Προς το περιεχόμενο

Ευρωμπασκετ 2013


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτη την στιγμη υπαρχουν για την Εθνικη καποιοι παικτες που μπορουν να βγουν μπροστα (Καλαθης, Παπανικολαου, Κουφος), καποιοι παικτες που εχουν ρολο (Σλουκας, Μαντζαρης, Μπραμος) και υπαρχει μια φουρνια που περιμενουμε στο αμεσο (Παππας, Γιανκοβιτς) ή λιγοτερο αμεσο μελλον (Παπαπετρου, Μποχωριδης, Λαρεντζακης)

 

Κοινως υπαρχει αυτη την στιγμη μια 11αδα-12αδα παικτων πολυ μικρων σε ηλικια που μπορεις να πονταρεις για την Ολυμπιαδα του '16, ειδικα αν πεισεις τους ΝΒΑερς να ασχοληθουν (και εδω φαινεται ποσο κακο εγινε απο τις μικρες ηλικιες που τα κωλοπαιδα τυπου Μπογρη εκαναν μαλακιες στα Αμερικανακια)

 

 

Απλα να θυμησω οτι αν δεν παρουμε wildcard την επομενη φορα που θα παιξει η Εθνικη σε μεγαλη διοργανωση ο Σπανουλης θα ειναι 33 και μιλαμε για αθλητη που κατα 60-70% στηριζεται στα σωματικα του προσοντα

Yπαρχει επισης και η φουρνια-κορμος της φαπας και των loosers απο Νιγηρια και Φινλανδια:

Σπανουλης, Πριντεζης, Φωτσης, Στρατουλης, Ζησης, Μπουρουσης, Καιμακογλου.

 

Με ηγετη (στις 2 αυτες φαπες) αυτον που ζηταει ξεσκαρταρισμα για τους αλλους 6 (εκτος αν με τον ορο ξεσκαρταρισμα εννοει τους 23ρηδες-25ρηδες...).

 

Για μενα απο αυτους, ο μονος που εχει θεση στην επομενη εθνικη ειναι ο Σπανουλης υπο ΠΟΛΛΕΣ προυποθεσεις (που δυσκολο βλεπω να τις τηρει ο ιδιος αλλα και οι συν αυτω εκει στην ομοσπονδια) αντε και με πολλα ζορια και κανας Μπουρουσης.

 

Τον βεντετα-Σπανουλη που ειδα σε αυτο το Ευρωμπασκετ, τυπου "ξεσκαρταρετε μου την εθνικη και γρηγορα", οπως και τους αλλους που ανεφερα ονομαστικα τους δειχνω το πρωτοσελιδο του τρακη, χωρις φοβο και παθος (θα ζητησω λιγη συγγνωμη απτο Ζηση, αλλα κι αυτος πια δεν εχει θεση στην επομενη εθνικη κατ'εμε, κυριως ως αθλητης και οχι ως χαρακτηρας-βεντετα or something):

Petaxte-tis-faneles-2.jpg

Για να μην τριτωσει το κακο του να κατεβαινω σαν φαβορι και να με γλενταει ο καθε πικραμενος.

 

Tον εργατη Σπανουλη που θα σκυβει το κεφαλι κατω για την εθνικη, αυτον που θα αντιληφθει οτι πρεπει να παιζει για την ομαδα και οχι για την παρτη του και αυτον που θα πλαισιωνεται απο ενα καλο ασσο για να απελευθερωνεται στη θεση 2, ναι, τον θελω.

 

Για το τελευταιο ειμαι σιγουρος οτι μπορει να ανταπεξελθει, για τα αλλα αμφιβαλλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπα ρε καθήστε λίγο, σιγά μην θέλει να φύγουν Πριντ-Μπουρούσης κτλ.

Και τι θα κάνουμε επόμενες διοργανώσεις, να κατεβάζουμε γενιά 90' με ηγέτη Ζήση;

 

Αποκλειστήκαμε ΟΚ, αλλά όλα στραβά πήγαιναν εξ'αρχής. Ειδικά τώρα είναι που δεν πρέπει οι (λίγοι) καλοί έμπειροι να παρατήσουν την ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανούλη εσύ πρώτος στο ξεσκαρτάρισμα. Έτσι κι αλλιώς ο κύκλος σου στην ομάδα έκλεισε.

