Προς το περιεχόμενο

σκαναρισμα χωρις μελανια σε πολυμηχανημα?


mithrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις τροπο/πατεντα να γινει σκαναρισμα σε πολυμηχανημα hp psc 1317 ή σε canon mp160 χωρις χρηση του εκτυπωτη(κλασσικα αδεια μελανια..)?

Kαι τα δυο εχουν συμβατα μελανια και βγαζουν error γιατι τους τελειωσε το μελανι.

Το θεμα ειναι δεν θελω τον εκτυπωτη και οτι χρειαζομαι το σκανερ μονο,γιατι εχω πολυ χαρτουρα για σκαναρισμα και δεν εχω καμια προδιαθεση να γεμισω τα μελανια μονο κ μονο για να δουλεψει το σκανερ.

Επειγει λιγο το θεμα γιατι εχω μεινει πισω.....οποτε οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε HP 1210 πάντως δε μου είπε ποτέ τίποτα για τα μελάνια... Πάντα σαν σκάνερ το χρησιμοποιώ και δουλεύει και χωρίς καν μελάνια πάνω.

 

Σε τι windows είσαι και με τι τρόπο πας να σκανάρεις; (κάποιο πρόγραμμα; ή από τα windows?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε HP 1210 πάντως δε μου είπε ποτέ τίποτα για τα μελάνια... Πάντα σαν σκάνερ το χρησιμοποιώ και δουλεύει και χωρίς καν μελάνια πάνω.

 

Σε τι windows είσαι και με τι τρόπο πας να σκανάρεις; (κάποιο πρόγραμμα; ή από τα windows?)

 

windows xp για την ωρα....προσπαθησα να σκαναρω με το προγραμμα του(δεν το θυμαμαι γιατι το εσβησα πανω στα νευρα μου) αλλα μου εβγαζε μηνυμα λαθους συνεχεια οτι δεν το βρισκει ή ειναι απασχολημενο απο αλλο προγραμμα(που δεν υπηρχε καποιο αλλο προγραμμα).Το ιδιο μου εβγαζε και οταν προσπαθουσα να κανω scan και με το προγραμμα των xp στο control panel :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι ευθήνονται τα μελάνια. Κάνε κατάργηση όλα τα προγράμματα που πέρασες από το CD του εκτυπωτή και από την διαχείριση συσκευών κάνε κατάργηση και την συσκευή του εκτυπωτή/σκανερ. Ξεσύνδεσε τον κάνε επανεκκίνηση του υπολογιστή και ξεκίνα πάλι το CD εγκατάστασης και όταν σου ζητήσει να το συνδέσεις, βάλτο σε διαφορετική USB.

Αυτά που σου λέω τα λέω για το HP με βάση το δικό μου πολυμηχάνημα που ελπίζω το λογισμικό τους να είναι παρόμοιο ίσως και ίδιο (το άλλο δε γνωρίζω τι λογισμικό έχει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα οτι μου ειπες και κατεβασα τους βασικους drivers απο το σαιτ της hp αλλα οταν πηγα να χρησιμοποιησω το προγραμμα των xp μου βγαζει αυτο

84974361495638938150_thumb.jpg

 

Κανω κατι λαθος?



Μην ξεχασω...το κοκκινο φωτακι στον ελεγχο δοχειου μελανης αναβοσβηνει μονιμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτά τα ΧΡ... :P

Αυτό βλέπω είναι το πρόγραμμα των windows, μαζί με τους drivers όμως δεν περάστηκε και πρόγραμμα από την ΗΡ? Εγώ από εκεί σάρωνα όταν είχα ΧΡ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα: Για τον Canon MP 160 μπορείς να δοκιμάσεις το πρόγραμμα VueScan (δεν υποστηρίζει τον HP PSC 1317 απ' ό,τι είδα στη σελίδα των υποστηριζόμενων συσκευών).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα: Για τον Canon MP 160 μπορείς να δοκιμάσεις το πρόγραμμα VueScan (δεν υποστηρίζει τον HP PSC 1317 απ' ό,τι είδα στη σελίδα των υποστηριζόμενων συσκευών).

Δοκιμασα το προγραμμα στον 1317(υποστηριζονται τα 1310series,οποτε και αυτο) και δουλεψε για μια στιγμη.

Οταν εκλεισα τον υπολογιστη και τον ξανανοιξα ομως δεν μπορουσε να ανταποκριθει καθολου και στο προγραμμα των windows μου εβγαζε εικονιδιο οτι ο σαρωτης χρησιμοποιειται απο αλλο προγραμμα και πρεπει να περιμενω ή να τερματισω(συνοπτικα).Τζιφος...

Το θεμα ειναι οτι δεν υπηρξε καποιο προγραμμα εκτος του vue το οποιο ειχα τερματισει,Τι μπορει να συμβαινει?Δεν γινεται να δουλευει και μετα νιοκ.. :(

Δοκιμασα και τον canon αλλα δυστυχως τιποτα στα τιπιτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...