Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω να σου προτεινω κατι λιγο ακριβοτερο, στα 225 ευρω. Huawei 3X.  http://www.minideal.net/huawei-g750-honor-3x-smartphone-octa-core-1-7ghz-android-4-2-dual-sim-with-5-5-inch-hd-screen-13-0mp.html

 

Εχει ολα αυτα που ζητας, με δυνατο 8core επεξεργαστη και κυριως κατα τη γνωμη μου ειναι επωνυμο. Η Huawei ειναι στο τοπ 3 κινεζικων, δε ρισκαρεις με αγνωστες μαρκες. Καταλαβαινω οτι ειναι πιο ακριβο απο το οριο σου, η τιμη του μειωθηκε κατα 20-25 ευρω το τελευταιο διημερο. Δεν εχει Full HD οθονη, αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι αυτο ειναι μειονεκτημα σε αυτες τις ιντσες.

 

Όποιος έχει συνηθίσει το πλήκτρο back στα δεξιά, με τα HuaWei Honor 3C/3X θα έχει ζήτημα.

 

Τα πάντα είναι συνήθεια, αλλά γνωρίζω αρκετούς πολύ κολλημένους στο συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Ξαναέπιασα στα χέρια μου πρόσφατα ένα HTC One X φίλου, και έριχνα καντήλια με την επιλογή της HTC να βάλει το πλήκτρο back στα αριστερά, και να μην βάλει καθόλου πλήκτρο menu. Εργοστασιακά, το κινητό είναι ρυθμισμένο ώστε το δεξιά πλήκτρο να δείχνει τις τρέχουσες εφαρμογές, όπως πολλά κινητά κάνουν με παρατεταμένο πάτημα του μεσαίου πλήκτρου. Επειδή στο Android 4.x οι εφαρμογές έχουν επιλογή menu ενσωματωμένη στο γραφικό τους περιβάλλον, στην HTC θεώρησαν ότι το hardware πλήκτρο menu είναι πλεονάζον, οπότε η άθλια και άχρηστη εργοστασιακή επιλογή του δεξιά πλήκτρου λανσαρίστηκε ως εκπληκτικό χαρακτηριστικό. Ευτυχώς τουλάχιστον που στις ρυθμίσεις μπορείς να ενεργοποιήσεις την κλήση του menu με παρατεταμένο πάτημα του δεξιά πλήκτρου. Αλλά με back στα αριστερά και menu με παρατεταμένο πάτημα στα δεξιά, η πλοήγηση είναι άθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω να σου προτεινω κατι λιγο ακριβοτερο, στα 225 ευρω. Huawei 3X.  http://www.minideal.net/huawei-g750-honor-3x-smartphone-octa-core-1-7ghz-android-4-2-dual-sim-with-5-5-inch-hd-screen-13-0mp.html

 

Εχει ολα αυτα που ζητας, με δυνατο 8core επεξεργαστη και κυριως κατα τη γνωμη μου ειναι επωνυμο. Η Huawei ειναι στο τοπ 3 κινεζικων, δε ρισκαρεις με αγνωστες μαρκες. Καταλαβαινω οτι ειναι πιο ακριβο απο το οριο σου, η τιμη του μειωθηκε κατα 20-25 ευρω το τελευταιο διημερο. Δεν εχει Full HD οθονη, αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι αυτο ειναι μειονεκτημα σε αυτες τις ιντσες.

 

 

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες απλά τώρα βρήκα άλλο ένα http://www.to2c.com/newman-k2s-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-2gb-32gb-5-5-inch-fhd-screen-android-4-2-13-0mp-camera.html που τα έχει όλα.Δεν ξέρω έχω απελπιστεί.Έχω φάει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος και συνεχεια βρισκω και αλλα.Τώρα είμαι ανάμεσα στο Link.png Site: honor 3x (220ευρω) που μου πρότεινες,στο Link.png Site: newman k2s που βγαίνει μόνο (166ευρω) και στο Link.png Site: Umi x3 στα (180).Τελευταία βοήθεια παιδιά.......  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά
θελω να αγοράσω από aliexpress.com

 

αλλα δεν καταλαβαίνω πως είναι το κόλπο

 

προφανως δεν είναι μαγαζί

 

αλλa πως δουλεύει με λογική ebay ή amazon??

