Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραία όλα τα κινεζάκια αλλά 260 ευρώ για G2 http://www.merimobiles.com/lg-au-isai-lgl22-5-2-inches-smartphone_p/meri10142.htm δεν θα πω όχι. Τι γίνεται ω ρε παιδιά? (Βασικά ξέρω ανακοινώθηκε το G3, Ξεστοκάρετε!)

 

255,60 με το κουπόνι "forum"

Ιδια τιμη και το HTC One.Οι Ιαπωνικες εκδοσεις που απ οτι ειδα λειτουργουν σε 3G και 4G στην Ελλαδα.Αλλα η παγιδα ειναι η αποστολη με ''Express Shipping Method Only''.Αν εννοει EMS αξιζει με τα χιλλια!Αν εννοει κουριερ,θα βγει ιδια και μεγαλυτερη τιμη απ του σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια τιμη και το HTC One.Οι Ιαπωνικες εκδοσεις που απ οτι ειδα λειτουργουν σε 3G και 4G στην Ελλαδα.Αλλα η παγιδα ειναι η αποστολη με ''Express Shipping Method Only''.Αν εννοει EMS αξιζει με τα χιλλια!Αν εννοει κουριερ,θα βγει ιδια και μεγαλυτερη τιμη απ του σκρουτζ.

424€ λέει το 32αρι η skroutza (+ σίγουρα μεταφορικα και αντικαταβολές).

EMS αν το θέλει αναγκαστικά το meri, μου έβγαλε + 17,3 δλδ πάμε στα ~275

 

Και το Link του HTC One μιας και το ανέφερες http://www.merimobiles.com/htc-one-htl22-4-7-inch-smartphone_p/meri10141.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα η παγιδα ειναι η αποστολη με ''Express Shipping Method Only''.Αν εννοει EMS αξιζει με τα χιλλια!Αν εννοει κουριερ,θα βγει ιδια και μεγαλυτερη τιμη απ του σκρουτζ.

 

EMS αν το θέλει αναγκαστικά το meri, μου έβγαλε + 17,3 δλδ πάμε στα ~275

 

Προσοχή, γιατί στο παρελθόν κάποια καταστήματα, ενώ σε κάποιες παραγγελίες έχει πληρωθεί αποστολή μέσω EMS, τις έχουν στείλει μέσω ACS ή DHL, με τη λογική ότι κάνουν "χάρη" αφού είναι καλύτερα και γρηγορότερα courier. Εάν η αποστολή γίνεται υποχρεωτικά μέσω courier, σε κάθε περίπτωση να τους ενημερώσετε σαφώς και να επιμείνετε ότι θέλετε αποστολή ΜΟΝΟ μέσω EMS, και ΟΧΙ μέσω άλλων courier, τα οποία χρεώνουν υπερβολικά ποσά για εκτελωνισμό.

 

Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα να στείλουν την παραγγελία μέσω EMS, ή δεν μπορούν να εγγυηθούν ότι δεν θα τη στείλουν μέσω άλλων courier, να μην προβείτε στην αγορά.

 

Αυτο με τις προπληρωμενες καρτες ειναι μεγαλο fail ,ειναι ενα κολπο των τραπεζων για να σου τα παιρνουν και να ξεφευγουν απο τους κανονες που τους βαζουν η visa ,mastercard.

 

Δεν συμφωνώ. Προτείνω χρήση προπληρωμένων καρτών στις διαδικτυακές συναλλαγές όχι γιατί έχουν κάλυψη Visa ή MasterCard, αλλά επειδή σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα σε κάποιον να δώσει σε άγνωστους τον αριθμό και τον κωδικό ασφαλείας της χρεωστικής του κάρτας, πόσο μάλλον της πιστωτικής του κάρτας. Σε περίπτωση παράνομης χρέωσης αρκετά μεγάλου χρηματικού ποσού σε χρεωστική κάρτα, πόσο μάλλον παράνομης χρέωσης ακόμα μεγαλύτερου χρηματικού ποσού σε πιστωτική κάρτα, μπορεί κάποιος να τρέχει και να μην φτάνει μέχρι να δικαιωθεί. Γιατί κάποιος να μπει εξ' αρχής σε αυτή τη διαδικασία αφού υπάρχει εναλλακτική λύση;

 

Η χρήση πιστωτικών καρτών στις διαδικτυακές συναλλαγές είναι απαράδεκτη σε κάθε περίπτωση. Η χρήση χρεωστικών καρτών στις διαδικτυακές συναλλαγές είναι αποδεκτή, μόνο εάν στον αντίστοιχο λογαριασμό υπάρχει πάντα μικρό υπόλοιπο. Σε αυτή την περίπτωση, η σωστή διαδικασία είναι να αποκτήσουμε έναν επιπρόσθετο λογαριασμό στην τράπεζα, με τον οποίο να συνδέσουμε την χρεωστική κάρτα, και να καταθέτουμε σε αυτόν μόνο μικρά ποσά, ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος μεγάλης απάτης.

