Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

post #2333

 

Το κείμενο αυτό μπορείς να το συντάξεις όπως σε βολεύει.

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τους ζητάς να δηλώσουν επάνω στη συσκευασία ότι περιέχει αντικείμενα χαμηλής αξίας, ή δώρο, ώστε να αποφύγεις πιθανή χρέωση από το τελωνείο (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους υπενθυμίσεις να μην ξεχάσουν τον ευρωπαϊκό μετατροπέα για το φορτιστή (ΔΩΡΕΑΝ), και ανάλογα με το κατάστημα, μπορείς να ζητήσεις να βάλουν ως δώρο προστατευτική ζελατίνα, θήκη σιλικόνης, ακουστικά, καλώδιο OTG (ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΩΣΕΙΣ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ζητήσεις να ελέγξουν το χρώμα της συσκευής και των παρελκομένων (φορτιστής, θήκη σιλικόνης κλπ) στην περίπτωση που διατίθενται σε πολλά χρώματα (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ρωτήσεις εάν στέλνουν την συσκευή στην αυθεντική της συσκευασία, ή σε πρόχειρη (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ζητήσεις να ανοίξουν το κινητό και να το ελέγξουν (οθόνη, ηχεία, φόρτιση, κλήσεις, WiFi, GPS, SIM, MicroSD κλπ), ώστε να διαπιστώσουν ότι δεν είναι ελαττωματικό (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ζητήσεις να εγκαταστήσουν την τελευταία έκδοση του λειτουργικού συστήματος, την ελληνική γλώσσα, το Google Play, να αφαιρέσουν τις κινέζικες σαβούρες, και να ρουτάρουν το κινητό (ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΩΣΕΙΣ).

 

Χρησιμοποίησε απλές φράσεις, για να τις καταλάβουν οι Κινέζοι, και ζήτα και επιβεβαίωση.

 

Καλό είναι, για να μην τους μπερδέψεις ζητώντας πολλά πράγματα μαζί, ιδίως στην περίπτωση που δεν καταλαβαίνουν καλά Αγγλικά, να ζητήσεις και ξεχωριστά τη δήλωση χαμηλής αξίας ή δώρου και να περιμένεις οπωσδήποτε επιβεβαίωση.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές σας,

κατι τελευταίο,

το tinydeal είναι αξιόπιστο site για να πραγματοποιήσω την αγορά μου και να μου παρέχει κάποια απο τα παραπάνω που με συμβουλέψατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές σας,

κατι τελευταίο,

το tinydeal είναι αξιόπιστο site για να πραγματοποιήσω την αγορά μου και να μου παρέχει κάποια απο τα παραπάνω που με συμβουλέψατε?

Μακρια απο tinydeal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση ακόμα. Υπαρχει κατι στα χαρακτηριστικά του onda 975m αλλα να εχει και 3g ( σε παρόμοια τιμή φυσικά ) και επισεις γενικότερα τι άλλο θα προτινατε σε τέτοια χαρακτηριστικά και παρόμοια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να ενημερώσω απλά οι αλλαγές είναι τρομακτικές. Μι3 195 ευρώ (τιμή κινας) http://www.gizchina.com/2014/04/27/xiaomi-mi3-price-drops-just-1699-yuan-271/πάμε για μεγάλες πτώσεις. Σύντομα φαντάζομαι θα τις δούμε και στους resellers

 

Ουπς πολλά νέα σήμερα, τώρα το είδα, τα είπε τα καλα ο rnd http://www.insomnia.gr/topic/491265-megathread-no-name-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%B5%CF%82-tablets-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-smartphones/page-162?do=findComment&comment=53150954

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο ;

 

Φιλος πηρε το καλοκαιρι καμια 5-6 lenovo ομαδικη παραγγελια και δεν ειχε κανενα θεμα.

 

Η ιστορία είναι μεγάλη οπότε θα την περιγράψω περιληπτικά:

Παρήγγειλα αρχές Νοέμβρη 2013 Χριστουγεννιάτικα φώτα + δώρα για όλη την οικογένεια αξίας €98. Παρέλαβα στις 21 Δεκεμβρίου παραγγελία άλλου προσώπου με κάτι παιχνιδάκια ευτελούς αξίας. Δεν κατέστη δυνατό να επικοινωνήσω μαζί τους διότι δεν απαντούσαν στα mail μου. Όταν έκανα dispute στο paypal έγραφαν κάτι αηδίες ακαταλαβίστικες για να κερδίσουν χρόνο και τελικά περίμεναν μέχρι την τελευταία ώρα να μου πουν πως πρέπει να στείλω πίσω την παραγγελία για να μου κάνουν refund αλλά αφού αποσύρω το dispute. Χα!!! Τελικά το ίδιο γνωμάτευσε και το paypal (άλλοι απατεώνες & αυτοί). Τα έστειλα πίσω και μου έκαναν refund μόνο το ποσό της παραγγελίας και όχι τα έξοδα που πλήρωσα για να στείλω πίσω τα ελεεινά σκουπίδια που έστειλαν.

Μακρυά από δαύτους. Μακρυά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παραγγειλω umi x1 αλλα τρωω κολλημα, διαβασα οτι η καμερα δεν ειναι τοσο καλη , το ακουστικο δεν ακουγεται πολυ δυνατα και κατι πηρε το ματι μου για το touch.  να μου πειτε τι περιμενεις απο 80 ευρω κινητο...

