τις προυποθεσεις. Ο μανικετοκουμπο καλα εκανε και την πηρε.

Κατα τα αλλα για να παρεις την ελληνικη υπηκοοτητα πρεπει να φτυνεις αιμα! Περισσοτερο απο οτι σε αλλα κρατη γιατι εκτος του οτι  ειμαστε για τον π..τσο και μπατε σκυλοι αλεστε ειμαστε και η εισοδος των λαθρομεταναστων. Αν ειμασταν το ιδιο ελαστικοι οσο η γερμανια π.χ. (δεν ξερω αν ειναι ελαστικη η γερμανια τυχαια το λεω) μεσα σε χρονο dt θα γινοταν εδω ενας αχταρμας.

Και αυτος ο αχταρμας ειναι μαθηματικα βεβαιο πως στο μελλον θα οδηγησει σε εμφυλιους, εξεργεσεις και σφαγες.

Επεξ/σία από CROM271
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτος ο αχταρμας ειναι μαθηματικα βεβαιο πως στο μελλον θα οδηγησει σε εμφυλιους, εξεργεσεις και σφαγες.

 

Aπο που προκυπτει αυτο??

 

Εμφυλιοι μεταξυ ποιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Midi, μπες και δες λίγο τον ημιτελικό με τη Γαλλία. Από τη στιγμή που παίρνουν τη μεγάλη διαφορά οι Γάλλοι και ξεκινάει η "επική" αντεπίθεση, ο Διαμαντίδης δεν κάνει απολύτως τίποτα. Δεν έχει ακουμπήσει μπάλα! Όλες τις επιθέσεις, αλλά όλες λέμε, τις έχει κάνει μόνος του ο Παπαλουκάς. Οι μόνοι πόντοι που έχουν βάλει άλλοι παίκτες είναι από πάσες του Παπαλουκά. Και στην τελευταία επίθεση παίρνει άλλος την μπάλα γιατί ο Παπαλουκάς έχει βγει με 5 φάουλ. Η μόνη συμμετοχή του ΔΔ στην ανατροπή είναι 2 φάουλ για να σταματήσει το χρόνο και του Σπανούλη ένα. Φυσικά ο ΔΔ βάζει το μεγάλο τρίποντο στο τέλος και θα τον ευχαριστούμε μια ζωή, αλλά όχι ότι γύρισε το ματς!

Μην το ψαχνετε. Ο Διαμαντιδης εχει προσφερει ελαχιστα στην εθνικη. Απλα εβαλε το βαλτο αγορι μου και εμεινε στην ιστορια. Απο εκει και περα μια μετριοτητα και ισως ειμαι και επιεικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...