Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελευταια ερωτηση γιατι ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το xiaomi... τι τιμη sar εχει? http://sarshield.com/radiation-chart/

Εδω βλεπω 1,37w/kg (απαραδεκτο), αλλου διαβασα 0,44... Δεν εχω καταλαβει τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μη μου δώσεις Link βέβαια από "aliμαιμού πάει express σύννεφο" ούτε καμιά TFT οθόνη, κινητό θέλουμε όχι calculator.

 

Να επαναλάβω ότι το AliExpress είναι αντίστοιχο του eBay, και εκτός από κάποιους επιτήδειους απατεώνες, έχει και πάρα πολλούς αξιόπιστους πωλητές, με γνήσια προϊόντα σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Έχω αγοράσει 10άδες συσκευές για φίλους από αξιόπιστους πωλητές του AliExpress, όλες γνήσιες, σε εξαιρετική κατάσταση, με πολλά παρελκόμενα δώρο, και πάντα στις χαμηλότερες τιμές.

 

Για όσους δεν ακούν τις συμβουλές μου για το AliExpress, να ενημερώσω ότι προχθές παρέλαβα ένα Hongmi αγορασμένο από το AliExpress την ημέρα των εκπτώσεων 25/3 σε τελική τιμή 110€, μαζί με τη γνήσια συσκευασία, προστατευτική ζελατίνα, θήκη σιλικόνης, φορτιστή, ευρωπαϊκό μετατροπέα, καλώδιο USB, καλώδιο OTG, και γνήσια ακουστικά.

 

Ο πωλητής το έστειλε χωρισμένο σε δύο συστημένα πακέτα μέσω Σιγκαπούρης, ένα με τη γνήσια συσκευασία με όλα τα παρελκόμενα, και ένα με το κινητό και τη μπαταρία, λόγω του θέματος ασφαλείας πτήσεων με τις συσκευές που περιέχουν μπαταρίες. Το κινητό είναι γνήσιο, και σε εξαιρετική κατάσταση. Ο έλεγχος γνησιότητας των Xiaomi γίνεται εδώ για το IMEI και εδώ για τον 20ψήφιο κωδικό του πακέτου.

 

Προφανώς, αν και έχω μιλήσει πολλές φορές για αυτό το θέμα, κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ακόμα πως ακριβώς λειτουργεί το AliExpress, γιατί στις 25/3 είχε αρκετά καλές προσφορές. Μου αρέσει ότι πριν από ένα μήνα ανοίχτηκε εδώ στις προσφορές του insomnia και ένα αντίστοιχο thread για τις συγκεκριμένες προσφορές, που κλειδώθηκε για προστασία των χρηστών του insomnia. Για να μην επαναλάβω για το MINIX NEO X7 που από αρχική τιμή 138$ υπήρχε σε προσφορές από δύο τρία καταστήματα στα 110$. Εδώ κάποιοι άλλοι το παρήγγειλαν από τον απατεώνα του eBay με 20$, χωρίς να κλειδωθεί το θέμα (ας ευχηθούμε να πάρουν όλοι πίσω τα χρήματά τους).

 

Ορίστε και ένα κατάστημα του AliExpress με αρκετά καλές τιμές και 99.4% positive feedback, το οποίο έχει στείλει 10άδες γνήσιες συσκευές σε γνωστούς μου, το FANTACY TECHNOLOGY. Προστατευτικές ζελατίνες, θήκες σιλικόνης και αλλαγή γλώσσας συνήθως τα προσφέρει ως δώρο. Θέλει προσοχή μόνο γιατί στο ίδιο listing μπορεί να έχει μαζί διαφορετικές εκδόσεις, όπως Jiayu G3C και G3T κάτω από τη γενική ονομασία Jiayu G3T, ή να έχει πολλαπλά listing του ίδιου προϊόντος με διαφορετικές τελικές τιμές, ανάλογα με τα μεταφορικά, ή τα παρελκόμενα, ή το χρώμα, ή τη γλώσσα εγκατάστασης, όπως συνηθίζουν να κάνουν τα περισσότερα καταστήματα στο AliExpress. Σε αυτές τις περιπτώσεις, πάντα επιλέγεις τον οικονομικότερο συνδυασμό. Αν και ποτέ δεν ξέρεις πότε κάποιος Κινέζος θα βαρέσει κανόνι, μέχρι στιγμής το συγκεκριμένο κατάστημα το προτείνω με κλειστά τα μάτια, ακόμα και εάν κάποια άλλα καταστήματα έχουν λίγο χαμηλότερες τιμές.

