Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

70-50 οι...ξυλοκόποι που μας ξυλοκοπήσανε στον 1ο γύρο, κόντρα στους...γηπεδούχους (εκείνους τους διαστημικούς προχτέ)....και ούτε τελικό σκορ είναι, ούτε σκορ παράτασης...αλλά η 3η περίοδος (που δεν έχει καν λήξει ακόμα....!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και αυτος ο Σπανουλης το κανει πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να τον συμπαθησεις. Κανει σημερα λαθος πασα προς τον Καββαδα και αρχιζει και τον κραζει επι 15'' ενω παιζεται το ματς. Κανει μετα πεντακαθαρο 5ο φαουλ σε ακυρη στιγμη και αρχιζει την καραγκουνικη κλαψα στον διαιτητη. Η μη ηγετικες του εμφανισεις δενουν το γλυκο. 

Προφανως και ειναι παικτης-βαρομετρο αλλα πιστευω οτι το ουαν μαν σοου που πιθανως να εχει στο μυαλλο του δεν μπορει να το πετυχει ουτε στον Ολυμπιακο ουτε στην Εθνικη (ουτε ο ΔΔ μπορει να το κανει αλλα ποτε δεν το επιδιωξε). 

Γνωμη μου ειναι οτι η θεσπιση του ως ηγετη αυτης της ομαδας βραχυκυκλωσε τον ιδιο οσο και τους συμπαικτες του. Δεν εχει αναγκη η εθνικη απο κανεναν ηγετη.

 

Ίσως το τέλειο σπανουλο-ποστ, χωρίς να χρειάζονται σεντόνια :ρ

Με μια μικρή επισήμανση : όλες οι ομάδες χρειάζονται έναν ηγέτη (είναι το κάτι παραπάνω που αν το έχει ομάδα, προκόβει). Έναν...φυσικό όμως. Κι όχι έναν επιβληθέντα που κάνει παραπάνω μαλακίες από αυτές που "επιτρέπει" ο ρόλος του ηγέτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τρινκιέρι στις δηλώσεις του τις οποίες βλέπω τώρα στον Αντ1, λέει ότι το μπάσκετ αλλάζει, γίνεται πιο γρήγορο και πιο δυναμικό και αυτό κρατάει από το eurobasket. Μου φαίνεται πως έχει ένα point και όπως και να χει, είναι συμπαθής και αρκετά σοβαρός στο λόγο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησα να διαβάζω μετά το:
 

Κάθε φορά που τρώει “σφαλιάρα” η εθνική ομάδα νιώθω μια έντονη θλίψη. Από αυτές που πάνε πιο… μέσα, μέχρι τα σωθικά και σε επηρεάζουν στην καθημερινότητά σου.

 

WTF.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ πάλι (δυστυχώς) συνέχισα να διαβάζω μέχρι "Τον Σπανούλη αν φοράμε παντελόνια, οφείλουμε ΌΛΟΙ να τον σεβόμαστε.". Και μετά συνειδητοποίησα ότι άλλο δεν είχε. Δηλαδή ο τύπος τελείωσε με μια αηδία. Ας τον πληροφορήσω (sic) λοιπόν ότι και παντελόνια φοράω, και αρχίδια έχω μέσα, και δεν θέλω να μου τα πρήζουν διάφοροι βλαμμένοι. Διότι ο εν λόγω παντελονόμαγκας, μας λέει "ή Σπανούλης ή τανκς". Μου θυμίζει επίσης ένα δισέλιδο κόμικ του Γιάννη Ιωάννου επί Χέρφιλντ, που τελείωνε με το εξής εύρημα των πασόκων ώστε να υποδεχθεί ντε και καλά λαοθάλασσα τον οσονούπω αφιχθέντα και άρτι επιτυχώς χειρουργηθέντα Αντρέα (διότι υπό κανονικάς συνθήκας, δεν έδινε κανείς ούτε δεκάρα) : γεμίσανε τους δρόμους με φεϊγβολάν (και τις εφημερίδες τους με υπέρτιτλους) που λέγανε "ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΗ", και στο μπαγκράουντ γινόταν πατείς-με/πατώ-σε να προλάβουν...όλοι να ΕΙΝΑΙ αεροδρόμιο εγκάιρως... Σουρεάλ και χιουμοριστικό μου είχε φάνει τότε, αλλά ως συνήθως έρχεται η στιγμή που η ζωή υπερΠΗΔΑΕΙ την τέχνη.  

