Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής μέχρι 200 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους και όλες !  :-D

 

Ο λόγος που ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα είναι η αγορά νέας φωτογραφικής μηχανής μέχρι 200-210 ευρώ το μέγιστο (εντάξει και παρακάτω δε θα με χάλαγε καθόλου) ! 

Κατ' αρχάς, δεν είμαι γνώστρια των μηχανών- παρά το ότι είμαι "χομπίστρια" (μου αρέσει πολύ η φωτογραφία και το μετέπειτα photoshop για διόρθωση).

 

Να επισημάνω ότι ενδιαφέρομαι για μεγάλο ζουμ,κυρίως καλές φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού,βραδινές λήψεις !  :unsure:

Γενικά με ενδιαφέρει αρκετά η "ποιότητα" της φωτογραφίας και το grainess !

 

Επίσης, θέλω να μην έχει ιδιαίτερο βάρος η μηχανή !

 

 

Άκουσα καλά λόγια για τις- canon sx260 , sony hx20v (που όμως ξεφεύγει στην τιμή) και την olympus pen e-pm1.

Ψάχνω κάτι που είναι value for money !  B)

 

Εσείς τι προτείνετε; Kάποια άλλη ίσως; Μήπως θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε λίγο και τις διαφορές μεταξύ των παραπάνω μηχανών;  :-)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !  :-D

Επεξ/σία από coutnoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι δυο πρωτες ειναι travel zoom, και η τριτη ειναι δσλρ mirrorless.

 

παρε την πρωτη..........

Επεξ/σία από LOULATRANS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η μια ειναι travel zoom,η αλλη souper zoom και η τριτη ειναι δσλρ mirrorless.

 

παρε την πρωτη..........

Να πω την αλήθεια αυτήν είχα περισσότερο στο μυαλό μου για τις "ανάγκες" μου !  B) Παρ' όλα αυτά καλύτερη δε θεωρείται η τρίτη για χαμηλό φωτισμό (και γενικότερα) ;

Επεξ/σία από coutnoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοειτε,αλλα γραφεις οτι θελεις ζουμ.με την τριτη,για να πιασεις το ζουμ της πρωτης,θελεις φακο που κοστιζει εξτρα

Οκ σε ευχαριστώ (λόγω τιμής γίνεται το όλο θέμα) ... Μία ερώτηση, να φανταστώ ότι για high voltage ήχους (πχ μια συναυλία) δεν αποδίδει καλά η canon ε; Εννοώ θα απαιτεί επεξεργασία μετά ο ήχος και προφανώς θα ακούγεται και το zoom in-zoom out; 

Γενικότερα σε βίντεο θα έχει hissing και background noise;

 

Βέβαια, μη θέλω και πολλά (είπαμε για φωτογραφία θα χρησιμοποιηθεί, αλλά και κανένα hd βιντεάκι -βραδινή λήψη δε μας χαλάει  :-)  )

Επεξ/σία από coutnoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες εχουν ενα θεμα με το βιντεο και τους ηχους του μοτερ,αλλα και το ζουμ κατα την διαρκεια εγγραφης,δεν ειναι για χορταση......μια χαρα ειναι η κανον για αυτα που θελεις,στην τιμη που θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες εχουν ενα θεμα με το βιντεο και τους ηχους του μοτερ,αλλα και το ζουμ κατα την διαρκεια εγγραφης,δεν ειναι για χορταση......μια χαρα ειναι η κανον για αυτα που θελεις,στην τιμη που θελεις.

 

Χαχαχα δίκιο έχεις για το ζουμ  :-D  Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, δοκίμασα σε 2 καταστήματα από το skroutz και μου είπαν για την canon ότι επικοινώνησαν με τους προμηθευτές και τους απάντησαν ότι αποσύρεται   :cry: . Μου είπαν να περιμένω για την 280 (130 ευρώ παραπάνω για το νέο επεξεργαστή και το wifi δεν ξέρω αν το αξίζουν) και ακύρωσα τις παραγγελίες.Δεν ξέρω τώρα τι να κάνω !

 

Κοίταζα την sony hx20v που όπως προείπα ξεφεύγει από την τιμή (εντάξει όχι τρομερά αλλά ήδη με την κάνον έφυγα λίγο παραπάνω από το budget) ... Δε θα ήθελα να φύγω στην Nikon s9100 που κοίταζα.Είδα επίσης και την fujifilm finepix f770 ...

 

Γλυκοκοιτάω τώρα και την Olympus sz31mr ή την Panasonic tz30, αλλά δεν ξέρω ... εσείς τι λέτε ; Ξέρω ότι low light και ζουμάρισμα δεν πάνε μαζί αλλά ήθελα μια κόμπακτ που να τα συνδυάζει σε έναν βαθμό ! Καταλαβαίνω ότι με αυτά που ζητάω και σε αυτήν την τιμή δε μπορώ να βρω το τέλειο αλλά δεν ψάχνω για crazy-amazing απλώς για value for money ! :) (άλλωστε ερασιτεχνικά ασχολούμαι)

Επεξ/σία από coutnoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-SX500-IS-vs-Nikon-J1

 

απ οτι βλεπεις σε σχεση με αυτη που κοιταγες υστερει μονο στο ζοομ

κατι που το θεωρω παντελως αχρηστο εκτος κι αν θες να φωτογραφιζεις το κωλο της γειτονισσας απεναντι.

το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της J1 ειναι οτι εχει κατα πολυ μεγαλυτερο σενσορα,αρα και πολυ καλυτερες φωτογραφιες ειδικα τη νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αμα θες zoom και να μη δώσεις ξανά λεφτά για φακούς l820.

Αμα θες ποιοτικότερες photo ιδίως σε χαμηλό φωτισμό , και διαφορετικούς φακούς J1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο πλεονεκτημα της j1 ειναι ο κατα πολυ μεγαλυτερος σενσορας

αρα απειρως καλυτερες φωτο,ειδικα οσο η νυχτα μεγαλωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...