 

Το τελευταίο γνήσιο Hongmi που παρέλαβα προχθές δεν το αγόρασα από αυτό το κατάστημα, αλλά από άλλο αξιόπιστο του AliExpress, για να δοκιμάσω και άλλους πωλητές, ώστε να μην κολλάω μόνο σε ένα κατάστημα το οποίο μπορεί να μην έχει πάντα και τις καλύτερες τιμές.

 

Αλλά όπως έχω πει επανειλημμένως, μπορείτε να αγοράσετε σχετικά άφοβα από πολλά καταστήματα του AliExpress, αρκεί στα αποτελέσματα αναζήτησης να κάνετε πάντα sort by seller rating, και να ελέγχετε καμιά δεκαριά καταστήματα με positive feedback μεγαλύτερο από 97-98% και αρκετές συνολικές πωλήσεις, δηλαδή τουλάχιστον 500 ή 1000 ώστε τα στατιστικά να έχουν βάση, και μετά να επιλέγετε από αυτά τα αξιόπιστα καταστήματα αυτό με τη χαμηλότερη τελική τιμή του συγκεκριμένου προϊόντος για το οποίο ενδιαφέρεστε, αλλά και εάν οι προηγούμενοι αγοραστές του συγκεκριμένου προϊόντος γράφουν καλά σχόλια για το συγκεκριμένο κατάστημα και την κατάσταση παράδοσης του προϊόντος. Εγώ προσωπικά προτιμώ να δώσω και 10$ παραπάνω για να αγοράσω κάποιο προϊόν από ένα κατάστημα με positive feedback μεγαλύτερο από 99% και αρκετές πωλήσεις αντίστοιχων προϊόντων με πολύ θετικά σχόλια.

 

Ας απολαύσω προς το παρόν το γνήσιο Hongmi μου (τελική τιμή 110€ με τα παρελκόμενα), που θα το δώσω σε φίλο, μιας και όπως έχω ήδη πει εγώ έχω το μικρό και θαυματουργό Mi2S.

 

Εάν φοβάστε, ρωτήστε και εδώ μέσα για δεύτερη άποψη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε rnd και εγώ μαζί σου. Έχω φέρει 3-4 μπαταρίες από aliexpress. Σαφώς και έχει καλά κινεζάκια εκεί μέσα αλλά άπαξ και γίνει η μλκια δεν έχει την προστασία του Paypal. Από φόρουμ ως τώρα μόνο άσχημα έχω διαβάσει για τη προστασία καταναλωτή του aliexpress. Ακόμη και ο 99.4% μπορεί μια μέρα να πάει για γερή μπάζα και να την κοπανίσει. Άντε βρες τον μετά να σου δώσει τα 100+ ευρώ πίσω. (Για να κρατήσω τον Fantacy στα bookmarks λοιπόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα προστασια εχει το aliexpress απλα ειναι πιο δυστροπο απο οτι το paypal για τον μεσο χρηστη.Σε αντιθεση με το ebay στο aliexpress ΔΕΝ μπορει καποιος πωλητης να κανει μια γερη μπαζα και να την κοπανισει γιατι τα λεφτα μενουν στο alipay μεχρι ο αγοραστης να δηλωσει οτι παρελαβε και ολα ειναι οκ ,μονο τοτε ο πωλητης βλεπει το χρωμα του χρηματος.

 

Το θεμα με το aliexpress ειναι οτι ειναι ενα διαφορετικο "συμπαν" με κανονες διαφορετικους απο οτι στα αλλα μαγαζια και αν καποιος δεν κανει συχνα αγορες για να αποκτησει εμπειρια τοτε καλυτερα να μεινει στα γνωστα κινεζομαγαζα με paypal ,ετσι και αλλιως δεν θα βρει και καμια σοβαρη διαφορα τιμης παρα μονο σε περιοδους sale αλλα τοτε βγαινει και πολυ σαβουρα και αυξανει το ρισκο της αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια ερωτηση γιατι ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το xiaomi... τι τιμη sar εχει? http://sarshield.com/radiation-chart/