 

Ωρες ωρες μιλας σα να σαι βαζελος. Σορυ δε σου το λεω υποτιμητικα, αλλα πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ολα αυτα τα αρνητικα μηνυματα για τον καλυτερο παιχτη της ευρωπης και αρχηγο της ομαδας σου. Φαινεται ο Σπανουλης επρεπε να γραψει στα @@ του την εθνικη, οπως εκανε ο Διαμαντιδης, και ν απολαμβανει τις διακοπες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw συμφωνα με τον Παπαθεοδωρου - γιατι δεν ειδα ο ιδιος καποια συνεντευξη - μετα τον Σπανουλη ρωτησαν τον Τρινκιερι αν καταλαβε τι ειπε ο Σπανουλης (γιατι στην μεταφραση χαθηκε κατι με το "ξεσκαρταρισμα") και ειπε οτι ναι, καταλαβα, ειχαμε μιλησει με Σπανουλη

 

Ειτε αυτο εγινε στα αποδυτηρια (χλωμο) είτε πριν παιξουμε καν με Κροατια...ελα Φιλιππε να μου πεις, ελα να μου πεις οτι δεν ειναι μαγαζακι. Ελα να μου πεις οτι απλα ο Ιταλος που δεν ξερει αν θα ειναι σε 2 ωρες προπονητης ειπε να ρωτησει την γνωμη του ηγετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες μιλας σα να σαι βαζελος. Σορυ δε σου το λεω υποτιμητικα, αλλα πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ολα αυτα τα αρνητικα μηνυματα για τον καλυτερο παιχτη της ευρωπης και αρχηγο της ομαδας σου. Φαινεται ο Σπανουλης επρεπε να γραψει στα @@ του την εθνικη, οπως εκανε ο Διαμαντιδης, και ν απολαμβανει τις διακοπες του.

Κατ' αρχήν είμαι Ολυμπιακός. Όχι Σπανουλικός. Για το μπασκετικό τμήμα είχα μείνει άυπνος απο στεναχώριες, πολύ πρωτού μας πουλήσει οπαδιλίκι ο Μπίλ.

 

To οτι ένας πολύ καλός σκόρερ απαιτεί απ' όλους να του φέρονται σαν ηγέτη, δεν αναιρεί το γεγονός οτι απλά δεν είναι clutch παίκτης στα κρίσιμα. Πλήν δηλαδή του περσυνού τελικού με τα συνεχόμενα τρίποντα, δεν θυμάμαι άλλο μάτς όπου ο Σπανούλης να έχει ηγετική εμφάνιση, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Βαρέθηκα την πάσα σε αντίπαλο αμέσως μετά μια αποτυχημένη του μπούκα.

 

Είναι απλά το σύνδρομο Λεμπρόν. Θα κάνει ένα clutch μάτς σε σειρά 7 παιχνιδιών, και στα υπόλοιπα απλά θα εξαφανιστεί στα κρίσιμα.

 

Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι αρχηγός του Ολυμπιακού και οτι έχει σημαντική συνεισφορά στην αναγέννηση του μπασκετικού τμήματος, σε καμία περίπτωση. Όσο για το καλύτερος παίκτης της Ευρώπης, θα διαφωνήσω. Ο πιο πολύτιμος ίσως, ο καλύτερος δύσκολα.

 

Το point μου είναι οτι το 2015 απλά ο Σπανούλης θα έχει προσπεραστεί σαν παίκτης απο άλλους έλληνες με απείρως περισσότερο potential απο τον Σπάν (Παπαπέτρου-Μποχωρίδης-Παππάς-Γιάνκοβιτς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χρονικο μιας προαναγγελθείσας αποτυχίας, έλαβε τέλος.

 

Το πήραμε χαμπάρι όταν χάσαμε απ τη πρώτη σοβαρή ομάδα που αντιμετωπίσαμε. Πιστέψαμε όταν νικήσαμε για πρώτη φορά την Ισπανία. Θεωρήσαμε άδικο το σύστημα της βαθμολογίας όταν χάσαμε απ τους Σλοβένους.

Καταλάβαμε οτι αυτή η ομάδα απλά δεν είχε τη μαγκιά να περάσει (διότι απο ταλέντο περισεύει) σήμερα που χάσαμε πάλι...

 

Η καλυτερη ομάδα τα τελευταια 20 χρόνια, η ομάδα που το 90% των αθλητών της, έχει τουλάχιστον ένα Ευρωπαικό τίτλο, εξευτελίστηκε, παίρνοντας μια απο τις χειρότερες θέσεις.

 

Σαφώς και φταίνε όλοι. Ως μεγαλύτερη ευθύνη ομως ρίχνω στην Ομοσπονδία και στην επιλογή της σε θέμα προπονητή.

