Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Wash

 

Θεωρώ ότι λόγω εμπάθειας διάβασες μόνο τα κομμάτια που αφορούν τον Σπανούλη.

 

Ο οποίος αναφέρεται μόνο σε δύο φάσεις.

Στο θέμα της άμυνας από ξεζουμισμένους στο επιθετικό παιχνίδι παίχτες (όλα τα γκάρντ συν Μπουρούσης) και στο κράξιμο που τρώει ο ΔΔ επειδή δεν παίζει και ο Σπανούλης επειδή... παίζει.

 

Το "κάτω τα χέρια από τον Σπανούλη" μόνο εσύ...

 

Ληρόι, αν γράψω ότι θεωρώ πως δεν διαβάζεις καν τί γράφω, αλλά λόγω...συμπάθειας επιλέγεις μια σούμα αυτών που γράφω για τον Σπανούλη, και της κρεμάς την ταμπέλα "εμπάθεια", θα αλλάξεις κάτι;

Για πολλοστή φορά : δεν έχω καμμία εμπάθεια με τον Σπανούλη. Δεν τον σιχαίνομαι, δεν πιστεύω ότι είναι άχρηστος, δεν είμαι από τους κολλημένους βάζελους (δεν είμαι καν βάζελος - δεν είμαι οπαδός κανενός συλλόγου) που τον βλέπουν με εμπάθεια από τότε που έφυγε Αμερική (καλά έκανε) ή που ξανάφυγε για ΟΣΦΠ (επίσης καλά έκανε αφού εκεί δεν ήθελε και ήθελε αλλού - ακόμα κι αν το έκανε "για περισσότερα λεφτά", που ΔΕΝ πιστεύω ότι γι' αυτό το έκανε). Όταν αδικεί τον εαυτό του με ΚΑΚΙΣΤΕΣ επιλογές και βγάζει έτσι πρόβλημα στον (όποιο) σύλλογό του και στην Εθνική (σακατεύει τους συμπαίκτες του και την προσπάθεια όλης της ομάδας), παρουσιάζοντας αποδίδιντας έτσι μια ΚΑΚΗ ηγεσία, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν είμαι εμπαθής, θα τον κριτικάρω (μακάρι να μπορούσαν τα λόγια μου να φτάνανε στ' αυτιά του μπας και...άλλαζε κάτι, που δεν θα άλλαζε έτσι εύκολα, ακόμη κι αν ήμουν προπονητής του) διότι : ταλέντο ΕΧΕΙ. είναι άφοβος, ΠΟΛΥ γρήγορος, δυνατός, ΔΕΝ του παίρνεις εύκολα μπάλα, κάνει ζημιές με τις μπούκες του (ειδικά με τα γκολ φάουλ), φυγόπονος ΔΕΝ είναι, και βουτιές παίρνει, και τραυματισμένος πάιζει και, και, και...ΑΝ θες να το καταλάβεις, το βλέπω όπως ένας πατέρας που βλέπει τον γιό του να κάνει ΚΑΙ μαλακίες ΧΟΝΤΡΕΣ, και τον κράζει ως ΟΦΕΙΛΕΙ, για να...αλλάξει. Δεν θέλω λοιπόν τον ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΣΜΟ του Σπανούλη - θα ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ την βελτίωσή του (διότι ΕΤΣΙ, ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ, πέρα απ' τα καλά που κάνει). 

Αφρίζω όμως, όταν βλέπω ότι όλοι κάνουν το κορόιδο για τις μαλακίες του, τα ρίχνουν στα δύσκολα παιδικά χρόνια του, ζητούν άφεση (ούτε καν τη ζητούν - με σπόντα και στο γρήγορο και χαλαρό το προσπερνάνε) επειδή ξέρω 'γω έχει τρία παιδιά να θρέψει που αποζητούν τον μπαμπά τους καλοκαιριάτικα και αυτός τρέχει και βγάζει τα πόδια του στα εξωτερικά, ζητούν καταννόηση που έχει αρχίσει να χάνει και τα μαλλιά του ο άνθρωπος από τα ζόρια που τραβάει, και δεν συμμαζεύεται...Γιατί ΕΤΣΙ, δεν πρόκειται ν' αλλάξει το παραμικρό μέχρι να κρεμάσει παπουτσοφανέλλες ο Μπίλης. Γιατί οι ομάδες που "ηγείται", θα συνεχίσουν να τραβάνε στην γάμησέ τα πορεία του "ψάχτε να βρείτε τον Σπανούλη", και θα είναι τραβάνε τα ζόρια που τραβάνε.