Εδω βλεπω 1,37w/kg (απαραδεκτο), αλλου διαβασα 0,44... Δεν εχω καταλαβει τι παιζει

 

Το SAR μην το ψάχνεις, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, αφού από ότι έχω καταλάβει στα κινέζικα κινητά που προορίζονται για την κινέζικη αγορά, οι κατασκευαστές δεν υποχρεούνται να δηλώνουν τιμές όπως στα αντίστοιχα της ευρωπαϊκής και αμερικανικής αγοράς, αλλά έχουν υποχρέωση μόνο η τιμή του SAR να είναι κάτω του 2.0. Αλλά και από ότι έχεις καταλάβει, και στα κινητά της ευρωπαϊκής και αμερικανικής αγοράς γίνεται μεγάλο μπαλαμούτι και ο καθένας κάνει μετρήσεις κάτω από ειδικές συνθήκες που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού παρά μόνο στο εργαστήριό του. Λόγω της ποιότητάς του και μόνο, και αφού όλα τα εξαρτήματα του Xiaomi Mi2s δεν είναι κινέζικου σχεδιασμού, αλλά πρώτης ποιότητας, εάν δεν έχει το Xiaomi Mi2s από τα χαμηλότερα SAR της αγοράς τότε ποιος θα το έχει;

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αγορά από το AliExpress ΜΟΝΟ από κατάστημα με positive feedback μεγαλύτερο από 97-98% ΚΑΙ τουλάχιστον 500 ή 1000 συνολικές πωλήσεις ΚΑΙ αρκετές πωλήσεις παρόμοιων προϊόντων ΚΑΙ καλά σχόλια για τη διάθεση του συγκεκριμένου προϊόντος από το συγκεκριμένο κατάστημα. Και πάντα μεμονωμένες αγορές μέχρι 250€ και με πληρωμή με χρήση προπληρωμένης πιστωτικής κάρτας. Εάν υπάρχει επιλογή αξιόπιστου καταστήματος με πληρωμή μέσω PayPal, και αντίστοιχες τιμές, προφανώς είναι προτιμότερο από το AliExpress. Τώρα εάν είναι να την πάθεις...

 

Shop Xiaomi Mi2s online - Buy Xiaomi Mi2s for unbeatable low prices on AliExpress.com

 

Εάν θέλεις το κάτι παραπάνω από ένα κινητό, η επιλογή είναι είτε Xiaomi Mi2s στις 4.3", είτε οποιοδήποτε φθηνό ή ακριβό κινητό στις 5.0". Θυσιάζεις τελείως είτε την απόλαυση χρήσης μεγάλης οθόνης, είτε τη φορητότητα. Ενδιάμεσες λύσεις 4.5" και 4.7" ίσως και να μην αξίζουν, αφού ούτε μεγάλη οθόνη θα έχεις, ούτε θα χωράει παντού, οπότε θα νοιώθεις συμβιβασμένος και στους δύο τομείς.

 

Εάν το κύριο κριτήριο επιλογής κινητού είναι το μικρό μέγεθος και η ποιότητα, έστω και με τσιμπημένη τιμή, το Xiaomi Mi2s είναι μονόδρομος. Αν είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς για να βρεις ισορροπία, τότε ξανασκέψου το καλά, αφού μπορεί να βρεις κάτι πιο απολαυστικό και αρκετά πιο φθηνό. Γιατί δεν αξίζει να δώσεις 200€ και να νοιώθεις ότι η συσκευή δεν σε ικανοποιεί στη χρήση λόγω μικρού μεγέθους οθόνης, και λόγω του ότι είναι περυσινό μοντέλο.

 

Η επιλογή και οι συνέπειές της είναι προφανώς καθαρά δική σου απόφαση. Ευτυχώς που εγώ αγόρασα πέρυσι το Xiaomi Mi2s, και είμαι προς το παρόν καλυμμένος, αν και μερικές φορές μου τη δίνει η μικρή οθόνη. Εάν δεν είχα τώρα κινητό, δεν θα μπορούσα να πάρω εύκολα απόφαση και θα βάραγα μπιέλα, αλλά ίσως τελικά να πήγαινα σε 5.0" ή 5.5".

 

@rnd εγώ πήρα το ZTE V975 Geek στα 126€ από minideal, καλά έκανα; Το περιμένω τώρα.