 

Το είπα, το λέω και θα το ξαναπώ. Η ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ. Απο άνθρωπο που να ξέρει μπάσκετ και να μπορεί να ανεβάζει το ηθικό των αθλητών, έχει.

Τον Γιαννάκη δε τον θελετε, καλά κάνετε. Υπάρχει ο Παπαλουκάς. Υπάρχει ο Μιχάλης ο Κακιούζης.Υπάρχουν και άλλοι που δε μου έρχονται στο μυαλό.

Αθλητές που τους σέβονται όλοι. Που δεν προκάλεσαν ποτέ και κανέναν, που ο κόσμος τους έχει σε εκτίμηση.

Δωστε τους την ευκαιρία να κάνουν δουλειά σε μια ομάδα που το ταλέντο της ειναι τεράστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 O Καιμακογλου δεν χρειαζεται να θυσιαστει μπορει και σαν ρολιστας και μαλιστα να φανει πολυ χρησιμος. Περπε, Μαυροκεφαλιδης, Πριντεζης μπορει να ειναι καλοι παιχτες και να προσδιδουν εξτρα λύσεις στο επιθετικο παιχνιδι μιας ομαδας αλλά σε δεδομενα εθνικων και μαλιστα της Εθνικης Ελλάδας δεν ταιριαζουν γιατι της αφαιρουν το σημα κατατεθεν, την σκληρη αμυνα. 

 Στα αμερικανακια πλην Μπραμος δεν μπορεις επίσης να στηριχτεις για τον απλο λόγο ότι νιώθουν αμερικανακια, δεν θα βαλουν ποτε την Εθνικη πανω απο το ΝΒΑ αρα δεν παιζει ποτε να τα βαλουν με την ομαδα τους για χαρη της Εθνικης, δεν μπορεις να στηριχτεις σε παιχτες που δεν ξερεις αν θα ερθουν να παιξουν.

 Υπάρχουν πολλα νεα παιδια και ακομα περισσότερα που ερχονται, δεν ειναι αναγκη να γινει ριζικη ανανεωση, οπως δεν έγινε και το 2003 και μετα αλλά σταδιακα αλλαζαν προσωπα, αν οι νεοι αποδειχτουν ικανοι θα παρουν τη θεση των τωρινων παιχτων οπως έγινε και το 2004-2005 που επιχειρήθηκε μια καλή ανανεωση. Το παν ειναι να εχει τη διαθεση η ομοσπονδία και ο νεος προπονητης που θα αναλάβει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται ο Σπανουλης επρεπε να γραψει στα @@ του την εθνικη, οπως εκανε ο Διαμαντιδης, και ν απολαμβανει τις διακοπες του.

Τι σας ελεγα στο ΥΓ3 του post μου ?

  :D

 

Τον Γιαννάκη δε τον θελετε, καλά κάνετε. Υπάρχει ο Παπαλουκάς. Υπάρχει ο Μιχάλης ο Κακιούζης.Υπάρχουν και άλλοι που δε μου έρχονται στο μυαλό.

Αθλητές που τους σέβονται όλοι. Που δεν προκάλεσαν ποτέ και κανέναν, που ο κόσμος τους έχει σε εκτίμηση.

Παιχτης που δηλωνε δημοσια οτι θελει να χασει στον τελικο ευρωλιγκας η ελληνικη ομαδα απεναντι στη ρωσσικη, να τον φαω προπονητη εθνικης Ελλαδος.

ΟΧΙ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται ο Σπανουλης επρεπε να γραψει στα @@ του την εθνικη, οπως εκανε ο Διαμαντιδης, και ν απολαμβανει τις διακοπες του.

Αυτο ακριβως εκανε ο Διαμαντιδης.

 

Γελαει ο ΣΥΜΠΑΣ ολος. :lol:

Συγχαρητηρια και μονο που φτανει μεχρι εκει το μυαλο σου και σκεφτηκες/ειπες αυτο το πραγμα.

 

nIce :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν είμαι Ολυμπιακός. Όχι Σπανουλικός. Για το μπασκετικό τμήμα είχα μείνει άυπνος απο στεναχώριες, πολύ πρωτού μας πουλήσει οπαδιλίκι ο Μπίλ.

 

To οτι ένας πολύ καλός σκόρερ απαιτεί απ' όλους να του φέρονται σαν ηγέτη, δεν αναιρεί το γεγονός οτι απλά δεν είναι clutch παίκτης στα κρίσιμα. Πλήν δηλαδή του περσυνού τελικού με τα συνεχόμενα τρίποντα, δεν θυμάμαι άλλο μάτς όπου ο Σπανούλης να έχει ηγετική εμφάνιση, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Βαρέθηκα την πάσα σε αντίπαλο αμέσως μετά μια αποτυχημένη του μπούκα.