 

Φωνάζουν οι κλέφτες να φύγουνε οι νοικοκύρηδες λοιπόν. Όποιοι δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας κετς. Όχι ρε αδερφέ, δε θα σου περάσει. Τα καλά του καλά του, αλλά και τα στραβά του στραβά του του Μπίλη. Κι όχι να κάνουμε όλοι -όπως κάποιοι- τα στραβά μάτια. Και δεν έχω πετύχει πουθενά κανέναν ποτέ να λέει όξω Μπίλη απ' την παράγκα. Η (βάσιμη μάλιστα) κριτική είναι για να διορθωθεί, να βελτιωθεί. Να αλλάξει τρόπο, ώστε ν' αλλάξει και η ομάδα που παίζει (έστω η Εθνική, για την οποία μιλάμε εδώ), τακτική. Να συμμετέχει λιγότερο, να κοιτάξει να περιορίσει τις μαλακίες του που κάνουν ΜΕΓΑΛΗ ζημιά, να γίνει πιο παραγωγικός αναλογικά και ποιοτικά, να βοηθάει περισσότερο και να καταχράται λιγότερο, κι όχι επειδή "έπαιξε με γάγγραινα" να πρέπει να καταπίνουμε τις παπαριές του. Κι όταν στρώσει αυτός, ν' ασχοληθούμε και με τους λοιπούς "χαραμοφήδες". Τον Μπουρούση σήμερα τον προσπέρασε λες και ήταν φάντασμα, στη φάση που είχαμε κλέψει τη μπάλα στον αιφνιδιασμό. Τη στιγμή που εκτός του ότι ήταν η λογική κίνηση να δώσει πάσα, φαινόταν ότι και ο άλλος την περίμενε : δεν έκατσε καν σε στάση μπλοκ, για να κόψει την οποιαδήποτε από πίσω του κίνηση, ώστε ν' ανοίξει αεροδρόμιο για τον τρίτεκνο. Από ένστικτο και μόνο, θα έπρεπε να είχε δώσει πάσα. Από κοινής λογικής ένστικτο. Το δικό του όμως του υπαγόρευσε να τελειώσει τη φάση ο ίδιος. Σημειολογικό, και δεν μπορώ να ξέρω τί ακριβώς έτρεξε στο φαλακρό του κεφάλι : δεν τον πάει τον Μπουρού; Μπα. Ήθελε τους 2π στατιστικής για την παρτάρα του αντί να κάνει δώρα; Μπου. Το πιθανότερο, λέω εγώ, είναι ότι ήταν ένα δείγμα ότι δεν εμπιστεύεται άλλους, τόσο όσο τον εαυτό του. Και αυτό είναι κακό, γιατί δεν μπορεί να έχει εφαρμογή στην ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση. Σα να μην υπήρξε ποτέ δυο μέτρα μπρος του, τον πέρασε λοιπόν τον Μπουρούση. Κάτι που κάνει ένας ΚΑΚΟΣ ηγέτης. Γιατί μιας και μας πρήξανε με το "είναι ηγέτης", ας συμβιβαστούμε και οι δυο μεριές με το "ναι, είναι, αλλά είναι κακός ηγέτης". Κι ο Ραμσής ήταν ηγέτης. Πολύ κακός όμως. Έμεινε στην Ιστορία ως "ο πιο κακός από μια κακή δυναστεία". Και ταλαιπώρησε πολύ τους Αιγυπτίους με το να τους σέρνει σε ανώφελους/ματοβαμμένους πολέμους με Χετταίους και λοιπούς.

Εγώ λοιπόν στη θέση του Κου Σπανούλη, αν ήταν να βγω και να μιλήσω για "ξεσκαρταρίσματα", θα έβαζα πρώτο στόχο τη δική μου βελτίωση (δήλωση τύπου "δεν μου το επιτρέπω να έχω την πρωτιά στα λάθη" ας πούμε), και ΜΕΤΑ, θα ονομάτιζα και ένα-ένα όσα πρόσωπα θεωρώ ότι πρέπει να περάσουν από "φρεσκάρισμα" και "ξεσκαρτάρισμα". Κι όχι σαν χωροφύλακας να έβγαινα και να έλεγα "του νου σας, ζαγάρια".