 

Αν μετά από τα παραπάνω (πιο καθαρά δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να γίνουν), ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να λες για "εμπάθειά" μου, σόρι αλλά......(άντε ας μην το πω).

 

Προς γνώση σου, το διάβασα ΟΛΟ το άρθρο που λες (το έγραψα κι όλας πως το έκανα, αλλά εσύ είτε μόνο εκεί που έγραψα "Σπανούλης" διάβασες...; Ή επίλεξες να αναφερθείς μόνο σε αυτό...; Δεν ξέρω και δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία). Γι' αυτό και πρόσεξα ότι περνάει τον Σπανούλη εξ' απαλών ονύχων, και ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ να μας γράψει για...παντελονοατάκα. Έλεος αν εσένα σε "καλύπτει" αυτό. Θα έπρεπε να....εξοργιστούν τα παντελόνια σου. Να βγει ο Κος Βαρλάς να τον κάνει με τα κρεμμύδια τον "φυσικό ηγέτη", να του χρεώσει τα όσα ΟΦΕΙΛΕΙ να χρεωθεί ένας τέτοιος (...όπως καλή ώρα εσύ χρεώνεις στον "απέθαντο" - και ΚΑΛΑ κάνεις, αφού είναι η κεφαλή των ΠΑΝΤΩΝ), να τον ξετινάξει και για την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ λάθος επιλογή του, ΠΡΩΤΑ, και ΜΕΤΑ να έρθει να μου πει "αν ένα πράγμα που δεν μπορεί κανείς να του χρεώσει όμως, είναι το ότι είναι πάντα εκεί απίκο, και φρεσκοτραυματισμένος ακόμα, και ΑΥΤΟ, αξίζει σεβασμού". Κι όχι να μου λέει ένα ΓΕΝΙΚΟ και ξερό "σεβασμός στον Σπανούλη, αλλιώς είστε φλωροπούστηδες"....Διότι αδερφέ, όταν όλο του το άρθρο, καταλήγει ΕΤΣΙ, το μόνο που ΜΕΝΕΙ είναι ο αηδής επίλογός του, και η εικόνα του "ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΣΠΑΝΟΥΛΗ". Όπως και τόσων άλλων αρθρογράφων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έπαιζε τραυματίας ο Σπανούλης.

Τραυματιας επαιζε..Με ενεσεις ή χωρις τραυματιας επαιζε,τουλαχιστον χωρις να ειναι 100% καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrisx

 

Αφενος δεν ξερεις αν θα σε εσωζε ο Παππας ή ο Βουγιουκας, ξερεις παντως 100% οτι δεν θα εσωζαν αυτοι που πηγαν

Αφετερου, δεν μιλαμε για αμεση ανακαμψη, δλδ το 14 ή το 15

 

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 3 παικτες εως 23-24 που μπορουν να βγουν μπροστα, παιζουν ηδη, κανουν καριερα

 

Καλαθης, Παπανικολαου, Κουφος (λεμε ΑΝ ψησεις Καλαθη-Κουφο)

 

Υπαρχουν αρκετοι ρολιστες

 

Σλουκας, Μαντζαρης, Μπραμος. Αντε να σου βαλω και Κατσιβελη?

