Προς το περιεχόμενο

Τι linux στο Asus eee 900 να βαλω?


glix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια , πηρα απο εναν φιλο μου ενα μικρο παλιο asus eee 900 μεσα με xp , γνωριζω οτι δεν ειναι και κατι το τρομερο το λαπτακι αλλα θελω να του βαλω για μενα linux ,ειδα οτι παιζουν 2-3 διαφορετικα

οπως ubuntu arch kai sidux , και δεν ξερω τι να του περασω μεσα απο usb ,

Επισης θελω να και να το καθαρισω απο μεσα το fun του γιατι καει  , οποτε θα ηθελα τα πιο ελαφρια linux

Σορρυ αν το εβαλα σε λαθος κατηγορια .
Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια , πηρα απο εναν φιλο μου ενα μικρο παλιο asus eee 900 μεσα με xp , γνωριζω οτι δεν ειναι και κατι το τρομερο το λαπτακι αλλα θελω να του βαλω για μενα linux ,ειδα οτι παιζουν 2-3 διαφορετικα

οπως ubuntu arch kai sidux , και δεν ξερω τι να του περασω μεσα απο usb ,

Επισης θελω να και να το καθαρισω απο μεσα το fun του γιατι καει  , οποτε θα ηθελα τα πιο ελαφρια linux

 

Σορρυ αν το εβαλα σε λαθος κατηγορια .

Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα, κοίταξε κατά τη γνώμη μου, βάζεις ένα arch με xfce αν θες και λίγα γραφικά,( δηλαδή λίγο πιο πολλά από το lxde)

         απλά επειδή σκέφτομαι ότι μπορεί να σε παιδεψει καλά θα ήταν να βάλεις ξέρω γω ένα Mint, άμα δεν θες τον πολύ κόπο.

Απλά άμα είναι να βάλεις mint Πρόσεξε να είναι ξέρω γω, έκδοση maya, που είναι πολύ πιο lightweight από την olivia!

 

Τώρα για ubuntu, μην το κάνεις καλύτερα, θα παίξει απλά είναι λίγο προβληματικό μερικές φορές, και ίσως και λίγο αργό τώρα που έχεις καμμένο fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu για netbook υπαρχουν αλλα μεχρι 11.10 νομιζωΠρωσοπικα πιστευω οτι για netbook ειναι:

Lubuntu

Xubuntu

bodhi.

Android *(καθαρα για πλακα) **(μπορεις να βαλεις επισης.)

puppy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sidux έχει πεθάνει είναι πλέον aptosid ( αν δεν έχουν τσακωθεί κι αυτοί )

για να ρωτάς arch και ubuntu μαζί, βάλε mint για αρχή και μετά βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα Xubuntu 13.04, μια χαρά γρήγορο είναι και παίζουν τα πάντα (σε γενικές γραμμές ίδιο με το Ubuntu 10.04 που είχε πριν, αλλά είπα να το αλλάξω δεδομένου ότι δεν έχει υποστήριξη πια, ε και το unity είναι κάπως βαρύ για να έβαζα 12.04! To netbook είναι της μητέρας μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...