 

Δεν τον ξέρω τον κύριο Βαρλά. Ούτε και με νοιάζει ποιός είναι και δεν είναι. Αλλά όταν γράφει ΤΕΤΟΙΑ λοιπόν, ακυρώνει τον εαυτό του και για όσα τυχόν εύστοχα έχει γράψει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ wash, έλεος! Ο Βαρλάς γράφει να τον σεβόμαστε, όχι να του κάνουμε άγαλμα! Ο ίδιος μέσα στο άρθρο του βάζει την αδυναμία του Σπανούλη να μαρκάρει στο πικ εν ρολ ως έναν από τους βασικούς παράγοντες της αποτυχίας.

 

Γράφει προς το τέλος:

"Είναι “ανίατα άρρωστο” να περιμένεις να χάσει η εθνική για να… θυμηθείς να τα χώσεις στον Διαμαντίδη.Το ίδιο απεχθές είναι να κράζει κανείς τον Σπανούλη που με την εθνική έχει παθολογική λογική… Γιαννάκη και είναι αλήθεια πως έβγαλε 4 ματς με τουμπανιασμένο πόδι".

 

Με λίγα λόγια λέει ότι παίκτης που είναι τραυματίας και συνεχίζει να παίζει, με ό,τι σημαίνει αυτό για την υγεία του, αξίζει σεβασμό. Αυτό για σένα είναι αηδία. ΟΚ.

 

ΥΓ. Ο Βαρλάς κάνει κριτική και στον Ζήση και στον Σπανούλη και στον Διαμαντίδη μέσα στο άρθρο του, αλλά με σεβασμό και αναγνώριση της προσφοράς τους. Μακάρι όλοι να μπορούσαν να καταλάβουν ότι αυτό το πολύ απλό πράγμα ΓΙΝΕΤΑΙ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τι γράφει, με πολλά διαφωνώ καθέτως, αλλά τέλοσπαντων.

 

Εγώ κρατάω 3 βασικά πράγματα απ' αυτό το Ευρωμπάσκετ.

 

Μπουρούσης-Ζήσης-Καϊμακόγλου.

 

 

Ειδικά με τον 2ο ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα, έκανε μεγάλο τουρνουά ( επιτέλους ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...την ίδια δουλειά με τον Βαρλά κάνεις Φίλιππε : άλλα λέμε, αλλιώς τα ερμηνεύεις - και τα παρερμηνεύεις...

 

Ο "σεβασμός" που επικαλείσαι ότι επικαλείται, όταν κανείς ποτέ και πουθενά δεν τον έχει κράξει/κυνηγήσει τον Σπανούλη, ισούται με "μην γκρινιάζτεε ρε με τον Σπανούλη!". Τι κι αν καίει ομάδες με τις επιλογές του - κριτική ΔΕΝ δεχόμαστε λέμε...

Εκτός κι αν βρεις να μου δείξεις κάπου που τον σταυρώνουν τον τρίτεκνο (όπως πχ σταυρώνουν τον Τρινκέρι)...

ΠΟΥ ας πούμε είδες να τον λένε λαμόγιο, άχρηστο, φυγόπονο και άλλα παρόμοια; Τη μόνη "σπόντα", την έχω δει εδώ μέσα από τον DK. Oύτε σε εφημερίδες, κανάλια κλπ έχω ΠΟΤΕ πετύχει κάποιον να αμφισβητεί την προσφορά της παρουσίας του, της αγωνιστικής του όρεξης κτλκτλ. Από που κι ως που λοιπόν κάνεις το άλμα και προσγειώνεσαι σε αυθαίρετο συμπέρασμα για το τί θεώρησα εγώ αηδία από τον εν λόγω αρθρογράφο; Κάπου έχουμε απαφτώσει τα Ελληνικά μας, ίσως; Μακάρι...

 

Και για να συνεννοηθούμε : το να σέβομαι το αυτοννόητο (διότι αν ήταν ΚΑΙ λούφας, θα τον είχαν κρεμάσει εδώ και καιρό), το να δίνει το κορμί του, ουδεμία σχέση έχει με την σούμα των θετικών κι αρνητικών στοιχείων της προσφοράς του αυτής. Άλλο το "εκτιμώ αυτό που κάνει", άλλο δεν δίνω ούτε ένα αρχίδι επειδή δεν μου κάνει, κι άλλο, ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΟ ΚΙ ΑΠΌ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ, το "κριτικάρω με βάση γεγονότα και ευελπιστώ να δω την αλλαγή που λέω".

Ο κος Μπαρλάς σου, αυτό που ΛΕΕΙ είναι "κάτω τα χέρια απ' τον Σπανούλη ρε!". Εκτός κι αν δεν το καταλαβαίνεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...