Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε Cossutius, αν ηταν καλος ο Γιαννακης θα πηγαινε στη Λιμοζ και στη Κινα ή σε καποια μεγαλη ομαδα?

Μα δεν με απασχολεί αν ειναι καλός η όχι. Εγω λέω οτι ειναι ο πιο επιτυχημένος προπονητης της Εθνικης.

Νωρίτερα έχει ακόμα 2 επιτυχίες με το Μαρούσι και αργότερα κάνει το λάθος να πάει στον Ολυμπιακό.

Το ότι πήγε στη Λιμοζ ή στη Κινα δε λέει τιποτα.

 

Αν ειναι έτσι και ο Ρεχάγκελ θα έπρεπε να ηταν αποτυχημένος που ήρθε στην Εθνικη Ελλάδος το 2002....Οι επιτυχίες κρίνουν έναν προπονητή. Και απο τέτοιες ο Μπαναώτης έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε απ τη στιγμη που ενας παιχτης εχει την υπηκοοτητα μιας χωρας δικαιουται να παιζει σε αυτη. Ειναι λογικο και φυσιολογικο, δεν θα επρεπε να σε ξενιζει ή να σε δυσαρεστει.

Ο Μανικετοκουμπο πολιτογραφηθηκε ελληνας αφου προφανως συγκεντρωνε ολες τις νομιμες προυποθεσεις. Μας κανει περηφανους που παιζει στο ΝΒΑ και ελπιζω οτι θα ενισχυσει επιτυχως την εθνικη μας ομαδα για τα επομενα 10-15 χρονια.

 

Οι παλιοτεροι θα θυμουνται τον Τζον Κορφα του Παοκ(1.78 υψος) που δε μιλουσε ελληνικα. Στην Εθνικη δεν επαιζε γιατι ειχε απαιτηση να εχει μεταχειριση ομοια με αυτη των Γκαλη-Γιαννακη...

Οχι δεν με ξενιζει που θα παιξει στην εθνικη. Οχι μονο δεν με ξενιζει αλλα ημουν αλλωστε υπερ της ελληνοποιησης. Θα ηταν κριμα να χασει η εθνικη ενα τοσο καλο παιχτη (οπως ολα δειχνουν. Δεν ξερουμε ακομα αν θα γινει τοσο καλος οσο λενε)

 

Παρολα αυτα ελληνας δεν ειναι. Και προφανως δεν συγκεντρωνε τις νομιμες προυποθεσεις. Αν δεν ηταν αυτος που ειναι ακομα παρανομος θα ηταν....

 

Τα χουμε πει εκατομμύρια φορές. Οι περισσότεροι που υποστηρίζουν οτι ο Γιαννάκης δεν υπήρξε καλος προπονητής στην Εθνική, ειναι εκνευρισμένοι οπαδοι του Παναθηναικού που έκανε σαν τον...Γιαννάκη, όταν έπαιζε αντιπαλός τους, ως προπονητής του Ολυμπιακού. (το λάθος του ήταν οτι πηγε στον Ολυμπιακο βασικά...όλοι ξέρουμε πως αν ηταν ο Ομπράντοβιτς στη θέση του, κανεις δε θα είχε πρόβλημα, έστω και αν η Εθνικη δεν έπαιρνε Ευρωπαικό...)

 

Μια χαρά προπονητής, ανέδειξε 2 παίχτες, πήρε Ευρωπαικό με την Ελλάδα, 2η θέση σε παγκόσμιο έχοντας νικήσει τις ΗΠΑ, 4η θέση το 2007.

 

Τη μοναδική αποτυχία που του καταλογίζω ειναι με τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία.

 

 

Αλλίμονο αν δε θεωρείται ο Γιαννάκης ο πιο πετυχημένος προπονητής της Εθνικής.

 

Το οτι ειπώθηκε πως η επιτυχία ηταν καθαρά των παιχτών και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ του Διαμαντίδη , ειναι μια γνωστή φιλοπαναθηναική άποψη, η οποία φυσικά με κάνει απλά να χαμογελάω και να λέω...οκ σεβαστή η άποψή σας, αλλά...

 

Το τι κάνει τωρα μου ειναι αδιάφορο. Ως προπονητη της Εθνικης τον κρίνω και ως μπασκετάνθρωπο που τρέφει τον σεβασμό του συνόλου των Ελληνων μπασκεμπολιστών (ακόμα και του Διαμαντίδη όπως ο ίδιος έχει πει παλαιότερα σε αθλητική εκπομπή της ΝΕΤ παρέα με τον Σπανούλη)

 

Kατα τα άλλα, έχουμε ένα εξαιρετικό ρόστερ, με πείρα και πολλές επιτυχίες σε συλλογικό επιπεδο.