ελεγα να ανεβασω λιγο το budget να παρω κατι καλυτερο αλλα και αυτο δυσκολο γαμ*το! 

εχω μπερδευτει... τι προτεινεται?  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για βοηθηστε λιγο γιατι ξενυχτησα στο διαβασμα και ακρη δεν εβγαλα. Αξιζει να δωσει κανεις τα λεφτα του πολυ καλου κινεζικου κινητου τυπου xiaomi mi3 64gb (αν και μαλλον θα περιμενω για mi3s αν βγει σε ευλογο χρονικο διαστημα) ή καλύτερα να τα δώσει σε μια γνωστη λυση (εγγυηση, ονομα, υποστηριξη κλπ) τυπου Νοte 3;

 

Και κατι ακομα, ωσπου να ειναι διαθεσιμα τα κινητα που παρουσιαζουν οι Κινεζοι οπως το mi3s και το oneplusone θα εχουν πεσει γενικοτερα οι τιμες οποτε τελικα δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικες οι τιμες στα καλυτερα κινεζικα. κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παραγγειλω umi x1 αλλα τρωω κολλημα, διαβασα οτι η καμερα δεν ειναι τοσο καλη , το ακουστικο δεν ακουγεται πολυ δυνατα και κατι πηρε το ματι μου για το touch.  να μου πειτε τι περιμενεις απο 80 ευρω κινητο...

ελεγα να ανεβασω λιγο το budget να παρω κατι καλυτερο αλλα και αυτο δυσκολο γαμ*το! 

εχω μπερδευτει... τι προτεινεται?  :huh:

 

Πάραγγειλα αυτό για φίλο.

Εξαιρετικό vfm. Έχει βέβαια κάποια θεματάκια. Αν θέλεις ψάξτο σε φόρουμ....

http://www.minideal.net/thl-t5s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-with-4-7inch-qhd-screen-ogs-otg.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας που δυσκολεύεσαι να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε..

τα πρώτα πέντε που γράφει εδω(http://www.pandawillforum.com/showthread.php?25291-ROM-Newman-N2-firmware-zip-for-standby-automatically-wake-up) τα κάνουμε στο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή;(όταν φτιάξουν το πρώτο λιγκ).Αν το κάνει κάποιος και θέλει να βοηθήσει,ας φτιάξει ένα οδηγό στα ελληνικά.Να βγάζουμε άκρη και εμείς οι άσχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάραγγειλα αυτό για φίλο.

Εξαιρετικό vfm. Έχει βέβαια κάποια θεματάκια. Αν θέλεις ψάξτο σε φόρουμ....

http://www.minideal.net/thl-t5s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-with-4-7inch-qhd-screen-ogs-otg.html

 

Θεματάκια όπως ότι δεν έχει ήχο (ή έχει πολύ χαμηλό) στα βίντεο ; 

2 πήρα για συναδέλφους και το 1 γύρισε ήδη πίσω γιατί έπαιζε μόνο η μπροστινή κάμερα, όλα τα έκανα και default restore & rom update κτλ αλλά δεν ....  ενώ το άλλο δεν έχει ήχο στο βίντεο το κλασσικό πρόβλημα 

 

Δεν θα το έλεγα vfm ... 

 

Για εμένα vfm τώρα είναι το DooGee DG350 με καλύτερη οθόνη και ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία

(είναι το ίδιο με το umi x1 pro) 

(ήδη έχω παραγγείλει 3) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρώτα πέντε που γράφει εδω(http://www.pandawillforum.com/showthread.php?25291-ROM-Newman-N2-firmware-zip-for-standby-automatically-wake-up) τα κάνουμε στο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή;(όταν φτιάξουν το πρώτο λιγκ).Αν το κάνει κάποιος και θέλει να βοηθήσει,ας φτιάξει ένα οδηγό στα ελληνικά.Να βγάζουμε άκρη και εμείς οι άσχετοι.

 

Αυτό θα βαλεις > http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5357549#post5357549το άλλο δεν θα παίξει ούτε σε μια εβδομάδα και τα 2 αρχεία είναι κατεστραμμένα.

Θεματάκια όπως ότι δεν έχει ήχο (ή έχει πολύ χαμηλό) στα βίντεο ; 

2 πήρα για συναδέλφους και το 1 γύρισε ήδη πίσω γιατί έπαιζε μόνο η μπροστινή κάμερα, όλα τα έκανα και default restore & rom update κτλ αλλά δεν ....  ενώ το άλλο δεν έχει ήχο στο βίντεο το κλασσικό πρόβλημα 

 

Δεν θα το έλεγα vfm ... 

 

Για εμένα vfm τώρα είναι το DooGee DG350 με καλύτερη οθόνη και ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία

(είναι το ίδιο με το umi x1 pro) 

(ήδη έχω παραγγείλει 3) 

2200 μπαταρία έχουν αυτά βρε. το N2 2500

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι single sim το Ν2 βρε ;)

Σωστό κ αυτό δεν στο λεω για καλύτερο απλα να μην περιμένεις 3200 στο λέω.. lol

Oi MiUi ειναι όμορφες εκδόσεις αν βρείτε καλές συσκευές που να φοράνε τις official είναι μια καλή αγορά νομίζω.

Αν κ πολύ φρέσκος στον κόσμο του Android έβαλα και στο N2 και παλεύω να το στρώσω.. χαχα νομίζω ότι τα έχω καταφέρει αρκετά,αλλα αυτα θέλουν τον χρονο τους για ασφαλή συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...