 

Αντί για όλη αυτή τη διαδικασία, που σίγουρα κάποια στιγμή θα βαρεθείς και θα καταθέσεις στο λογαριασμό και μεγαλύτερα ποσά, ριψοκινδυνεύοντας να τα χάσεις λόγω παράνομης χρέωσης, η προπληρωμένη κάρτα είναι η αντίστοιχη λύση, χωρίς να χρειάζεται να μπλέξεις με επιπρόσθετο λογαριασμό. Και μπορείς να έχεις προπληρωμένες κάρτες από πολλές τράπεζες, στις οποίες δεν έχεις καταθέσεις και λογαριασμούς.

 

Σε διακοπές ή σε ταξίδια, όπου υπάρχει η πιθανότητα να χάσεις την κάρτα σου, η χρήση προπληρωμένης κάρτας είναι ασφαλέστερη. Η σωστή χρήση της προπληρωμένης κάρτας σε διακοπές ή σε ταξίδια, για παράδειγμα στο εξωτερικό, δεν είναι να την φορτίσεις με 5000€ για να σου φτάσουν για όλα τα έξοδα, αλλά να την φορτίσεις μόνο με 500€, και να βάλεις ένα γνωστό να σου προσθέτει όποτε χρειαστεί ποσά της τάξης των 500€, πηγαίνοντας απλώς σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της τράπεζας τον εξυπηρετεί, ή ακόμα και μέσω internet. Εάν μάλιστα έχεις εσύ ο ίδιος πρόσβαση σε internet, μπορείς να τη φορτίζεις και μόνος σου μέσω web banking, αν και δεν θα πρότεινα χρήση web banking στις διακοπές, για λόγους ασφαλείας, αφού το περιβάλλον είναι λιγότερο ελεγχόμενο. Έτσι, σε περίπτωση απώλειας της προπληρωμένης κάρτας, και μέχρι να δηλωθεί η απώλεια στην τράπεζα, δεν μπορείς να χάσεις μεγάλα χρηματικά ποσά.

 

Άρα, με βάση αυτό το σκεπτικό, οι προπληρωμένες κάρτες είναι μια χαρά τραπεζικό προϊόν. Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα χρήματα δεν τοκίζονται, και ότι απαιτείται προμήθεια φόρτισης. Αλλά στα μικρά ποσά που βάζεις στην προπληρωμένη κάρτα, οι τόκοι δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο, ιδίως αφού και στους καταθετικούς λογαριασμούς οι τόκοι είναι πλέον σχεδόν μηδενικοί.

 

Εάν θέλεις να εντοπίζεις απατεώνες και να ρισκάρεις να αγοράζεις προϊόντα αξίας 120$ που προσφέρονται στα 20$, μήπως και είσαι ο ένας στο εκατομμύριο που θα βγει κερδισμένος από τέτοιου είδους συναλλαγή, προφανώς η χρήση προπληρωμένης κάρτας δεν ενδείκνυται, αλλά μόνο η πληρωμή μέσω PayPal, που προσφέρει κάποια εγγύηση. Αλλά εγώ δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά μόνο για τους πιο αξιόπιστους Κινέζους πωλητές που διαθέτουν τα προϊόντα τους μέσω του AliExpress ή μέσω οποιωνδήποτε επώνυμων καταστημάτων. Εάν πολλές χιλιάδες χρηστών από όλο τον κόσμο αναφέρουν ότι ο πωλητής είναι κατά 99.9% αξιόπιστος, τότε δεν είμαι εγώ αυτός που θα αμφισβητήσει το κριτήριο χιλιάδων ανθρώπων, και θα προτιμήσω να εμπιστευτώ και εγώ αυτόν τον πωλητή, με τα όποια μικρά ρίσκα έχει έτσι και αλλιώς αυτή η επιλογή. Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι είμαι κατά 99.9% καλυμμένος από την αξιοπιστία του πωλητή, και όχι από άλλους παράγοντες. Και να επαναλάβω, ότι μεταξύ των άλλων κριτηρίων, πριν την οριστική επιλογή του πωλητή, δίνω βάση και στα σχόλια χρηστών για αντικατάσταση τυχόντων ελαττωματικών προϊόντων από το συγκεκριμένο πωλητή. Αγοράζοντας μόνο από αξιόπιστους πωλητές, ευτυχώς δεν μου έχει τύχει μέχρι σήμερα κάποιο ελαττωματικό προϊόν, αλλά επειδή οι πωλητές που επιλέγω έχουν και καλό ιστορικό αντικατάστασης προϊόντων, δεν αγχώνομαι για την πιθανότητα να προκύψει και σε εμένα κάποιο ελαττωματικό προϊόν, αφού δεδομένων των αντίστοιχων σχολίων νομίζω ότι μπορώ να αισθάνομαι καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως σας ηρθε σε εσας το newman , το εφερε ταχυδρομος κι υπογραψατε , το αφησε στο ταχ. κουτι , η αφησε χαρτι για παραλαβη απο τα κοντινοτερα ελτα ;

 

 

Με χαρτι και παραλαβη απο τα κοντινοτερα ΕΛΤΑ (pandawill)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως σας ηρθε σε εσας το newman , το εφερε ταχυδρομος κι υπογραψατε , το αφησε στο ταχ. κουτι , η αφησε χαρτι για παραλαβη απο τα κοντινοτερα ελτα ;