Οι περισσότερες ομάδες ειναι αποδυναμωμένες.

Για εμένα θα ειναι αποτυχία αν δε φθάσουμε τουλάχιστον σε μετάλιο και εδω θα δειξει ο Τρινκιερι

αν ειναι καλός προπονητής.

Εγω παναθηναικος ειμαι αλλα οτι λεω για τον κοουτς γιαννακη δεν το λεω απο ''μισος'' ή εκνευρισμο. Αντικειμενικα κοιταω το κοουτσαρισμα του. Και αυτο ειναι αστειο...

 

Και για να σου δειξω πως το λεω αντικειμενικα θα πω και το εξης.

Ο Διαμαντιδης δεν μπορει να μπει στην ιδια κατηγορια με Παπαλουκα και Σπανουλη οσον αφορα την προσφορα του στην εθνικη. Ειναι μια κατηγορια κατω.

Οχι μονο γιατι την παρατησε και εφυγε αλλα και καθαρα παιχτικα. Δεν εχει προσφερει με τιποτα οσα ο Παπαλουκας και ο Σπανουλης.

Ολοι θυμουνται το βαλτο αγορι μου αλλα απο εκει και περα η αγωνιστικη παρουσια του και προσφορα στην εθνικη ηταν μετρια σε σχεση με την αξια του και σιγουρα μη συγκρισιμη με αυτη των παπαλουκα-σπανουλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν με απασχολεί αν ειναι καλός η όχι. Εγω λέω οτι ειναι ο πιο επιτυχημένος προπονητης της Εθνικης.

Νωρίτερα έχει ακόμα 2 επιτυχίες με το Μαρούσι και αργότερα κάνει το λάθος να πάει στον Ολυμπιακό.

Το ότι πήγε στη Λιμοζ ή στη Κινα δε λέει τιποτα.

 

Αν ειναι έτσι και ο Ρεχάγκελ θα έπρεπε να ηταν αποτυχημένος που ήρθε στην Εθνικη Ελλάδος το 2002....Οι επιτυχίες κρίνουν έναν προπονητή. Και απο τέτοιες ο Μπαναώτης έχει.

 

Ο Ρεχαγκελ ηρθε σε μεγαλη ηλικια (για να παρει τη συνταξη του) και εκανε τεραστιο εργο, ο Γιαννακης στη Κινα κατορθωσε να πατωσει η χωρα στο Πανασιατικο για πρωτη φορα στη ιστορια της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παναθηναικος ειμαι αλλα οτι λεω για τον κοουτς γιαννακη δεν το λεω απο ''μισος'' ή εκνευρισμο. Αντικειμενικα κοιταω το κοουτσαρισμα του. Και αυτο ειναι αστειο...

Mα εξ αρχης δεν ασχολήθηκα με το κοουτσάρισμα αλλά με το πόσο επιτυχημένος μπορει να θεωρηθει.

Για εμένα ο Γιαννάκης δεν ηταν προπονητης. Ηταν μάνατζερ. Κατάφερε και συσπείρωσε τους παίχτες σε βαθμό που δεν έχει καταφέρει να το κάνει κανείς μέχρι τωρα.

Και ο λόγος ειναι πως οι παίχτες τον ειχαν αφίσα στα δωμάτιά τους και τον άκουγαν συνεχώς.

 

Ειπωθηκε παραπάνω οτι η Εθνικη μας ηταν η καλύτερη εκεινη τη περίοδο. Η Εθνική μας ειναι πολύ καλή εδω και 10 χρόνια περίπου. Απ τις καλυτερες της Ευρώπης....αλλά τι να σου πει τωρα ο Ζουρος και ο Καζλάουσκας.

 

Μακάρι ο Ιταλός να πετύχει τα μισά και εγω θα ειμαι ευχαριστημένος. Δε ζητάω χρυσό. Ενα μετάλλιο θέλω απέναντι σε ένα Ευρωμπάσκετ το οποίο αν μη τι άλλο, έχει αρκετές ελλείψεις φέτος.

 

ο Γιαννακης στη Κινα κατορθωσε να πατωσει η χωρα στο Πανασιατικο για πρωτη φορα στη ιστορια της...

Υπάρχει πολύ μεγάλο παρασκηνιο με την Κινα και σοβαρότατες καταγγελίες.

