Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι αναβαθμίσεις για το HTC One S


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τo One S, ένα από τα καλύτερα android smartphones που έχει κατασκευάσει ποτέ η HTC, δε θα λάβει πλέον κάποια νέα αναβάθμιση σε πιο πρόσφατη έκδοση της πλατφόρμας του android.Μόλις 15 μήνες μετά την αρχική του κυκλοφορία, η HTC επιβεβαιώνει ότι η έκδοση 4.1.1 Jelly Bean είναι και η τελευταία που θα υποστηρίξει όσον αφορά για το συγκεκριμένο μοντέλο, χωρίς να υπάρχει σχέδιο για κυκλοφορία της 4.2 έκδοσης η νεώτερης.

 

Με 1.5 GHz διπύρηνο επεξεργαστή και 1 GB RAM, το One S δε φαίνεται να αντιμετωπίζει οποιοδήποτε πρόβλημα από πλευράς επιδόσεων για να υποστηρίξει τις πρόσφατες εκδόσεις του Android αν και η στάση της HTC δεν έρχεται ως έκπληξη. Σε αντίστοιχες κινήσεις έχουν προχωρήσει και άλλοι κατασκευαστές μιας και το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά στο οικοσύστημα της πλατφόρμας του Android με την Google αρχικά να υποβαθμίζει το θέμα. Με τελευταίες του δηλώσεις, o Sundar Pincahi, το νέο αφεντικό του Android, δηλώνει ότι η Google αναγνωρίζει ότι το θέμα του fragmentation αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα για τους χρήστες.

 

Από την αντιπέρα όχθη, η Apple αν και με πολύ μικρότερη γκάμα συσκευών, καταφέρνει να υποστηρίζει το τριών ετών iPhone 4 με την τελευταία έκδοση του iOS αφήνοντας έξω μερικά μόνο χαρακτηριστικά.

 

Link.png Site: theverge.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1GHz RAM? :)
Προχωρησε πολυ η τεχνολογια στα κινητα...
Πλακα κανω φυσικα, ενα edit καντε. :)
Παντως κριμα που οι αναβαθμισεις μιας συσκευης απο μαμα κρατανε τοσο λιγο...αυτο ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που παραδεχομαι στην apple σαν android fan...

Υπαρχουν παλι και οι roms, cyanogenmod, aokp και τα λοιπα για οποιες συσκευες ξεχαστηκαν

αλλα καμια φορα δεν ειναι πληρως λειτουργικα λογισμικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να την καταλαβω αυτη την HTC ωρες-ωρες...

μου αρεσουν πολυ οι συσκευες της, και ειμαι και χρονια πελατης, αλλα αυτα που κανει ειναι ακατανοητα

 

αφου εχει δημιουργησει ενα μεγαλο "hype" γυρω απο το ονομα της χαρις στο One και στις απιστευτες κριτικες που εχει λαβει, αντι να κινηθει με κεκτημενη ταχυτητα και να βγαλει μια ανακοινωση του τυπου "θα παρουν 4.2 οι τοπ συσκευες μας μεχρι 2 ετων" και να προκαλεσει ακομα περισσοτερα θετικα σχολια, βαζει τρικλοποδια στον εαυτο της...

 

κριμα πραγματικα, ισως οι υπευθυνοι μαρκετινγκ να ειναι βαλτοι απο την samsung για να της κανουν ζημια, δεν εξηγειται αλλιως

lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έδωσε το ICS στο HTC Desire HD , φαντάσου ότι έτσι κάνει με πολλές συσκευές της.Όταν σκάγαμε την 500άρα για το Desire HD ήταν καλά??? Γι'αυτό και εγώ , ποτέ ξανά HTC , ζήτω η Samsung!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό είναι το τεράστιο μειονέκτημα που καλύπτει όλα τα πλεονεκτήματα των android. Ελπίζω το nexus 4 που έχω να κρατήσει 3 χρονάκια διότι μετά το 3gs έχω κακομάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό είναι το τεράστιο μειονέκτημα που καλύπτει όλα τα πλεονεκτήματα των android. Ελπίζω το nexus 4 που έχω να κρατήσει 3 χρονάκια διότι μετά το 3gs έχω κακομάθει.

 

μειονεκτημα για εμενα ηταν οσες συσκευες εμεναν σε 2.3, μιας και η 4.0 ηταν τελειως διαφορετικη.

τωρα 4.1 με 4.2 ειναι σχεδον το ιδιο...