 

 

και επίσης δεν έχει paypal κατι που μεπροβληματίζει πάρα πολύ

 

εχει αγοράσει κάποιος απο εκει να δώσει καποια πληροφορία τι να προσέξω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμορφες/όμορφοι

επειδη έχουν γινει πολλές οι σελιδες και δεν εχω πολυ ορεξη να αρχίσω το διάβασμα :P

 

κανένα ταμπλατακι που να μην kolah,να έχει καλή οθόνη,σταθερότητα στο wifi 

κυρίως το θέλω για ταινίες

 

 

thanks :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το πληκτρο επιστροφης που πχ στα sony ειναι αριστερα και σε οτι κινεζοκινητο βλεπω ειναι στα δεξια, τι γινεται;

Ειναι καποια πατεντα αποκλειστικα καποιων εταιριων να ειναι το πληκτρο στα αριστερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ thanks, άρα καλά είπα "δεν ξέρω...". Θα τους κάνω παράπονα για καθυστερημένη ενημέρωση lol

Αυτό το ρημαδοκινητό με κολάζει εδώ κι αιώνες και πάντα με σταματάει η ασάφεια με το σαρ :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες απλά τώρα βρήκα άλλο ένα http://www.to2c.com/newman-k2s-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-2gb-32gb-5-5-inch-fhd-screen-android-4-2-13-0mp-camera.html που τα έχει όλα.Δεν ξέρω έχω απελπιστεί.Έχω φάει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος και συνεχεια βρισκω και αλλα.Τώρα είμαι ανάμεσα στο Link.png Site: honor 3x (220ευρω) που μου πρότεινες,στο Link.png Site: newman k2s που βγαίνει μόνο (166ευρω) και στο Link.png Site: Umi x3 στα (180).Τελευταία βοήθεια παιδιά.......  :fear:

Σε χαρακτηριστικα μια χαρα ολα αυτα που λες. Αλλα επειδη κοιταω το θεμα κινεζικα εδω και καιρο, ως αναποφασιστος αγοραστης και εγω, εχω να σου πω οτι οι εταιρειες Newman και Umi δεν υπηρχαν πριν 1-1.5 χρονο. Υπαρχουν κινεζικα και "κινεζικα", οσο καλα και να ειναι τα χαρακτηριστικα θεωρω ρισκο μια ανωνυμη εταιρεια. Προσωπικα και για φιλους μου αγοραζω και προτεινω μονο Xiaomi, Huawei, ZTE και εχω και υπο διερευνηση κανα δυο ακομα. Ως τωρα δεν εχω παραπονο, μπορει να πληρωνω κατι επιπλεον αλλα ειμαι πιο σιγουρος.

Αυτο ειναι προσωπικη αποψη βεβαια και δεν υπαρχουν στιβαρα δεδομενα πισω απο αυτη. Θα συνεχισω ομως να εμπιστευομαι τις εταιρειες που υπαρχουν καποια χρονια στην αγορα παρα τις καινουριες που φυτρωνουν απο το πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες απλά τώρα βρήκα άλλο ένα http://www.to2c.com/newman-k2s-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-2gb-32gb-5-5-inch-fhd-screen-android-4-2-13-0mp-camera.html που τα έχει όλα.Δεν ξέρω έχω απελπιστεί.Έχω φάει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος και συνεχεια βρισκω και αλλα.Τώρα είμαι ανάμεσα στο Link.png Site: honor 3x (220ευρω) που μου πρότεινες,στο Link.png Site: newman k2s που βγαίνει μόνο (166ευρω) και στο Link.png Site: Umi x3 στα (180).Τελευταία βοήθεια παιδιά.......  :fear:

 

Εχω ενα 4πυρηνο Newman (NM890) εδω και 6 μηνες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Εξαιρετικη ποιοτητα σε κατασκευη και ηχειο.Δεν μου χει παρουσιασει το παραμικρο.Επειδη εχω πιασει και φθηνοτερο μοντελο της εταιρειας θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες μεσαιες Κινεζικες.Διαβασε κανενα θεμα στο myphone για να χεις εικονα.