 

Δεν έχω ιδέα από Intel Atom Z2580. Στην αρχή ενθουσιάστηκα από την ιδέα επεξεργαστών x86. Εάν μπορούσες να τρέξεις κανονικό linux, θα ήταν κορυφαία επιλογή, αφού με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και με χρήση μεγάλης οθόνης μέσω MHL και με Bluetooth πληκτρολόγιο και ποντίκι θα είχες πάντα διαθέσιμο έναν κανονικό υπολογιστή, με το γνώριμο desktop. Αλλά πέρυσι που το έψαξα, κάτι αντίστοιχο δεν ήταν δυνατό λόγω drivers, οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου με επεξεργαστές x86. Σε κάθε περίπτωση, καλορίζικο.

 

Ρε rnd και εγώ μαζί σου. Έχω φέρει 3-4 μπαταρίες από aliexpress. Σαφώς και έχει καλά κινεζάκια εκεί μέσα αλλά άπαξ και γίνει η μλκια δεν έχει την προστασία του Paypal. Από φόρουμ ως τώρα μόνο άσχημα έχω διαβάσει για τη προστασία καταναλωτή του aliexpress. Ακόμη και ο 99.4% μπορεί μια μέρα να πάει για γερή μπάζα και να την κοπανίσει. Άντε βρες τον μετά να σου δώσει τα 100+ ευρώ πίσω. (Για να κρατήσω τον Fantacy στα bookmarks λοιπόν)

 

Συμφωνώ, αλλά για αγορές από άλλα κινέζικα καταστήματα με πληρωμή μέσω PayPal, υπάρχουν κάποιοι χρήστες που βρίζουν και λένε ότι τους ήρθαν ελαττωματικές συσκευές ή χτυπημένες κατά τη μεταφορά και τελικά δεν βρήκαν δίκιο. Άρα ένα ρίσκο υπάρχει έτσι και αλλιώς. Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι το ρίσκο αγοράς από αξιόπιστους πωλητές του AliExpress με χιλιάδες ευχαριστημένους χρήστες, δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο από αυτό των άλλων καταστημάτων, και για αυτό αγοράζω χωρίς άγχος από το AliExpress, και πολλές φορές δίνω και 15€ για μεταφορικά EMS, οπότε η αποστολή είναι πιο εξασφαλισμένη και έρχεται πάντα σε 10-11 ημέρες. Αλλά και στα δωρεάν μεταφορικά, μου έχει τύχει μέχρι σήμερα όλοι οι πωλητές του AliExpress να ταχυδρομούν τα πακέτα συστημένα, ίσως για να είναι και αυτοί πιο σίγουροι. Η παραλαβή γίνεται πάντα με ταυτότητα από το ταχυδρομείο. Για αυτό το λόγο εμπιστεύτηκα από παλιά το AliExpress, και μέχρι σήμερα ευτυχώς δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά μέχρι σήμερα εμπιστεύομαι αρκετά τους πωλητές του AliExpress με positive feedback μεγαλύτερο από 99% και αρκετές πωλήσεις με καλές κριτικές.

 

Προσοχή, δεν αγοράζω ΠΟΤΕ από καταστήματα με positive feedback 97% και πολλές χιλιάδες πωλήσεις, όπου στα σχόλια αναφέρεται αρκετές φορές ότι υπάρχουν γδαρμένες συσκευές, ή χαλασμένα καλώδια, ή κάποιο άλλο τέτοιο πρόβλημα, ακόμα και εάν αυτά τα σχόλια είναι λίγα. Αγοράζω μόνο εάν όλα τα σχόλια είναι θετικά, και τα λίγα αρνητικά σχόλια γίνονται επειδή ο πωλητής άργησε 10 ημέρες να ταχυδρομήσει το πακέτο, ή είναι σχόλια από κάποιους ηλίθιους που λένε ότι η συσκευή είναι αργή. Το εάν μια συσκευή είναι αργή, δεν είναι θέμα ευθύνης του πωλητή, αλλά των χαρακτηριστικών της. Εάν όλοι οι άλλοι αγοραστές αφήνουν εξαιρετικά σχόλια, τότε αγοράζω με κλειστά τα μάτια. Ειδικά από καταστήματα που στα σχόλια αναφέρεται συχνά ότι στην περίπτωση κάποιων ελαττωματικών συσκευών, αυτές αντικαταστάθηκαν αμέσως χωρίς κόστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αγορά από το AliExpress ΜΟΝΟ από κατάστημα με positive feedback μεγαλύτερο από 97-98% ΚΑΙ τουλάχιστον 500 ή 1000 συνολικές πωλήσεις ΚΑΙ αρκετές πωλήσεις παρόμοιων προϊόντων ΚΑΙ καλά σχόλια για τη διάθεση του συγκεκριμένου προϊόντος από το συγκεκριμένο κατάστημα. Και πάντα μεμονωμένες αγορές μέχρι 250€ και με πληρωμή με χρήση προπληρωμένης πιστωτικής κάρτας. Εάν υπάρχει επιλογή αξιόπιστου καταστήματος με πληρωμή μέσω PayPal, και αντίστοιχες τιμές, προφανώς είναι προτιμότερο από το AliExpress. Τώρα εάν είναι να την πάθεις...