 

πρακτικα, δεν αλλαζει τιποτα στην λειτουργικοτητα

αλλα η συγκεκριμενη εταιρεια, δεν εχει και πολλα περιθωρια για στραβοπατηματα, και αυτο ηταν μεγαλο επικοινωνιακο φαουλ που ηδη παιρνει πολλα αρνητικα σχολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, η πιο σωστή κίνηση θα ήταν να δώσει δυνατότητα για pure android στις κορυφαίες συσκευές των τελευταίων 2 ετών. Έτσι θα χρειαζόντουσαν πολύ λιγότερες εργατοώρες αντι να εφαρμόσει το UI της, στις καινούργιες εκδόσεις και θα τους είχε όλους ευχαριστημένους και με το παραπάνω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστεμαι αν κανω λάθος, αλλά νομίζω όλες οι εταιρίες που βάζουν android στις συσκευές τους, μόλις βγάλουν καινούργιο/επόμενο μοντέλο σταματάνε να κάνουν αναβάθμιση στα ήδη υπάρχων. π.χ. Η Samsung, αν δεν κανω λάθος, έχει σταματήσει στο galaxy S και s2 στην στην έκδοση 2.3.5 αν θυμάμαι καλα (ως πρώην κάτοχος galaxy S), φυσικά η cyanogen, έχει κανει θαύματα και συνεχίζει να τροφοδοτεί τα παλιά κινητά με τα τελευταία λογισμικό. Αυτό το κάνουν για να πουλήσουν τα καινούργια τους κινητά. Αλλιώς πως θα πουλήσουν τα τετραπυρινα (κάτστε να μην δούμε κανένα 8πυρινο); Και φυσικά με κάθε καινούργιο λογισμικό που βγαίνει, καινούργιες εφαρμογές δεν υποστηρίζουν το παλιό.. Τυχαίο;;; Δλδ θέλουν να μας πουν οτι το htc one σαν 2πυρινο στα 1,5 ghz ο κάθε πύρινες δεν σηκώνει το 4,2/4,3. Εδω windows 7 υπολογιστή μπορείς να του βάλεις και δεν θα κολλάει ή και Linux. Αφήστε το παιδιά. Δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληστε. Οταν είχα το galaxy S, είχε βγει το 2,3 και μετά απο 2 με 3 μήνες το έφεραν επίσημα, (φυσικά είχα βάλει cyanogen 7) και μετά κατευθείαν αναβάθμιση σε 9.

Και απο όσο ξερω μπορεί να πάρει και το 10....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστεμαι αν κανω λάθος, αλλά νομίζω όλες οι εταιρίες που βάζουν android στις συσκευές τους, μόλις βγάλουν καινούργιο/επόμενο μοντέλο σταματάνε να κάνουν αναβάθμιση στα ήδη υπάρχων. π.χ. Η Samsung, αν δεν κανω λάθος, έχει σταματήσει στο galaxy S και s2 στην στην έκδοση 2.3.5 αν θυμάμαι καλα (ως πρώην κάτοχος galaxy S), φυσικά η cyanogen, έχει κανει θαύματα και συνεχίζει να τροφοδοτεί τα παλιά κινητά με τα τελευταία λογισμικό. Αυτό το κάνουν για να πουλήσουν τα καινούργια τους κινητά. Αλλιώς πως θα πουλήσουν τα τετραπυρινα (κάτστε να μην δούμε κανένα 8πυρινο); Και φυσικά με κάθε καινούργιο λογισμικό που βγαίνει, καινούργιες εφαρμογές δεν υποστηρίζουν το παλιό.. Τυχαίο;;; Δλδ θέλουν να μας πουν οτι το htc one σαν 2πυρινο στα 1,5 ghz ο κάθε πύρινες δεν σηκώνει το 4,2/4,3. Εδω windows 7 υπολογιστή μπορείς να του βάλεις και δεν θα κολλάει ή και Linux. Αφήστε το παιδιά. Δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληστε. Οταν είχα το galaxy S, είχε βγει το 2,3 και μετά απο 2 με 3 μήνες το έφεραν επίσημα, (φυσικά είχα βάλει cyanogen 7) και μετά κατευθείαν αναβάθμιση σε 9.

Και απο όσο ξερω μπορεί να πάρει και το 10....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Εν μέρη κάνεις λάθος καθώς το SGS2 τρέχει την πρότελεφταία έκδοση του android jellybean 4.1.2, ωστόσο σαν την AOSP/AOKP δέν είναι καμία official έκδοση (κατά τη γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο κάνεις λάθος αλλά υπάρχουν φίμες ότι το S2 θα πάρει και επίσημα την 4.2.2. Η μόνη πατάτα που είχε κάνει η σαμι ήταν με το S που δεν πήγε επίσημα σε ICS (ανεπήσημα έχεις φτάσει σε 4.1.2 αν θυμάμαι καλά). Η HTC έκανε μεγάλο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να αγοράσει HTC, καλό είναι να' χει υπόψι του την πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας στο θέμα των (μη) αναβαθμίσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...