 

Υπαρχουν 2 παιδια που με βαση την περσυνη εικονα περιμενουμε να πεταχτουν, Παππας-Γιανκοβιτς

 

Και υπαρχουν και καποια παιδια νεαρα που ισως θα αξιζε να δοκιμασουμε την επομενη 2ετια

 

Παπαπετρου, Μποχωριδης, Αντετοκουμπο, Λαρεντζακης, Διαμαντακος, Χαραλαμποπουλος

 

 

Φερνεις τον καλυτερο δασκαλο μικρων παιδιων, τον Ιβκοβιτς, ΞΕΧΝΑΣ το Μουντομπασκετ του '14, παιζεις προκριματικα Ευρωμπασκετ '15, θεωρω οτι περνας, πας για την εμπειρια για το πλασαρισμα εκει και τα δινεις ολα σε προΟλυμπιακο για το '16

 

Εγω αυτο το σεναριο το ακουω, φερε εναν εμπειρο προπονητη που δουλευει με μικρους - ιδανικος ο Ιβκοβιτς - και ετοιμασε ενα συνολο 12-14 παικτων σε βαθος ΤΡΙΕΤΙΑΣ, εχοντας τα ενδιαμεσα σαν "φροντιστηριο", οταν οι περισσοτεροι βασικοι θα ειναι 26-27 και θα εχεις και αρκετους στα 22

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερεις οτι πριν καν αρχισει ο ιβκοβιτς θα τρωγε τρελο πολεμο απο το πρασινο στρατοπεδο ετσι? κατα τ αλλα θα ταν σιγουρα ιδανικη επιλογη αλλα δε τον βλεπω ν αφηνει τη Σερβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ξερεις οτι πριν καν αρχισει ο ιβκοβιτς θα τρωγε τρελο πολεμο απο το πρασινο στρατοπεδο ετσι? κατα τ αλλα θα ταν σιγουρα ιδανικη επιλογη αλλα δε τον βλεπω ν αφηνει τη Σερβια.

Νope, εχεις αδικο

 

Υπαρχει πολυς κοσμος δικος μας που θεωρει οτι ειναι κατωτερος του Ζοτς (και εγω αναμεσα) οπως σιγουρα στον Ολυμπιακο θεωρουν το αναποδο. Αλλα ειναι πολλοι λιγοι αυτοι που δεν θεωρουν πολυ καλο προπονητη τον Ιβκοβιτς, απο τους 2-3 κορυφαιους της Ευρωπης. Ειδικα στο να παρει 20χρονα Εθνικης ειναι σουπερ

 

Νομιζω οτι απο την συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου μας δεν θα βρει αντιδραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο Ιβκοβιτς ειναι ροκ σταρ, για εθνικη ή αν ήθελα να φτιάξω ομαδα που θα στηριζεται σε μικρους θα τον επελεγα με κλειστα τα ματια, αν ειχα συλλογο που θελει να πρωταγωνιστεί Ευρωλιγκα και να δουλευει κυριως με πιο ετοιμους παιχτες θα διαλεγα Ομπραντοβιτς. Γενικοτερα σε τετοιο επίπεδο δεν μπορεις να κανεις συγκρισεις. Ο Ιβκοβιτς παντως εχει περασει απο Αρη, Παοκ, Πανιωνιο, Οσφπ και χαιρει καθολικής αποδοχης, το ιδιο συμβαίνει και με τον Ομπραντοβιτς και ας εχει συνδεθει μονο με τον Παο. 

 

 @DKNI για το ποστ 2133, εγω συμφωνω και αυτης της λογικης ειμαι υπερμαχος ακομα και για τους συλλόγους αλλά αν οι ιδιοι οι παιχτες δεν δειξουν την αξια στους συλλόγους τους τοτε προφανως δεν αξιζουν και για την εθνικη εκτός και αν χρειαζονται μονο για να συμπληρώσουν καποιο κενο ως ρολιστες.. Τι να κανω την τριαδα Σλουκα - Μαντζαρη - Κατσιβελη όταν απλως συμπληρώνουν τον Σπανουλη με το Λο και μιλαω για τα δύσκολα όχι για την κανονικη περιοδο ή την Α1. Τι να τους κανω τους Γιανκοβιτς και Παππα αν βρίσκονται εκτος αποστολής στα κρισιμα παιχνίδια της Ευρωλίγκα με τον Παο και παιζουν μονο Α1; 