Σε χαρακτηριστικα μια χαρα ολα αυτα που λες. Αλλα επειδη κοιταω το θεμα κινεζικα εδω και καιρο, ως αναποφασιστος αγοραστης και εγω, εχω να σου πω οτι οι εταιρειες Newman και Umi δεν υπηρχαν πριν 1-1.5 χρονο. Υπαρχουν κινεζικα και "κινεζικα", οσο καλα και να ειναι τα χαρακτηριστικα θεωρω ρισκο μια ανωνυμη εταιρεια. Προσωπικα και για φιλους μου αγοραζω και προτεινω μονο Xiaomi, Huawei, ZTE και εχω και υπο διερευνηση κανα δυο ακομα. Ως τωρα δεν εχω παραπονο, μπορει να πληρωνω κατι επιπλεον αλλα ειμαι πιο σιγουρος.

Αυτο ειναι προσωπικη αποψη βεβαια και δεν υπαρχουν στιβαρα δεδομενα πισω απο αυτη. Θα συνεχισω ομως να εμπιστευομαι τις εταιρειες που υπαρχουν καποια χρονια στην αγορα παρα τις καινουριες που φυτρωνουν απο το πουθενα.

Δυστυχως η ενημερωση που παρεχει το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι και η καλυτερη.Αν διαβαζες το myphone θα ηξερες οτι η Newman εχει βγαλει αρκετα μοντελα εδω και 2-3 χρονια και η UMI αλλα τοσα.Καλα κανεις και προτεινεις τις παραπανω μαρκες αλλα χανεις εξαιρετικες ευκαιριες απο πιο μικρες αλλα πολυ ποιοτικες (Zopo,THL,Newman,Lenovo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ξερω τις μαρκες που αναφερεις και ειμαι μελος στο myphone. Τις εχω σκεφτει και για μενα. Το ανεφερα και πιο πανω, οτι δεν εχω επιχειρηματα στιβαρα για τη γνωμη μου αυτη, αλλα δε θα αγοραζα κινεζικο πλην των μεγαλων (Xiaomi, Huawei, ZTE και τη Lenovo βεβαιως). Εχω σκοπο να κρατησω περιπου 2 χρονια οτι θα αγορασω, οχι λιγοτερο.

Ας ακουσεις και καμια αλλη γνωμη, γιατι καταλαβαινω οτι δεν προσφερω ιδιαιτερα στη συζητηση. Σου ευχομαι να βγαλεις ακρη και να διαλεξεις το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες απλά τώρα βρήκα άλλο ένα http://www.to2c.com/newman-k2s-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-2gb-32gb-5-5-inch-fhd-screen-android-4-2-13-0mp-camera.html που τα έχει όλα.Δεν ξέρω έχω απελπιστεί.Έχω φάει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος και συνεχεια βρισκω και αλλα.Τώρα είμαι ανάμεσα στο Link.png Site: honor 3x (220ευρω) που μου πρότεινες,στο Link.png Site: newman k2s που βγαίνει μόνο (166ευρω) και στο Link.png Site: Umi x3 στα (180).Τελευταία βοήθεια παιδιά.......  :fear:

εύκολα

http://www.minideal.net/elephone-p8-smartphone-mtk6592-1-7ghz-with-5-8-inch-fhd-screen-2gb-16gb-otg-white.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά

θελω να αγοράσω από aliexpress.com

 

αλλα δεν καταλαβαίνω πως είναι το κόλπο

 

προφανως δεν είναι μαγαζί

 

αλλa πως δουλεύει με λογική ebay ή amazon??

 

 

και επίσης δεν έχει paypal κατι που μεπροβληματίζει πάρα πολύ

 

εχει αγοράσει κάποιος απο εκει να δώσει καποια πληροφορία τι να προσέξω;;;;

αγόρασα αρκετές φορές(14) διάφορα μέχρι 70 ευρώ την μια παραγγελία . κανένα πρόβλημα εκτός από μια φορά που άργησα να παραλάβω (65 ημέρες) έκανα open dispute και το aliexpress μου έστειλε e-mail και είπε πως θα μου πιστώσει τα χρήματα.Πληρωμή με χρεωστική κάρτα και οι πωλητές να έχουν όπως και στο ebay καλές κριτικές και διαμαντάκια -αστεράκια που υπάρχουν κάτω απο το προϊόν Περισσότερα στην ίδια την ιστοσελίδα     

 http://www.aliexpress.com/help/home.html#center
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...