 

Χτύπησε κουδούνι και υπέγραψα. Αν δεν ήμουν εδώ θα άφηνε χαρτί για παραλαβή από το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluetooth δεν σε βολεύει;

Γύρω μας έχει τόσα σήματα (wiki, κυψέλες κτλ.. )

μη κολλάτε στο sar

(προσωπική μου άποψη)

Ενταξει το wifi δεν το κολλαω στο αυτι μου... Με το κινητο που εχω τωρα με 1.1 sar εχω πραγματικα πονοκεφαλο οταν μιλαω κ δεν ειναι η ιδεα μου. Γι αυτο με εχει επηρεασει κ ψαχνω τοσο να εχω χαμηλο sar

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εκδοση ειναι ρε παιδια αυτο το lg g2 που γραφει και waterproof? τωρα αν βγαινει 260-270 που λετε πιστευω καλυτερα ευρωπαικο απο σκρουτζομαγαζα με 300κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

424€ λέει το 32αρι η skroutza (+ σίγουρα μεταφορικα και αντικαταβολές).

EMS αν το θέλει αναγκαστικά το meri, μου έβγαλε + 17,3 δλδ πάμε στα ~275

 

Και το Link του HTC One μιας και το ανέφερες http://www.merimobiles.com/htc-one-htl22-4-7-inch-smartphone_p/meri10141.htm

 

Φίλε τελωνείο κτλπ δεν πληρώνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εκδοση ειναι ρε παιδια αυτο το lg g2 που γραφει και waterproof? τωρα αν βγαινει 260-270 που λετε πιστευω καλυτερα ευρωπαικο απο σκρουτζομαγαζα με 300κατι..

 

O κινεζος δινει εκδοση με 32GB στο σκρουτζ το 32 ξεκιναει απο 424 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε τελωνείο κτλπ δεν πληρώνουμε;

Εννοείτε πως δεν θα απαντήσω όπως ελπίζω και κανένας άλλος. search -> τελωνείο. Θα σκάσει ο εγκεφαλός με με αυτή την ερώτηση :wacko: . Και το κορυφαίο είναι πως ο rnd σε αυτή ακριβός την σελίδα το απαντάει έμεσα αλλά σιγά και δεν διάβασε κανείς τη μεν μεγάλη αλλά ΓΕΜΑΤΗ πληροφορίες απάντηση του. 

 

ποια εκδοση ειναι ρε παιδια αυτο το lg g2 που γραφει και waterproof? τωρα αν βγαινει 260-270 που λετε πιστευω καλυτερα ευρωπαικο απο σκρουτζομαγαζα με 300κατι..

 

300 Που? δώσε....

 

Επίσης LG isai LG L22 is a Japanese water-resistant G2 variant which has a microSD card slot, a IR port, Osaifu-Keitai and TV

 

Osaifu-Keitai (おサイフケータイ Osaifu-Kētai?), literally meaning "Wallet Mobile", is a trademark of NTT DoCoMo, which developed the system. It refers to mobile phones that integrate Sony's Mobile FeliCa ICs, as well as to services provided by applications on these phones.

 

Ευχαριστούμε xda, wikipedia και google για την πληροφόρηση   :-D

Και water resistan με τόσα φράγκα....καλά κρασά Ευρώπη

 

Ωπ και μερικά επιπλέον:

http://www.au.kddi.com/english/mobile/product/smartphone/lgl22/feature/

http://www.lg.com/jp/mobile-phone/lg-LGL22

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 16αρι μιλαω 300κατι.. απορω τι τα θελετε τα παραπανω gb. εχουν περασει iphone 16αρια απο τα χερια μου και τωρα το g2 μου ειναι το 16αρι και ειδικα τωρα με τα stickακια που κουμπωνουν κατω απο το κινητο και μπαινει στα κλειδια. τωρα για το αδιαβροχο τι να πω. μεγαλα παιδια ειμαστε εχουν σταματησει να μου πεφτουν απο τα χερια και να υπαρχει περιπτωση να βραχει..

βεβαια οτι συν εχει ενα κινητο καλοδεχουμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το wifi δεν το κολλαω στο αυτι μου... Με το κινητο που εχω τωρα με 1.1 sar εχω πραγματικα πονοκεφαλο οταν μιλαω κ δεν ειναι η ιδεα μου. Γι αυτο με εχει επηρεασει κ ψαχνω τοσο να εχω χαμηλο sar

Και πολύ κακώς το συνεχίζεις ... δοκίμασε να πάρεις ένα bluetooth των ~20€ ;) 

να σου πω την αμαρτία μου , κάποτε έβλεπα κάποιον να φοράει στο αυτί bt και τον κορόιδευα , τώρα το έχω κι εγώ συνέχεια βολεύει και στην οδήγηση που βλέπω κάποιους τραγικούς να μπερδεύονται με τα καλώδια του hands free και δεν προσέχουν αλλά περισσότερο με αυτούς που το κρατάνε με το αντίθετο χέρι...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...