 Εχει ο Ολυμπιακος Λοτζεσκι και Περπερογλου και φερνει Παπαπετρου και κυριως αρπαζει τον Χριστοδουλου απο τον Αρη, γιατι; Ποιος ο λογος να ασχοληθει κανεις με 2 παιχτες που επελεξαν να πανε στον οσφπ και για 3 χρονια να ειναι εκτος ροτεισον ή να παιζουν Α1 ματς που εχουν κερδιθει με 40 ποντους; 

 

 Η εθνικη του 2004-2008 ειχε 2 εξαιρετικους παιχτες και αργότερα εναν 3ο Διαμαντιδη - Παπαλουκα και Σπανουλη αλλά το ροστερ το συμπληρωνε ο Ζησης που απο τα 18 επαιζε βασικος στην Αεκ και την κουβαλουσε στα 21 του στους 8 της Ευρωλιγκα, ο Χατζηβρετας με ενα τιτλο πρωτου σκορερ της Α1, μια μεταγραφη στη Τσσκα, ο Τσαρτσαρης με 2 γεματες χρονιες Ευρωλίγκας ως πρωταγωνιστης πριν παει στον Παο, ο Ντικουδης και ο Κακιουζης που μαζι με τον Χολντεν πήραν το πρωταθλημα με την Αεκ και ειχαν χρονια εμπειριας απο σημαντικότατους αγωνες. Πως να στηριχτει τώρα η Εθνικη με παιχτες που καλα καλα δεν παιζουν στις ομαδες τους ή εχουν ρόλο κομπαρσου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι δεν εχουν θεση?

 

Ο Κουφος ξεκιναγε βασικος στο Ντενβερ, ο Καλαθης καραβασικουρα με τιτλους και παει Μεμφις, ο Παπανικολαου εκανε μετραγραφαρα και εχει 2 Ευρωπαικα

 

Επισης εχεις 3 εργατες (Σλουκας-Μαντζαρης-Μπραμος) που βρισκουν χρονο στην ομαδα τους και ο Παππας με τον Γιανκοβιτς, θελω να πιστευω οτι θα παιξουν, ειδικα ο Παππας αφου με Καρι-Μητσο στα 33 δεν εχουμε πολλες επιλογες

 

Κοινως εχεις μια μαγια 8 παικτων που ειτε σαν ρολιστες είτε πρωταγωνιστες με παραστασεις

 

Αποκει και περα, οι πιο μικροι, Μποχωριδης-Λαρεντζακης ηδη παιζαν στις ομαδες τους και νομιζω οτι φετος θα ειναι βασικους ενω ο Αντετουκομπο του πουστη, Νο15 ντραφτ. Θα παιξει λιγο, δεν μπορει

Μονο ο Παπαπετρου ουσιαστικα παει σε ομαδα με 2 ετοιμους παικτες στην θεση του

 

Οποτε μεχρι τους Ολυμπιακους του '16, δεν μπορει θα εχουν γεμισει παραστασεις

 

 

Για μενα το θεμα ειναι οτι η προηγουμενη φουρνια ηταν καλυτερη απο την τωρινη, με αποτελεσμα να μεταβουμε ομαλα. Αυτη εγω δεν την πιστευω τοσο πολυ ωστε η ανανεωση να γινει σιγα σιγα. Πιστευω οτι ο 33 Μπουρουσης, ο 34αρης Ζησης, ο 33αρης Πριντεζης ή ακομα και ο 34αρης Σπανουλης δεν θα εχουν κατι να προσφερουν (οπως δεν εχει στα 32 προς 33 ο Φωτσης).

 

Επομενως ΦΑΠΑ για 3 χρονια, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ με μικρους, θεραπεια Cold Turkey που λενε ωστε το '16 να εχουμε αξιοπρεπη παρουσια αν παμε Ολυμπιακους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ματαια περιμενω απο χθες καποιους να θεσουν εαυτω εκτος εθνικης. Ουδεις προς το παρον.

