Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναλυτικές πληροφορίες για αγορές μέσω Κίνας και AliExpress.

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορές μέσω Κίνας και AliExpress, έχω προσθέσει όλες τις πληροφορίες που νομίζω ότι θα χρειαστείτε στο τροποποιημένο μήνυμα #1344 στην προηγούμενη σελίδα #90.

Καλές αγορές, με μεγάλη προσοχή για αποφυγή πιθανών απατεώνων.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυτικές πληροφορίες για αγορές μέσω Κίνας και AliExpress.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορές μέσω Κίνας και AliExpress, έχω προσθέσει όλες τις πληροφορίες που νομίζω ότι θα χρειαστείτε στο τροποποιημένο μήνυμα #1344 στην προηγούμενη σελίδα #90.

 

Καλές αγορές, με μεγάλη προσοχή για αποφυγή πιθανών απατεώνων.

 

 

Συγχαρητήρια για το κουράγιο σου, μια παρατήρηση:

 

 

Δηλαδή όταν πληρώνεις ένα προϊόν, τα χρήματα τα παραλαμβάνει το AliExpress και τα κρατά τουλάχιστον για ένα μήνα ώστε εάν εξαπατηθείς από τον πωλητή να τα διεκδικήσεις πίσω.

 

 

Το διάστημα αποδέσμευσης των χρημάτων στον πωλητή (εκτός αν πατήσεις confirm order received που γίνεται άμεσα) εξαρτάται απο τον τρόπο αποστολής αλλά και τον πωλητή. Το σύνηθες είναι 60 ημέρες για απλό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά της Xiaomi απευθύνονται μόνο στην κινέζικη αγορά και υπάρχουν σε δύο εκδόσεις που βασίζονται στα δύο διαφορετικά συστήματα 3G που χρησιμοποιούν οι Κινέζοι πάροχοι, το TD και το WCDMA. Και τα δύο συστήματα υποστηρίζουν 2G GSM, άρα λειτουργούν και στα ευρωπαϊκά 2G δίκτυα, ενώ μόνο το WCDMA λειτουργεί και στα ευρωπαϊκά 3G δίκτυα μιας και το TD είναι καθαρά κινέζικο 3G σύστημα. Η έκδοση GSM/WCDMA λειτουργεί κανονικά στην Ελλάδα.

Το εργοστασιακό λειτουργικό σύστημα των κινητών της Xiaomi είναι το τροποποιημένο Android που ονομάζεται MIUI. Αυτό υποστηρίζει ΜΟΝΟ δύο γλώσσες: Κινέζικα και Αγγλικά. Επίσης, δεν δίνει τη δυνατότητα root. Υπάρχει και η developer έκδοση του MIUI που ανανεώνεται κάθε εβδομάδα, περιλαμβάνει όλες τις τελευταίες ενημερώσεις και δίνει τη δυνατότητα root. Η developer έκδοση είναι και αυτή επίσημη έκδοση, όπως και η stable, απλώς εργοστασιακά εγκαθίσταται η stable. Η developer έκδοση εγκαθίσταται manually από το χρήστη.

Εναλλακτικά, υπάρχει η ευρωπαϊκή ανεπίσημη έκδοση του MIUI, που είναι multilanguage και ανανεώνεται κάθε εβδομάδα. Αυτή βασίζεται στην ανεπίσημη κοινότητα προγραμματιστών miuiandroid.com. Η unofficial MIUI έκδοση εγκαθίσταται manually από το χρήστη και προφανώς δεν υποστηρίζεται από την Xiaomi, αλλά από την ανεπίσημη κοινότητα.

Ο κώδικας του official MIUI είναι κλειστός και όχι συμβατός με τα πρότυπα ανοιχτού κώδικα. Για αυτό το λόγο πολλές κοινότητες προγραμματιστών έχουν την Xiaomi στη μαύρη λίστα. Προσφάτως η Xiaomi δημοσιοποίησε τον κώδικα του kernel των κινητών της. Ο επιπρόσθετος κώδικας του miuiandroid.com είναι ανοικτός.

Το επίσημο forum της Xiaomi είναι το en.miui.com. Το ανεπίσημο ευρωπαϊκό forum είναι το xiaomi.eu (πρώην miuiandroid.com).

Τα κινητά με επεξεργαστή MT6589T καλύπτουν άνετα και με το παραπάνω τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Έτσι λοιπόν και το Xiaomi Hongmi είναι πολύ καλή επιλογή. Τα κινητά με επεξεργαστή Snapdragon 600-800 είναι άλλης κλάσης, παρόμοιας με αυτή των κινητών των 500-800 ευρώ. Έτσι λοιπόν το Xiaomi Mi2 και το Mi3 αντιστοιχούν σε κινητά τουλάχιστον της διπλάσιας αξίας τους. Η ποιότητα των κινητών της Xiaomi μόνο κινέζικη δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.
 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rnd

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες κι ένα μεγάλο μπράβο για τον τρόπο γραφής σου. Δεν χρησιμοποιώ android, αλλά είμαι βέβαιος πως αν χρησιμοποιήσω η βοήθειά σου θα είναι αμέριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός και αναλυτικός ο rnd ! 

Τα ίδια θετικά έχω ακούσει κι εγώ για το AliExpress, ως αξιόπιστο site, αν και δεν έτυχε να ψωνίσω.

Το μόνο ερωτηματικό στη διαδικασία, όπου το site ως διαμεσολαβητής σου προσφέρει μια εξασφάλιση, είναι ο χρόνος παράδοσης των ιδιαίτερα αναξιόπιστων μεταφορικών από Κίνα, Σιγκαπούρη κλπ.

Καθυστέρηση πάνω από μήνα δεν είναι καθόλου σπάνια.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα περιμένει τόσο για να απελευθερώσει την πληρωμή το AliExpress.

Οπότε σωστά τονίζεται και στο post του rnd, προσοχή και στον πωλητή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες.

βρηκα το xiaomi hongmi απο Link.png Site: εδω και γενικως βλεπω αλλες τιμες απο αυτο το site. τι λετε;

 

Τι εννοείς άλλες τιμε΄ς .... ? όσο το έχουν και τα κινεζο μάγαζα το βλέπω, που τα θεωρώ και πιο αξιόπιστα .....  με Paypal κτλ κτλ 

 

Παραδειγμα: http://www.merimobiles.com/xiaomi-hongmi-red-rice-wcdma_p/meri9833.htm?setCurrencyId=33 είναι και official seller της Xiaomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός και αναλυτικός ο rnd ! 

Τα ίδια θετικά έχω ακούσει κι εγώ για το AliExpress, ως αξιόπιστο site, αν και δεν έτυχε να ψωνίσω.

Το μόνο ερωτηματικό στη διαδικασία, όπου το site ως διαμεσολαβητής σου προσφέρει μια εξασφάλιση, είναι ο χρόνος παράδοσης των ιδιαίτερα αναξιόπιστων μεταφορικών από Κίνα, Σιγκαπούρη κλπ.

Καθυστέρηση πάνω από μήνα δεν είναι καθόλου σπάνια.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα περιμένει τόσο για να απελευθερώσει την πληρωμή το AliExpress.

Οπότε σωστά τονίζεται και στο post του rnd, προσοχή και στον πωλητή.. 

 

60 μέρες λέει ο Αλί και μπράβο του! (στο μήνα χλωμό να φτάσει :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κωμικοτραγικα χαμηλη αναλυση,εκτος κ καταλαβα κατι λαθος.

 

ειχα 7αρι με 1024 επι 600,οριακοτατη αναλυση..

πιο κατω δεν παει κατεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...