 

 

Αυτο με τις προπληρωμενες καρτες ειναι μεγαλο fail ,ειναι ενα κολπο των τραπεζων για να σου τα παιρνουν και να ξεφευγουν απο τους κανονες που τους βαζουν η visa ,mastercard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από Intel Atom Z2580. Στην αρχή ενθουσιάστηκα από την ιδέα επεξεργαστών x86. Εάν μπορούσες να τρέξεις κανονικό linux, θα ήταν κορυφαία επιλογή, αφού με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και με χρήση μεγάλης οθόνης μέσω MHL και με Bluetooth πληκτρολόγιο και ποντίκι θα είχες πάντα διαθέσιμο έναν κανονικό υπολογιστή, με το γνώριμο desktop. Αλλά πέρυσι που το έψαξα, κάτι αντίστοιχο δεν ήταν δυνατό λόγω drivers, οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου με επεξεργαστές x86. Σε κάθε περίπτωση, καλορίζικο.

 

Ευχαριστώ. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για full Linux ή ακόμα και Windows. Φυσικά κατά 99% αυτό δε θα γίνει ποτέ, αλλά και σαν ένα απλό κινητό με Android μόνο δε θα με απογοητεύσει για τα επόμενα 1-2 χρόνια πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για full Linux ή ακόμα και Windows. Φυσικά κατά 99% αυτό δε θα γίνει ποτέ, αλλά και σαν ένα απλό κινητό με Android μόνο δε θα με απογοητεύσει για τα επόμενα 1-2 χρόνια πιστεύω.

μη φοβασαι το κινητο πεταει, το μονο που δεν εχει ειναι αναβαθμισεις και ρομ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για full Linux ή ακόμα και Windows. Φυσικά κατά 99% αυτό δε θα γίνει ποτέ, αλλά και σαν ένα απλό κινητό με Android μόνο δε θα με απογοητεύσει για τα επόμενα 1-2 χρόνια πιστεύω.

 

οντως πολύ γρήγορο, και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και οθόνη - δεν θα το έλεγα ένα "απλό" κινητό ;)

και ο πωλητής χωρίς περίεργα προβλήματα. Καλώς να σου έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως σας ηρθε σε εσας το newman , το εφερε ταχυδρομος κι υπογραψατε , το αφησε στο ταχ. κουτι , η αφησε χαρτι για παραλαβη απο τα κοντινοτερα ελτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειχα καταληξει στο xiaomi mi2s αλλα επειδη δεν βρισκω αξιοπιστη τιμη sar πουθενα λεω να παω στο Huawei ascend D2 mini 4.3" που εχει sar 0.49 W/Kg και παρομοια χαρακτηριστικα... Δυστυχως λογω δουλειας πρεπει να εχω συνεχως το κινητο κοντα μου. Σε σχεση με το xiaomi τι νομιζετε?

http://www.ghdeal.com/huawei-ascend-d2-mini-4-3-inch-quad-core-android-mobile-phone-13-0m-camera.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα τα κινεζάκια αλλά 260 ευρώ για G2 http://www.merimobiles.com/lg-au-isai-lgl22-5-2-inches-smartphone_p/meri10142.htm δεν θα πω όχι. Τι γίνεται ω ρε παιδιά? (Βασικά ξέρω ανακοινώθηκε το G3, Ξεστοκάρετε!)

 

255,60 με το κουπόνι "forum"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...