 

Κατα τ'αλλα καλα τα λες DKNI αλλα αφου ο Σπανουλης αποφασισε χθες οτι θα συνεχισει στην εθνικη, υπολογιζε μαζι και το παρεακι του για τα επομενα χρονια, υπολογιζε και την ιδια νοοτροπια που βλεπουμε εδω και 2 ετη και τα ονειρα θερινης νυκτος για Ιφκοβιτς-Ζοτς-Μεσινες αφηστε τα στην ακρη οσο θα κανει κουμαντο ο Λαρισαιος. Μενει να δουμε ποιους θελει να ξεσκαρταρει απο την εθνικη. Λογικα θα χρειαστει να περιμενουμε τις αποφασεις του μεχρι το επομενο τουρνουα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νope, εχεις αδικο

 

Υπαρχει πολυς κοσμος δικος μας που θεωρει οτι ειναι κατωτερος του Ζοτς (και εγω αναμεσα) οπως σιγουρα στον Ολυμπιακο θεωρουν το αναποδο. Αλλα ειναι πολλοι λιγοι αυτοι που δεν θεωρουν πολυ καλο προπονητη τον Ιβκοβιτς, απο τους 2-3 κορυφαιους της Ευρωπης. Ειδικα στο να παρει 20χρονα Εθνικης ειναι σουπερ

 

Νομιζω οτι απο την συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου μας δεν θα βρει αντιδραση

Ο οποιος Ζοτς θεωρεί τον Ιβκοβιτς δάσκαλό του και γενικά μεγάλο δάσκαλο του Σερβικού μπάσκετ.

 

Για εμένα ο Ιβκοβιτς ειναι ένας άνθρωπος με τον οποιο ο Ολυμπιακος πήρε 2 ευρωπαικά, χωρις να έχει κανα τεράστιο μπάτζετ. Απο κει και πέρα τη δουλειά του τη ξέρουμε.

 

Γενικά το να συγκρίνω 2 προπονητές που ο ένας θεωρεί τον άλλο δάσκαλό του, ειναι τουλάχιστον κουτό κατά την άποψή μου.

Τωρα το αν ο μαθητής έχει ξεπεράσει τον δάσκαλο ειναι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποιος θεωρει καποιον δασκαλο του δε σημαινει και οτι θεωρειται ή οτι θεωρει ο ιδιος πως ειναι οπωσδηποτε κατωτερος.

 

Ασφαλως και θα θελαμε καποιον απ αυτους στο παγκο, αλλα πως να ερθουν? Ακομα κι αν θελουν εχουν αλλου συμβολαια.



Μαλλον ματαια περιμενω απο χθες καποιους να θεσουν εαυτω εκτος εθνικης. Ουδεις προς το παρον.

 

Δε πρεπει να περιμενεις τετοιο πραγμα. Ειναι προσβλητικο και για το παιχτη και για τη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για ποιό λόγο "να φέρουμε Ίβκοβιτς, να φέρουμε Ομπράντοβιτς, να φέρουμε Μεσίνα" ρε παίδες; Σκεφτόσαστε ολίγον ως...Μακεδόνες, Ρώσοι, Κροάτες και λοιποί που κουβαλάνε αραπάκους ξαναβαφτισμένους διαβατηριακά δηλαδή, για ποιό λόγο; Για να να τη λέμε στο Ιντερμπάσκετ στους...αλλόθρησκους, όταν θα πηδάμε τις ομάδες τους; 

Έχετε κακομάθει, από τους συλλόγους "σας" παν' απ' όλα : βάλε φράγκα, φέρε παικταράδες/προπονηταράδες, να πάρουμε κούπες, να ξεσκίσουμε γαυροβαζέλια, να μιλάνε για μας στις Ευρώπες...Χαλαρώστε. Ειδικά οι εθνικές ομάδες, δεν θα έπρεπε να αντικατοπτρίζουν απ' τη μια την "εθνική" μας (μπασκετική) δυναμικότητα , κι απ' την άλλη ταυτόχρονα να δημιουργούν/εξελίσσουν το υπάρχον ντόπιο δυναμικό; Διότι με το υπάρχον σκεπτικό, να γιατί έχουμε Α1 με συνολικό δυναμικό στο επίπεδο του πέοντα του παραπαίοντα...(και φυσικά το όλον έχει αντίκτυπο και στις Εθνικές).