Κατα τα άλλα και ο Ντογμπά πήγε στην Ιαπωνία και βαριόταν που ζουσε...δε σημαίνει οτι δεν μπορει ακομα και τωρα να παίξει στη Τσέλσι :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα δεν ηταν ουτε επιτυχημενος. Γιατι οταν εχεις την δυνατοτητα να πετυχεις 10 πραγματα και πετυχαινεις το 1 για μενα δεν ειναι επιτυχια.

 

Για μενα η μονη μεγαλη επιτυχια του γιαννακη ηταν η νικη απεναντι στην Αμερικη. Το ευρωμπασκετ που πηρε δεν το θεωρω κατορθωμα. Βασικα ο γιαννακης ηταν η μονη αιτια που θα μπορουσε να προκαλεσει την απωλεια αυτου του ευρωμπασκετ.... Ευτυχως δεν τα καταφερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν με ξενιζει που θα παιξει στην εθνικη. Οχι μονο δεν με ξενιζει αλλα ημουν αλλωστε υπερ της ελληνοποιησης. Θα ηταν κριμα να χασει η εθνικη ενα τοσο καλο παιχτη (οπως ολα δειχνουν. Δεν ξερουμε ακομα αν θα γινει τοσο καλος οσο λενε)

 

Παρολα αυτα ελληνας δεν ειναι. Και προφανως δεν συγκεντρωνε τις νομιμες προυποθεσεις. Αν δεν ηταν αυτος που ειναι ακομα παρανομος θα ηταν....

 

 

Δεν εχει σημασια αν ειναι ή οχι ελληνας για τα κριτηρια σου(ή τα δικα μου), σημασια εχει οτι ειναι ελληνας για τη Φιμπα.

 

Τι εννοεις οτι δεν συγκεντρωνε τις νομιμες προυποθεσεις? Παρανομησε το κρατος?

Για πεσμας τις προυποθεσεις αυτες να ενημερωθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CROM271

αποτυχία ειναι που εδω και πόσα χρόνια ειμαστε εκτος μεταλλίων και αποτυχία θα ειναι αν σε ΑΥΤΟ το ευρωπαϊκό μείνουμε εκτος βάθρου τη στιγμη που αγωνίζονται παιχταράδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια αν ειναι ή οχι ελληνας για τα κριτηρια σου(ή τα δικα μου), σημασια εχει οτι ειναι ελληνας για τη Φιμπα.

 

Τι εννοεις οτι δεν συγκεντρωνε τις νομιμες προυποθεσεις? Παρανομησε το κρατος?

Για πεσμας τις προυποθεσεις αυτες να ενημερωθουμε.

Εννοειται πως για την φιμπα ειναι ελληνας. Και οχι μονο για την φιμπα. Τωρα θεωρειται ελληνας πολιτης.

 

Ελληνας ομως δεν ειναι πως να το κανουμε. Ειναι σαν να μου λες πως ο μακαλεμπ ειναι σκοπιανος.

 

Οσο για την ελληνοποιηση εννοειται πως εβαλε το χερι του κρατος και πηδησε εμποδια ή παρεβλεψε πραγματα για να γινει ελληνας.

 

Ξερεις ποσες αντιστοιχες περιπτωσεις υπαρχουν με τον αντετοκουμπο? Χιλιαδες. Γιατι δεν γινονται ελληνες και αυτοι? Μα γιατι δεν μπορουν. Δεν εχουν τις καταλληλες προυποθεσεις.

 

Η ελληνοποιηση ηταν καθαρα λογω μπασκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως για την φιμπα ειναι ελληνας. Και οχι μονο για την φιμπα. Τωρα θεωρειται ελληνας πολιτης.

 

Ελληνας ομως δεν ειναι πως να το κανουμε. Ειναι σαν να μου λες πως ο μακαλεμπ ειναι σκοπιανος.

 

Οσο για την ελληνοποιηση εννοειται πως εβαλε το χερι του κρατος και πηδησε εμποδια ή παρεβλεψε πραγματα για να γινει ελληνας.

 

Ξερεις ποσες αντιστοιχες περιπτωσεις υπαρχουν με τον αντετοκουμπο? Χιλιαδες. Γιατι δεν γινονται ελληνες και αυτοι? Μα γιατι δεν μπορουν. Δεν εχουν τις καταλληλες προυποθεσεις.

 

Η ελληνοποιηση ηταν καθαρα λογω μπασκετ.

 

Φιλε μου οποιος εχει την ελληνικη ή την αλβανικη ή την αμερικανικη υπηκοοτητα ειναι ελληνας, αλβανος, αμερικανος.

Τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα κριτηρια του καθενος, και συνηθως κωμικα.

 

Το κρατος προφανως εδωσε την υπηκοοτητα γιατι ο ανθρωπος πληρουσε τις νομικες προυποθεσεις, ετσι λεει η λογικη. Αν εχεις στοιχεια για το αντιθετο καλο ειναι να μας τα παρουσιασεις.

 

Εν κατακλειδι δε καταλαβαινω ποιο ειναι το θεμα σου. Ο τυπος? εγω λεω να κοιταμε την ουσια.

Μηπως εισαι γενικα κατα των αλλαγων υπηκοοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο σου λεω τοση ωρα.

Αν δεν επαιζε μπασκετ δεν προκειται να γινοταν ελληνας! Δεν πληρουσε καμια νομιμη προυποθεση.

 

Εσυ πιστευεις πως οι μεταναστες οι οποιοι γεννηθηκαν ελλαδα παιρνουν την ελληνικη υπηκοοτητα? Εδω κινηθηκαν υπουργοι και πρωθυπουργοι για να βρουν τρυπα να τον κανουν ελληνα. Και δεν ξερω αν παιζει και καμια περιπτωση να κανει ''χαρη΄΄ ενας πρωθυπουργος ας πουμε και να δινει την ελληνικη υπηκοοτητα.

 

Το ρεζουμε ειναι πως αν δεν επαιζε μπασκετ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ελληνας.

 

Δεν το λεω ρατσιστικα (αν παει εκει το μυαλο σου). Εξαλλου ειπα πως ημουν υπερ να γινει ελληνας ασχετα αν παραεμεληθηκαν διαδικασιες και εγιναν διευκολυνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιχνιδαρες μεχρι στιγμης, παλι στον πόντο κρινονται και τα 2 παιχνίδια. Επίσης ο Σπανουλης παιζει να χασει και το παιχνίδι της Κυριακης. Γνωμη μου ειναι ότι θα ειναι καλό να τον προφυλάξουν ίσως σε όλη την 1η φαση, εκτός και αν ερθει ενα στραβο αποτέλεσμα ή αν ειναι ετοιμος πιο χωρις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο σου λεω τοση ωρα.

Αν δεν επαιζε μπασκετ δεν προκειται να γινοταν ελληνας! Δεν πληρουσε καμια νομιμη προυποθεση.

 

Εσυ πιστευεις πως οι μεταναστες οι οποιοι γεννηθηκαν ελλαδα παιρνουν την ελληνικη υπηκοοτητα? Εδω κινηθηκαν υπουργοι και πρωθυπουργοι για να βρουν τρυπα να τον κανουν ελληνα. Και δεν ξερω αν παιζει και καμια περιπτωση να κανει ''χαρη΄΄ ενας πρωθυπουργος ας πουμε και να δινει την ελληνικη υπηκοοτητα.

 

Το ρεζουμε ειναι πως αν δεν επαιζε μπασκετ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ελληνας.

 

Δεν το λεω ρατσιστικα (αν παει εκει το μυαλο σου). Εξαλλου ειπα πως ημουν υπερ να γινει ελληνας ασχετα αν παραεμεληθηκαν διαδικασιες και εγιναν διευκολυνσεις.

 

 

Αφου λοιπον το προβλημα σου δεν ειναι ρατσιστικο τοτε προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως ειναι.

Δυο φορες σε ρωτησα τις προυποθεσεις για την υπηκοοτητα, απ οτι φαινεται δεν τις γνωριζεις. Παρολ αυτα γνωματευεις με σιγουρια...

 

Το οτι τον καλεσε ο πρωθυπουργος ηταν αναμενομενη κινηση, ενας μεταναστης που ελαβε την υπηκοοτητα και πηγε NBA δεν ειναι δα αμελητεο. Εσυ δε θα ηθελες εναν ελληνοαμερικανο να βραβευεται στο Λευκο Οικο?

 

 

 

ο ρεζουμε ειναι πως αν δεν επαιζε μπασκετ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ελληνας.

 

Αν δεν ηταν παιχταρας στο μπασκετ, θες να πεις.

Ναι, και? Που το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τους γνωρίζεις τους νόμους περί υπηκοότητας;

 

Αν ναι θα μπορούσες να μου πεις για ποιο λόγο πήρε υπηκοότητα ο αντετουκομπο και όχι ο νιγηριανος με τις ιδιες προϋποθέσεις που πουλάει cd;

 

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Τώρα αν θές να τρως τον παπα πρόβλημα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...