Προς το περιεχόμενο

Mageia distro( Το ακόλουθο του Mandriva ).


rounsmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ασχοληθεί κανένας?

 

Είπα σαν summer project να ασχοληθώ λίγο το να μάθω λίγο καλύτερα Linux(ναι έχω το Linuxoμικρόβιο). 

 

Έχω Linux στον server μου(Debian Lenny) αλλά έλεγα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο μιας και σύντομα βγαίνω στην αγορά εργασίας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είναι προσβάσιμο. Εγώ θέλω να το custoμάρω ανάλογα με τις ανάγκες μου και δεν με ενδιαφέρει αν εμπεριέχει μπόλικο terminator. Απλά θέλω να ασχοληθώ και να ξεκολλήσω από τα windows.

 

Ένα Site που έκανα ένα test μου έβγαλε αυτό σαν προτεινόμενο βάση των αναγκών μου και τρέχοντας το σε VM μπορώ να πώ με κάνει να θέλω να ασχοληθώ μαζί του περισσότερο.

 

Αξίζει να ασχοληθώ?:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις ήδη κάνει την πρώτη επαφή, τότε βάλε είτε Archlinux, είτε gentoo που θα σε πετάξουν σε πιο βαθιά νερά (το gentoo ιδίως) και θα σε υποχρεώσουν να ρίξεις διάβασμα. Αν μετά εξακολουθείς να έχεις ορέξεις, το Linux From Scratch σε περιμένει

 

Δες και εδώ μπας και ψηθείς :P

http://www.insomnia.gr/topic/490006-distro-thoughts-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5/page-2?do=findComment&comment=52438848

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσβάσιμο είναι με την έννοια ότι μπορείς να την χαρακτηρίσεις και διανομή για όλη την οικογένεια.

Είναι μια διανομή που την φέρνεις εύκολα στα μέτρα σου λόγω και του κέντρου ελέγχου που διαθέτει.

Το κέντρο ελέγχου διαθέτει αυτοματοποιημένα εργαλεία για να κάνεις ρυθμίσεις, τα οποία συνήθως δεν βολεύουν αν θες να έχεις εσύ τον έλεγχο στα τα configuration files και σου αρέσει να σκαλίζεις. Σε αυτήν την περίπτωση ίσως σε βολεύει περισσότερο το gentoo ή arch ή slackware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...