Μετάφραση : γιατί σκατά διψάτε τόσο για "νίκες" και "τίτλους"...;

Ανάλυση μετάφρασης : δεν σας φαίνεται πιο ωραίο, να μπει ένα πλάνο με ΕΛΛΗΝΕΣ προπονητές, πλάνο με βάθος χαλαρά 5ετίας (δε φουλ μόντυ όμως : από χτίσιμο/αναδιοργάνωση, μέχρι στάνταρ νίκες στο επίπεδο από θέσεις 1-5); Δεν ξέρω αν έχουμε ή δεν έχουμε "γαμάτους προπονητές" και ποιούς, το αποκλείω όμως να μην έχουμε έστω αξιόλογους, που αν κάτσουν να δουλέψουν, όλο και κάτι καλό θα βγει...

Άσε που, να μην ξεχνάμε κάποια πράγματα, ε : ο Ζοτς "προπονητής συλλόγων" ήταν, είναι, και θα παραμείνει. Άλλο να ξέρεις να ψωνίζεις καλό υλικό, και άλλο να σε βάζουν να δουλέψεις με το υπάρχον. Ο δε Ντούσκο, δεν θυμάμαι να διέπρεψε με εθνική άλλης χώρας - με της δικής του το έχει κάνει. Που σημαίνει ότι ξέρει απ' έξω κι ανακατωτά το σέρβικο μπάσκετ, τη σέρβικη νοοτροπία, τις σέρβικες δυνατοτητες, τα σέρβικα σουξουμούξου - τα πάντα σέρβικα όλα...Τί ας πούμε σας κάνει να πιστεύετε ότι κάποιος εκ των προαναφερθέντων, θα μπορέσει να κινηθεί καλύτερα μέσα στους...λαβυρίνθους της ΕΟΚ (για να θέσω το λιγότερο); Και αν ισχύουν δε τα μισά απ' όσα καταλογίζονται αριστεροδέξια σε Βασιλοκόπουλο & Co, δεν νομίζω καν να έχουν τη διάθεση οι προαναφερθέντες να ασχοληθούν με αυτούς (πάει και για τις δυο μεριές αυτό).

 

...δεν ξέρω δε, αν στην "παντοκρατορία της ΕΟΚ", υπάρχει περίπτωση να επιβιώσει ένας τέτοιος (καλός Έλληνας) προπονητής και το πλάνο του. Ίσως να είναι χαμένη από χέρι μια τέτοια υπόθεση (όταν πχ παίζουν κοψίματα ή "διορισμοί" παικτών μέσω χαρτακίων). Απλά λέω τί ε΄γω θα προτιμούσα. Όχι μόνο "για να μην ξεφτιλιζόμαστε" ή να μπορούμε να χωνεύουμε μπυρόγυρα καλύτερα, όταν θα βλέπουμε εθνομπάσκετ τα Φθινόπωρα, αλλά για να έχει περισσότερο νόημα το μπάσκετ που θα βλέπουμε να παίζεται. Κι ας μην πηγαίνουμε τελικούς...

 

Μπορεί να είμαι ανόητος ή ρομαντικός ή δεν ξέρω και ΄γω τί άλλο, αλλά στον δικό μου νου, φαντάζει καλύτερα ένας προπονητής που θα προσληφθεί με...."κλειστό συμβόλαιο" μερικών χρόνων, κι όχι κάποιο μεγάλου ή μικρού διαμετρήματος ανδρείκελο που θα του χώνουν σφαλιάρες από την ΕΟΚ με το που θ' αποτύχει η ΟΜΑΔΑ σε ένα τουρνουά.

Επίσης, ΠΟΣΟ καλύτερο ακούγεται να είναι ένας προπονητής που θα μπορεί να ουρλιάζει "ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΜΟΥ" στις προπονήσεις, αντί ενός που θα ουρλιάζει "WHY DID YOU LOSE THE REBOUND FUCK MY PROSTITUTE". Πόσο καλύτερη επικοινωνία θα υπάρχει όταν θα μπορείς να χαιρετιστείς, να βριστείς, να αγαπηθείς στη γλώσσα σου...