 

Είναι απλά το σύνδρομο Λεμπρόν. Θα κάνει ένα clutch μάτς σε σειρά 7 παιχνιδιών, και στα υπόλοιπα απλά θα εξαφανιστεί στα κρίσιμα.

 

Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι αρχηγός του Ολυμπιακού και οτι έχει σημαντική συνεισφορά στην αναγέννηση του μπασκετικού τμήματος, σε καμία περίπρωση. Όσο για το καλύτερος παίκτης της Ευρώπης, θα διαφωνήσω. Ο πιο πολύτιμος ίσως, ο καλύτερος δύσκολα.

 

Το point μου είναι οτι το 2015 απλά ο Σπανούλης θα έχει προσπεραστεί σαν παίκτης απο άλλους έλληνες με απείρως περισσότερο potential απο τον Σπάν (Παπαπέτρου-Μποχωρίδης-Παππάς-Γιάνκοβιτς).

 

Αν ενας απο αυτους καταφερει να εχει τις διακρισεις και την καριερα του Σπανουλη, και του καθε Σπανουλη θα το ξανασυζητησουμε.  Μεχρι τοτε σαφως και δε μπορουμε να λεμε οτι ενας τετοιος παιχτης δε θα χει θεση στην ομαδα, οταν θα ναι 33 ετων!!

 

Δεν ξερω τι σημαινει για σενα/εσας "ηγετης" και δε θελω και να μπω σ αυτο το τριπακι. Μου αρκει οτι ειναι παιχταρας, οτι τον σεβονται και τον φοβουνται ολοι οι αντιπαλοι, και τον εξυμνουν οι συμπαιχτες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ομάδα στρώνει μόνο με Ίβκοβιτς όπου θα πάρει την νέα υπερ-ταλαντούχα φουρνιά και θα την ψήσει στο πραγματικό μπασκετικό επίπεδο που αναλογεί για να πρωταγωνιστήσεις στο υψηλότερο επίπεδο. Με κουμπαριές και με σωλήνες, έχουμε ήδη πάει πολλά χρόνια πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως εκανε ο Διαμαντιδης.

 

Γελαει ο ΣΥΜΠΑΣ ολος. :lol:

Συγχαρητηρια και μονο που φτανει μεχρι εκει το μυαλο σου και σκεφτηκες/ειπες αυτο το πραγμα.

 

nIce :wacko:

 

Γιατι τι εκανε? δε σταματησε γιατι "κουραστηκε" ? για πες εσυ που ξερεις αφου εγω δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρκει οτι ειναι παιχταρας, οτι τον σεβονται και τον φοβουνται ολοι οι αντιπαλοι, και τον εξυμνουν οι συμπαιχτες του.

Και αυτος τους εξυμνει τους συμπαικτες του παντως.

 

Η εισαι, η δεν εισαι ηγετης :D

 

Kαι στην τελικη αφου τα τσιρακια του αναντικαταστατο τον ανεβαζουν, ισαξιο του Τζορνταν τον κατεβαζουν, καλα κανει και βγαζει τον πραγματικο του εαυτο σε θεματα ομαδικοτητας, συμπνοιας, συνεργασιας, αυτοκριτικης κλπ. Σιγα μη σκασει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα σύνολο όπως είναι η Εθνική  που όλοι φταίνε τα ακούει μόνο ο Σπανούλης, δεν τον κράζουν όλοι βέβαια αλλά οι περισσότεροι ναι!

 

Εδώ είναι Εθνική κύριοι, κόψτε τις κόντρες σας σε συλλογικό επίπεδο....

 

 

'Ελα, πείτε την αλήθεια, περιμένατε αυτό που έχει γίνει σήμερα για να κράξεται αυτούς που αντιπαθείται για διάφορους λόγους...

 

 

 

Αν γινόταν άλλο ευρωπαικό ή παγκόσμιο σε άλλο άθλημα ή δεν ξέρω και εγώ σε τι,τάβλι π.χ, θα γινόμασταν όλοι Μαστερς στο τάβλι.

 

 

Ελλάς το μεγαλείο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τίτλοι στον αθλητισμό είναι εν πολλοίς παράγοντας αρκετών μαζεμένων συγκυριών Μαργαρίτα.

Οι Διαμαντίδης μπορεί κιόλας να έφυγε λόγω των κουμπάρων, κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...