 

 

Τέλος, κάτι που θέλω να πω εδώ και βδομάδες : παιδιά, ποτέ δεν είμασταν ΟΥΤΕ "σχολή", ούτε "υπερδύναμη". Ούτε "Γιουγκοσλάβοι" έχουμε υπάρξει (τεχνίτες πειθαρχημένοι), ούτε "Σοβιετικοί" (θηρία), ούτε καν Ισπανοί (σφεντόνες). Μια το '87 (με απόηχο το '89), και μια το '05 (με απόηχο το '06) υπήρξαμε. Λογικό, καθώς ούτε την ιστορία είχαμε με το μέρος μας, ούτε την δεξαμενή. Ξεπετάγματα κάναμε, ηρωισμούς, κι εκπλήξεις. Τα παραμύθια με το "καλό υλικό", έχουμε φτάσει να τα πιστέυουμε κι οι ίδιοι. Η αλήθεια είναι ότι πέραν Γκαλογιαννάκη και Παπαλουκοδιαμαντίδη, τις μεγάλες πλάτες για τα "ξεπετάγματά μας", δεν έχουμε υλικό. Με Σπανουλοζήσηδες και Φωτσομπουρούσηδες, όταν κυκλοφοράνε φονιάδες όπως αυτοί που μας καθαρίσανε τις τελευταίες βδομάδες, δεν είμαστε για πολύ ψηλά. Καλό το παραμύθι της "ελληνικής καρδιάς", αλλά δεν έχουμε αθλητές. Κι αν ο Τρινκέρης διάλεγε καλύτερο ρόστερ, κι αν έκανε καλύτερο ροτέισον, κι αν ο Σπαμμούλης έκανε λιγότερες μαλακίες, κι αν ο Ζήσης έβαζε τα εύκολα που έχανε το ίδιο εύκολα που έβαζε τα δύσκολα,,,,,,ΠΑΛΙ δεν θα είμασταν για πολύ μακρυά. Η Εθνική δεν έχει Λω, Λάσμε, Χάινς, Μπατίστ, Πέκοβιτς, Νίκολας, Σάρας, Μάρας και δεν ξέρω κι εγώ πόσους άλλους. 

Και το καλύτερό μας μέλλον, πάλι "ξέσπασμα" θα μπορούσε να είναι. Λάβετέ το ΚΑΙ αυτό υπ' όψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τώρα : http://www.sportfun21.info/ch10.html (Αγγλικά) (...περιμένετε kammi;a 20αριά 2α να κλείσουν οι μπουρδελοδιαφημίσεις και νταμπλοκλικάρετε κάπου κάτω δεξιά -θέλει δοκιμές- αν δεν φαίνεται το γαμώκουμπο -καμμία σχέση με θανασογιάννηδες- για full screen...)

 

*(...εναλλακτικά : http://www.sportlemon.tv/20130918/vv5239bdab7a0b87.67872375-643592.html λίγο χειρότερη ποιότητα, αλλά δεν χάνει τόσα frames)

 

**(...και η μέση λύση : http://www.sportlemon.tv/20130918/vv5239bdadb01969.95263639-643596.html)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σέρβοι γενικά το γαμάνε στην αρχή πάντως, και μετά, σκυλιάζουν (είναι και καβλοπιτσιρικάδες, συγκρινόμενοι). Οι δε Ισπανοί και λειψοί είναι, και χωρίς μεγάλο κίνητρο (όχι για το Ευρωμπάσκετ και το επερχόμενο Μούντο ως ομάδα - απλά το βλέπεις στο πώς παίζουν ως παίκτες), και με προπονητή που...τρινκερίζει, και γενικώς είναι ασταθείς. Θα δείξει, αλλά εγώ προσωπικά δεν διαβλέπω/προβλέπω τσόντα. Μάλλον μάχες σώμα με σώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...